Šta sve plene izvršitelji?

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
257.481

Televizori, kreveti, pa čak i svinje: Šta sve plene izvršitelji u srednjem Banatu​

Vest da je javni izvršitelj za područje Višeg i Privrednog suda u Zrenjaninu jednoj Zrenjaninki zaplenio brojne stvari, između ostalog i bračni krevet, izazvala je brojne reakcije u ovdašnjoj javnosti.
Javni izvršitelj je oglasio prvo elektronsko javno nadmetanje za prodaju pokretnih stvari u vlasništvu Zrenjaninke, a koja su joj zaplenjena, piše portal Zrenjaninski.
Na prodaju su ponuđeni LG televizor, dvosed, trosed i fotelja, aparat za espereso, bračni krevet, trokrilni drveni plakar, usisivač i trpezarijski sto sa šest stolica.

Dužniku iz Melenaca javni izvršitelj je zaplenio ugaonu garnituru, led televizor, kuhinju sa sudoperom, trosed, kućni računar, bicikl, električnu kosilicu i električni trotinet.

Izvršnom dužniku iz Novog Miloševa zaplenjeni su veš mašina i kompresor, kako bi se prodajom pokretne imovine namirili dugovi koje ovaj muškarac ima prema kompaniji A1 Srbija.

Ovoj kompaniji duguje i Melenčanin kojem su zaplenjena dva električna mopeda i veš mašina.
Javni izvršitelj za područje Višeg i Privrednog suda u Zrenjaninu jednom dužniku iz Novog Bečeja je, radi naplate dugovanja, zaplenio motornu testeru, električnu kosilicu, dve svinje, plastični armirani rezervoar, klima uređaj, kućni računar sa monitorom, dva televizora, bračni krevet, krevet samac, četvorodelni plakar, ugaonu garnituru, veš mašinu i mašinu za sušenje veša.

Žena iz Bočara je ostala bez tri mobilna telefona, dva led televizora, veš mašine, dvoseda, kuhinjskih elemenata, komode i dvoseda, čijom prodajom bi trebalo da bude namiren dug prema jednom izvršnom poveriocu.
https://www.021.rs/info/vojvodina/4...e-sta-sve-plene-izvrsitelji-u-srednjem-banatu

E sad neko će odmah reći kako je to0 sve super da se kazne dužnici, samo se pitam zašto se takve mere ne primene recimo prema Željku Mitroviću koji je jedan od najvećih dužnika u ovoj zemlji?

Da li se pleni imovina bivšim izvršiteljima kojima su oduzete dozvole zbog zloupotreba? Neki su u zatvoru, a neki bogami i u bekstvu.
 
Evo detaljnog pregleda onoga što je izuzeto od plenidbe:
  • Osnovne životne potrebe: Krevet, peć za grejanje, šporet, frižider, veš mašina, ormar, sto i stolice (neophodan nameštaj).
  • Lične stvari: Odeća, obuća i lična dokumenta.
  • Stvari sa emotivnom vrednošću: Porodični albumi, odlikovanja, medalje, ratne spomenice.
  • Imovina trećih lica: Stvari koje se nalaze u stanu dužnika, ali nisu u njegovom vlasništvu (potrebno je dokazati vlasništvo trećeg lica).
  • Hrana i ogrev: Hrana i ogrev za dužnika i njegovu porodicu za period od tri meseca.
  • Novac i primanja:
    • Socijalna pomoć.
    • Zakonsko izdržavanje (npr. alimentacija).
    • Invalidnina po osnovu telesnog oštećenja.
    • Roditeljski dodatak.
    • Dečiji dodatak.
    • Primana po osnovu naknade štete za izgubljenu radnu sposobnost.
  • Alat i oprema: Alat, mašine i ostala oprema koja je neophodna dužniku za obavljanje zanatske ili druge delatnosti kojom ostvaruje prihode za život (osim ako se ne radi o naplati potraživanja za te iste stvari).
 
