Staroslovenski bogovi i boginje

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.269
Prvi pouzdani zapis o verovanjima južnih Slovena donosi vizantijski istoričar Prokopije iz Cezareje koji je u VI veku u svom delu O Ratovima
zabeležio verovanja Anta i Slovena i da oni veruju u jednog boga, gospodara munje i groma, kome žrtvuju stoku i druge životinje. Isto tako pominje njihova verovanja u niže demone i nimfe.Ne može se sa sigurnoštu tvrditi ko je bio vrhovni bog Slovena iz vremena dok su bili mnogobošci.

Svarog
Svarog.jpg


Za njega se smatra da je vrhovni bestelesni bog, prastvoritelj svetloga neba pod čijim se svodom „sve rađa i događa“. On je praotac zemlje i svakoga „roda i ploda“, dakle svega na zemlji, ali i stvaralac kompletne vaseljene. Ovog boga su svi Sloveni smatrali „prepunim slave i božanstva“ jer upravlja nebom koje je iznad i izvan svega, a ipak sve obuhvata. Svarog spava i u snu je stvorio ovaj svet koji je poverio Perunu i ostalim bogovima na čuvanje i upravljanje. On ne može neposredno delovati na fizičko, materijalno okruženje koje sanja, ali zato može da utiče na volju ostalih bogova, i tu je njegov uticaj ogroman. Njegovo buđenje označiće kraj sveta. Alternativna imena: Rod i Usud.

U početku ne bijaše ništa
osim Boga. Bog je spavao i
sanjao, te mu san trajaše
neprestano. No suđeno je da se
Bog, ipak probudi

Perun
perun4.jpg


Poznat svim Slovenima kao bog groma i olujnog neba, Perun je ostavio brojne tragove u imenima ljudi, mesta, planina, pa čak i biljaka, npr. perunika, koja se naziva i bogiša, dakle božja biljka. Ovo je bog koji udara i krši, koji kažnjava nepravdu. Zamišljan je kao zreo čovek duge brade, sa ognjenim kamenom, strelama ili munjom u rukama, ponekad prekriven i „kapom nevremena“. Alternativna imena: Prov, Parom, Porenucije i Belobog.

Stribog
striborg 500.jpg


Stribog je u slovenskoj mitologiji bog rečnih tokova i potoka nabujalih od kiše, bog svih vodenih i vazdušnih strujanja. Svi vetrovi smatraju se Stribogovim unucima. Najčešće spominjan kod Istočnih Slovena, on je i bog zime, leda i mraza koji donosi hladne vetrove, bure i nevreme. Alternativna imena: Podaga, Pogoda, Podzvižd.
 
Crnobog
crnobog500.jpg

Crni bog ili Crnobog jeste bog tame i vladar sveta umrlih. NJegovo podzemno carstvo je crno i mračno, pa je i on sam crne spoljašnjosti. On jedini stoji u potpunosti nasuprot moćnih bogova sklonih ljudima, jedini on čovečanstvu otvoreno čini zlo, poznat i kao Crnoglav. Pretpostavlja se da nasuprot Crnobogu stoji Belobog o kome se, nažalost, osim imena, ništa ne zna pouzdano. Ponegde se u usmenom predanju pominje i kao Bjelun. Možda se iza ovog imena krije Perun.

Triglav
triglav 500.jpg

Triglav je troglavi bog ratnik. Sloveni su ga zamišljali kao boga sa tri glave i zlatnim povezima preko usta i očiju, koje nosi jer njegove oči imaju zastrašujuću moć ili, kako tvrde sveštenici idola Triglava, zato da ne vidi grehe ljudi, kojima je izuzetno naklonjen. Kako god bilo, na njegovim kipovima uvek su, na sve tri glave, pokrivene oči. Glave Triglava verovatno predstavljaju nebo, zemlju i podzemni svet.

Veles
Veles-medved.jpg

Veles je bog životinja, polja i šuma, odnosno bog plodnosti, vegetacije i života u najširem smislu. Istočni Sloveni nazivaju ga Volos. Alternativno ime: Gospodar šume. Sloveni su verovali da se ovaj bog najčešće pojavljuje u vidu medveda, iako je sposoban da se pretvara i u razne druge životinje čiji je zaštitnik. U kasnijim tekstovima je, poput ostalih važnih bogova, označen kao demon: izgubio je svoje prvobitne funkcije i povezivan je sa đavolom i podzemnim svetom.
 
