Шта се крије иза поскупљења струје?

Добро дошли

Buduća legenda
Poruka
27.854
Не ради се уопште о потреби поскупљења ел.енергије већ ПРОМЕНИ ТАРИФНОГ СИСТЕМА на мала врата а поскупљење ће у догледно време тек уследити. Можда већ средином године.
ЕПС се сетио да није добро одрезао зелену,плаву и црвену тарифу и сада ,,намешта'' параметре за веће приходе код следећих поскупљења. Баш бих волео да видим број, али тачан, домаћинства који троше испод 350 kWh/месечно. Овај број од милион домаћинстава која троше до 350 kWh месечно, сигуран сам није тачан већ само бацање прашине у очи.
 
Тема ти је више за политику, него за овај форум.

Па пређи на ,,Политику'' и тамо има тема.
Ипак мислим да се ради о нечијем (ЕПС-овом) послу и нашем новцу и зато сам тему сместио овде. Па сад'.....
 
Не ради се уопште о потреби поскупљења ел.енергије већ ПРОМЕНИ ТАРИФНОГ СИСТЕМА на мала врата а поскупљење ће у догледно време тек уследити. Можда већ средином године.
ЕПС се сетио да није добро одрезао зелену,плаву и црвену тарифу и сада ,,намешта'' параметре за веће приходе код следећих поскупљења. Баш бих волео да видим број, али тачан, домаћинства који троше испод 350 kWh/месечно. Овај број од милион домаћинстава која троше до 350 kWh месечно, сигуран сам није тачан већ само бацање прашине у очи.

E gledam ja neku emisiju kako to rade u Nemačkoj imaju 100 i 1 verziju naplate i isto toliko popusta....plus što oni podstiču da ljudi mogu sami da proizvode el.energiju a višak proizvedene energije se sliva u javnu mrežu i na to još imaju popust... ma čudo su ti Nemci..a to je kod nas ‚‚e pa ne može mora da se zna da je EPS monopolista‚‚ i da kako oni odrežu tako će vam i biti, šta se njih tiče što neko ima platu od 15.000 a struju mora da plati 5-6 hiljada plus ona nesrećna pretplata za TV....a mogu tek da zamislim šta bi bilo kada bi se to privatizovalo:sad2:...
 
Не ради се уопште о потреби поскупљења ел.енергије већ ПРОМЕНИ ТАРИФНОГ СИСТЕМА
Kamo sreće da je tako!

ЕПС се сетио да није добро одрезао зелену,плаву и црвену тарифу
”Šarenilo” u tarifi nametnuto je političkim odlukama! Od tog se užasa svakom stručnjaku diže kosa na glavi!
Tarifni sistem bi morao da podržava racionalnu potrošnju! Pogledaj: "Šta je racionalna potrošnja električne energije"
Tek bi se onda moglo govoriti o razumnoj ceni koja bi odgovarala i potrošačima i EPS-u.


Nisu li sledeće dve stvari protivrečne?
‚‚e pa ne može mora da se zna da je EPS monopolista‚‚
a mogu tek da zamislim šta bi bilo kada bi se to privatizovalo:sad2:...
 
Nista se tu be krije! Tu je sve javno ! :mrgreen:

'Nece biti poskupljenja za one koji trose ispod 350 kw ' ??? A ko su ti ljudi ? Jel oni imaju jednu sijalicu i zive u supi ??? Mislim apsolutno ne razumem takve izjave.

