Stav SPC o promeni pola

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.795
Osobe koje su promenile pol mogu da se krste i venčavaju u Mitropoliji crnogorsko-primorskoj SPC, kaže podgorički paroh Velibor Džomić.

Protojerej Velibor Džomić, koji je stručnjak za crkveno pravo, izjavio je za “Vijesti” da je zvaničan stav SPC da je trans osobama “blagosloveno korišćenje darova crkve Hristove od kršćenja do pričešća".

“S obzirom na to da promena pola ne predstavlja uobičajenu pojavu, crkveni postupak sa takvim osobama je drugačiji kao što je, na primer, drugačiji postupak kada je mladoženja stariji od mlade više od 15 godina ili mlada od mladoženje više od tri godine", rekao je Džomić.

On je objasnio da osoba koja je zbog medicinske opravdanosti promenila pol može da koristi blagodati svetih tajni, ali da sa svojim stanjem mora da upozna sveštenika.

“Sveštenik je kao duhovnik dužan da tu osobu sasluša i pouči upoznajući je sa stavom Crkve Hristove. Nakon toga, parohu se mora dostaviti valjana medicinska dokumentacija koja svedoči da se operacijama nije pristupilo iz hira, nego iz razloga medicinske nužnosti", objasnio je paroh podgorički.

Dokumentacija se, prema njegovim rečima, sa molbom prosleđuje višim crkvenim vlastima, a svete tajne i obredi nad takvim osobama se obavljaju tek nakon blagoslova nadležnog episkopa.

“Promene o kojima govorimo moraju biti evidentirane u crkvenim matičnim knjigama", rekao je paroh podgorički.

Prema tvrdnjama Džomića, takav stav SPC je još 1986. godine formulisao partrijarh Pavle kao episkop raško-prizrenski.

“Hirurška promena pola predstavlja pojavu novijeg datuma sa kojom se Crkva kroz prethodne vekove nije susretala iz prostog razloga što medicinska nauka nije bila na takvom stepenu razvoja kao što je danas", objasnio je Džomić.

On je rekao da u slučaju krštenja i venčanja transrodnih osoba postoje dve situacije: da li je osoba prvo krštena, pa onda pristupila promeni pola ili obrnuto, napominjući da se sveta tajna krštenja ne ponavlja ni u jednom slučaju.

“Krštenje se vrši nad ličnošću, a ne nad polom", rekao je Džomić. On je istakao da, iako je izražena razlika polnosti na zemlji, polne sposobnosti nemaju metafizički, večni značaj.

Pozvavši se na svetog apostola Pavla (poslanica Galatima), Džomić je poručio da “nema muško ni žensko, nego su pred Bogom jedno".

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=08&dd=17&nav_category=206&nav_id=376687
 
A sto da ne bude ispravan? Kad su nam krvavi pedofili papisti spasonosna Crkva, kad smo sa anglikanskim pederima i lezbejkama jedne vjere, zasto i to da ne bude ispravno? Slijedimo ljudska prava, ulazak u EU je ostvarenje jevandjelja da svi budu jedno.

Ne rece li Amfilohije, odmah po objavljivanju te vijesti, da SPC treba da se prolagodjava savremenom covjeku:

"То сипање новог вина у нове мјехове, то је откривање тог Живог предања вијековне црквене просвијете, уз сагледавање, наравно, и токова у времену и простору. Токова који се тичу живота људске заједнице и савремених потреба човјекових."
:hahaha:
 
Poslednja izmena:
Da, crkve treba da sluzi ljudima, a ne ljudi crkvi. Osoba koja je operacijama promijenila pol i postala musko ima potpuno pravo da se crkveno vjenca i da radja djecu, jer crkva ne treba da sudi ljudima, nego da sluzi ljudima. U Boga i tako niko ne vjeruje, ovo je 21. vijek! :hahaha:
 
Ti ljudi su takvi, jednostavno rođeni u tuđem telu.

Hoćeš da kažeš da ih treba pustiti da žive venčani papirološki, bez blagoslova u crkvi?

Nemaju svi sreću da budu normalni.

Homoseksualizma je otkako je sveta i veka, isto i trandži.
 
Ti ljudi su takvi, jednostavno rođeni u tuđem telu.

Hoćeš da kažeš da ih treba pustiti da žive venčani papirološki, bez blagoslova u crkvi?

Nemaju svi sreću da budu normalni.

Homoseksualizma je otkako je sveta i veka, isto i trandži.

Dakle vjernici treba da povjeruju u te nebuloze da su duse musko, a tijelo zensko (ili obrnuto) pa je Bog u nakakvoj zurbi ili u pijanstvu pobrkao loncice? :hahaha:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ti ljudi su takvi, jednostavno rođeni u tuđem telu.

Hoćeš da kažeš da ih treba pustiti da žive venčani papirološki, bez blagoslova u crkvi?

Nemaju svi sreću da budu normalni.

Homoseksualizma je otkako je sveta i veka, isto i trandži.

Ljudi koji promene pol imaju biološki, prirodan problem, dok je homoseksualnost u današnje vreme stvar ličnog izbora, iz čiste obesti
 
Ljudi koji promene pol imaju biološki, prirodan problem, dok je homoseksualnost u današnje vreme stvar ličnog izbora, iz čiste obesti


Kazi nam od kad postoji ova nauka u nauci o covjeku? Od kad postoji naucno objasnjenje da se musko moze roditi u zenskom tijelu i obrnuto?

Ako se u ovo pocne vjerovati, onda se mora vjerovati u postojanje duse, a ako se pocne vjerovati u postojanje duse, onda se ovdje okrivljuje Bog da je stavio jednu dusu u pogresno tijelo. Dumaj malo svojom glavom, a ne glavom Amfiliokvija Radovica.
 
Poslednja izmena:
Ne postoji, naravno.

Ti ovime kažeš da su oni umislili da su ****** i lezbejke.

Nisu umislili, oni su opsjednuti na isti nacin kao sto o opsjednutima govori Novi zavjet. To su ljudi zarobljeni demonima koji su njima prave cirkuz. I umjesto da sa takvima crkva nesto poduzima kao sto poduzima sa drogerasima, oni te demonske igre sa ljudima blagosiljaju.
To znaci da su i oni iz crkava takodje sluge demona.
 
Nisam imao prilike da upoznam homoseksualnu osobu, ali mislim da zaslužuju na sreću i ljubav.

Hrastovniče, moja baba ima bolje mišljenje o tome: "Bolje da se venčavaju, nego da se kriju po manastirima, kako je i bilo u moje vreme..."
 
Moj stav je da sve ima nekakav razlog zbog cega je tako.Sve ljude je bog stvorio ,netreba osudjivati i napadati nikog jer je sam bog reko osuda je na meni .Ali ako si takav i tesko ti je onda je to veci razlog za pozrtvovanje, odricanje i samokontrolu a sto je to tebi teze onda je i duhovna nagrada veca i vece su mogucnosti za dostizanje duhovnog mira.Ako se covek usprotivi bozjoj volji i promeni se na bilo koji nacin koji bi mu olaksao zemaljski zivot onda to nece stetiti nikom nego njemu samom.Ja mislim da im se treba sve dozvoliti. Ja licno nebih smeo da zabranim tim ljudim nesto od svetih obreda jer nisu oni nikom nista zgresili vec samo sebi otezali.
 

Back
Top