STA MISLITE O DRAGOLJUBU MIHAILOVICU (rodoljub ili izdajnik)

  • Začetnik teme Smederevac
  • Datum pokretanja
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Smederevac:
Kako da im pomognem? Sto im ne pomognes ti?

Ocigledan primer pravog naslednika D. Mihailovica: sedi i cekaj da sve ono sto bi trebalo da uradis kao pravi srbin za srbina, uradi neko drugi!!! Koliko mi se chini, smederevac, to si ili ti ili neki tvoj istomisljenik rekao za mihailovica: cekao je.... da se saveznici iskrcaju, da mu padne oruzje s neba... A za to vreme .... u nedostatku partizana, klali civile po vranicu, recimo..... nemce ne daj boze ni da pogledaju u ochi, nego smerno, ponizno gledajuci u crnu zemlju i u sto sirem krugu, obilazili. Samo vi i dalje cekajte ... Mimika, nikad nemoj ovakve ni podsecati da je ljudski pomoci a kamoli ocekivati da ce to i uraditi. U nemogucnosti da ti bilo sta pametno odgovori, uzvratio ti je pitanjem! To ti sve govori......
 
Cica Draza je svojim zivotom i smrcu upisao sebe medju srpske svetitelje!

Nas srpski cica je najveca licnost 20. veka!

Jedno pitanje za komunjare koje dominiraju topic-ima na ovom forumu: Kako moze posthumni dobitnik ordena americkog predsednika Harija Trumana za borbu protiv nacizma, covek cija je glava je od strane Adolfa Hitlera licno ucenjena na 100 000 tadasnjih maraka i covek koji se borio protiv istih tih nemaca samo par decenija ranije (u I svetskom ratu) da saradjuje sa okupatorom?

Slava najvecem srpskom gerilcu i vodji prvog antinacistickog ustanka u Evropi!!!

Ravna Gora pobediti MORA!
 
mmira:
Ovde nije mesto za parole nego za cinjenice. Da bismo mogli da nastavimo da diskutujemo, molila bih te da izneses podatak i gde si ga nasao o trumanovom ordenu, o ucenjenoj glavi (da tu nisi nesto pomesao sa titom?)i navedi bar jednu veliku bitku koju su cetnici vodii protiv nemaca. Onda se javi!

E pa DRUGARICE Miro evo cinjenica:

Uopste se ne sluzim parolama, jer mislim da je to vasa (citaj partizanska) specijalnost.

Predsednik Hari Truman, inace saveznik Generala Mihajlovica odlikovao ga je 1945 g. ordenom "Legije Zasluga" President Harry S. Truman AWARDED HIM THE LEGION OF MERITS. THE LEGION OF MERIT IS THE HIGHEST DECORATION AMERICA GIVES TO NON-AMERICAN HEROES (izvod iz enciklopedije Britanica). Da ti prevedem nastavak i pojasnim da se radi o najvisem odlikovanju, kojim SAD odlikuju heroje, saveznike, koji nisu njeni drzavljani. A ime hrabrog vodje ustanka protiv tadasnjeg okupatora moze da se pronadje i na Capitol Hill-u, na spomeniku posvecenom herojima iz II svetskog rata. Cinjenice mozes da nadjes i u svim arhivama americke vojske, kongresnoj biblioteci u Vasingtonu, u delima savremenika i svedoka, memoarima spasenih pilota i ostalih saveznika, koji su u to vreme boravili u stabu Jugoslovenske vojske u otadzbini, jedine legitimne vojne sile u okupiranoj Kraljevini Jugoslaviji.