A sto se tiche tarifa :hahaha: Zar nije logicno da sto vise trosis to ti cena bude niza ?? Ili ja imam neki poremeceni sistem vrednosti ? Samo ovde prelazis iz tarife u tarifu u kojoj je struja sve skuplja - kaznjavaju te sto trosis uopste!! :rumenko: izvinite, necemo nikada vise :sad2: bicemo dobri i zivecemo kao u srednjem veku .Slava vam ! :worth:
 
Nije nikakvo cudo da ce poskupeti struja,o tome se vec mesecima govori.Alternativni izvori energije,tj, pokusaji pojedinaca da ih koriste,kaznjivani su od strane drzave,nuklearne elektrane nemamo,bazeni uglja su na Kosovu zauvek izgubljeni, anaftu uvozimo kao i vecina od arpaskih zemalja kod kojih su sada nemiri,a kako stoje stvari na geoplitickom planu u buducnosti,tek ce biti ozbiljnih sukoba.Pitanje posedovanja energenata tj. teritorije sa kojih se crpe su bili uzroci prvog i drugog svetskog rata.U toj guzvi,Srbija sa svojim nesposobnim vodstvom lose ce proci.Kakav narod takvo mu i rukovodstvo.No,da se vratimo struji.Mislim da je najveci problem kod nas sto se tice el.energije sto EPS nema ama bas nikakvu konkurenciju tj. ima monopol.Drugi problem je sto je on u vlasnistvu drzave,a drzava vec sada za ovu godinu ima manjak od 240.miliona $ za nabavku nafte,posto se sada vec zna da zbog nemira u LIbiji i okolnim zemljama,cena nece uskoro biti ispod 110$.
 
Nije nikakvo cudo da ce poskupeti struja,o tome se vec mesecima govori.Alternativni izvori energije,tj, pokusaji pojedinaca da ih koriste,kaznjivani su od strane drzave,nuklearne elektrane nemamo,bazeni uglja su na Kosovu zauvek izgubljeni, anaftu uvozimo kao i vecina od arpaskih zemalja kod kojih su sada nemiri,a kako stoje stvari na geoplitickom planu u buducnosti,tek ce biti ozbiljnih sukoba.Pitanje posedovanja energenata tj. teritorije sa kojih se crpe su bili uzroci prvog i drugog svetskog rata.U toj guzvi,Srbija sa svojim nesposobnim vodstvom lose ce proci.Kakav narod takvo mu i rukovodstvo.No,da se vratimo struji.Mislim da je najveci problem kod nas sto se tice el.energije sto EPS nema ama bas nikakvu konkurenciju tj. ima monopol.Drugi problem je sto je on u vlasnistvu drzave,a drzava vec sada za ovu godinu ima manjak od 240.miliona $ za nabavku nafte,posto se sada vec zna da zbog nemira u LIbiji i okolnim zemljama,cena nece uskoro biti ispod 110$.

Ajde razmisli šta bi bilo kada bi EPS bio privatan......on ti se neće opravdavati zašto struja poskupljuje kao ovi sad...pa kome ne odgovara neka čita na sveću a komp ćemo moći da uključimo na jedno mesto ‚‚gde sunce ne sija‚‚.;)
 
Ajde razmisli šta bi bilo kada bi EPS bio privatan......on ti se neće opravdavati zašto struja poskupljuje kao ovi sad...pa kome ne odgovara neka čita na sveću a komp ćemo moći da uključimo na jedno mesto ‚‚gde sunce ne sija‚‚.;)
Ne kazem ja da treba EPS privatizovati i tako ga prodati nekom domacem ili stranom satrapu.TO ne,ni za zivu glavu.Vec sam rekao da nemamo nuklearke ni naftu,gas uvozimo,pa prema tome postojece elektro-centrale trebamo odrzavati,cuvati i nikom prodavati.Da li bi mogli npr.prodati pravo nekom od stranaca da dodje ovde,dozvolimo mu(naravno uz naknadu) da podize svoje centrale i infrastrukturu i prodaje struju????Naravno da bi mogli.Ta firma onda neka ponudi potrosacima svoju cenu i svoju tarifu,pa da vidimo.Kao i za sve ostalo.Sigurno da bi to bila konkurencija EPS-u,ali zdrava konkurencija.Ovako,imaju monopl i rade sta hoce.Skoro uvek,da se malo ispravim,sta hoce.Od formiranja plata najvisim rukovodiocima,koje su abnormalno visoke,pa do odlucivanja da li hoce ili nece izaci na kvar majstor sa IV stepenom SSS.
 
