Шта се десило за српским народом, да ниједна теорија не може бити довољно глупа, а да нема брдо присталица

Konstantin Veliki

Buduća legenda
Poruka
27.943
Шта се деисило за српском друштву 90тих да смо као народ колективно спремни да сваку глупост, па била глупа до неба верујемо и то добар део нашег народа.

Ево читам опет Самарџића и тајну Вукове реформе па не могу да верујем да та књига је неким људима нека инспирација за разне теорије о Вуку.

Како то може да знам доста људи који тупе о тезама те књиге чак у сопственој фамилији. Како је могуче да нико не седне и упита се дал је било који други народ урадио шта предлаже Самарџић, поред тога да је тврдоглав и најосновније ствари не зна, игнорише више редакције српскоцрквенословенског или да су Срби прешли на руску редакцију за њега све пропаганда и ту туправост и идиотизам скрива у формулације које звуче паметне али су тотално дебилне "да стандарт базира на нашој традицији и на језику Светог Саве", који у 19. веку и није више био у корист код Срба и био народнији већ у 13. веку.

О целој хајки о песми "Шота" где је неки интернет паметњаковић се сетио да је повезе за Шотом Галицом.

И још брдо ствари, све се лако прима и све се прихвача и стварно се бринем за ментално здравље Срба, јер како сам реко у сопственој фамилији сам морао да људе изправим који су били уверени у такве ствари.

Нечу о новоромантичарима о томе има тема и знам ово је можда за Психологију, али стварно не знам где боље паше, јер је ствар читавог друштва.

veliki krang

Legenda
Poruka
66.091
Добро сврха је шта се деило за народом да свака глупост се прима код народа, само је треба изговорити.

Jesi li ti Srbin?

Војвода

Aktivan član
Poruka
1.591
То ти је као она фора "Док није било Фејсбука само су твоји знали да си будала". Данас је 21 век, свака будала лапрда, свакој будалу је дозвољено да слуша шта та будала лапрда и намноже се као мишеви. Интернет је свима доступан, па су разни квазиисторичари и квазиписци сад популарни.

veliki krang

Legenda
Poruka
66.091
То ти је као она фора "Док није било Фејсбука само су твоји знали да си будала". Данас је 21 век, свака будала лапрда, свакој будалу је дозвољено да слуша шта та будала лапрда и намноже се као мишеви. Интернет је свима доступан, па су разни квазиисторичари и квазиписци сад популарни.

To generalno važi za ceo internet. U direktnim kontaktima ljudi ipak više paze šta pričaju, a ovako niko nema kočnice...

Konstantin Veliki

Buduća legenda
Poruka
27.943
Нисам приметио да код Аустијанаца или Немаца се све тако прими лако у народу, као код нас. Не знају о историји ништа али знају да је Вук издајник и да је прави српски уништен. Мирослав Самарџић је само пример јер смо њега имали.

Војвода

Aktivan član
Poruka
1.591
To generalno važi za ceo internet. U direktnim kontaktima ljudi ipak više paze šta pričaju, a ovako niko nema kočnice...
Некада је било тешко доћи до маса. Данас имаш случај да свака шуша држи трибине по државним факсевима, а да притом ти који их држе упитно је имају ли средњу.

Војвода

Aktivan član
Poruka
1.591
И ја сам се за Вука начитао разноразних глупости. Те да је био Аустријски шпијун, те да је уканалио наш језик.. А буквално писмо је прилагодио као нико нигде. Граматички имамо најписменији језик од свих.

Konstantin Veliki

Buduća legenda
Poruka
27.943
Па то је други екстрем неко превелико уздизање Вука, Турци имају врло сличан систем.

Највероватније јер су и они користили пре тога неки експеранто звани "османски".

veliki krang

Legenda
Poruka
66.091
И ја сам се за Вука начитао разноразних глупости. Те да је био Аустријски шпијун, те да је уканалио наш језик.. А буквално писмо је прилагодио као нико нигде. Граматички имамо најписменији језик од свих.

Ja to uvek pričam i ne mogu da verujem kako bi neki ljudi voleli da se majemo sa onim ruskim slovima tipa "ja", "je", "jo", "šć" i raznim mekim i tvrdim znakovima. Jezik nam je jako blizu savršenstvu u tom smislu...

veliki krang

Legenda
Poruka
66.091
Па то је други екстрем неко превелико уздизање Вука, Турци имају врло сличан систем.