Preporucicu ti nekoliko knjiga britanskih naucnika koje su bazirane na britanskoj arhivi:

1) David Martin: "Ally betrayed"

2) David Martin: "Patriot or Traitor: The case of General Mihailovic"

3) Michael Lees: "The Rape of Serbia - The British Role in Tito's Grab for Power 1943-1944"

Evo sta je o svemu ovome pisao najugledniji dnevni list na svetu: Time, May 25, 1942, pages 23, 24 (excerpts, quote:)

...He watches from his mountain walls, and like a thunderbolt he falls. These words, written for an eagle, today are far better fit for one of THE MOST AMAZING COMMANDERS OF WORLD WAR II. He is Yugoslavia's Draja Mihailovich. Ever since Adolf Hitler vaingloriously announced a year ago that he had conquered Yugoslavia, Draja Mihailovic and his 150,000 guerrillas in the mountains south-west of Belgrade have flung the lie in Hitler's teeth. IT HAS BEEN PROBABLY THE GREATEST GUERRILLA OPERATION IN HISTORY...

Podseticu te jos jednom da je Djeneral Mihajlovic heroj i iz svih proslih ratova, saveznik istih sila kao i u II svetkom ratu. Zbog hrabrosti u Balkanskim i I svetskom ratu nosilac je najvisih odlikovanja poput Ordena Belog Orla, i zbog velikog herojstva ispoljenog u operaciji proboja solunskog fronta primio je i najvise odlikovanje: Karadjordjevu zvezdu sa ukrstenim macevima.

Da bi se uverila u sve ovo i na drugi nacin, preporucujem ti jedan film koji je nastao pocetkom II Svetskog rata. Film je proizveden u holivudskoj produkciji u studiju 20st century FOX koji ima naslov "Chetniks the Fighting Guerilla". Nesto vise otome mozes da vidis na ovom sajtu:
www.yu4you.com/items/en/video/item

Danas u SAD nasem tadasnjem (a verujem, za razliku od tebe, i buducem) savezniku postoji udruzenje penzionisanih oficira koje nosi naziv: "National Committee of American Airmen Rescued by General Mihailovich." i ciji je predsednik major Richard L. Felman. Toliko o tome, kako danas najveca svetska sila, za razliku od komunizmom zatrovanih pojedinaca ovde, tretira svoje (i nase) heroje.

Malo toga ja mogu da ti govorim o ovoj tematici, mnogo vise o tome imaju da kazu (i rekli su) 500 spasenih pilota od strane cetnika Draze Mihajlovica, kao i dela priznatih i respektabilnih svetskih istoricara. U tom svetlu ja cu da te uputim i na doktorsku disertaciju dr Bojana Dimitrijevica na Institutu za savremenu istoriju u Beogradu. Taj doktorat je najpouzdanija naucna studija Ravnogorskog pokreta danas.

Nikako ne mogu naseg Cicu da mesam sa revolucionarom, komunizmu i staljinizmu odanom, razvratnikom, ubicom, prevarantom i svetskom barabom Brozom. Istorijska cinjenica je da je i njegova glava, zajedno sa Drazinom, bila ucenjena na isti nacin od strane okupatora.

Da ti nabrojim jos samo neke znacajnije cetnicke bitke protiv nemaca: bitka kod Visegrada, kod Kraljeva, kod sela Skakavci, na Mackovom Kamenu, kod Kosjerica, kod Cacka...

Mogla bi takodje da se raspitas o sporazumima partizana sa ustasama i nemcima u Zagrebu, o kojima svedoci visoki Brozov saradnik Vladimir Velebit.

Zaokruzicu sve prethodno spomenuto recima Svetog vladike Nikolaja:
"Njegova mucenicka smrt stvorila je oko njegovog imena oreol svetog ratnika. S vremenom, taj ce oreol bivati sve veci a ime Drazino sve slavnije".

Ne mogu a da se ne otmem utisku da osobe koje ne vide ove cinjenice ne zele nase ponovno vracanje u saveznistvo i vojno i ekonomsko, sa nasim prirodnim saveznicima. Cica Draza ce uvek biti simbol tog saveznistva i simbol punopravnog ulaska Srbije u atlantske integracije.

I naravno: Sprem'te se Sprem'te!
 