Nista se tu be krije! Tu je sve javno ! :mrgreen:

'Nece biti poskupljenja za one koji trose ispod 350 kw ' ??? A ko su ti ljudi ? Jel oni imaju jednu sijalicu i zive u supi ??? Mislim apsolutno ne razumem takve izjave.

A sto se tiche tarifa :hahaha: Zar nije logicno da sto vise trosis to ti cena bude niza ?? Ili ja imam neki poremeceni sistem vrednosti ? Samo ovde prelazis iz tarife u tarifu u kojoj je struja sve skuplja - kaznjavaju te sto trosis uopste!! :rumenko: izvinite, necemo nikada vise :sad2: bicemo dobri i zivecemo kao u srednjem veku .Slava vam ! :worth:

Prosto ''stimulišu'' krađu struje...vraćaš brojilo da ne pređe 350 kwh i ''uštedećeš''...mislim,ko se razume u to...
 
Zar nije logicno da sto vise trosis to ti cena bude niza ??
Jeste.

Ili ja imam neki poremeceni sistem vrednosti ?
Treba malo poznavati elektrotehniku. Pročitaj: “Šta je racionalna potrošnja električne energije?”


I meni bi se, kao i svim ostalim penzionerima i zaposlenima, jako svidelo da struja bude još jeftinija! Uostalom, svidelo bi mi se i mnogo što šta drugo. Recimo da novi “Mercedesi” budu po hiljadu evra. (Ne bih se bunio čak ni kada bi bili po petstotina!)
Pitanje je: da li je to moguće? Izgleda da ipak nije!
Isto tako niko mi neće odgovoriti na pitanje da li EPS treba da posluje po zakonima ekonomije ili ne?
Ako zakoni ekonomije važe I za EPS nije bitno kolike su nam plate nego koliki su troškovi proizvodnje struje.
Ko god se bude upustio u raspravu neće odgovoriti na pitanja koja sam postavio nego će menjati temu i pozivati se na sve samo da bi dokazao da je u pravu.
Da ne bi bilo zabune, evo pitanja još jednom:
1. Da li za EPS važe zakoni ekonomije?
2. Da li se po zakonima ekonomije bilo šta može prodavati po ceni nižoj od troškova proizvodnje?

Ustvari se iza ove rasprave krije nešto savim drugo. EPS je svima trn u oku.
Ishrana je kod nas skuplja nego igde ali to nikome ne smeta.
Školovanje je skuplje nego igde ali ni to nikome ne smeta.
Sudstvo je nakaza, ali ni to nikome ne smeta.
EPS nema stvarni monopol jer svako može da proizvodi i prodaje struju bez ikakvih ograničenja! (Zabranjena je preprodaja struje kao što je zabranjena i preprodaja poljoprivrednih proizvoda – nakupci.) Stvarni monopol postoji u zdravstvu jer određena grupa lekara može da koristi naše fondove a ostali ne mogu – tako je uređeno zakonom, a zakon i jeste suština monopola!
Pa zašto je onda baš EPS svima trn u oku?
Ponekad procuri i ovde: Najveći Bravar svih Naših Naroda I Narodnosti je dirnuo pravu žicu kada je rekao: “Oni (EPS) imaju velike plate!” To smeta svima! Više nije važno da li su zaista velike, da li su zaslužene ili nisu! Neko drugi ne sme imati veliku platu! “Nek’ komšiji crkne krava!”
Nije ni važno ima ili nema struje, da li se dobro lečimo ili ne, da li se dobro školujemo ili ne, da li u sudu možemo za života završiti i najjednostavniji spor ili ne, da li smo gladni ili ne! Ključno je:
“Oni ne smeju imati velike plate!”
Pred tim “argumentom” sve pada u vodu! Više nikome ne pada napamet da pogleda http://www.energy.eu/ niti to išta znači!
Zašto oni da imaju velike plate?
Ne može! Ne može! Ne može! Ne može! Ne može!
Ne treba nam struja! Treba nam da “oni” imaju male plate! Sve drugo nije važno!

