Sta mislite sta su ystvari Crne Rupe?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
jednostavno ovako sam cuo mishljenja vishe ljudi a iznecu samo par: "Shta je crna rupa" "Ne znam brate al meni keva sprema neku masnu pitu...pusti crnu rupu,crni ja", "jeli gde li ides kad udjes u crnu rupu" "raspadnes se nema te" ili "pa sta radi ta crna rupa" "odnese te u drugu galaksiju,mozda i u drugi univerzum,a mozda je i to neka vremenska zona" "brate moj ti mnogo gledash izgubljeni u svemiru"ili mozda ova koju cesto cujem "pazi se da ne upadnes u crnu rupu jer ti nestade" "ma ne boj se ne nestaje se u njoj,u nju kad izadjes samo izadjes na nekom drugom mestu"

Toliko od mene zz
 
Crna rupa ti je degenerisano stanje zvezde u koje moze doci tokom svog razvoja.
Po teoriji,to su nevidljivi objekti jer zbog velike gravitacione sile svetlosni kvanti ne mogu izaci iz takvog tela.
Veoma su malog precnika,oko 10km..e sad,dokazi..
Ako bi takvo telo bilo clan dvojnog sistema kod kojeg se jedna komponenta vidi, tada bi se na osnovu poremecaja putanje vidljive komponente mogla izracunati masa nevidljive komponente.
Na primer, takvu mogucnost pruza vasionski rendgenski izvor Cyg X-1 koji je identifikovan sa jednim dvojnim sistemom.Racuni pokazuju da nevidljiva komponenta ima velicinu 15 Suncevih masa.logicno, posto ovako telo ne moze biti beli patuljak ili neutronska zvezda,jedino moze biti crna rupa.A da je to mogucno,pokazuje i karakter intenziteta promena rendgenskog zracenja iz kojeg sledi da je izvor malog precnika.
Drugi kandidat za crnu rupu je izvor Cir X-1.koliko znam,prema najnovijim istrazivanjima, crna rupa u toku vremena ipak zraci slabo termicko zracenje i gubi cestice zahvaljujuci kvantno-mehanickom "tunel" efektu.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top