Starateljstvo i hraniteljstvo - razlike

UltraVioletna

Iskusan
Moderator
Poruka
5.280
Starateljstvo i hraniteljstvo imaju zajedničko to da su oblici socijalne zaštite,tj zaštite ličnosti i da ih reguluše Porodični zakon. Ali,ljudi dosta mešaju ova dva pojma. Prvo da vidimo šta je svaki posebno.
IMG_20220927_164916.jpg

UltraVioletna

Iskusan
Moderator
Poruka
5.280
A sad glavne razlike:
- starateljstvo (osim privremenog) je trajan oblik zaštite,dok je hraniteljstvo privremeni,
- hranitelji dobijaju naknadu ( za dečije potrebe plus naknadu za sebe), dok je starateljstvo besplatno tj staratelj ne dobija nikakvu naknadu (izuzetno ima pravo na nagradu,po Porodičnom zakonu),
- štićenik obavezno živi kod hranitelja,dok se to ne podrazumeva kod starateljstva,
- staratelj zakonski zastupa štićenika ( kao roditelj maloletnika) a hranitelj ne.

UltraVioletna

Iskusan
Moderator
Poruka
5.280
Hraniteljstvo prestaje:
- kad se steknu uslovi da se dete vrati u biološku porodicu
- punoletstvom deteta tj. završetkom njegovog školovanja
- ako je dete bez roditelja i nađu se pogodni usvojitelji za njega
- ako hranitelji ne vrše adekvatno svoju dužnost ili na njihov zahtev ( ne žele više da budu hranitelji)
- smrću hranitelja ili štićenika.

M

MatBod

Gost
Postovani clanovi,
U porodici dolazimo u situaciju da zbog dementnosti majku moramo proglasiti poslovno nesposobnom i odrediti joj trajnog staratelja. Majka jos uvek zivi sa nama, njenom decom, tako sto se mi naizmenicno staramo o njoj. S tim u vezi da li je nekome poznato:

1. da li trajni staratelj moze da bude nezaposleno lice? Majcina penzija uglavnom pokriva njene troskove.

2. da li trajni staratelj moze da bude lice koje zivi i zaposleno je u inostranstvu? Majka otprilike pola godine provodi u inostranstvu, a pola u Srbiji, u zavisnosti sa kojim detetom boravi u datom trenutku.

Hvala!

UltraVioletna

Iskusan
Moderator
Poruka
5.280
Odgovor na pitanje br. 1 - da, staratelj može biti nezaposleno lice,to nije uslov za podobnost.
Odgovor na pitanje br. 2 - po pravilu,staratelj treba da je u zemlji, da je dostupan,jer se i postavlja kako bi pravno regulisao sve statuse štićenika. Mada je u praksi bilo i izuzetaka,obično kada je lice već zbrinuto u domu,a dete - staratelj živi u inostranstvu i povremeno dolazi.

Padre

Veoma poznat
Poruka
12.157
Odgovor na pitanje br. 1 - da, staratelj može biti nezaposleno lice,to nije uslov za podobnost.
Odgovor na pitanje br. 2 - po pravilu,staratelj treba da je u zemlji, da je dostupan,jer se i postavlja kako bi pravno regulisao sve statuse štićenika. Mada je u praksi bilo i izuzetaka,obično kada je lice već zbrinuto u domu,a dete - staratelj živi u inostranstvu i povremeno dolazi.
Ja sam bio privremeni staratelj (dementnom) ocu mog kolege jer je CSR trazio da on kao sin odluci koga zeli za staratelja u procesu stestaja deke u dom posto kolega zivi u inostranstvu. E sad to privremeno je trajalo par godina sve do dekine smrti. Meni je jedino bio hit kada su kolegu u CSR pitali zasto nije predlozio svoju majku da bude ocev staratelj nasta je on odgovorio - pa oni su se razveli pre 45 godina...
Priznajem da bih ja stavio u zakon i da bivsi supruznici ne mogu da budu staratelji "druge strane".

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.