Quantcast

Šta vam smeta u Srbiji?

snowtrooper

Legenda
Poruka
51.775
Šta je to što vam smeta u Srbiji i zbog cega bi otišli u neku drugu zemlju da živite, sami ili sa svojom porodicom, ostavivši za sobom svoje najbliže?
I koliko je to uticalo kada ste otišli, na vasu porodicu, napustanje zemlje, nova sredina , novi ljudi, nova pravila ?
Otisao sam jer mi smeta kada me na razgovorima za posao pitaju koga imam u firmi i ko su mi roditelji a ne sta znam i da li sam spreman da se dalje usavrsavam.
Ne kajem se sto sam otisao, jedino mi prijatelji nedostaju ali ce i oni otici. Znam da planiraju.

KninGrad

Domaćin
Poruka
3.456
Bio bi veliki spisak kada bih naveo sve sta mi smeta.Pokusacu samo nekoliko osnovnih razloga.

-Birokratija i Korupcija na svakom koraku.
-Sve veci porast Kriminala.
-Nesigurna Egzistencija.
-Veliki redovi u raznim institucijama.
-Lose regulisan Socijalni i Penzioni Fond.
-Skupo skolovanje dece koja idu na Fakultet.

-Smetaju mi i oni stakleni salteri sa malim otvorom dole na koji svaki put kada nekom sluzbeniku hocu da se nesto obratim moram da se sagnem i da mu se klanjam (toga nigde u inostranstvu nema)
-Smeta mi kada nekog pitam gde radi on mi odgovori "Imam neku Kombinaciju" (kakva crna kombinacija)

Otisao sam u inostranstvo kao mlad i brzo se uklopio jer su mi tu vec bili roditelji.Kasnije sam osnovao porodicu i sada Imam 2 dece koja idu na Univerzitet.Ovde visoko skolovanje ne kosta nista samo nesto vrlo malo,trenutno po detetu jedan semestar kosta 20€ znaci cela godina 40€ karta za sve prevoze Metro,Tramvaj,Autobus,Snelban Uban 80€ po semestru znaci jedna godina 160€ i clanarina u Biblioteku za knjige iz kojih uce oko 10€ za celu godinu,hrana i stan nista jer zive samnom.Znaci sve ukupno oko 210 € po jednom detetu za celu Studensku godinu.

-Socijalno osiguranje je dobro regulisano.
-Zakon skoro svi postuju maksimalno.
-Standard Zivota je prilagodjen svakom gradjananu.
-Svako gleda svoja posla i ne mesa se u tudj Zivot.
-Za godinu dana primi se 14 plata (dupla za bozic i dupla za odmor leti)
-Ljudi su prijatni i uvek spremni svakom da pomognu ako ih neko nesto pita.

Da ne zaboravim nema vracanja sa nekih vrata ako ti treba neki papir kao kod nas,cak dosta dokumenata moze da se dobije i preko maila u sto brzem roku.
Da li mislis da ce uvek biti sjajno u tvojoj kao i ostalim zapadnim drzavama? Ja zivim u jednoj od njih, i realnost je da svi gledaju ovo sto si i sam naveo (to jeste svoje dupe) ali zajednisto tako reci ne postoji. Za razliku od Srbije i nekih siromasnijih drzava na zapadu provedes 30 godina otplacujuci kucu i ziveci na kredit. Da li ti smeta sto ti deca ili unuci nece mariti za onim sto stvarno jesu i sto si ti taj koji se odrice svoje nacije, obicaja, kulture, predaka i drzave? Meni ovo najvise smeta i to je jedan razlog sto sada ozbiljno pomisljam na povratak, ne mozda u svoj rodni kraj ali barem medju srpski narod. Isto tako ne razumem kako ljudi ne uvidjaju da ce na zapadu biti mnogo problema za 20-30 godina zbog sudara nekompatibilnih kultura, pa ako vec moram da se mucim bolje sa svojim narodom (iako sam veoma zahvalan ovoj drzavi za sve sto mi je pruzila).

