Šta nam se to dogodilo pa nas smrt ne dotiče

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
333.571
https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/...red-lesa-u-kragujevcu-psiholozi-sve-objasnili

Ovo je naslov iz novinskog clanka koji je doneo vest da se u Kragujevcu jutros oko 9 h maskirani napadac sa nozem u ruci posle upada u prodavnicu gde je pretio da ce da se ubije, izasao i nozem sebi prerezao grlo..Ovo bi bila jos jedna tragicna vest u nizu koje se dogadjaju da nije bilo komentara u clanku zbog kog su se usijale društvene mreže, a on glasi :” Ono što je zaprepastilo javnost bila je i hladnokrvnost sugrađana koji su prolazili pored njegovog leša ne osvrćući se, kao da je najnormalnija stvar u pitanju.”,

Kao i komentar:

“ Dr Ivica Mladenović, psihijatar i psihoterapeut iz Instituta za mentalno zdravlje u Palmotićevoj ulici kaže da vrlo zabrinjava ovakvo ponašanje sugrađana i nedostatak osećaja i empatije prema drugom.”

Sve ovo me je navelo da kao veoma empatucna osoba otvorim temu i pitam:

-Da li se slazete sa ovim sto pisu i izjavljuje psihijatar o empatiji ?
-Šta su ljudi trebali u ovom slucaju da rade i na koji nacin da iskazu svoju empatiju ?
 
https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/...red-lesa-u-kragujevcu-psiholozi-sve-objasnili

Ovo je naslov iz novinskog clanka koji je doneo vest da se u Kragujevcu jutros oko 9 h maskirani napadac sa nozem u ruci posle upada u prodavnicu gde je pretio da ce da se ubije, izasao i nozem sebi prerezao grlo..Ovo bi bila jos jedna tragicna vest u nizu koje se dogadjaju da nije bilo komentara u clanku zbog kog su se usijale društvene mreže, a on glasi :” Ono što je zaprepastilo javnost bila je i hladnokrvnost sugrađana koji su prolazili pored njegovog leša ne osvrćući se, kao da je najnormalnija stvar u pitanju.”,

Kao i komentar:

“ Dr Ivica Mladenović, psihijatar i psihoterapeut iz Instituta za mentalno zdravlje u Palmotićevoj ulici kaže da vrlo zabrinjava ovakvo ponašanje sugrađana i nedostatak osećaja i empatije prema drugom.”

Sve ovo me je navelo da kao veoma empatucna osoba otvorim temu i pitam:

-Da li se slazete sa ovim sto pisu i izjavljuje psihijatar o empatiji ?
-Šta su ljudi trebali u ovom slucaju da rade i na koji nacin da iskazu svoju empatiju ?
Mislim da je čoveku trebalo pomoći dok je bio živ. Sad mu više nije ništa. Empatiju ne doživljavaju i ne iskazuju svi isto, što ne znači da je ne osećaju.U ovom slučaju prizor je bio "k'o iz horor" filma,pa je prva reakcija građana bila uznemirenost.
 
Treba pozvati nadležnu službu u ovakvoj situaciji... ako ni zbog čega drugog, onda da bi uklonili telo sa asfalta kako bi život mogao normalno da se nastavi.

Što se tiče izostanka čuvene empatije - samo teški moroni se srde na ljude koje smrt potpunog stranca ne pogađa.

I prljavastina na ulici je kod nas nista neuobicajeno..

Cudi me da nisu jos dodatno bacali na kamaru...
 
Živimo dno dna, bombardovani svakodnevnim jezivim naslovima i vestima iz novina i televizije o bolesnom nam okruženju... stekli smo utisak da su ljudi ostali šaka bolesnog jada, nemoralne kreature kojih se treba kloniti i koje uglavnom treba prezirati...pa, kada neko prereže sebi grlo nasred ulice, mnogi pomisle : jedan ludak manje na svetu...
Ima jedna druga stvar: novinari žute štampe će u svakom slučaju da izvrnu sve naglavačke i da naprave senzaciju i tamo gde je nema, tako da će alarmi zvoniti i upozoravati ovog puta da nema empatije....da li ti isti novinari, neškolovana. nemoralna vojska primitivaca koja nam je odavno zagorčala život, a da to nije imala pravo - poseduje empatiju prema čoveku? Da li je taj čovek prerezao sebi grlo zato što nije imao novac da deci svojoj kupi hleb, ili zato što su dični novinari "razgolitili" kolon u kome živimo, stvarajući senzaciju da bi o njoj pisali i punili džepove vlasnicima? Koliko su novinari krivi za svet u kome živimo? Zakonomernost je takva da ponuda prati potražnju..
.Nije čudo što niko glavu nije okrenuo... Niti će okrenuti u budućnosti...
Čovek u dubini duše ne pristaje na đavoljsko mesto kakav je svet postao, pa neće ni prstom da mrdne da okruženje načnini boljim...pre će ga uništiti takvo kakvo jeste...
 
