Quantcast

Шта се крије иза поскупљења струје?

Добро дошли

Buduća legenda
Poruka
25.235
Ja sam ti odgovorio na postavljena pitanja... I evo opet cu...
Za EPS vaze isti ekonomski principi kao i za sve ostale...QUOTE]

Кажеш, ,,као и за све остале....''. Баш ме интересује који су ти ,,остали''?
Инострани произвођачи ел.енергије као ЕПС или домаће производне фирме (фабрике)?

HappyFuneral

Domaćin
Poruka
4.539
Ja sam ti odgovorio na postavljena pitanja... I evo opet cu...
Za EPS vaze isti ekonomski principi kao i za sve ostale...QUOTE]

Кажеш, ,,као и за све остале....''. Баш ме интересује који су ти ,,остали''?
Инострани произвођачи ел.енергије као ЕПС или домаће производне фирме (фабрике)?

Isti ekonomski principi vaze i za strane proizvodjace el. energije i za domace proizvodne firme.

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
Odakle to tebi?

To nije tacno... Nasa zemlja je jedna od onih koja je potvrdila u Parlamentu statut IRENA-e (Medjunarodne agencije za obnovljivu energiju) i zalaze se za sirenje upotrebe obnovljive energije.

Evo ga i zakon o potvrdjivanju:

http://www.parlament.gov.rs/content/lat/akta/akta_detalji.asp?Id=702&t=Z#

Sto se tice dozvola koje su potrebne, mozete naci na sajtu Ministarstva rudarstva i energetike:

http://www.mre.gov.rs/navigacija.php?IDSP=378
Nista ne pisem napamet i olako.Naravno,ne mogu da se zakunem da neko govori istinu na TV ili laze,medjutim mislim da postoje ljudi koji itekako misle uvek na svoj imidz u javnosti i na svoju licnost upste,pa ne bi bas tako javnost lagali radi ciste zabave.Govorim konkretno o gostovanju Miodraga Kostica,koji je jedan vrhunski biznismen i covek poznat u javnosti,koji je u emisiji,,Izmedju redova" na b92 rekao da ne moze nikako od Ministarstva dobiti dozvolu da rade po Vojvodini elektrane na bazi iskoristivosti snage vetra,po modelu koji je primenjiv u Holandiji.On je licno trazio i nasao investitore za taj projekat(cini mi se da bi lokacija bila u Banatu-znaqci ,cini mi se,nisam 100% siguran,ali je sve ostalo itekako sigurno) i to je neka talijanska firma koja ima licence za obavljanja takvih poslova(postavljanje vetrenjaca i sve sto ide uz to).To moljakanje i natezanje,a tacnije receno brukanje pred Talijanima,traje vec dve godine i investitor misli i da odustane.toliko o tom mom postu i tvojoj replici.Inace,video sam na TVRTS1 ljude koji su bili gosti kod M.A.Polak i koji su tu govorili o svojim mini hidro-centralama.Nedavno je bilo i na FOX-u,znaci cesce se pojavljuju ljudi koji govore o toj problematici i lenjosti birokratskog aparata u nas.To sto ti govoris da postoje doneseni propisi,postoje,ali se bas i ne primenjiju.Sto se tice strucnosti ljudi koji su samostalno i financijski i sa svojim znanjem usli u takve projekte,ne treba sumnjati.To nisu neki priuceni elektricari koji znaju montirati drzace za klima uredjaje i nista vise.Svi su se predstavili na TV punim imenom i prezimenom,svojim diplomama i godinama svog postenog rada.Da su u Srbiji pamet i rad na ceni, ne bi toliko visoko obrazovanih i vrednih ljudi zauvek rekli,,Zbogom".Ti tvoji navedeni propisi nisu im ocigledno mogli pruziti neku nadu da ce ovde ziveti dobro od svog rada i svoje pameti.

HappyFuneral

Domaćin
Poruka
4.539
Nista ne pisem napamet i olako.Naravno,ne mogu da se zakunem da neko govori istinu na TV ili laze,medjutim mislim da postoje ljudi koji itekako misle uvek na svoj imidz u javnosti i na svoju licnost upste,pa ne bi bas tako javnost lagali radi ciste zabave.Govorim konkretno o gostovanju Miodraga Kostica,koji je jedan vrhunski biznismen i covek poznat u javnosti,koji je u emisiji,,Izmedju redova" na b92 rekao da ne moze nikako od Ministarstva dobiti dozvolu da rade po Vojvodini elektrane na bazi iskoristivosti snage vetra,po modelu koji je primenjiv u Holandiji.On je licno trazio i nasao investitore za taj projekat(cini mi se da bi lokacija bila u Banatu-znaqci ,cini mi se,nisam 100% siguran,ali je sve ostalo itekako sigurno) i to je neka talijanska firma koja ima licence za obavljanja takvih poslova(postavljanje vetrenjaca i sve sto ide uz to).To moljakanje i natezanje,a tacnije receno brukanje pred Talijanima,traje vec dve godine i investitor misli i da odustane.toliko o tom mom postu i tvojoj replici.Inace,video sam na TVRTS1 ljude koji su bili gosti kod M.A.Polak i koji su tu govorili o svojim mini hidro-centralama.Nedavno je bilo i na FOX-u,znaci cesce se pojavljuju ljudi koji govore o toj problematici i lenjosti birokratskog aparata u nas.To sto ti govoris da postoje doneseni propisi,postoje,ali se bas i ne primenjiju.Sto se tice strucnosti ljudi koji su samostalno i financijski i sa svojim znanjem usli u takve projekte,ne treba sumnjati.To nisu neki priuceni elektricari koji znaju montirati drzace za klima uredjaje i nista vise.Svi su se predstavili na TV punim imenom i prezimenom,svojim diplomama i godinama svog postenog rada.Da su u Srbiji pamet i rad na ceni, ne bi toliko visoko obrazovanih i vrednih ljudi zauvek rekli,,Zbogom".Ti tvoji navedeni propisi nisu im ocigledno mogli pruziti neku nadu da ce ovde ziveti dobro od svog rada i svoje pameti.

