Šta treba da znate kao novi Linux korisnici?

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.880
Све што треба да знате као нови корисници (ЉУДИ КОЈИ ПРВИ ПУТ КОРИСТЕ LINUX). Не занима ме колико сте технички потковани.

1. Линукс дистрибуција је оперативни систем попут Windows или MacOS.

2. Постоје само три диструбуције које 99% људи користе:
  1. Debian Linux (Ubuntu, Mint, Elementary, Zorin су Debian) - стари програми али стабилан! Веома захвалан и не захтева сталну надоградњу! У принципу као стари Windows.
  2. Arch Linux - најновији доступни програми увек, стабилан али мора редовно да се надограђује, докле год знате шта радите добар је.
  3. Fedora Linux - нешто између што се тиче надоградње али има разбацане програме, веома комплексан и није за почетнике.

3. Диструбуција кад сте почетник мора да има следеће. Ако ово нема немојте да гледате. Не MX Linux није за почетнике!

• GRUB - као бутлоадер
  • SYSTEMD - као инит систем
  • Пуно десктоп окружење са свим алатима - GNOME, KDE Plasma, XFCE или MATE.
4. Пре него што инсталирате Линукс на правом хардверу инсталирајте прво у витуалној машини преко VirutalBox-a.

Poslednja izmena:

ljgww

Aktivan član
Poruka
1.507
mozda bi nesto trebalo reci o tome da razlicite glavne distribucije na kojima su zasnovani mnogi derivati mogu da se podele u par grupa po tome koji package manager koriste, jer prva stvar sa kojom pocetnik pocne da se svadja je instalacija nekog softwera. Dakle .deb, .rpm .pkg etc.

Lepo je to, instalirati linux, podici ga da radi, malo pogledati okolo, ali kao i kod windowsa. Sam OS ne nudi nesto previse bez aplikacija.
(na stranu sto mnoge distribucije ce za 'desktop' varijantu tokom instalacije ponuditi da se instalira neki standardni set uobicajenih aplikacija tipa muzickog/video playera, neka varijanta office, ponesto bazicnih igrica, naravno barem jedan browser... tako da ne bude bas ono najvaznije - sistemski i nista korisno)

Iako je verovatno to i tako nekom sasvim upotrebljivo (da kazemo da je velika vecina akcije u browseru), ja se cesto uhvatim u tome da tokom instalacije kazem - e batali tvoju ideju sta od aplikacija meni treba i nemoj nista da mi instaliras jer posle moram to da skidam, a toga ima :) Nego instaliram minimalni sistem aplikacija da mogu da instaliram ono sto mi zaista treba. Ali naravno to nema veze sa pocetnicima.

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.880
Sta je znacenje izjave 'zahteva stalnu nadogradnju' ?

Мораш сваког дана да вршиш pacman -Syu минимум једанпут ако мислиш да ти систем буде стабилан. Надоградња стално надолази...
Lepo je to, instalirati linux, podici ga da radi, malo pogledati okolo, ali kao i kod windowsa. Sam OS ne nudi nesto previse bez aplikacija.
(na stranu sto mnoge distribucije ce za 'desktop' varijantu tokom instalacije ponuditi da se instalira neki standardni set uobicajenih aplikacija tipa muzickog/video playera, neka varijanta office, ponesto bazicnih igrica, naravno barem jedan browser... tako da ne bude bas ono najvaznije - sistemski i nista korisno

Данас Линукс има све апликације које желиш. Десктоп искуство где све лети на систему које има i3 друге генерације и 4GB RAM је заиста ненадмашиво.

ljgww

Aktivan član
Poruka
1.507
Мораш сваког дана да вршиш pacman -Syu минимум једанпут ако мислиш да ти систем буде стабилан. Надоградња стално надолази...
Nije mi bas najjasnije i dalje. Mislim da sam jednom natrcao na pacman-a ali se ne secam gde, mislim da je bio neki ARM. Mozda gresim. Ali to nije poenta.

Update package managera se desava svuda. Jedino sto vecina popularnih OS-ova ima relativno lenj update (negde ima setting koliko cesto hoces da ti izadje podsetnik za update).

Nelogicno mi je da ako imas stabilan sistem treba stalno da ga update. Ako treba dnevni update to uopste ne lici na stabilan sistem.

Mogu da prihvatim argument da je sistem zasnovan na 'nightly builds' ono cutting edge ali to je uzasno tesko za exploataciju, i vise mi lici na ono - self focus - distribucija koja se bavi time da mozda pravis neku svoju distribuciju. Bez nekog stabilnijeg sistema nema neke smislene nadogradnje (za nekog ko nesto pravi da to stvarno i radi - da ne kazem da radi na duze vreme bez intervencija).