Zato i tabela skinuta sa gornjeg sajta ne znači ništa! A ta tabela izgleda ovako:
Cena u evrocentima do 7500 kWh godišnje
Bulgaria 8.34;
Lithuania 8.67;
Estonia 8.99;
Romania 9.53;
Latvia 10.54;
Greece 10.78;
France 10.99;
Finland 11.41;
Slovenia 11.58;
United Kingdom 11.79;
Czech Republic 11.89;
Poland 12.64;
Malta 14.30;
Portugal 14.52;
Sweden 14.82;
Hungary 15.41;
Spain 15.65;
Slovakia 16.08;
Ireland 16.46;
Cyprus 16.68;
Luxembourg 16.88;
Belgium 17.08;
Austria 17.69;
Germany 21.43;
Denmark 22.16;
Netherlands 22.16;
Italy 26.16;

"Budite oprezni sa željama! Može se desiti da vam se ispune!" (Citat.)
 
Poslednja izmena:
Alternativni izvori energije,tj, pokusaji pojedinaca da ih koriste,kaznjivani su od strane drzave,

Odakle to tebi?

To nije tacno... Nasa zemlja je jedna od onih koja je potvrdila u Parlamentu statut IRENA-e (Medjunarodne agencije za obnovljivu energiju) i zalaze se za sirenje upotrebe obnovljive energije.

Evo ga i zakon o potvrdjivanju:

http://www.parlament.gov.rs/content/lat/akta/akta_detalji.asp?Id=702&t=Z#

Sto se tice dozvola koje su potrebne, mozete naci na sajtu Ministarstva rudarstva i energetike:

http://www.mre.gov.rs/navigacija.php?IDSP=378


Jeste.

Treba malo poznavati elektrotehniku. Pročitaj: “Šta je racionalna potrošnja električne energije?”


I meni bi se, kao i svim ostalim penzionerima i zaposlenima, jako svidelo da struja bude još jeftinija! Uostalom, svidelo bi mi se i mnogo što šta drugo. Recimo da novi “Mercedesi” budu po hiljadu evra. (Ne bih se bunio čak ni kada bi bili po petstotina!)
Pitanje je: da li je to moguće? Izgleda da ipak nije!
Isto tako niko mi neće odgovoriti na pitanje da li EPS treba da posluje po zakonima ekonomije ili ne?
Ako zakoni ekonomije važe I za EPS nije bitno kolike su nam plate nego koliki su troškovi proizvodnje struje.
Ko god se bude upustio u raspravu neće odgovoriti na pitanja koja sam postavio nego će menjati temu i pozivati se na sve samo da bi dokazao da je u pravu.
Da ne bi bilo zabune, evo pitanja još jednom:
1. Da li za EPS važe zakoni ekonomije?
2. Da li se po zakonima ekonomije bilo šta može prodavati po ceni nižoj od troškova proizvodnje?