Ja sam se bazirao na "kucnu upotrebu" alternativne energije, ne na proizvodnju radi prodaje... Tako nesto je verovatno tesko pokrenuti, ali svako moze ako hoce da koristi u svom domacinstvu i solarnu energiju ili bilo koji drugi vid alternativne energije...

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Za EPS vaze isti ekonomski principi kao i za sve ostale...
Važno je ovo imati u vidu!
Onda je jasno da cena struje ne zavisi od plate bilo kog kupca, niti od bilo čijeg socijalnog statusa, niti EPS treba da bude zadušna baba koja struju daje besplatno zato što je neko siromašan.
Cena mora da zavisi isključivo od troškova proizvodnje.

nema smisla povecavati cenu struje, jer radna snaga kod nas ne kosta koliko i radna snaga negde na zapadu, niti je nasa tehnologija toliko zahtevna kao ona na zapadu, pa samim tim, nema potrebe da se cene uporedjuju i priblizavaju zapadnim...

Prosto i jednostavno...
Nije baš tako jednostavno.
Bez obzira što je Veliki Bravar tako rekao, priča o prevelikim platama ne stoji – a sasvim sigurno ne na taj način! Naime plate učestvuju u troškovima (ili u ceni, nisam sasvim siguran!) oko 5% (pet odsto!!!)
Nemojte gubiti iz vida da EPS koristi veoma skupu tehniku i da su u Srbiji (kao i u nekadašnjoj Jugoslaviji) svi tehnički proizvodi skuplji nego na zapadu. Sve, ali baš sve, što EPS kupuje, od alata, kola, elemenata postrojenja i zgrada do transformatora i generatora, skuplje je nego na zapadu. Istovremeno je vek tih uređaja kraći nego zapadnih.
Uostalom da je moguće samo platama u EPS-u znatno smanjiti troškove još bi Bravar to uradio! Našao bi način ne samo da smanji plate nego da natera sve da rade besplatno – kada bi to pomoglo! Pored toga, udario bi u talambase kako je baš On ukrotio "alu zvanu EPS". Bio je velemajstor za takve poteze kad god je to bilo moguće.
Da je bilo moguće u ovom slučaju, ne bi se dvoumio ni trenutak! Nije moguće ni sada, jer plate zaposlenih u EPS-u ne čine cenu problemom niti su rešenje tog problema.

Ako mi bude neki uredjaj u kuci crkao, koga da napadnem?
Koga da napadnem za utroseno vreme provedeno kupujuci novi uredjaj koji nije dotrajao niti se pokvario mojom greskom?
I ta mi je priča poznata. Postoji samo jedna jedina sprava koja sme da “crkne” kada je napon prenizak: zove se kontaktor (elektromagnetni prekidač) i retko se primenjuje u domaćinstvima.
Ni jedan drugi uređaj ne sme da se pokvari ili ošteti zbog preniskog napona! Može samo da ne radi dok se stanje ne normalizuje.
Da navedem primer. Često se primenjuje hidrofor za snabdevanje vodom. Kada sa nekim pogađate da napravi hidroforsku instalaciju pitajte ga šta će se desiti sa elektromotorom hidrofora ako je napon prenizak ili nestane jedna faza. Bude li rekao da će motor biti oštećen, izbacite ga iz kuće – taj je prevarant! Ne zna elektrotehniku!
Nijedan ispravno konstruisan uređaj ne sme biti oštećen zbog preniskog napona!
Uostalom, celog sam veka pitao sve one koji tvrde suprotno da objasne svoju tvrdnju odnosno kako to dolazi do kvara. Nikada nisam dobio odgovor! I ovde ima stručnjaka pa ako se neko ne slaže neka ovde objasni gde grešim!
Naravno objašnjenje mora biti takvo da bude razumljivo i onima koji ne bave elektrotehnikom!
Znam da svima odgovara ideja da su elektrouređaji večiti i kvare se samo kada je struja loša ali, ma kako lepo zvučala, nije ni blizu istine.

Poslednja izmena:
stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.