lična ili društvena empatija? ako je društvena onda se ona izgrađuje kroz uticaje medija, vlasti, državnog sistema a ovde je to ubijeno na najgori mogući način, danima se po novinama razvlače detalji mučenja deteta koje je oteto i prošlo pakao i niko u sistemu ne reaguje jer tu je neka ''sloboda štampe'' u pitanju ili šta već, a to je samo delić veličine urušavanja jednog društva...lična empatija se ima ili nema a i ona zavisi od stanja u društvu u kome živimo, ovaj primer i nije baš najbolji jer kako pomoći nekom ko se javno ubio i oko njega je lokva krvi, ko će da priđe i šta može da uradi kad je već sve gotovo? jedno su filmovi realnost nešto sasvim drugo...dovoljno je da neko pored nas padne, ne mora da bude bolest u pitanju, koliko njih će prići i pomoći mu da ustane ili pitati jeste li dobro?...ljudi se boje da pomognu jer mogu upasti u problem, a izgleda da više niko nema vremena da ga gubi u tuđim nevoljama....postali smo sebični kao jedinke, gledamo i brinemo samo o sebi i to je još jedan vid propadanja civilizacije u kojoj smo...
 
dovoljno je da neko pored nas padne, ne mora da bude bolest u pitanju, koliko njih će prići i pomoći mu da ustane ili pitati jeste li dobro?

Ljudi u takvim situacijama oponašaju ono što rade ostali iz neposredne okoline.

Krećem se ja jednom ka autobuskoj stanici, i sa nekih pedesetak metara vidim da je neki klošar pao, verovatno mrtav pijan. U tom trenutku zastanem i pustim da vidim šta će se dalje desiti. Klošar se muči da ustane kao kornjača kad je okreneš na oklop, a od ljudi ama baš niko ne prilazi. Posle dobrih pola minuta, prilazim stanici, podižem klošara i polažem ga na onu belu kantu za otpatke, i gle čuda - odjednom svi živi prilaze da vide kako mu je... jedna žena se čak ponudila da mu kupi vodu na trafici da se malo ispoliva po licu.
 
Ljudi se plaše čak i da pomognu. To je jako tužno!Takođe je društvo neodgovorno,jer ne vodi računa o pojedincu,nemaju svi ljudi iste potrebe i iste probleme. Nažalost,ne živimo u takvom svetu, ali bi se nešto svakako trebalo uraditi u cilju humanijeg društva.I svako bi trebalo da 'da neki svoj doprinos,bilo kroz kolektiv u kome radi,bilo lično.Ovako možemo samo "posthumno" da komentarišemo.U mentalitetu našeg naroda je jedna jako loša stvar. To se vidi na primeru živog čoveka koji ima probleme i retko ko se ponudi da pomogne, već svi okreću glavu. Da bi recimo, kad taj čovek premine, svi došli da izjave saučešće, odaju počast, itd. To je jako... jako licemerno!
 
kada bi više oponašali u takvim situacijama ne bi ljudi umirali po ulicama na žalost
ne znam, možda ja mnogo filozofiram na ovu temu, ali mi uvek sistem bude odgovoran za sve loše u društvu,
ima nas mnogo na ovoj planeti, u raznim uređenjima i sva su nekako usmerena na to da postoji jedinka, na koju
je mnogo lakše uticati, menjati joj stavove i mišljenje, grupu ljudi, hajde da kažem pleme jer mi je to nekako lakše
da uporedim, istih navika, mišljenja i običaja je mnogo teže kontrolisati, možda i nisam u pravu
 
Poenta je da ukoliko zakaže sistem, to jest društvo...ne bi trebalo da zakaže humanost kod ljudi!Ako se i to desi,više i nismo ljudi.Humano društvo je nešto šta se može izgraditi. Treba podići svest ljudi o tome da je svima nama pre ili kasnije potreban neki vid pomoći, kao i da oni bogatiji i uspešniji imaju veću odgovornost,u smislu što mogu i trebalo bi više da pomažu onim ljudima kojima treba pomoći.Srbija nije brojčano velika zemlja, sa trendom smanjenja broja stanovnika,mislim da je izvodljivo napraviti daleko humaniji sistem. Nije to stvar mogućnosti, nego želje i namere!
 