Ako i zahteva da se dnevno update onda se to u klasicnom unix stilu automatizuje. Problem je sto posle odredjenih update mora da se restartuje. A to bas i nije neka UNIX filozofija koliko se secam. Barem ne ona originalna. Danas je svet razudjen, ima raznih pristupa i raznih potreba.

Ako nista drugo, hvala na objasnjenjima, da se klonim Arch-a.

Recimo meni je mnogo interesantan Alpine ali on se obicno ne koristi za desktop.

Данас Линукс има све апликације које желиш. Десктоп искуство где све лети на систему које има i3 друге генерације и 4GB RAM је заиста ненадмашиво.

E pa sad, bas da ima sve aplikacije koje zelim, tesko. Moji apetiti su cesto van onoga sto se nudi :) Ali ja nisam bitan u ovoj prici. Ali, zato imam molbu. Ako navatas neki WhatsApp Desktop, a da radi na Linuxu - prijavi! Vec neko duze vreme jurim tu mogucnost.

ljgww

Aktivan član
Poruka
1.507
Sa Linuxom treba videti koji je effort za update i da li može komplet iz GUI-ja i da li upgrade može bez reinstalacije.
Kako god tu su najveći problemi i tu nijedna distribucija nije savršena...
restart obicno ide kad update kernel, grub ili nesto od zaista sistemskih applikacija. U dobrom delu update to nije slucaj jer se uglavnom jave aplikacije i mozda poneki ne-kritican sdk. Tako da recimo ja znam da otprilike tek 1 u 5 update treba restart. To na ovim stabilnijim distribucijama.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
29.845
restart obicno ide kad update kernel, grub ili nesto od zaista sistemskih applikacija. U dobrom delu update to nije slucaj jer se uglavnom jave aplikacije i mozda poneki ne-kritican sdk. Tako da recimo ja znam da otprilike tek 1 u 5 update treba restart. To na ovim stabilnijim distribucijama.
Ja mislim na rešavanje konflikata, koji po pravilu ide sa komandne linije i zbog toga fejlovanih apdejta, da ne govorim o radikalnim apgrejdima Čp

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.880
Nelogicno mi je da ako imas stabilan sistem treba stalno da ga update. Ako treba dnevni update to uopste ne lici na stabilan sistem.

Зато што стално долазе нови пакети код Arch-a, увек нешто ново и ако не радиш update стално може да дође конфликта и онда ти пукне систем. Аrch Linux је rolling дистрибуција (значи нема верзије, једном је иснталираш и тераш) и најновијим увек доступнким пакетима као и сигурносним закрпама.

E pa sad, bas da ima sve aplikacije koje zelim, tesko. Moji apetiti su cesto van onoga sto se nudi :) Ali ja nisam bitan u ovoj prici. Ali, zato imam molbu. Ako navatas neki WhatsApp Desktop, a da radi na Linuxu - prijavi! Vec neko duze vreme jurim tu mogucnost.

Не користим ништа од Facebook-a. Користим 99% Open Source програме. Што се тиче WhatsApp-a имаш преко Flatpack-a неколико.

https://flathub.org/apps/details/com.github.eneshecan.WhatsAppForLinux

https://flathub.org/apps/details/io.github.mimbrero.WhatsAppDesktop

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.880
Ocigledno nisam a mozda eventualno ako budem nasao vremena da se poigram, ali mi je jasno da nije za mene (barem ne za ono sto radim).

Предност Arch-a и разлог зашто га сви људе воле је тај што има најједноставнији пакет менаџер икад у Линуксу као и нешто што се зове AUR . На Arch-у само куцаш yay -S whatsapp-for-linux и готово... Једна команда да се иснталира било који програм без убацивања додатних репозоторија.

Филизофија Арча је једноставност и минималност.

https://aur.archlinux.org/packages/whatsapp-for-linux

Наравно ја саветујем да боље да користите flatpaк што се тиче оваквих програма. :andjeo:

Poslednja izmena:

ljgww

Aktivan član
Poruka
1.507
Предност Arch-a и разлог зашто га сви људе воле је тај што има најједноставнији пакет менаџер икад у Линуксу као и нешто што се зове AUR . На Arch-у само куцаш yay -S whatsapp-for-linux и готово... Једна команда да се иснталира било који програм без убацивања додатних репозоторија.
kapiram, samo nije bas da volim, vise volim da izaberem koju verziju cu da instaliram i zasto to tako :) imam drugaciji nivo konflikata.

