STARI SLOVENI

ok, evo ti nesto od mene:
Nekad u gimnaziji ja se zezao na temu "seoba Juznih Slovena"
Kao bile neke demografske promene i to u ono vreme, i neka grupacija kao krenula na jug, i od njih se umnozili Juzni Sloveni.
E ja provocirao drustvo otprilike ovako:
svi sloveni ondasnji ziveli gde su ziveli, Visla, Lab, Odra, bla, bla ... i kako vec ide
Bilo im malo hladno, trgovina onako kilava, bruto nacionalni dohodak nizak, telekomunikacije - uzas, saobracaj blatnjav, ali imali veliki problem sa hohstaplerima, lenjivcima, prevaratnima. Onda se tamnosnji Sloveni dogovore da homogenizuju bandu i oteraju ih u p... m.....!!!
Ovi naravno nisu ni mogli da idu levo i desno, i bilo im najlakse i najtoplije na jug.
Te tako nastane prica o seobi Juznih Slovena, a ja tvrdio kako su ti isti, najgori oshjaci, mangupi i otpadnici proterani kao shtetni :)

ma zezam se bre, nemoj se primas :)
ZZop :)

ps
mada iskreno me jos uvek intrigira Perun, kao i etnos koji je bio dovoljno izrazen
 
e al si cula :)

pravi sloveni su dobri, inteligentni, posteni, vole dobru ambijentalnu muziku, a po malo i elektronsku tripa Kraftwerk....odlikuju se i po tome sto vole prirodu i ne loze se na neke pustinje mesije i slicno....
nadam se da se prepoznajes u toj grupi ;)

slavic_god_perun.jpg


a ne tamo neke pustinje neki azraeli izraeli ismaili i ostalo....
 
Obersturmfuehrer:
e al si cula :)

pravi sloveni su dobri, inteligentni, posteni, vole dobru ambijentalnu muziku, a po malo i elektronsku tripa Kraftwerk....odlikuju se i po tome sto vole prirodu i ne loze se na neke pustinje mesije i slicno....
nadam se da se prepoznajes u toj grupi ;)

slavic_god_perun.jpg


a ne tamo neke pustinje neki azraeli izraeli ismaili i ostalo....
aleluja! 8)
e, vi sloveni ponekad lichite na nas kelte ;)
 
hriscanstvo je upropastilo mnogo stvari,izmedju njih i nase pretke.
sad ih se niko i ne seca i kao da smo sinovi Izrailja :?

svaka cast tebi koji ces sinu dati ime Perun,razmisljao sam i ja o tako nekoj bolestini a koliko sam lud mozda to i uradim :razz:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Sloveni su OK, a Juzni Sloveni su frakcija koja je smetala onim pravima :)
Kako su sami po sebi bili lopovi jajare, dripci kokosare, bez smisla za suzivot, bez talenta za arhitekturu, bez osecaja za organizacijom, sasvim lako su se asimilirali i sami sebe upropastili :)
Jedino je porodica muzicara Kraftwersky izrodila potomstvo sa sluhom. Upravo oni su jedini na Balkanu sacuvali slovenski koren u svom jeziku.
Deo Juznih Slovena koji nije znao se sta je vruca voda, otisao je jos juznije u potrazi za sebi slicnim maloazijskim mentalnim sklopovima. Ovoj frakciji su se ubrzo i trajno pridruzili srodni po sustinskom bicu, nomadi iz Indije, danas poznati kao Romi. Ovi drugi su ipak opstali do danasnjeg dana prepoznatljivi, dok su se Juzni Sloveni podanicki izmesali sa svim i svakim ko je prolazio juznim krajevima. Od rasnih karakteristika svog prvobitnog mentaliteta zadrzali samo osobine sitnih jajara i kokosara, sa posebnim talentom za jednokratno prejebljivanje :)

Ima jos, samo ako hocete :)
 