Time jeste nedeljnik, i upotrebio sam ga kao izvor, ali na umu sam imao i pisanje Londonskog Times-a, koji jeste najugledniji dnevni list i koji se takodje bavio ovom tematikom, naravno onako objektivno tj. afirmativno, za razliku od tebe. Doslo je do slucajne permutacije.

Nastavak mogu samo da podvedem pod jedan pojam-SMESNO!

Ovo su cinjenice, fakta, naucna, dokazana i proverena istina kojima nikakvo tumacenje nije potrebno. To u sta tvoja nejaka i zlonamerna moc percepcije sumnja me ne interesuje. Jer sumnja koja postoji samo radi sumnje, bez ikakvih cinjenica, je jedno veliko NISTA.
 
billups:
Nastavak mogu samo da podvedem pod jedan pojam-SMESNO!
Billups, dobio si keca iz humora, ako ne središ to, ode ti na popravni... :)

Šalio sam se naravno, pobijati onoliki tekst tako banalnim argumentom kao što je moj je bio samo očigledni pokušaj da se našalim... naravno, poštujem ličnost D.M. isto kao i ti. Doooobro, možda ne baš toliko... :wink:
 
Sve to sto je navedeno a sto je napisano tamo negde preko bare ne moze da se meri sa zivom rechi jos uvek zivih boraca NOR-a kao i jos uvek zivih, preostalih porodica vranica i njemu slicnih mesta, gde su cetnicke kame radile prekovremeno. Dok jos imas vremena, pokusaj da porazgovaras sa njima. U to tamo napisano mogu da sumnjam jer... ipak je sve politika!!! Mogu da primetim da se sve vrti negde do 1942. godine, sto je sasvim razumljivo. Kraljevo nemoj da pominjes kao bitku koju su vodili protiv nemaca jer su tu prvi put izdali partizane sa kojima su zajedno posli u napad. Sto se tice vladike Velimirovica, on ne moze, kao veliko-srbin da se poredi sa tadasnjim pokretom gde se branila jugoslavija a ne srbija. Ocigledno je da srbiji nije odgovarala borba za jugoslaviju, jer je videla sansu da se osamostali, sto je i uradila posle 50 godina kada su procetnicke snage, narastanjem drugih nacionalizama, izbile u prvi plan. Danas se vidi delo tih ruku i dokle smo dosli za razliku od 50 godina "komunistickog rezima" u kome smo imali, pre svega, slobodu a da o standardu i da ne govorim. 60-tih godina smo bili mala evropa!!!
A kao sto nijedan nemac nije bio niti moze da mi bude prijatelj tako i svakog amerikanca smatram neprijateljem. Oni koji su potomci robijasa, kurvi, probisveta i svih propalica koji nisu mogli da se snadju u onoj evropi,kulturno, ekonomski, eticki i kako god hoces, dominantnoj u onom svetu, ne mogu da me uce zivotnoj filozofiji: otmi, ubi, nametni svoj nacin zivota celom svetu!!!
O Trumanu samo ovoliko: Truman Hari, (1884-1972), politicar sad, jedan od vodja demokratske stranke; od 1944. potpredsednik a posle smrti ruzvelta (1945) predsednik sad; DONEO ODLUKU DA SE BACE ATOMSKE BOMBE NA HIROSIMU I NAGASAKI; u njegovo vreme donet niz MERA PROTIV PROGRESIVNIH POKRETA I STRUJANJA....
Ako je Mihailovic dobio orden od TAKVOG, neka mu ga!!! Obojica su isti, samo sto Drazu malo vise cenim jer je nas covek a Trumanov predak mora da je imao neku falinku na nekom od gena koji su zaduzeni za miroljubivo resavanje problema a ne atomskom bombom ili bombardovanjem jugoslavije.
 
