Stari slovenski obicaji i verovanja koja su se zadrzala do danas

MalaSanjalica12

Početnik
Poruka
4
Kada god sam pitala bilo sta vezano za neki nas obicaj ili verovanje uvek bih dobila isti odgovor "To je tako ostalo od starina".Niko ne zna zbog cega i zasto ali jednostavno to tako "valja" da se uradi,i to me je oduvek fasciniralo.
Od nekih obicaja za koje svi znamo(Slave,zadusnice,dace...),do onih manje poznatih(Dodole,Poklade...).Verovanja u nadprirodna bica(vilino kolo),dobru i losu srecu(crveni konac,zmija-cuvar kuca,prosipanje vode,kucanje u drvo).
Zanima me za koje vi obicaje znate i da li znate njihovo poreklo i namenu?

Pisite sve sto znate😄

PS:Poslednjih par godina sve vise ljudi pocinje opet da veruje i slavi stare slovenske Bogove, sto je meni bilo inspiracija za ovu temu.
Takodje zelim da kazem da ne planiram ovom temom da uvredim nijednu religiju i molim vas nemojte da zapocinjete rasprave o tome🙏
Ova tema je napravljena da bolje upoznamo nase obicaje i kulturu,hvala.
 
Hvala, a jel znas odakle je ovo vezano za drugi deo mog pitanja i odakle poticu obicaji vezani za Bozic i Uskrs
Sto se tice venca na grobovima o tome sam nasla vrlo malo.Moze da predstavlja prolaznost i znak da sve u ovom svetu vene i to je to.
O Bozicu i Uskrsu ima mnogo.
Znam da ce me verovatno osuditi ali kod starih Slovena 7.Januara se proslavljao Bog Svarog koji je bio Bog sunca i pocetak kalendarske godine.Tada se,po verovanju radjalo mlado sunce-Svarozic,a hrast se,samo tada,palio da bi oterao zle duhove i oznacio pocetak nove godine.
Secam se da mi je baka,kada sam bila mala,uvek za Bozic pevala jednu pesmu u kojoj se spominje Svarozic.

Sto se tice Uskrsa,moguce da je povezan sa pocetkom proleca tj.proslavljanja Boginje Vesne,koja se proslavljala 21.marta.Tada se proslavljala i prolecna ranodnevnica.Od tog dana dani postaju sve duzi i sunce vise greje.Takodje postoje jos mnogi praznici vezani za dolazak proleca(Poklade,Cveti,Mladenci).
Ako te jos nesto zanima pitaj 😄
 
Znam da ce me verovatno osuditi ali kod starih Slovena 7.Januara se proslavljao Bog Svarog koji je bio Bog sunca i pocetak kalendarske godine.Tada se,po verovanju radjalo mlado sunce-Svarozic,a hrast se,samo tada,palio da bi oterao zle duhove i oznacio pocetak nove godine.
Secam se da mi je baka,kada sam bila mala,uvek za Bozic pevala jednu pesmu u kojoj se spominje Svarozic.

А код старих Срба Божић је био празник Коледа, кад се рађа Коледо, сунчани Бог и обележавао се седмодневним слављем у коме је најатрактивнија била мушка маскирана поворка коледара која пева коледарске песме

Ускрс је био Велики дан, Велигдан и помера му се датум, зависно од астрономских положаја.
 
O religiji Slovena pre njihovog razdvajanja na Istočne, Zapadne i Južne Slovene ne može se ništa određeno reći. Postavlja se pitanje da li je ikada i postojala religija zajednička svim Slovenima, jer Titmar iz Merseburga u 11. veku saopštava da svako slovensko pleme ima svoje hramove, odnosno posebna božanstva. Panteon Istočnih Slovena može se rekonstruisati na osnovu podataka koji su sadržani u ugovorima između Vizantije i Rusije iz 945. i 971. godine, odnosno u takozvanoj Prvobitnoj hronici, kompiliranoj oko 1111. godine. Najpre se pominju bogovi Perun i Volos. Knez Vladimir je 980. godine obeležio početak svoje vladavine u Kijevu na taj način što je na jednom brežuljku postavio drveni idol Peruna sa srebrnom glavom, a uz njega i idole Horsa, Dažboga, Striboga, Simargla i Mokoš, da bi ispred njih sa svojim narodom prinosio žrtve. Istovremeno je i Vladimirov ujak u Novgorodu postavio Perunov idol. Iz navedenih podataka je izvesno da je vrhovni bog ruskog panteona bio Perun. Ostala božanstva, posebno Hors i Simargl, verovatno ne pripadaju slovenskom panteonu. Jedino je autentična boginja Mokoš, jer se pominje i u kasnijim homelijama.
 
Ево и ја да дам свој допринос овој занимљивој теми...
Куцање у дрво... или што би наш народ рекао да не чује зло...
Вероватно доста форумаша куцне у дрво када чује нешто лоше а да и сами не знају зашто то раде. Некада се веровало да зли дуси живе под земљом а корен дрвета би био веза између овог и оног света. Дакле, куцањем се преноси звук кроз дрво и корен и веровало се да тера зле духове који жеве под земљом.
Препоручио бих вам везано за ову тему да одгледате емисију Агапе на Youtub-у и госта Сретена Петровића, јако је интересантно за ову тему.
 
Zasto se veruje da ne treba bacati djubre uvece?
Не меша се дневна и ноћна светлост, другачији су утицаји Сунца од утицаја Месеца. Не знам баш за обичај избегавања изношења ђубра увече или у току ноћи, али пелене и веш не смеју да остану по мраку напољу. У току тродневног обележавања Божића, не износи се ђубре да се не би стечена нова срећа и судбина , од Божића, умањила и проћердала.
 
Не меша се дневна и ноћна светлост, другачији су утицаји Сунца од утицаја Месеца. Не знам баш за обичај избегавања изношења ђубра увече или у току ноћи, али пелене и веш не смеју да остану по мраку напољу. У току тродневног обележавања Божића, не износи се ђубре да се не би стечена нова срећа и судбина , од Божића, умањила и проћердала.
Evo imas ovde o tome http://www.magicnazona.rs/ne-izbacujte-smece-nocu/ ili https://www.kurir.rs/zabava/ludi-sv...e-treba-sedeti-na-cosku-stola-zvizdati-u-kuci

To za pelene, ves i iznosenje djubreta tokom Bozica mi lici na paganska verovanja ili gresim? I ima li nesto o poreklu toga.
 
Када се у непосредној близини куће види змија, она се не тера и не убија. Та змија се сматра за чуваркућу и ударити на њу је исто као и ударити на кућу, породицу и претке.
Она чува домаћинство од зла. (зло се брани злом)
Отерати или убити чуваркућу значи губитак заштите од зла.

То сам иначе чуо од моје бабе. 😃
Претпостављам да нема везе са хришћанским обичајима, можда грешим.
 
Када се у непосредној близини куће види змија, она се не тера и не убија. Та змија се сматра за чуваркућу и ударити на њу је исто као и ударити на кућу, породицу и претке.
Она чува домаћинство од зла. (зло се брани злом)
Отерати или убити чуваркућу значи губитак заштите од зла.

То сам иначе чуо од моје бабе. 😃
Претпостављам да нема везе са хришћанским обичајима, можда грешим.
Наравно да нема🤗
Верује се да чуваркућа змија борави испод прага.
После једног самоубиства у мом граду, чула се прича да је таст самоубице, цепајући дрва у подруму, убио змију секиром. Неколико месеци касније, зет је врло драматично извео самоубиство, стаклом пресекао себи врат.
 

Back
Top