Највероватније јер су и они користили пре тога неки експеранто звани "османски".

Koliko znam, Turci su pre svoje jezičke reforme pisali arapskim pismom, ali i pored toga turkijski narodi imaju još starije pismo ili čak više njih, primer su zapisi na takozvanim ujgurskim runama. Njima se treba odati priznanje što, iako muslimani, nikad nisu dozvolili da im taj uticaj preplavi kulturu, tradiciju ili jezik u krajnjoj liniji. Za upoređivanje samo treba videti šta se desilo sa domaćim muslimanima...

Konstantin Veliki

Buduća legenda
Poruka
27.943
Писмо није било највече дело реформе, османски је мешавина турксог, арапског и персиског било, где се мешало како се хтело, слично нашем славеносербском.

veliki krang

Legenda
Poruka
66.091
Писмо није било највече дело реформе, османски је мешавина турксог, арапског и персиског било, где се мешало како се хтело, слично нашем славеносербском.

Postoje li igde zapisi na tom miksu od jezika?

Poruka
73.142
Нисам приметио да код Аустијанаца или Немаца се све тако прими лако у народу, као код нас. Не знају о историји ништа али знају да је Вук издајник и да је прави српски уништен. Мирослав Самарџић је само пример јер смо њега имали.

Ima to dosta veze i sa mentalitetom, tj. istorijskim iskustvom naroda. Srbi su, nažalost, prošli kroz dugi XX vek kao veliki gubitnici. Retko koji narod u svetu (govorim u razmerama proporcija, dakle u tom kontekstu Srbi su nadmašili i Ruse) je toliko nastradao i u nacionalno izgubio teritorije i naroda. Srpski gubici su zastrašujući, posle Dva svetska rata, komunističke diktature i situacije 1990-ih godina koja je praktično gurnula Srbe u globalnu izolaciju i sukob sa najvećim (i tada jedinim unipolarnog sveta) svetskim savezom. Gotovo sve zemlje za koje se krvarili u Balkanskim ratovima su izgubljene; krv je plaćena za Severnu Makedoniju u kojoj je sada i potpuno zasebni identitet, izgubljeno i Kosovo koje je od ogromnog značaja za identitet, u Crnoj Gori se brutalno falsifikuje istorija i nastaje jedan novi identitet, koji je vrlo oštro suprotstavljen Srbiji. Srbi su etnički očišćeni iz Hrvatske i tu je definitivno kraj, u svakom smislu; ništa se tu neće promeniti, a Bosna o Hercegovina je nefunkcionalna paradržava odnosno Srbima nije dopušteno ni tamo da se izdvoje.

Komunizam je tretirao Srbe kao ključ problema Jugoslavije i tako maksimalno rasparčao srpske zemlje i spremao i Kosovo i Vojvodinu na razdvajanje.

Posle rušenja Miloševića 2000. godine, narod je imao prilično nerealna očekivanja, a tranzicija je učinila svoje pa još dodatno ojadila već ojađenu narod i otpočeli su procesi velike emigracije i slabog nataliteta koji traju sve do današnjeg dana, kada se sve više pretvaramo u diktaturu jednog čoveka. Od kad su naprednjaci došli na vlast, dekriminalizovali su suštinski (sem u vrlo malo slučajeva) klevetu 2013. godine tako da se sada nekontrolisano šire laži na javnom prostoru, a kao i u svakim diktatura (uključujući i poludiktaturama kakva je Republika Srbija danas) glavno sredstvo je hleba i igara. Zato se dovode razni nazovi-stručnjaci čija je jedina svrha da sluđuju narod; iliti, oni imaju istu ulogu kao i seks i ispale ženske grudi na rijalitija po Marićevoj televiziji.

Iskreno, posle svega toga do danas života pod Vučićem ja bih čak rekao da su Srbi ispali i relativno OK; neki nivo normalnosti zadržan je itd. Pitanje je kako bi se neki drugi narod ponašao da je prošao kroz to iskustvo; verovatno bi završili kao Izraelci ili možda bi očekivao i da se Srbi vrate u pećinsko doba i iz pećina pucaju na svakog prolaznika koji dođe (uključujući u svoje) jer mu 'radi o glavi'. :lol:

Tako da, zato nije baš za poređenje sa drugim narodima npr. Austrijancima, koji su imali značajno drugačije iskustvo i koje nije oblikovalo istorijsku poziciju srpkse nacije da bude na, kako da se izrazim, uglavnom strani žrtava globalizma.

