Šta ste danas jeli?

@Фабрика Hahaha ne postane kupus kao ugalj, već se istanji, postane kiseliji, slaniji i ukusniji zbog veoma tihe i duge termičke obrade što doprinosi boljem ukusu kupusa, sarme, podvarka ili bilo čega što u sebi ima sastojak kiselog kupusa.
Postoji razlika između zagorelog kupusa (koji je mekan i zagoreo, to niko ne bi jeo i to uništi ceo lonac) kao i kupusa koji je zapečen na tihoj vatri dok izgled ne postane tamno narandžaste boje bez iti jednog dela sarme ugljenisanog. Čak i listovi na vr' šerpe ne budu ugljenisani kada se sarma kvalitetno spremi.

Kuvana sarma sa onim dodacima tomatina što sam video da mnoge domaćice spremaju ne bih ni probao u životu.

Sva jela koja se spremaju na tihoj vatri, veoma dugo (4-5 sati i više) su ubedljivo najukusnija jela. To da se pet minuta prodinsta i kao to je kuvanje - Ne! Bolje ga živo jesti neg' tako.

Aj' uzdravlje i živela.
 
Овде није реч о подгревању већ о претераној термичкој обради.

"Pretjerana termička obrada" je kuhanje na višim temperaturama, to je kad nastojiš zbrziti pripremu jela pa ga kuhaš na višim temperaturama.

I supa se može "pretjerano termički obraditi" :
"4. Izbjegnite prekuhavanje sastojaka
U želji da ubrzaju proces kuhanja, mnogi kuhaju jela na najvišoj mogućoj temperaturi. No na taj način izlažemo jelo opasnosti od pretjerane termičke obrade. Drugim riječima, dobivamo neuglednu kašu s prekuhanim sastojcima. Kuhanje juhe zahtijeva nježnu ruku. Ona bi se trebala kuhati na laganoj temperaturi kako bi namirnice zadržale svoj oblik, sastojci se bolje sljubili i ponudili odličan okus."
https://punkufer.dnevnik.hr/clanak/savjeti-za-savrsenu-juhu---425458.html
 
Није само кување на превисокој температури него и временски. Уместо да месо пеку по пар минута са обе стране (рецимо), они га пеку пола сата.
Ima sve svoje. Prvo, nije svako meso za svašta, npr. biftek je poznat po mekoći i treba ga kratko pržiti (što znači na jače zagrijanom ulju) da bi je zadržao,
a ne možeš da uzmeš komad mesa koji nije mekan i kratko ga pržiš, njega moraš dinstati i na kraju pržiti da dobije boju i šmek.
 
Ок, то је само један пример.
Prvo se mora znati šta i kako. Male lignje se prže na jače zagrijanom ulju po nekoliko minuta sa obje strane i ostanu mekane. Ako ulje nije dovoljno zagrijano, gotovo je, krene žilavljenje i to se onda mora dinstati poklopljeno i na kraju se prži da dobije boju i šmek prženog. A veće lignje su žilave, njih moraš svakako dinstati.
 
Makarone sa mljevenom ćuretinom i Barilla Balsamico sosom
1577739776082.png
 

Back
Top