Stalker _stalking

Manga Hilux

Stara legenda
Poruka
82.473

Шта је Сталкер:​

Сталкер се зове субјект или корисник који користи друштвене мреже за анонимно шпијунирање и / или надгледање других људи, путем Интернета и користећи лажне податке како их не би препознали.

Сталкер је реч која потиче из енглеског језика и значи „сталкер“ или „шпијун“. Из овога су изведене и две варијације израза: сталкеар и сталкео, који се користе за означавање деловања сталкера.

Стога, сталкер указује на особу која је опседнута, пази, узнемирава или узнемирава другу путем друштвених мрежа, на прикривен и упоран начин. Генерално, познате личности или јавне личности су жртве ове чињенице.

Међутим, вребање је чешће него што многи верују, без потребе да се ово повеже са уходом или насилником који жели да изнервира или угрози живот другог појединца. Сталкер не мора нужно бити злонамерна особа као што мислиш.

Особа може да се понаша као сталкер из различитих разлога, на пример када прегледава објаве на Твиттеру, Фацебоок-у или Инстаграму које је објавио пријатељ, бивши партнер или позната личност.

То не значи да узнемиравате или узнемиравате другог. Једноставно њушкате или гледате свој животни стил, било из знатижеље или оговарања. То се догађа зато што многи људи имају своје профиле отворене за ширу јавност.

Али, нису сви случајеви овакви, јер постоје они који развијају планове са злонамерном или негативном наменом за нашу особу. У таквим случајевима уходи лаже о свом идентитету и намери, како би украо идентитет појединца, дискредитовао некога, или још горе, извршио лични напад или злочин.


Да бисте избегли да постанете жртва сталкера, можете следити неке препоруке, као што су:

  • Не објављујте личне податке попут кућне адресе, броја телефона или банковних података.
  • Не прихватајте позиве трећих лица која се међусобно не познају или стварају неповерење.
  • Водите рачуна о врсти слика које се постављају на друштвене мреже, аутопортрете, између осталог, а које код трећих лица могу да изазову радозналост или лоше намере.
  • Прегледајте дозволе које наши контакти имају за приступ информацијама објављеним на друштвеним мрежама.
  • Избегавајте давање информација о месту где се налазимо.
  • Прегледајте шта други могу објавити о нама.
 
Ima budala.
Ja ne znam čemu taj fb toliko ljude zaludi...
Većina nema kontakt uživo ni sa 10% sa tog fb imenika 🤣
Staneš i radiš sa nekim nešto ili pričaš na pola sata ima da saznam više nego na fb.
 
Znači ako gledam objave od ljudi koje znam story i slike ja ih stalkujem? Znam te, ne javljas se i zanima me kako si šta radiš. To što ja nekog ne zanimam je druga stvar. Meni isto retko kad stavim story vidi uglavnom jedna te ista grupa ljudi, a nismo u kontaktu, ali vide svaki story. Dajem primer za story, jer se tu vidi ko je video i lajkovao.
 

Back
Top