• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Sta Srbiju i srbski narod cini jedinstvenim?

Gost 439930

Ističe se
Banovan
Poruka
2.281
Jeste,ali mislim da je kod nas Srba malo izrazenije.
Nasa istorija je dosta modifikovana, drugacije predstavljena. Vidimo kako izgleda moderna, a proslo je par decenija. Istoriju pisu pobednici. Sta mislis kako je bilo vekovima pre. Gledao sam neko predavanje arheologa koji govori o nalazistima nase kulture mnogo pre sto se zvanicno navodi.

jolemisa

Elita
Poruka
21.868
Nasa istorija je dosta modifikovana, drugacije predstavljena. Vidimo kako izgleda moderna, a proslo je par decenija. Istoriju pisu pobednici. Sta mislis kako je bilo vekovima pre. Gledao sam neko predavanje arheologa koji govori o nalazistima nase kulture mnogo pre sto se zvanicno navodi.
Citao sam poprilicno o nasoj istoriji od 1100-te godine,pa na ovamo.Uvek je neko dolazio na presto,pogibijom,ili ubijanjem prethodnog vladara.Medjutim toga je bilo i po celom svtu,ali kod nas je udarao vecinom brat na brata i rodjak na rodjaka,medjutim,kada nas napane neko spolja,uvek je doslo do okupljanja i branili su se zajedno.Medjutim ovo za vreme Balkanskih i I sv. rata je pocelo od samog pocetka zajednicki,bez nekih razmirica medju vojskom,sem medju vojskovodjama.Nisu se bas uvek slagali u svemu.Gledajuci dokumetarce o posetku I sv. rata,pa do povratka vojske u Makedoniju,pa nastavak oslobadjanja do Save i Dunava i Drine.Uvke me neka jeza uhvati,a nekada se i oci ovlaze i pitam se kolika su srca bila tih ljudi koji su to sve prosli,izdrzali i povratili svoju zemlju.Oslobodili od mnogo jaceg protivnika.

milance19

Hot, blue and righteous
Moderator
Poruka
22.568
Citao sam poprilicno o nasoj istoriji od 1100-te godine,pa na ovamo.Uvek je neko dolazio na presto,pogibijom,ili ubijanjem prethodnog vladara.Medjutim toga je bilo i po celom svtu,ali kod nas je udarao vecinom brat na brata i rodjak na rodjaka,medjutim,kada nas napane neko spolja,uvek je doslo do okupljanja i branili su se zajedno.Medjutim ovo za vreme Balkanskih i I sv. rata je pocelo od samog pocetka zajednicki,bez nekih razmirica medju vojskom,sem medju vojskovodjama.Nisu se bas uvek slagali u svemu.Gledajuci dokumetarce o posetku I sv. rata,pa do povratka vojske u Makedoniju,pa nastavak oslobadjanja do Save i Dunava i Drine.Uvke me neka jeza uhvati,a nekada se i oci ovlaze i pitam se kolika su srca bila tih ljudi koji su to sve prosli,izdrzali i povratili svoju zemlju.Oslobodili od mnogo jaceg protivnika.
Neverovatna snaga
Jedinstvena situacija da cela vojska prebegne iz zemlje, nestane praktično dok se ne oporavi i vaskrsne.

Zato bih voleo da se za 11 novembar svuda prodaju Natalijine ramonde
Da svi nose, jer je to lepa i časna uspomena!

Gost 439930

Ističe se
Banovan
Poruka
2.281
Da, u pravu si. Imas i onu pesmu beogradskog sindikata "Olovni vojnici" i poznati govor Dragutin Gavrilovica.

Kada se branio Beograd 6-7 oktobar 1915 godine.

ljubota

Poznat
Poruka
7.524
Kada bi vas neki stranac priupitao sta Srbiju i srbski narod cini jedinstvenim? Sta bi ste mu odgovorili? Obicaji, kultura, kuhinja, turizam, istorija ili nesto drugo?

S moje tacke gledista, tesko je odgovoriti na pitanje jer postoji svasta nesto, a sta izdvojiti kao broj jedan.

Prvo bi trebalo da poznaješ osnove gramatike našeg pisma,pre nego što spomeneš običaje i kulturu...

jolemisa

Elita
Poruka
21.868
Da, u pravu si. Imas i onu pesmu beogradskog sindikata "Olovni vojnici" i poznati govor Dragutin Gavrilovica.

Kada se branio Beograd 6-7 oktobar 1915 godine.
Ja sam Kolubarac i u Lazarevcu imamo spomen kosturnicu.Nalazi se u crkvi ispod platoa i oltara.Velika je Crkva je Lazarica.Kada prodjem i procitam ta imena i prezimena srpskih i austrijskih vojnika,podilazi me jeza.Koji bi narod sahranio i tudjina pored svojik rodjaka i poznanika.Mislim da je to retko,a to je nesto sto me cini ponosnim sto sam i ja potomak jednog solunca,koji se nije vratio.

Gost 439930

Ističe se
Banovan
Poruka
2.281
Ja sam Kolubarac i u Lazarevcu imamo spomen kosturnicu.Nalazi se u crkvi ispod platoa i oltara.Velika je Crkva je Lazarica.Kada prodjem i procitam ta imena i prezimena srpskih i austrijskih vojnika,podilazi me jeza.Koji bi narod sahranio i tudjina pored svojik rodjaka i poznanika.Mislim da je to retko,a to je nesto sto me cini ponosnim sto sam i ja potomak jednog solunca,koji se nije vratio.
Vau. Prelepo. Imas pravo, sahranili smo okupatore.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.