Ali u svakom slucaju interesatno da se covek poigra i da gleda ako nema nesto drugo da radi :)

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.880
ok da rezimiramo raspravu:

izaberite Arch (ili derivat) ako zelite da vidite sve najnovije i ne bojite se da cackate po sistemu (tj u terminalu :) )

Не нужно. Постоје Аrch диструбуције где све може преко GUI-a. out of box на пример...

RebornOS
https://rebornos.org/

Manjaro
https://manjaro.org/

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
29.845
Не нужно. Постоје Аrch диструбуције где све може преко GUI-a. out of box на пример...

RebornOS
https://rebornos.org/

Manjaro
https://manjaro.org/
Ne može kad dođe do knoflikata na Manjaru. Moraš prvo da središ na komandnoj liniji konflikte pa tek onda da uradiš update ČP
Ne verujem da bilo koja Arch based distribucija ne boluje od toga ČP
Sa druge strane upgrade nece da te dovede do polomljenog sistema, kao recimo Ubuntu Čp

ljgww

Aktivan član
Poruka
1.507
Sa druge strane upgrade nece da te dovede do polomljenog sistema, kao recimo Ubuntu Čp
Generalno da, ali imam nekoliko primera kad sam ukrsio ubuntu onako bas.

Jedno 2 meseca sam se jurio problem koji mi se zadesio kod kuce. Tokom nekog update instalirala se neka verzija ubuntu-advantage-tools, koja je svaki put kresirala update. Nema sta nisam probao i gde sve nisam gledao za resenje. Ubo sam neki obskurni trenutak. Ni deinstalacije/reinstalacije nisu pomagale. Ne secam se tacno kako sam resio problem, ali na kraju sam ga resio i konacno posle 2 meseca mogao sam normalno da radim update.

Drugo potpuno ukrsenje sistema je kad sam rasturio APT package manager . I to malo namerno, a malo nenamerno, i to bas kroz standardni update. U najkracim crtama pokusao sam da ga nateram da upgrade sistemski Python na noviju verziju koja mi je trebala bas tako, pa sam zbog kompilacije postavio neku PPA gde su kompajleri. Sve je bilo super dok jednog dana posle jednog update sve otislo u MP3. Sta se desilo? Lik koji radi tu PPA i pravi te razne verzije kompajlera se prebacio na novu LTS verziju (ono jes on to najavio na vreme ali ko ce da cita sve detalje). Sistem se updateovao ali za noviju verziju - sve popucalo. Svi su mi savetovali da reinstaliram sistem od nule, a ja se bas zainatio da ofiksam postojecu instalaciju. Trajalo je to neko vreme ali na kraju sam povratio svu funkcionalnost, ali sam najvise bio srecan sto sam ceo sistem morao da proucim i tu sam dosta naucio sta smem a sta ne smem i kako da se oporavim. Od tada zlatno pravilo - ne diraj sistemski Python.

DarkMoon

Elita
Poruka
15.660

To je velika mana Linuxa ,stalna nadogradnja i provera da bi ti sistem bio stabilan.

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.880
To je velika mana Linuxa ,stalna nadogradnja i provera da bi ti sistem bio stabilan.

То важи за Arch Linux. Узгред важно треба напоменути да је Линукс OpenSource и да је тренутно најсигирнији оперативни систем који може да се користе за релане десктоп потребе. Свако ко другачије каже, напросто лаже или живи у фантазији сигурности власничког софтвера!

coming up, u vase dvoriste: https://rockylinux.org vidim ima i desktop verzija

Имаш и AlmaLinux који је исто само Communuty. Fedora базирани дистрои (RHEL, CentOS Stream, Rocky, Alma, Ultramarine...) нису за препоруку за нове кориснике.

Ne može kad dođe do knoflikata na Manjaru. Moraš prvo da središ na komandnoj liniji konflikte pa tek onda da uradiš update ČP
Ne verujem da bilo koja Arch based distribucija ne boluje od toga ČP

Aко редовно радиш update неће доћи до конфликта код чистог Arch-a! Људи који користе Arch (Аrco, Endeavor) кажу да једини проблем који су имали је тај да су морали да преузму нови arch-kеyring за нове пакете и то је то! Manjaro је посебан сам по себи као Ubuntu плус што има свој пакет менаџер pamac и знам те приче које причаш за њега из више извора. За Аrch обичан не.

Poslednja izmena:

DarkMoon

Elita
Poruka
15.660
То важи за Arch Linux. Узгред важно треба напоменути да је Линукс OpenSource и да је тренутно најсигирнији оперативни систем који може да се користе за релане десктоп потребе. Свако ко другачије каже, напросто лаже или живи у фантазији сигурности власничког софтвера
A jel mozes da koristis bezbedno stariju verziju Ubunta bez daljne nadogradnje i zakrpa ?
Za sta najsigurniji nije mi jasno.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.