Evo detaljnog pregleda onoga što je izuzeto od plenidbe:
  • Osnovne životne potrebe: Krevet, peć za grejanje, šporet, frižider, veš mašina, ormar, sto i stolice (neophodan nameštaj).
  • Lične stvari: Odeća, obuća i lična dokumenta.
  • Stvari sa emotivnom vrednošću: Porodični albumi, odlikovanja, medalje, ratne spomenice.
  • Imovina trećih lica: Stvari koje se nalaze u stanu dužnika, ali nisu u njegovom vlasništvu (potrebno je dokazati vlasništvo trećeg lica).
  • Hrana i ogrev: Hrana i ogrev za dužnika i njegovu porodicu za period od tri meseca.
  • Novac i primanja:
    • Socijalna pomoć.
    • Zakonsko izdržavanje (npr. alimentacija).
    • Invalidnina po osnovu telesnog oštećenja.
    • Roditeljski dodatak.
    • Dečiji dodatak.
    • Primana po osnovu naknade štete za izgubljenu radnu sposobnost.
  • Alat i oprema: Alat, mašine i ostala oprema koja je neophodna dužniku za obavljanje zanatske ili druge delatnosti kojom ostvaruje prihode za život (osim ako se ne radi o naplati potraživanja za te iste stvari).
U Zrenjaninu i Novom Bečeju su uzeli krevete.
 

Televizori, kreveti, pa čak i svinje: Šta sve plene izvršitelji u srednjem Banatu​

Vest da je javni izvršitelj za područje Višeg i Privrednog suda u Zrenjaninu jednoj Zrenjaninki zaplenio brojne stvari, između ostalog i bračni krevet, izazvala je brojne reakcije u ovdašnjoj javnosti.
Javni izvršitelj je oglasio prvo elektronsko javno nadmetanje za prodaju pokretnih stvari u vlasništvu Zrenjaninke, a koja su joj zaplenjena, piše portal Zrenjaninski.
Na prodaju su ponuđeni LG televizor, dvosed, trosed i fotelja, aparat za espereso, bračni krevet, trokrilni drveni plakar, usisivač i trpezarijski sto sa šest stolica.

Dužniku iz Melenaca javni izvršitelj je zaplenio ugaonu garnituru, led televizor, kuhinju sa sudoperom, trosed, kućni računar, bicikl, električnu kosilicu i električni trotinet.

Izvršnom dužniku iz Novog Miloševa zaplenjeni su veš mašina i kompresor, kako bi se prodajom pokretne imovine namirili dugovi koje ovaj muškarac ima prema kompaniji A1 Srbija.

Ovoj kompaniji duguje i Melenčanin kojem su zaplenjena dva električna mopeda i veš mašina.
Javni izvršitelj za područje Višeg i Privrednog suda u Zrenjaninu jednom dužniku iz Novog Bečeja je, radi naplate dugovanja, zaplenio motornu testeru, električnu kosilicu, dve svinje, plastični armirani rezervoar, klima uređaj, kućni računar sa monitorom, dva televizora, bračni krevet, krevet samac, četvorodelni plakar, ugaonu garnituru, veš mašinu i mašinu za sušenje veša.

Žena iz Bočara je ostala bez tri mobilna telefona, dva led televizora, veš mašine, dvoseda, kuhinjskih elemenata, komode i dvoseda, čijom prodajom bi trebalo da bude namiren dug prema jednom izvršnom poveriocu.
https://www.021.rs/info/vojvodina/4...e-sta-sve-plene-izvrsitelji-u-srednjem-banatu

E sad neko će odmah reći kako je to0 sve super da se kazne dužnici, samo se pitam zašto se takve mere ne primene recimo prema Željku Mitroviću koji je jedan od najvećih dužnika u ovoj zemlji?