Dajbog
dajbog.jpg

U slovenskoj mitologiji Dajbog je bog Sunca i vatre, i verovatno prvi od bogova koje je Svarog stvorio, dakle njegov „najstariji sin“, pa se zato često naziva i Svarožić. Alternativna imena: Dažbog, Pripegalo, Radgost, Horz, Koledo. Kod Srba su, naročito u narodnoj književnosti, očuvani mnogi tragovi o ovom bogu koji je Sunce i vatra, „car na zemlji“, bog zlata, srebra i rudnika uopšte, zaštitnik kovačke veštine i domaćeg ognjišta i bog koji daruje blagostanje i sreću, o čemu svedoči i česta izreka „da bog da“.

Jarovid
jarovid 500.jpg

Jarovid je bog srdžbe, jarosti i rata. Poznat je i kao Jarevid ili Jarovit. U osnovi samog njegovog imena je reč jar, koja označava vatru, žestinu i gnev. Iako su skoro svi slovenski bogovi istovremeno i ratnici, samo je Jarovid zapravo bog rata, onaj koji upravlja njegovim tokom. Poznat je i pod imenima Žerovid (Gerovit), Ruđevid (Rujevit), zatim Porevid i Jarilo. Prema legendi, Jarovid dolazi u pratnji vrana pa možda otud veoma čest motiv u srpskim epskim pesmama da ratne vesti donose crne ptice koje govore („Dolećeše dva vrana gavrana“). Opasan je sa sedam mačeva, dok je osmi mač, koji drži u ruci, nepobedivi mač Jarost (gnev), a oko čela mu je svezana traka smrti.

Svetovid
svetovid 500.jpg

Svetovid je bog sa četiri glave, kojima može da istovremeno gleda na sve četiri strane sveta. On je „onaj koji vidi svet“, dakle bog koji zna sve. Veruje se da njegov um nadmašuje vreme i da su mu poznati i prošlost, i sadašnjost, i budućnost. Zapisano je verovanje da se „na Vidov dan iznosi sve ruho na polje, da se vidi na vetru, i svako seme, koje je ostalo neposejano na sunce, da ogreje u taj dan sunce, te da nikne do nove godine“. Po nazivu boga u navedenom odlomku vidi se i kasniji preobražaj Svetovida u hrišćanskog svetog Vida, koji je preuzeo njegove funkcije.
 
Vesna
vesna.jpg


Vesna je u staroj slovenskoj mitologiji bila boginja proleća i plodnosti, zadužena za proleće, jutro i rađanje života. Poznata je još i po imenima Živa, Diva i Devana. Vesna se prikazuje kao prelepa, uvek nasmejana, naga i bosa žena, donekle prekrivena ruhom od paprati, trave i cveća, kose koja je ponekad takođe sva od cveća, spuštene do ispod kolena. Bujnih je grudi, kako i dolikuje boginji koja označava plodnost, a ponekad u desnoj ruci drži jabuku, a u levoj grozd, ili joj je na kažiprstu desne ruke lastavica, simbol proleća, a u levoj kita cveća, koja simbolizuje i brak.Kao Vesnini pratioci pominju se Gerovit (bog rata) i Stribog (bog vazduha i vetra). Postoji tri praznika posvećena ovoj boginji, koji su preneseni u hrišćanstvo - Vrbica, Cveti i Mladenci.

Morana
x morana 500.jpg


Morana je boginja noći, zime i smrti i najčešće se pojavljuje u liku lepe devojke duge crne kose, bledog lica, sa vučjim očnjacima i kandžama, odlikama koje nagrđuju njenu božansku lepotu i naglašavaju njenu, u ljudskim očima, zlu prirodu. Poznata je svim Slovenima, i javlja se pod imenima Morena, Marena, Marana, Maržana, Maržena. Sve zimske nepogode, sneg i smrt dolaze od boginje Morane, koju su prozvali boginjom smrti ljudskog, životinjskog i biljnog sveta. Njena tri glavna atributa su zima, smrt i mrak, a u bliskoj vezi i sa njom i sa Vesnom je Stribog, bog koji „odnosi jednu da bi doneo drugu“.

U slovenskoj mitologiji ova boginja je povezana sa zimom i smrću. Obredi kojima se kod Zapadnih Slovena ispraća zima, tj. dočekuje proleće, uključuju pravljenje slamnate lutke, koja se nosi po selu, a zatim na različite nacine uništava van sela (spaljuje, razbija, utapa).

Ovaj obred je postojao kod svih slovenskih naroda, u različitim varijacijama. Verovalo se da će uništenje lutke doneti brz dolazak leta, dobru letinu, da će sačuvati selo od poplava i požara, štititi od srmti, a devojkama osigurati udaju.