Markoni11

Domaćin
Moderator
Poruka
4.235
@KninGrad Ja nisam od onih koji ima nameru da svoju volju namecem i primoravam svoju decu gde treba da zive i rade i kojim ce putem da krenu.Moja deca se ne odricu svog porekla i znaju odakle poticu i gde su im koreni isto tako znaju sve nase Srpske obicaje, znaju dobro srpski jezik,gramatiku a znaju cak i cirilicu da pisu samo neznam zasto im to treba.Da li ce vremenom da imaju manje volje da dolaze u Srbiju to neznam a tek njihova deca da li ce nekada da dolaze to me uopste i ne zanima svako ima svoj put u zivotu.

Ja dolazim i dolazicu nadam se jos dugo.Ali najvece neprijatnosti i problema sam imao bas u svoju Rodnu Srbiju od ljudi od kojih sam najmanje ocekivao.Ali nisu svi isti imam bas dosta dobrih prijatelja ne mogu da generalizujem sve zbog jedne manjine.Kada krenem iz Austrije kuci za Srbiju pa onda produzim za Grcku malo na odmor preko leta ja napunim jedan poseban novcanik sa parama samo za nasu Srpsku Policiju a ne krsim nikakva pravila u voznji vec placam neku vrstu reketa za prolazak kroz Srbiju.Kroz Austriju nikada me policija ne zaustavlja,kroz Madjarsku isto nigde niko me ne maltretira,Makedoniju prodjem celu bez problema u Grcku nikada ni jedan Problem nisam imao niti sam jednu kaznu platio.Ali zato kroz Srbiju samo placam za nikakve preksaje samo nesto izmisle sto ne postoji i sta treba da radim da se natezem sa njima a posao sam kuci na odmor vec sam to prihvatio kao normalnu stvar i samo placam,ja to zovem "Harac"

Ovde nemam svoju kucu,nemam nikakav Kredit zivim normalno i mirno i niko me ne maltretira i ne ucenjuje vec me svi postuju kao i ja njih.Vec mnogo godina se prica da ce da se raspadne EU pa nije uvek se prevazidje vrlo brzo svaka kriza.Nasi ljudi masovno dolaze i dolazice na zapad a mislim da ne bi da ne vide neku bolju perspektivu za zaradu.

Poslednja izmena:

daco9633

Veoma poznat
Poruka
13.919
Da li mislis da ce uvek biti sjajno u tvojoj kao i ostalim zapadnim drzavama? Ja zivim u jednoj od njih, i realnost je da svi gledaju ovo sto si i sam naveo (to jeste svoje dupe) ali zajednisto tako reci ne postoji. Za razliku od Srbije i nekih siromasnijih drzava na zapadu provedes 30 godina otplacujuci kucu i ziveci na kredit. Da li ti smeta sto ti deca ili unuci nece mariti za onim sto stvarno jesu i sto si ti taj koji se odrice svoje nacije, obicaja, kulture, predaka i drzave? Meni ovo najvise smeta i to je jedan razlog sto sada ozbiljno pomisljam na povratak, ne mozda u svoj rodni kraj ali barem medju srpski narod. Isto tako ne razumem kako ljudi ne uvidjaju da ce na zapadu biti mnogo problema za 20-30 godina zbog sudara nekompatibilnih kultura, pa ako vec moram da se mucim bolje sa svojim narodom (iako sam veoma zahvalan ovoj drzavi za sve sto mi je pruzila).
Bravo, uvideo si istinu. Srbija je majka. Ovde se zivi, a na zapadu se radi i propada.

KninGrad

Domaćin
Poruka
3.456
@KninGrad Ja nisam od onih koji ima nameru da svoju volju namecem i primoravam svoju decu gde treba da zive i rade i kojim ce putem da krenu.Moja deca se ne odricu svog porekla i znaju odakle poticu i gde su im koreni isto tako znaju sve nase Srpske obicaje, znaju dobro srpski jezik,gramatiku a znaju cak i cirilicu da pisu samo neznam zasto im to treba.Da li ce vremenom da imaju manje volje da dolaze u Srbiju to neznam a tek njihova deca da li ce nekada da dolaze to me uopste i ne zanima svako ima svoj put u zivotu.