OK. Pa da vidimo...
Perun- gospodar groma. Najvise se zadrzao njegov kult u slovenskoj mitologiji, pripovetkama i pesmama. Pretpostavlja se da je u hriscanstvu zamenjen Sv. Ilijom. Da li je crkva imala udela u tome, nije dokazano, stoga su Iliji u narodu dodeljene Perunove osobine (Ilija gromovnik)
Svetovid- nadbozanstvo kod baltickih Slovena, kod ostalih sekundarno. Navodno je tamo imao izuzetno razvijen kult, ali vise od toga- njegovi svestenici su bili jako uticajni... Takodje, postoje i slicnosti izmedju kulta Svetovida i naseg obicaja na Badnjak- paljenje vatre od hrastovih drva/ paljenje badnjaka...
Volos(Veles)- do danas nije konacno utvrdjeno ko je tj. sta je on zapravo. Po nekim autorima je bog sunca i vegetacije; po drugima bog podzemnog sveta a po nekima je bog zivotinja...
Triglav-verovatno isto sto i Svetovid, samo kod nekih drugih slovenskih plemena. Postoji i varijanta gde on ima tri glave a oci i usta su mu povezani zlatnim povezom- navodno, to znaci da vlada nad tri "kraljevstva"-nebo, zemlja, pakao a oci i usta pokriva zlatom jer nece da vidi i da sazna za ljudske grehe :confused:
Stribog- bog bure, nevremena, hladnih vetrova...
Pogoda(Podaga)- bog lavac ili bog vremena??? Nagadjanja...
Vesna- boginja proleca, vedrih dana
Devana- boginja plodnosti
Morana- zlo bozanstvo; boginja zime i smrti...
Toliko od mene... Nisam ni ja uspela vise da iskopam.. Mislim da postoji jako veliki problem u otkrivanju i dokazivanju slovenskih bozanstava. Prvenstveno zato sto smo se selili i delili po vecim i manjim plemenima- samim tim su se i oni menjali... A i zbog pohriscavanja...
Elem, ako te interesuje mozes procitati istorijski roman POD SLOBODNIM SUNCEM. Mislim da ga je napisao neki Slovenac. Franc Finzgar ili tako nekako.
Dobra je knjiga tako da ti je preporucujem :)
 
Kada su se borili borili su se jedino u sumi. Glavno oruzje su bila dva drvena koplja, a neki su nosili masivne stitove i maceve. Strele su mazali otrovom tako da je jedini nacin da pogodjeni prezivi bio da odsece deo tela gde je stela. Posto su ziveli na mocvarnom podrucju cesto bi od trske pravili disaljke i mogli su ostajati u mocvari nekoliko sati. Pored zemunica su stavljali burad u koju je padala kisnica i u koju su bacali ostatke druge hrane ... kada se ukiseli jeli su to. Zemunice su oblepljivali balegom tako da im je to sluzilo kao izolacija.........
Slovenska mitologija je bila monoteisticka. Vrhovni bog bio je Perun ili Dazbog, a ostali su bili kao danas sveci u hriscanstvu.............
 
nasmeseni pas:
Kada su se borili borili su se jedino u sumi. Glavno oruzje su bila dva drvena koplja, a neki su nosili masivne stitove i maceve. Strele su mazali otrovom tako da je jedini nacin da pogodjeni prezivi bio da odsece deo tela gde je stela. Posto su ziveli na mocvarnom podrucju cesto bi od trske pravili disaljke i mogli su ostajati u mocvari nekoliko sati. Pored zemunica su stavljali burad u koju je padala kisnica i u koju su bacali ostatke druge hrane ... kada se ukiseli jeli su to. Zemunice su oblepljivali balegom tako da im je to sluzilo kao izolacija.........
Slovenska mitologija je bila monoteisticka. Vrhovni bog bio je Perun ili Dazbog, a ostali su bili kao danas sveci u hriscanstvu.............
bila je politeistichka
to da je monoteistichka je jeftina novootkrivenohriscanska propaganda ;)
 
Толико стари да их данас нико ни за шта не зарезује.
Толико наивни да их поделе на католике и православне.
Толико наивни да трпе терор..
Толико неспособни да икада направе свесловенски круг, панславистички покрет, макар и у култури постојао.
Толико манипулативни да се данас тешко препознају.
 
a gde su danas chisti sem u poljskoj???
ovde pola genetike ilirsko-trachko-keltska
u rusiji tatarsko-kojekakva
cheshko-slovaci samo tako imaju keltski element...

a najbitnije
ZASHTO BI?
 
jes ce se molim ;)

rispekt prema prirodi je daa skupimo pala drva za roshtilj
i da sve kese spalimo 8)

ostalo... 8)

al mogli bi

meni se ide na jermu ponovo
najcharobnije mesto u srbiji! 8)
 

Back
Top