Krećem se ja jednom ka autobuskoj stanici, i sa nekih pedesetak metara vidim da je neki klošar pao, verovatno mrtav pijan. U tom trenutku zastanem i pustim da vidim šta će se dalje desiti. Klošar se muči da ustane kao kornjača kad je okreneš na oklop, a od ljudi ama baš niko ne prilazi. Posle dobrih pola minuta, prilazim stanici, podižem klošara i polažem ga na onu belu kantu za otpatke, i gle čuda - odjednom svi živi prilaze da vide kako mu je... jedna žena se čak ponudila da mu kupi vodu na trafici da se malo ispoliva po licu.

Pošto ne želim da ispadne da se sad ovde razmećem nekakvom hrišćanskom vrlinom, reći ću ovo - sve što sam tad uradio je bilo u svrhu sprovođenja socijalnog eksperimenta. Ne mislim uopšte da je to što sam pomogao klošaru da stane na noge dobro delo, baš naprotiv. Onim izgubljenim slučajevima koji neizlečivo pate se može pomoći jedino tako što ćeš im prekratiti muke, ali pošto je to protivzakonito, najbolje je pustiti ih da što pre sami umru.
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
Pošto ne želim da ispadne da se sad ovde razmećem nekakvom hrišćanskom vrlinom, reći ću ovo - sve što sam tad uradio je bilo u svrhu sprovođenja socijalnog eksperimenta. Ne mislim uopšte da je to što sam učinio nekakvo dobro delo, baš naprotiv.
Vidiš, ispalo je da jeste!Bitna je i namera. Tamo gde je nema, društvo postaje neodgovorno prema svojim građanima.Naravno,ne može se od svakog zahtevati da pokaže dozu humanosti, ako je nema.Ali ukoliko je napr.zaposlen, može ubaciti "koji dinar" ljudima koji žive trenutno ili stalno u teškim uslovima.
apsolutno se slažem, samo vlast je ta koja vodi društvo i ta vlast mora pokazati da joj je stalo do svojih sugrađana koji su je izabrali, a na to ćemo čekati još dugo koliko vidim @Manastirka
Društvena odgovornost u nekim zemljama podrazumeva i to da bi negde guverner ili gradonačelnik podneli ostavku zbog ovakvih i sličnih stvari. Toga u Srbiji, na žalost nema.Gde nema odgovornosti i sankcije, dešavaju se upravo ovakve stvari i gore, na koje smo samo pasivni posmatrači.
U konkretnom slučaju, nije trebalo okretati glavu dok je čovek bio živ. Trebalo mu je pomoći.Sad njemu pomoć više ne treba, ali ako je iza sebe ostavio porodicu, trebalo bi pomoći.
 
Poslednja izmena:
Pošto ne želim da ispadne da se sad ovde razmećem nekakvom hrišćanskom vrlinom, reći ću ovo - sve što sam tad uradio je bilo u svrhu sprovođenja socijalnog eksperimenta. Ne mislim uopšte da je to što sam pomogao klošaru da stane na noge dobro delo, baš naprotiv. Onim izgubljenim slučajevima koji neizlečivo pate se može pomoći jedino tako što ćeš im prekratiti muke, ali pošto je to protivzakonito, najbolje je pustiti ih da što pre sami umru.
A ti mu pomogao... koi si ti dusmanin majko mila...
 
Pošto ne želim da ispadne da se sad ovde razmećem nekakvom hrišćanskom vrlinom, reći ću ovo - sve što sam tad uradio je bilo u svrhu sprovođenja socijalnog eksperimenta. Ne mislim uopšte da je to što sam pomogao klošaru da stane na noge dobro delo, baš naprotiv. Onim izgubljenim slučajevima koji neizlečivo pate se može pomoći jedino tako što ćeš im prekratiti muke, ali pošto je to protivzakonito, najbolje je pustiti ih da što pre sami umru.
Daj Bože više takvih kao ti koji ne pomažu...
Znala sam da ćeš ovo reći čim sam pročitala prvo što si napisao. Slično i ja reagujem i razmišljam, nekad sebi delujem kao robot koji jednostavno učini dobro samo zato što zna šta je dobro.
Loše ne činim.
Nije za ovu temu, ali i ja ću "u pakao" jer "Ako razdelite sve svoje imanje i date sirotinji, ako ljubav i nemate, ništa ste"- ili tako nekako.
Ja "ljubavi" više nemam, odnosno empatije u toj meri kao kad sam bila mlada, a mnogo me i hormoni rade, da sam ja lično bila tamo mogla bih odreagovati svakako- od otkmanja noža čoveku, preko plakanja pa sve do "jedan jadnik manje, blago njemu, njegove muke su gotove".
 