Ja dolazim i dolazicu nadam se jos dugo.Ali najvece neprijatnosti i problema sam imao bas u svoju Rodnu Srbiju od ljudi od kojih sam najmanje ocekivao.Ali nisu svi isti imam bas dosta dobrih prijatelja ne mogu da generalizujem sve zbog jedne manjine.Kada krenem iz Austrije kuci za Srbiju pa onda produzim za Grcku malo na odmor preko leta ja napunim jedan poseban novcanik sa parama samo za nasu Srpsku Policiju a ne krsim nikakva pravila u voznji vec placam neku vrstu reketa za prolazak kroz Srbiju.Kroz Austriju nikada me policija ne zaustavlja,kroz Madjarsku isto nigde niko me ne maltretira,Makedoniju prodjem celu bez problema u Grcku nikada ni jedan Problem nisam imao niti sam jednu kaznu platio.Ali zato kroz Srbiju samo placam za nikakve preksaje samo nesto izmisle sto ne postoji i sta treba da radim da se natezem sa njima a posao sam kuci na odmor vec sam to prihvatio kao normalnu stvar i samo placam,ja to zovem "Harac"

Ovde nemam svoju kucu,nemam nikakav Kredit zivim normalno i mirno i niko me ne maltretira i ne ucenjuje vec me svi postuju kao i ja njih.Vec mnogo godina se prica da ce da se raspadne EU pa nije uvek se prevazidje vrlo brzo svaka kriza.Nasi ljudi masovno dolaze i dolazice na zapad a mislim da ne bi da ne vide neku bolju perspektivu za zaradu.
Sto se tice dece, oni ce zaboraviti na Srbiju (sto si udaljeniji na zapadu to se zaboravlja sve brze). Ja razumem tebe posto vecina ljudi u mom okruzenju razmislja kao ti ali meni to mnogo smeta. Dok sam ziveo u Srbiji krajem devedeserih bilo je korupcije u policiji ali je bilo dosta i postenih ljudi zbog kojih je uvek na kraju pravda pobedjivala (barem sto se mog licnog iskustva tice). Na kraju dana korupcija ce biti svedena na minimum, to sam siguran. U svakoj drzavi rat donosi korupciju, a posebno u socijalistickim drzavama gde je drzava bila vlasnik cele privrede.
Sto se tice zapada i kredita, nije tajna da svi zive na kredit i mnogo je lakse steci kucu/stan u Srbiji nego u Kanadi, Americi ili Svedskoj.

KninGrad

Domaćin
Poruka
3.456
Da jer se krediti i racuni gomilaju kada zivis na visokoj nozi tamo.
Pa prosek zarade u Kanadi (za porodice) je oko 80,000 dolara, a cene kuca minimum 500,000 dolara “omanjim” gradovima (Ontario, gde su sci poslovi). To ne zvuci lose, ali mnogo ljudi mora birati izmedju posla i dece. Zato sada sve cesce ljudi pocinju da zive sa roditeljima, sto nije bio slucaj pre 20-30 godina.

daco9633

Veoma poznat
Poruka
13.919
Pa prosek zarade u Kanadi (za porodice) je oko 80,000 dolara, a cene kuca minimum 500,000 dolara “omanjim” gradovima (Ontario, gde su sci poslovi). To ne zvuci lose, ali mnogo ljudi mora birati izmedju posla i dece. Zato sada sve cesce ljudi pocinju da zive sa roditeljima, sto nije bio slucaj pre 20-30 godina.
A reci mi jel istina da tamo svi imaju onaj amber alert i da to zuji po celu noc, tako sam cuo od nekih ljudi

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.