Ustvari se iza ove rasprave krije nešto savim drugo. EPS je svima trn u oku.
Ishrana je kod nas skuplja nego igde ali to nikome ne smeta.
Školovanje je skuplje nego igde ali ni to nikome ne smeta.
Sudstvo je nakaza, ali ni to nikome ne smeta.
EPS nema stvarni monopol jer svako može da proizvodi i prodaje struju bez ikakvih ograničenja! (Zabranjena je preprodaja struje kao što je zabranjena i preprodaja poljoprivrednih proizvoda – nakupci.) Stvarni monopol postoji u zdravstvu jer određena grupa lekara može da koristi naše fondove a ostali ne mogu – tako je uređeno zakonom, a zakon i jeste suština monopola!
Pa zašto je onda baš EPS svima trn u oku?
Ponekad procuri i ovde: Najveći Bravar svih Naših Naroda I Narodnosti je dirnuo pravu žicu kada je rekao: “Oni (EPS) imaju velike plate!” To smeta svima! Više nije važno da li su zaista velike, da li su zaslužene ili nisu! Neko drugi ne sme imati veliku platu! “Nek’ komšiji crkne krava!”
Nije ni važno ima ili nema struje, da li se dobro lečimo ili ne, da li se dobro školujemo ili ne, da li u sudu možemo za života završiti i najjednostavniji spor ili ne, da li smo gladni ili ne! Ključno je:
“Oni ne smeju imati velike plate!”
Pred tim “argumentom” sve pada u vodu! Više nikome ne pada napamet da pogleda http://www.energy.eu/ niti to išta znači!
Zašto oni da imaju velike plate?
Ne može! Ne može! Ne može! Ne može! Ne može!
Ne treba nam struja! Treba nam da “oni” imaju male plate! Sve drugo nije važno!

Zato i tabela skinuta sa gornjeg sajta ne znači ništa! A ta tabela izgleda ovako:
Cena u evrocentima do 7500 kWh godišnje
Bulgaria 8.34;
Lithuania 8.67;
Estonia 8.99;
Romania 9.53;
Latvia 10.54;
Greece 10.78;
France 10.99;
Finland 11.41;
Slovenia 11.58;
United Kingdom 11.79;
Czech Republic 11.89;
Poland 12.64;
Malta 14.30;
Portugal 14.52;
Sweden 14.82;
Hungary 15.41;
Spain 15.65;
Slovakia 16.08;
Ireland 16.46;
Cyprus 16.68;
Luxembourg 16.88;
Belgium 17.08;
Austria 17.69;
Germany 21.43;
Denmark 22.16;
Netherlands 22.16;
Italy 26.16;

"Budite oprezni sa željama! Može se desiti da vam se ispune!" (Citat.)

Ne mozemo mi da uporedjujemo cenu struje u zapadnim zemljama sa visim standardom, u kojima je naravno i cena proizvodnje elektricne energije skuplja samim tim sto radnike placaju nenormalno vise nego mi, sa nasim EPSom, u kom, ruku na srce, koliko god su vece plate nego u drugim sektorima, nisu toliko vece da bi i cena el. energije bila toliko veca...
Ne mozemo da prilagodjavamo cenu elektricne energije sa cenama u zemljama u kojima toliko realno i moze da kosta el. energija...

Nema smisla to opravdavati nekoim zakonom ekonomije i trzista, kada jednostavno mi nemamo ni tehnologiju, ni dobro placen kadar koji bi potrazivao toliku cenu energije...
 
Jeste.

Treba malo poznavati elektrotehniku. Pročitaj: “Šta je racionalna potrošnja električne energije?”

Zato i tabela skinuta sa gornjeg sajta ne znači ništa! A ta tabela izgleda ovako:
Cena u evrocentima do 7500 kWh godišnje
Bulgaria 8.34;
Lithuania 8.67;
Estonia 8.99;
Romania 9.53;
Latvia 10.54;
Greece 10.78;
France 10.99;
Finland 11.41;
Slovenia 11.58;
United Kingdom 11.79;
Czech Republic 11.89;
Poland 12.64;
Malta 14.30;
Portugal 14.52;
Sweden 14.82;
Hungary 15.41;
Spain 15.65;
Slovakia 16.08;
Ireland 16.46;
Cyprus 16.68;
Luxembourg 16.88;
Belgium 17.08;
Austria 17.69;
Germany 21.43;
Denmark 22.16;
Netherlands 22.16;
Italy 26.16;


Ова реченица ,, Cena u evrocentima do 7500 kWh godišnje'' , као човеку техничке струке, потпуно ми је нејасна.
Значи ли да ова цена важи за потрошаче који троше 7.500 kWh/годишње (625 kWh/mesečno) или нешто друго?
Молим, познаваоце елктротехнике, за објашњење.
 