Bilapse, ti si naveo jedan clanak koji je izasao u Tajmsu maja 1942. Novinarcic koji je napisao, 'ajmo da budemo realni, tu bljuvotinu od clanka se nije cak ni podpisao, pa se stoga verodostojnost tog clanka svodi na nulu.
E, vidis, i ja sam pronasao jedan "clanak" koji je izaso nesto kasnije, decembra 1943, a napisala su ga trojica nesto poznatijih "novinara", za koje si nadam se cuo: Ruzvelt, Cerecil i Staljin.
Inace, clanak je izasao u novinama koje se zovu "MILITARY CONCLUSIONS OF THE TEHERAN CONFERENCE"

- Agreed that the Partisans in Yugoslavia should be supported by supplies and equipment to the greatest possible extent, and also by commando operations.
W.S.C. J.V.S. F.D.R.

slobodan prevod - Slozili smo se da Partizane u Jugoslaviji treba podrzati zalihama i vojnim materijalom do najviseg moguceg stepena, a takodje i akcijama komandosa.
V.S.C. J.V.S. F.D.R.


Usput budi receno, ni u jednoj od odluka Teheranske konferencije cetnici nisu ni pomenuti, i samo par meseci nakon toga Amerikanci i Englezi su povukli svoje ljude iz cetnickih stabova, a sa Drazom prekinuli sve kontakte. Pa gde je to veliko saveznistvo izmedju cetnika i Amerikanaca i Engleza? Misim da se pre moze govoriti o saveznistvu izmedju cetnika i Nemaca.

E, pa vidis, Drazine cetnike podrzava jedan novinar iz Tajmsa, koji nije imao hrabrosti cak ni da se podpise ispod onoga sto je napisao, a Tita i partizane podrzavaju Cercil, Staljin i Ruzvelt na Konferenciji u Teheranu...
 
Draza je bar postovao crkvu i kraljevinu a tito mozda nije bio los u smislu vodjenja drzave ali bio je obicni hrvatski *********. pokusa nas je odvojiti od pravoslavlja i slobodnog misljenjaa. on je mislio bre da je bog. da je tita bio srbin nikad nebi bila hrvatska zajedno sa nama kao drzava. Draza i jeste istorijska licnost. sloboda ili smrt. a ne djindjic-brankovic koji bi i mater proda za pare. vidovdan 1389 i 2000
 
Drugarice Miro,

Cestitam ti na dobro savladanom starom demagoskom komunistickom principu "Dajte mi cinjenice, a kad ih dobijem onda ih izvrcem u skladu sa propagandom". Sve cinjenice koje si dobila, kao sto si i sama svesna, su neoborive. O tome mogu citave knjige da ti napisem koristeci najpouzdanije naucne izvore, sto tebi sa pristupom kakav posedujes nece biti dovoljno. Ali u svemu ovome valjalo bi da znas da meni nije cilj da preobracujem komuniste, poput tebe. To mi nije ni na kraj pameti, te stoga slobodno robuj predrasudama, propagandi i ideoloskim zabludama.