To i Turci su učinili svoje; itekako. Turci su Srbe bacili nekoliko vekova unazad; to je činjenica koja se danas iz političke korektnosti dosta zaobilazi jerbo je danas Murat veliki čovek kome treba predsednik Srbije da se divi, ali činjenica jeste da su i Srbi, pa i neki drugi, u tom blatu primarno zbog toga šta je učinio viševekovni prekid države. Većina zapadne Evrope utemeljena je na državama nastalim IX-XII stoleća i ima vrlo jasan kontinuitet; ne postoji reč kojom se može opisati značaj toga. A nešto najbliže što mi ovde na Balkanu imamo jesu one krpice hrvatskog nategnutog državno-pravnog kontinuiteta (kroz Ugre) i ništa više. Srbi su, praktični, morali da u XIX st. krenu iz početka, da se tako izrazim. To što su Turci Osmanlije učinili srpskom narodu, zastrašujuća je tragedija za koju bih se usudio kazati da je možda i najveća tragedija srpske nacionalne istorije.

Poslednja izmena:

Konstantin Veliki

Buduća legenda
Poruka
27.943
Има ту истине само мислим да Срби морају сада да извукну још било шта нажалост бити паметнији од осталих иако че то бити тешко спасило шта се спасити може, ту мислим на сам опстанак нације, ако ем се мало роди, ем сви хочу вани.

Нажалост много времена за преокрет и нема и нажалост запад стварно није спреман да Србима уступи било шта, шта су чак Немцима радили после 2. светског рата. Поред тога да целој источној Европи приписују неолиберални модел, који не функциоише, а ми смо хтели тај модел а не например источноазиски.

Срби су као народ у најгорим говнима у својој историји. Нити има демографије, нити наде, нити идеја.

veliki krang

Legenda
Poruka
66.091
Pitanje je kako bi se neki drugi narod ponašao da je prošao kroz to iskustvo;

Evo ti Hrvata kao primera tako nečega. Tri godine rata koji jedva da je zahvatio trećinu njihove današnje teritorije, a i trideset godina kasnije drmaju ih isti kompleksi. I to su u tom ratu navodno pobedili, mogu misliti kakvi bi tek bili da su imali iskustva poput nas. Tako da si u pravu, mi smo ispali i te kako normalni u odnosu na ono kakvi smo mogli da budemo kada bismo se zvali Hrvati. Međutim, nisi u pravu kada kažeš da su nas samo Turci urnisali, pre svega smo to uradili sebi samima. Turci samo iskoristili priliku koju smo im pružili na tacni, isto bismo i mi njima uradili da smo bili u mogućnosti.

Poruka
73.142
Evo ti Hrvata kao primera tako nečega. Tri godine rata koji jedva da je zahvatio trećinu njihove današnje teritorije, a i trideset godina kasnije drmaju ih isti kompleksi. I to su u tom ratu navodno pobedili, mogu misliti kakvi bi tek bili da su imali iskustva poput nas. Tako da si u pravu, mi smo ispali i te kako normalni u odnosu na ono kakvi smo mogli da budemo kada bismo se zvali Hrvati. Međutim, nisi u pravu kada kažeš da su nas samo Turci urnisali, pre svega smo to uradili sebi samima. Turci samo iskoristili priliku koju smo im pružili na tacni, isto bismo i mi njima uradili da smo bili u mogućnosti.

Samo?

Ja nigde nisam napisao reč samo.

cronnin

Poznat
Moderator
Poruka
10.000
Ja to uvek pričam i ne mogu da verujem kako bi neki ljudi voleli da se majemo sa onim ruskim slovima tipa "ja", "je", "jo", "šć" i raznim mekim i tvrdim znakovima. Jezik nam je jako blizu savršenstvu u tom smislu...

Пази, ти наша слова сада назва руским. То је, рецимо, једна од последица Вукове реформе.

veliki krang

Legenda
Poruka
66.091

Konstantin Veliki

Buduća legenda
Poruka
27.943
Вуку Караџићу замерам једино што је направио латиницу за јужне Словене.

Уствари је направио Мркаљ.

Заслуга Вука није у томе што је био врло креативан, него што је био тврдоглав. Готово ништа на Вуковој реформи је његов производ.

Његова је заслуга да је све то скупијо и што је држао се неких принципа до краја.

Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.