Poslednja izmena:
Evo jedan mali novinski članak na ovu temu.:aha:

BEOGRAD 01. 03. 2011

PRESS

PRESS ISTRAŽUJE: KAKVA JE VEZA POSKUPLJENJA STRUJE SA VIŠKOM ZAPOSLENIH I VISOKIM PLATAMA U Elektroprivredi
Sekretarice EPS-a plaćenije od profesora

Radnici „Elektroprivrede Srbije" primaju oko 50 odsto veće plate od srpskog proseka, iako ovo preduzeće ima 10.000 zaposlenih viška. EPS: To nema veze sa cenom struje, otpuštanje i manje plate samo bi neznatno ublažili minus

STRUJA-1.jpg


Više na:
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/...ekretarice+EPS-a++plaćenije+od+profesora.html
 
Kao sto rekoh... Plate im i nisu toliko visoke, da bi struja toliko kostala....

Pa brate ne plaćamo mi struju da bi oni imali plate već da imamo redovno snabdevanje....a ja još nisam čula da su radili na nekom ozbiljnijem unapređenju mreže još je situacija ‚‚seci uši krpi du.pe‚‚...pa kad god ima malo veće potrošnje el.energije sve iskače i nema struje po par sati.:manikir:...pa o čemu mi onda pričamo?!
 
Propustio sam da napomenem: neću se upuštati u raspravu osim sa onima koji daju jasan i nedvosmislen odgovor na pitanja koja sam postavio.
Pored toga imam i dodatno pitanje: da li igde u svetu o sirotinji (ili "sirotinji") vodi računa EPS ili neka druga državna institucija?

Ovde lično poznajem osobu koja zaista prima socijalnu pomoć i ne plaća struju. Gola istina!
Ali je takođe gola istina da je sina ispraćala u vojsku sa oko 70 zvanica, istoga oženila sa oko 120 zvanica i zbog neslaganja snaje i svekrve srušila postojeće kupatilo da bi pregradila stan i napravila dva kupatila.
Da li je to radila svojim, ili novcem onih koji plaćaju struju?

Da li je to sirotinja ili "sirotinja"?
 
Propustio sam da napomenem: neću se upuštati u raspravu osim sa onima koji daju jasan i nedvosmislen odgovor na pitanja koja sam postavio.
Pored toga imam i dodatno pitanje: da li igde u svetu o sirotinji (ili "sirotinji") vodi računa EPS ili neka druga državna institucija?

Ja sam ti odgovorio na postavljena pitanja... I evo opet cu...

Za EPS vaze isti ekonomski principi kao i za sve ostale...
Bas zbog toga ni nema smisla povecavati cenu struje, jer radna snaga kod nas ne kosta koliko i radna snaga negde na zapadu, niti je nasa tehnologija toliko zahtevna kao ona na zapadu, pa samim tim, nema potrebe da se cene uporedjuju i priblizavaju zapadnim...

Prosto i jednostavno...

Sto se tice ovog novog pitanja...
EPS nije duzan da razmislja o siromasnima, samo zato sto je drzavna firma i s obzirom na novac koji EPS uzima, zaposleni u njemu mogu da imaju mnogo, mnogo vece plate...

Svaka firma koja dobro stoji, svoje radnike ce i da placa vise... Nije to nista cudno...

Btw... sto se tice usluge koju dobijamo, ona je blagoreceno smesna i nikako ne zasluzuje da je toliko placamo... Samo od pocetka meseca je u mom kraju nestajala najmanje 3 puta struja na po sat vremena...
Ako mi bude neki uredjaj u kuci crkao, koga da napadnem?
Koga da napadnem za utroseno vreme provedeno kupujuci novi uredjaj koji nije dotrajao niti se pokvario mojom greskom?
 

Back
Top