Starlink - plava raketa

Neno

Elita
Poruka
20.446
Starlink

Vlasnik izvršnog direktora milijardera Elona Muska, SpaceX ima za cilj stvoriti konstelaciju od 12 000 satelita u Zemljinoj orbiti kako bi poboljšao internetske usluge širom svijeta.

Kompanija za istraživanje svemira Elon Musk, SpaceX, planira lansirati do 42.000 satelita u orbitu kako bi se internet usmjeravao do udaljenih dijelova Zemlje.
SpaceX je već stavio blizu 200 satelita Starlink u orbitu


Upravo večeras su bili vidljivi i prošli su oko 20.40h iznad Madjarske, Srbije.. vidljivi i iz BiH..

Sajt
Find Starlink
a možete instalirati i istoimenu aplikaciju na telefonu. Ukucate vašu adresu (najtačnije preko koordinata) pa find.. tu možete pratiti uživo kretanje satelita po svijetu i info kada će biti vidljivi iznad odredjene lokacije.

Na live map gledate uživo kretanje satelita
 
Poslednja izmena:
Pozitiva je jer ce zemaljski linkovi smanjiti profit , negativa iz prvog maha izgleda povecano zracenje a iz
drugog u stvari smanjenje jer ce repetitiori biti na vecoj udaljenosti.
Заборављаш важнију ствар, зрачење твог мобилног. Сада,за 4Г твиј мобилни има снагу зрачења потребну да се добаци до 1 до 2 km, а можеш мислити колико му треба до 550 km до сателита, двосмерна веза мобилни-сателит није могућа. Дакле базне станице остају.

Сателитски телефони су габаритни, непрактични за ношење, и све остало.

Добро, 42 000 сателита ће добро доћи да на пар десетина крузера богаташи имају интернет, додуше и на неким настањеним али удаљеним острвима на Пацифику.

Али не знам колико ће земаља пристати да им само једна фирма контролише интернет комуникацију њених државних служби па на крају крајева и њених грађана. Некако им је примамљивији концепт Хуавеја са дистрибуираним интернет мрежом у којој свака земња може да контролише интернет саобраћај на својој територији и да се лако брани од упада са стране.

Видећемо.
 
Добро, 42 000 сателита ће добро доћи да на пар десетина крузера богаташи имају интернет, додуше и на неким настањеним али удаљеним острвима на Пацифику.
Ако је домет 5Г високофреквентног сигнала веома мали и
због тога је потребна мрежа базних станица, како ће да добаце
из сателита до крузера?
 
Колики је домет станице? Читао сам да 5Г захтева примопредајне антене
за екстензију сигнала буквално на сваких 100 метара и оптичку видљивост.
Добро си обавештен.

У принципу снага може да се обезбеди за веће домете, али нема двосмерне комуникације ако и моб. телефон нема ту снагу, а то се не може обезбедити са данашњим батеријама. Осим тога зрачење мобилног са толиком снагом, и на тим фреквенцијама, у близини главе било би врло опасно по здравље.

Рад на 90 GHz захтева оптичку видљивост, па је нерационално већом снагом покрити веће подручје, јер ће се јавити пуно зона до којих не доспева сигнал. Много је рационалније, дуж улуце на сваки други електрични стуб поставити базну станицу мање снаке која ће боље покривати одређену насељену област.
 
Заборављаш важнију ствар, зрачење твог мобилног. Сада,за 4Г твиј мобилни има снагу зрачења потребну да се добаци до 1 до 2 km, а можеш мислити колико му треба до 550 km до сателита, двосмерна веза мобилни-сателит није могућа. Дакле базне станице остају.

Сателитски телефони су габаритни, непрактични за ношење, и све остало.

Добро, 42 000 сателита ће добро доћи да на пар десетина крузера богаташи имају интернет, додуше и на неким настањеним али удаљеним острвима на Пацифику.

Али не знам колико ће земаља пристати да им само једна фирма контролише интернет комуникацију њених државних служби па на крају крајева и њених грађана. Некако им је примамљивији концепт Хуавеја са дистрибуираним интернет мрежом у којој свака земња може да контролише интернет саобраћај на својој територији и да се лако брани од упада са стране.

Видећемо.
Ok , u pravu si , nego sam pretpostavljao da im je zamisao da umesto zemlajske konekcije i rutera , imamo neku mini
satelitsku antenu okrenutu ka gore .
 