Da li se pleni imovina bivšim izvršiteljima kojima su oduzete dozvole zbog zloupotreba? Neki su u zatvoru, a neki bogami i u bekstvu.
Izvršitelje zakonom zabraniti, krvopije koje ti 5 puta rade uvidjaj pa naplate x5 puta...

neironicno satanisti, legalni kriminalci
 
Sijetio sam se lika s kojim sam išao u osnovnu, prepričavao mi je kada su njemu došli plijeniti.
Imao je neki užasni račun za mobitel, to dok je mobilno telefoniranje bilo još skupo.
Njegov otac ih uveo u njegovu sobu i rekao da su TV i namještaj njegovi, dok gaće, čarape i ostalu odjeću mogu nositi.
Ovi se okrenuli i otišli.
 
Iskreno, izvršitelji kao koncept jesu potrebni. Bez nekog mehanizma prinudne naplate, pola ljudi i firmi nikada ne bi platilo dugove, račune, alimentacije, kredite, štetu i slično. Svako bi mogao da razvlači sudske postupke godinama i sistem bi praktično prestao da funkcioniše. Tako da priča "ukinuti izvršitelje" zvuči lepo emotivno, ali u praksi bi napravila haos.

Ali problem je što je kod nas ceo sistem otišao u drugu krajnost. Izvršitelji su postali neka vrsta privatizovane sile sa ogromnim nagradama i motivacijom da izvršenje bude što agresivnije, jer od toga direktno zarađuju. I onda dolaziš do apsurdnih situacija da zbog relativno malog duga ljudima odnose pola kuće, tehniku, krevete, bele tehniku, dok troškovi, kamate i "nagrade" narastu kao da je u pitanju milionska prevara.

A još veći problem je što po pravilu stradaju obični ljudi koji nemaju vezu, advokate i političku zaštitu. Retko čuješ da se na isti način spektakularno pleni imovina nekim velikim igračima, tajkunima ili ljudima bliskim vlasti. Tu se odmah razvlači, pregovara, reprogramira, zastareva i slično. Zato ljudi i imaju osećaj da sistem nije isti za sve.

Tako da nije problem samo postojanje izvršitelja, nego način na koji je sistem postavljen, da privatni interes i profit budu jači od ideje pravične naplate duga. Ali šta očekivati od napredne Srbije gde sve počiva na pohlepi prema lakoj i brzoj zaradi.
 
Iskreno, izvršitelji kao koncept jesu potrebni. Bez nekog mehanizma prinudne naplate, pola ljudi i firmi nikada ne bi platilo dugove, račune, alimentacije, kredite, štetu i slično. Svako bi mogao da razvlači sudske postupke godinama i sistem bi praktično prestao da funkcioniše. Tako da priča "ukinuti izvršitelje" zvuči lepo emotivno, ali u praksi bi napravila haos.

Ali problem je što je kod nas ceo sistem otišao u drugu krajnost. Izvršitelji su postali neka vrsta privatizovane sile sa ogromnim nagradama i motivacijom da izvršenje bude što agresivnije, jer od toga direktno zarađuju. I onda dolaziš do apsurdnih situacija da zbog relativno malog duga ljudima odnose pola kuće, tehniku, krevete, bele tehniku, dok troškovi, kamate i "nagrade" narastu kao da je u pitanju milionska prevara.

A još veći problem je što po pravilu stradaju obični ljudi koji nemaju vezu, advokate i političku zaštitu. Retko čuješ da se na isti način spektakularno pleni imovina nekim velikim igračima, tajkunima ili ljudima bliskim vlasti. Tu se odmah razvlači, pregovara, reprogramira, zastareva i slično. Zato ljudi i imaju osećaj da sistem nije isti za sve.

Tako da nije problem samo postojanje izvršitelja, nego način na koji je sistem postavljen, da privatni interes i profit budu jači od ideje pravične naplate duga. Ali šta očekivati od napredne Srbije gde sve počiva na pohlepi prema lakoj i brzoj zaradi.
Negde kao da sam načuo da njihova nagrada ne sme da bude veća od duga, po zakonu. Ili da se to ozakoni. Samo to, ništa više.
 

Back
Top