Jedna od priča o Morani je priča o njenoj vezi sa bogom sunca Dažbogom. Kada je pošao u podzemni svet Nav da traži svoju ženu Zlatu Maju, Morana ga je zavela. Po nekim pričama, ona je našla drugog ljubavnika, po drugim, on je našao drugu dragu, ali u svakom slučaju, Morana je Dažboga otrovala. Spasava ga Živa, a on spaljuje Moranu i proteruje je nazad u podzemni svet.
 
Mokoša
mokoša.jpg


Mokoša slovi kao zaštitnica žena i ženskih poslova, posebno predenja, i kao upraviteljica devojačkih sudbina i boginja plodnosti. Zamišljali su je kao ženu velike glave i dugih ruku koja obilazi kuće i nadgleda prelje, nagrađujući one koje su vredne i kažnjavajući one koje nisu. S druge strane, rasprostranjeno je i verovanje da je posredi zlo božanstvo i da njen kip izgleda kao strašna nakaza sastavljena od različitih životinja. Ona, prema ovom tumačenju, označava muke i nevolje, ružna je i gadna i simbolizuje sve ljudske strasti. Ponegde je zovu Mokoš, Mokuša ili Mokša


Lada
lada 500.jpg

Lada je boginja leta, ljubavi i lepote iz staroslovenske mitologije. Po verovanju starih Slovena ona živi u drugom svetu zvanom Irij do proleća, kada se budi noseći sa sobom proleće.
Ladine životinje su jelen, mrav, petao, a biljke božur, maslačak i lipa. U mnogim narodnim pesmama imamo tragove paganizma koje su naučnici, proučavajući usmeno stvaralaštvo, povezali sa ovim božanstvom. Kod Lade nailazimo na paralelu sa mitologijama drugih naroda.- Freja (nordijska mitologija) provodi jedan deo godine u podzemlju, među patuljcima, dok grčka Persefona za vreme zimskog perioda obitava u Hadu.


Živa
živa.jpg


Živa, predstavlja boginju plodnosti i ljubavi, a u zavisnosti od literature koja se bavi slovenskom mitologijom, sam njen izgled se tumači na različite načine. Prema Nodilovoj etimologiji, Živa predvodi kolo u pesmama, učeći ljude kako da obrađuju zemlju i uzgajaju stoku, zbog čega je mnogi smatraju i boginjom žita. Zbog toga je u nekim delima opisana kao boginja sa “kosom boje klasja”, bez koje nema ni plodnosti ni prinosa. Jedan deo Belorusije je posebno obazriv u letnjim mesecima, kada se izbegava bilo kakav rad na zemljištu, kako bi se sačuvalo Živino potomstvo.
Njen pratilac je Svetovid, jedan od slovenskih bogova.Dan boginje Žive: subota

Darovi – žrtve boginji Živi: razni plodovi, žitarice i cveće ;petao (simbol plodnosti i životodavnog sunca)
Godišnje doba: jesen
Biljke koje je simbolizuju: leska, glog, imela, vrba, grožđe, beli luk.

(iz knjige slovenska mitologija)
 
Mokoša
Pogledajte prilog 930505

Mokoša slovi kao zaštitnica žena i ženskih poslova, posebno predenja, i kao upraviteljica devojačkih sudbina i boginja plodnosti. Zamišljali su je kao ženu velike glave i dugih ruku koja obilazi kuće i nadgleda prelje, nagrađujući one koje su vredne i kažnjavajući one koje nisu. S druge strane, rasprostranjeno je i verovanje da je posredi zlo božanstvo i da njen kip izgleda kao strašna nakaza sastavljena od različitih životinja. Ona, prema ovom tumačenju, označava muke i nevolje, ružna je i gadna i simbolizuje sve ljudske strasti. Ponegde je zovu Mokoš, Mokuša ili Mokša


Lada
Pogledajte prilog 930506
Lada je boginja leta, ljubavi i lepote iz staroslovenske mitologije. Po verovanju starih Slovena ona živi u drugom svetu zvanom Irij do proleća, kada se budi noseći sa sobom proleće.
Ladine životinje su jelen, mrav, petao, a biljke božur, maslačak i lipa. U mnogim narodnim pesmama imamo tragove paganizma koje su naučnici, proučavajući usmeno stvaralaštvo, povezali sa ovim božanstvom. Kod Lade nailazimo na paralelu sa mitologijama drugih naroda.- Freja (nordijska mitologija) provodi jedan deo godine u podzemlju, među patuljcima, dok grčka Persefona za vreme zimskog perioda obitava u Hadu.


