Šta se dešava sa dušom 40 dana nakon smrti?

. Zanimalo me da mi kazes sta je razlika, ali nema veze.
u prvom postu na temi dao sam mišljenje da vreme ne teče, a živi obeležavaju po našem vremenu zbog 40 dana hristovog hodanja po zemlji do vaznesenja.
kad ne postoji vreme, sad je i juče i danas i sutra za nas. jednostavno egzistiraš u večnoj sadašnjosti a da nemaš osećaj prolaznosti kao u materijalnom svetu.

i još ćitab imaju, pa kažu krkao si krmetinu za pravoslavni post naebo si, a anđeo čuvar mora da izvlači neko dobro delo da anulira krkanluk :D

Ma dobro sad. Ja kuzim da vjeruju da dusa ide po zemlji 40 dana. Onda je normalno da se susrece sa azdajama i zivotinjskim duhovima jer tu su zivotinje na zemljii razni njihovi duhovi. Ali mislim da nije tako.
A to sa krkanlukom je dio obredne cistoce, iz nekog razloga.

Ma dobro sad. Ja kuzim da vjeruju da dusa ide po zemlji 40 dana. Onda je normalno da se susrece sa azdajama i zivotinjskim duhovima jer tu su zivotinje na zemljii razni njihovi duhovi. Ali mislim da nije tako.
A to sa krkanlukom je dio obredne cistoce, iz nekog razloga.
pa dobro svako veruje u šta veruje.
u svakom slučaju saznaćemo ili uopšte nećemo postojati.

u prvom postu na temi dao sam mišljenje da vreme ne teče, a živi obeležavaju po našem vremenu zbog 40 dana hristovog hodanja po zemlji do vaznesenja.
kad ne postoji vreme, sad je i juče i danas i sutra za nas. jednostavno egzistiraš u večnoj sadašnjosti a da nemaš osećaj prolaznosti kao u materijalnom svetu.

Da, slazem se da su dogadjaji tamo na preskoke u odnosu na konstantan protok ovde. Ali mislim da znas koji je dogadjaj prije ovog sada, ali se pomjeras izmedju dogadjaja na preskoke.

Da, mislim da je najveci problem za razliku od ovde memorija. Dusa nema isti kapacitet sjecanja ni obrade informacija, pa je pod instrukcijama kao robot najvecim dijelom.
Cak i u Jevandjelju po Marku imamo te naznake ne razumjevanja vremena od strane Svetog Duha. Na primjer kad Isus pita je li treba raditi dobro ili zlo u Sinangogi na Sabat. Kod njega postoji samo dobro i zlo, a koncept da nesto ne moze u to vrijeme i treba sutra a ne sad ne postoji. Tada se starjesine i fariseji pocese domisljati kako da ga ubiju.
I u prici o smokvi, nije vrijeme radjanja smokve, ali Isus proklinje smokvu jer nije rodila. Ima problem sa konceptom vremena.

Poslednja izmena:
isus se bavio suštinom, a fariseji formom (zakonom).

Nije mu se moglo ni reci nemoj covjece osusiti smokvu, rodice kad joj dodje vrijeme. Ovako, ako je osusis nece nikad vise roditi. Nemoj cinit stetu u ovom vremenskom prostoru. Nije imao mjere za ovaj vremenski prostor, za ovozemaljski poredak i zakone ni za biljke, zato je nastradao. Ali to je druga prica, kako je natradao.

Poslednja izmena:
Da li znate šta se dešava sa dušom u prvih 40 dana nakon smrti?
Određeno je nekih 40 dana za bebu, kada dođe na ovaj svet,
da joj je potrebno toliko vremena da se prilagodi na sredinu
u koju je došla. Tako je isto određeno 40 dana za dušu koja
ode sa ovog sveta, da se prilagodi na mesto gde je otišla.
U narodu se veruje da je prvih 40 dana, duša preminulog
vezana uz telo i mesto na kome je živeo.
Pale se sveće i upućuju molitve i lepe misli, da bi mu što bolje
bilo tamo gde odlazi.

Back