VEZANO ZA OVAJ KONKRETNI DOGADJAJ, namera Kurira, kao i Šljica, je da Srbe i Srbiju izblati na svaki mogući način, i to podlo i pokvareno, kako to samo švabenzibite znaju.

- U trenutku kada se samoubistvo desilo, na licu mesta je bilo 4-5 policajaca

- Svako mešanje, ali bukvalno svaki, pa čak i pogled upućen ka ovom mučeniku, bi ovi vrsni i obučeni policajci SUP-a PEĆ, okarakterisali kao OMETANJE SLUŽBENOG LICA

- Kada se ovaj bolesni čovek ubio, oko njega su bili policajci, SUP-a PEĆ, i rasterivali prisutne.

- Mrtvozornici su došli za 2-3 min, kada je ova fotografija i nastala.

- LIČNO OKRIVLJUJEM za ovu nesreću SAMO I ISKLUČIVO policajce SUP-a PEĆ, siledžije u uniformi države Srbije, bez 2,5 gr mozga, koji su se čoveku obraćali pretećim tonom i drsko vitlali pendrecima pred njim...i čovek se ladno ubio, a nikom nije palo na pamet da mu pridje sa ledja, recimo...

- Da li je moguće ceo SUP PEĆ i Kragujevac nema nekog ko je makar ODSLUŠAO OBUKU za rad sa ovakvim ljudima?

Tako da, ne mlatite kad NEMATE POJMA o čemu se radi.
A ako neko okreće glavu, to su švabe, kojima arapi ebu keu po metrou i nikom ništa, nismo ni mi mnogo bolji, al vezano ZA OVAJ SLUČAJ, to je potpuna neistina.
 
  • Zapanjen
Reactions: DUH
Nema 'leba od toga.

Kad čovek reši da se ubije - samo je pitanje vremena kad će u tome uspeti.
Prvo- isto k'o Ti, to bi uradili moji hormoni, ne ja...
Lično bih se zahvalila nekome da me ubije brzo i bezbolno...
A vreme? Tehnički gledano u pravu si, samo je pitanje vremena ali to mogu biti godine, čak i decenije.
Evo JA sam prvi put htela da se ubijem sa 5 ili beše 6 godina, nožem, nisam uspela.
Drugi put 1990.
Treći put 2004.
Znači, uopšte nije upitno da li ću, nego KAD, a sad je 2020. Ima ljudi koji su izvršili samoubojstvo sa 80 i nešto...
 
Prvo- isto k'o Ti, to bi uradili moji hormoni, ne ja...
Lično bih se zahvalila nekome da me ubije brzo i bezbolno...
A vreme? Tehnički gledano u pravu si, samo je pitanje vremena ali to mogu biti godine, čak i decenije.
Evo JA sam prvi put htela da se ubijem sa 5 ili beše 6 godina, nožem, nisam uspela.
Drugi put 1990.
Treći put 2004.
Znači, uopšte nije upitno da li ću, nego KAD, a sad je 2020. Ima ljudi koji su izvršili samoubojstvo sa 80 i nešto...
Izvini, sad što ovo pišem...nije mi ni najmanja namera da te uvredim i nemoj mi zameriti,ali možda bi trebala potražiti stručnu pomoć.Da se rešiš tih "crnih" misli.Mnogi drugi ljudi sl.razmišljaju u suštini im ništa živo ne fali, samo su razočarani u "trulež" od sistema. Dok se bahate oni koji bi stvarno možda i trebalo da izvrše samoubistvo i svojim "nepostojanjem "reše mnoge druge ljude bede koju sami uzrokuju.Ali,opet se akcenat baca na sistem. Čoveka je lako zameniti drugim čovekom, sistem već malo teže.
 
Poslednja izmena:
  • Podržavam
Reactions: DUH

Back
Top