Колика је снага те станице на крузеру ако жели да
добаци 600 км на којој висини се налазе сателити?
Мало ми то све изгледа нелогично.
Прецизан одговор не могу да ти дам, давно сам изашао из студентских клупа, а у међувремену се нисам бавио антенама и примопредајницима. Додуше бавио сам се апликацијом плочица са примопредајником са керамичком антеном на фреквенцији 2.4GHz снаге 10mW декларисане за домет од 100m. Али то је било у идеалним условима, у згради домет је био пар десетина метара. То је фрквенција вај-фаја или приближно мобилног телефона 4Г. Ове податке ти дајем ради стицања опште слике у немогућности да ти дам прецизне податке.

Крузер је велики брод са снажним моторима и не треба много снаге да одвоји за рад базне станице. Ту не видим неки проблем.
 
Ok , u pravu si , nego sam pretpostavljao da im je zamisao da umesto zemlajske konekcije i rutera , imamo neku mini
satelitsku antenu okrenutu ka gore .
Мислим да је то замисао, да се не вуку оптички каблови до сваке забити, већ да се постави базна станица која ће уместо конекције на оптички кабл, имати сателитску антену.

Иначе,Американци имају слабу покривеност мобилном мрежом у неким деловима своје територије, нарочито тамо где долазе туристи (кањон Колорада, Јелоустон и слично) јер приватници поседују огромне површине земље и не дозвољавају да се на њој граде базне станице, нити да пролазе оптички каблови. Такав је закон, изнад свека штити приватну својину.

Овакви закони не постоје у Европи, и у већем делу света, где је због заједничког - вишег интереса могућа експроприација земље уз накнаду по тржишној цени.

Сателитски интернет би им решио тај проблем, само се питам да ли је то "клање вола за једну шницлу".
 
Крузер је велики брод са снажним моторима и не треба много снаге да одвоји за рад базне станице. Ту не видим неки проблем.
Нисмо се разумели. Ја сам изразио сумњу у могућност комуникације
на ту даљину фрекфенцијским опсегом 10+ гигахерца а самим тим
и у намену стар линк сателита.
Сем ако комуникација сателита и земних станица не буде рецимо ласерска.
 
Нисмо се разумели. Ја сам изразио сумњу у могућност комуникације
на ту даљину фрекфенцијским опсегом 10+ гигахерца а самим тим
и у намену стар линк сателита.
Сем ако комуникација сателита и земних станица не буде рецимо ласерска.
Zašto? A kako rade tzv. satelitski telefoni?
 
Мислим да је то замисао, да се не вуку оптички каблови до сваке забити, већ да се постави базна станица која ће уместо конекције на оптички кабл, имати сателитску антену.

Иначе,Американци имају слабу покривеност мобилном мрежом у неким деловима своје територије, нарочито тамо где долазе туристи (кањон Колорада, Јелоустон и слично) јер приватници поседују огромне површине земље и не дозвољавају да се на њој граде базне станице, нити да пролазе оптички каблови. Такав је закон, изнад свека штити приватну својину.

Овакви закони не постоје у Европи, и у већем делу света, где је због заједничког - вишег интереса могућа експроприација земље уз накнаду по тржишној цени.

Сателитски интернет би им решио тај проблем, само се питам да ли је то "клање вола за једну шницлу".
Ne brini! Iza toga stoje interesi VOJSKE, a civilni deo toga će im pokrivati troškove. Sediš u Pentagonu i imaš trenutno stanje 'na tanjiru' i mogućnost akcije dronovima na bilo kojoj tački Zemlje!
 
??? Za telefon si zauzeo samo po 3 kiloherca po kanalu. Za internet trebaš samo šire područje frekvencije.
Очигледно се не разумемо. Ово уводе ради количине протока,
да би постигли брзине од 10 G/s потребни су високофреквентни
таласи од 10-300 гигахерца. Те фрекфенције се не могу послати
на велике удаљености нити пролазити кроз дрво и зидове.
Због тога моје питање како остварити тај проток између земље
и сателита?
 
Нисмо се разумели. Ја сам изразио сумњу у могућност комуникације
на ту даљину фрекфенцијским опсегом 10+ гигахерца а самим тим
и у намену стар линк сателита.
Сем ако комуникација сателита и земних станица не буде рецимо ласерска.
Право да ти кажем, немам на то одговор. Знам да ГПС ради са носиоцем фреквенције мало више од 1.5 GHz. Али, имајући у виду 42 000 сателита, мислим да имају усмерене антене,што је логићно за те високе фреквенције.
 

Back
Top