Živa
Pogledajte prilog 930507

Živa, predstavlja boginju plodnosti i ljubavi, a u zavisnosti od literature koja se bavi slovenskom mitologijom, sam njen izgled se tumači na različite načine. Prema Nodilovoj etimologiji, Živa predvodi kolo u pesmama, učeći ljude kako da obrađuju zemlju i uzgajaju stoku, zbog čega je mnogi smatraju i boginjom žita. Zbog toga je u nekim delima opisana kao boginja sa “kosom boje klasja”, bez koje nema ni plodnosti ni prinosa. Jedan deo Belorusije je posebno obazriv u letnjim mesecima, kada se izbegava bilo kakav rad na zemljištu, kako bi se sačuvalo Živino potomstvo.
Njen pratilac je Svetovid, jedan od slovenskih bogova.Dan boginje Žive: subota

Darovi – žrtve boginji Živi: razni plodovi, žitarice i cveće ;petao (simbol plodnosti i životodavnog sunca)
Godišnje doba: jesen
Biljke koje je simbolizuju: leska, glog, imela, vrba, grožđe, beli luk.

(iz knjige slovenska mitologija)
Sviđaju mi se imena Svarog i Morana
 
Svarog




Perun




Stribog
Kada su deca mala igraju se pravljenja malih kamiončića i kolača od kartona i blata i kao takvi ničemu stvarnom ne služe.
Kada ljudi odrastu shvataju da je neophodno imati velike i moćne mašine da bi se radilo i opstajalo.

Slično tome, još duhovno nezreli ljudi ne mogu spoznati istinu pa zamišljaju i 'kreiraju' mnoge nazovi bogove. Imali su ih Sloveni ali ih imađahu i Grci.

Danas, duhovno zreliji ljudi prihvataju istinu jer istina se otkriva i spoznaje sa duhovnim uzrastanjem. Iz današnjeg ugla otkriva se da za spoznaju prave realnosti ljudi moraju biti spremni da prihvataju potpunu odgovornost za svoje reči, misli i dela.
Istina nije sakrivena i ako se želi živeti ispunjeniji i srećniji život onda je to moguće samo uz izrastanje i prihvatanje realnosti onakvom kakva jeste.

Pa ipak, ove reči ne kažu da ljudi i dalje nemaju prava da dremaju i sanjaju o Perunu... Zevsu ili Svetom Petru.
Mi jedni drugima imamo obavezu dati slobodu. Zato će neko i dalje imati Peruna u svojoj ostavi a drugi možda Zevsa ili Dajboga...
U srcu se ne nosi niko od njih, U srcu se drži samo Istina i sa njom se živi. (Ako je probuđeno srce!)
 
Slično tome, još duhovno nezreli ljudi ne mogu spoznati istinu pa zamišljaju i 'kreiraju' mnoge nazovi bogove. Imali su ih Sloveni ali ih imađahu i Grci.
Duhovno nezreli ljudi vide duhovno nezrele ljude u prošlosti.
Duhovno zreli ljudi vide duhovno zrele ljude među našim precima i razumeju
na pravi način u šta su oni to verovali i čime su se bavili.
Kad te bude zanimalo, shvatićeš.
 
Kao prvo nije Čajkanović iako je on bio sjajan što se tice srpske religije pre hrišcanstva i narodnih verovanja
i nadam se da nije problem što sam navela teskstove iz Slovenske mitologije
Znam, zezam se malo...Ma gde problem, nije lose to cuti i procitati, mnoga od tih verovanja i danas se praktikuju u nekoj formi...:)
Voleo bih da nadjem samo neke primere u savremeno doba gde je mozda neko dosao u dodir s nekim cudnim silama koje mu je neko drugi
protumacio kao hm... uticaj tih nekih bogova iz staroslovenske mitologije, u stilu Americkih bogova. :cool: Ajd, bas cu da potrazim, ko zna kavih cuda ima.:)
 
Стари Срби су тешко примали Хришћанство. О томе је писао и Свети Сава доста. Управо његовим стварањем наше вере - Свеославља су хришћански светитељи примили као заштитници функције наших старих божанстава.Такође је и наша Црква примила кумство које је постојало пре хришћанства. Тај приступ је разлог зашто Светог Саву прате вуци и он храни с крушке.
 
Slično tome, još duhovno nezreli ljudi ne mogu spoznati istinu pa zamišljaju i 'kreiraju' mnoge nazovi bogove. Imali su ih Sloveni ali ih imađahu i Grci.

Danas, duhovno zreliji ljudi prihvataju istinu jer istina se otkriva i spoznaje sa duhovnim uzrastanjem.

Nešto se ne bi reklo da su danas ljudi duhovno zreliji.
Pročitaj ti malo drevne spise, a pogledaj današnje pravce razmišljanja, sa sve imbecilnom idejom o Big Bengu i evoluciji, pa ateizam, pa dijalektički-materijalizam.
 
Nešto se ne bi reklo da su danas ljudi duhovno zreliji.
Pročitaj ti malo drevne spise, a pogledaj današnje pravce razmišljanja, sa sve imbecilnom idejom o Big Bengu i evoluciji, pa ateizam, pa dijalektički-materijalizam.
Rekao sam duhovno zreliji ljudi što znači da danas ima i duhovno zrelijih ali i onih drugih.
Čitanje drevnih spisa te razmišljanja drugih nikome neće dati ni trunke boljeg razumevanja ikom od nas. Razumevanje života ne dolazi spolja već iznutra - preko subjektivnih kanala...
 
Rekao sam duhovno zreliji ljudi što znači da danas ima i duhovno zrelijih ali i onih drugih.
Čitanje drevnih spisa te razmišljanja drugih nikome neće dati ni trunke boljeg razumevanja ikom od nas. Razumevanje života ne dolazi spolja već iznutra - preko subjektivnih kanala...

Danas su, naprotiv, ljudi mnogo zaglupljeniji.
To je postignuto kroz medije i obrazovni sistem, gde se obično naturaju potpuno nenormalna shvatanja sveta koji nas okružuje.
A to zatrpavanje lažima ne dozvoljava ljudima da razmišljaju o njihovoj istinitosti, jer ih ponovo zatrpavaju novim lažima (bombardovanje informacijama), dok usput cenzurišu sve što bi moglo da dovede do raskrinkavanja laži.

A ovo drugo ti je kontradikcija - razumevanje dolazi iznutra, sopstvenim razmišljanjima - ali tome ništa neće doprineti čitanje drevnih spisa.
Pa kako možeš da dobiješ informacije na osnovu kojih možeš da razmišljaš, ako se potpuno isključiš iz sveta informacija?
Slušaćeš današnje laži iz medija i drugih sistema plasiranja informacija, ali ti neće pomoći nešto što je davno napisao neko ko nema nikakvog razloga da tebe (današnjeg čoveka) laže?

Treće, shvatanje kako su neki ljudi bili glupi jer su zamišljali raznorazne Bogove - samo govori o ograničenosti onog ko ima takav pristup.
Svi drevni tekstovi su tekstovi o Bogovima i o njihovim postupcima, koji su i bili ključni za društveni život ljudske civilizacije.
 
Danas su, naprotiv, ljudi mnogo zaglupljeniji.
To je postignuto kroz medije i obrazovni sistem, gde se obično naturaju potpuno nenormalna shvatanja sveta koji nas okružuje.
Zaglupljeni ostaju oni sa niskom ratom kapaciteta da shvate sustinu... ;) Oni to prolongiraju `za neka srecna vremena` koja im i ne dolaze.. :cool:
A ovo drugo ti je kontradikcija - razumevanje dolazi iznutra, sopstvenim razmišljanjima - ali tome ništa neće doprineti čitanje drevnih spisa.
Razumevanje dolazi iz sopstvenih kapaciteta, uvodom u silnu strukturu univerzalnog ljudskog iskustva koje je prethodilo i koje ce doci. :)
Svodjenje sustine na informacioni kod je, najblaze receno, autohtona greska u prevodjenju... :cool:
Treće, shvatanje kako su neki ljudi bili glupi jer su zamišljali raznorazne Bogove - samo govori o ograničenosti onog ko ima takav pristup.
Ovo je unekoliko tacno, ako se ostane taocem poststrukturalistickih shvatanja o faktorima i fenomenima koji okruzuju coveka...
Ipak, u svemu tome, pravilno je razmisljati i razumeti tako da su i bogovi u ljudskom duhovnom progresu imali svoje mesto, odnosno, stepenik razvoja. ;)
Odavno je umesto njih na scenu stupila monoteisticka vera razlicitih oblika i konfesija, pa su i u okviru njih rasle i razvile se krune jos zrelijih misli... :)
 
A,to..Pa logicno, progresijom vremena gubi se antropomorfizam. Prvo su bogovi, plural, onda jedan bog, singular... na kraju bi trebalo da bude cista svest. ;)
Mislim da to nema veze sa progresijom misli. I danas ima politeistickih religija (Kina, Indija, itd.). Takođe, u prošlosti kad je polititeizam bio dominantan, imali smo izuzetno progresivne misli. Antička Grčka npr. Niti mislim da je monoteizam generalno napredak.
 

Back
Top