Itekako sam svestan svedocanstava boraca tzv. NOR-a, odnosno pravilnije receno, komunisticke revolucije, a tebi bih posavetovao da malo podrobnije, sa analitickim pristupom, porazgovaras sa njima o njihovim stravicnim zlocinima, za vreme rata, kao i posle rata, nad politickim neistomisljenicima, neduznim civilnim stanovnistvom, a nikako da ne zaboravim medjusobne unutrasnje najsurovije komunisticke cistke. Necu da pominjem detaljnije preke sudove, dejstva partizanskih jedinica oko Kraljeva i Kragujevca pocetkom rata i nemacke odmazde nad civilima, uprkos ozloglasenog principa 100 za jednog i necelishodnosti takvog nacina ratovanja, ubijanje civila po tzv. oslobodjenim gradovima, ubijanje zarobljenika, izbeglih, interniranih lica, repatrijanata, unistavanje svetinja i kulturnih spomenika... Licno sam cuo borca "NOR-a", koji je jednom specificnom prilikom cuvao strazu i opisivao ubijanje stotina civila u selima oko reke Drine, a da ne pominjem desetine hiljada ubijenih (ciji se grobovi nalaze na Banjici kod Radovog stadiona i oko Topciderskog brda) i jos vise zatvorenih i mucenih, osudjivanih u beskrajno namestenim procesima, streljanje vise hiljada ljudi koji su po "oslobodjenju" trazili spas u Austriji i Italiji i bili deportovani revolucionarnoj vlasti i svi ubijeni u Koruskim Alpima (Slovenija), a da ne pominjem zatvaranje ociju odnosno bolje reci precutno odobavanje i negonjenje zlocinaca kod ustaskih zlocina, najbezocnijih u 20. veku, ili na primer corave kutije, ili Gole Otoke (kojih je bilo u svakoj republici, okrugu, opstini), ili verbalne delikte, zabrane, cenzure, torture i sl. Pred kraj i po zavrsetku rata, nestale su citave neduzne porodice, pod izgovorom “reakcija”. Zaista su borci "NOR-a" pouzdani svedoci narocito ako se njihova svedocanstva uzimaju u obzir izolovano, kako je i cinjeno, a ne uz osvrt na druge svedoke, savremenike, izvore, koriscenje uporednog metoda. U stvari, kad bolje razmislim, najbolje su o ratu i ulozi Partizana najbolje govorili oni sami, poput na primer starog Vladimira Velebita i dr. Ja njih posmatram kao pripadnike nekog kulta tj. sekte pa tako i tretiram njihova jednodimenzionalna i jednostrana svedocanstva.

O tvojoj doslednosti cinjenicama dobro govori i detalj da prvo nisi mogla da poverujes da jedan cetnik, Ravnogorac, poput Generala Draze Mihajlovica, uopste moze da bude saveznik ili blizu saveznika, a kamoli najvise odlikovan od strane predsednika drzave predvodnice rata. Kada sam dokazao da je to neoboriva istina, onda si krenula da diskvalifikujes predsednika drzave saveznice, koja je najvise priznanje i dodelila. U tom svetlu, mozda ces da krenes i da izvrces cinjenice vezane za duboko i iskreno prijateljstvo generala Mihajlovica i Sarl De Gola. Mozda i De Gol nije bio dovoljno castan i moralan covek, jer kako moze da neguje takav odnos sa nekim Cetnikom. E pa, zbog toga Broz NIKADA nije imao mogucnost da poseti Francusku, a De Gol je sa zgrazavanjem odbijao svaki kontakt sa tim zlikovcem, covekom koji je na najbeskurpulozniji nacin, u namestenom politickom procesu, brutalno ubio njegovog bliskog prijatelja. Prijateljstvo ove dvojice datira sa visokih vojnih skola i akademija francuske vojske, koje su zajedno pohadjali. To je aksiom, istorijski dokazani podtak i jedina istina.

Moram i kao ljubitelj americke demokratije, kulture i ustavnog ustrojstva, da pomenem i fakta vezana za predsednika Harija Trumana. Odluku o bacanju tzv. Velike bombe nije doneo predsednik Truman. Odluka o njenoj upotrebi doneta je u kabinetu predsednika Ruzvelta sa ucescem tadasnjeg ministra odnosno sekretara rata, savetnika za nacionalnu bezbednost i ministra inostranih poslova tj. drzavnog sekretara. Hari Truman je doneo odluku o danu koriscenja bombe, a ne o njenoj upotrebi, koja jos ranije odlucena. Znaci njegova odluka imala je deklarativno dejstvo, za razliku od Ruzveltove, koja je bila konstituisuca. Povod tome dali su i generali japanske vojske i njihova vlada, sa katastrofalno losim potezima i odlukama. Necu da pominjem i podatak da se o jezivim posledcama A bombe gotovo nista nije znalo. Raspitaj se malo o ulozi administracije Harija Trumana u ishrani ratom opustosenih delova sveta, o nesebicnim humanitarnim poduhvatima, o potezima u ekonomskoj obnovi Evrope. Sa zadovoljstvom cu da pomenem i ulogu genijalnog senatora McCarty-ja u suzbijanju za sva vremena komunistickih tendencija, koje su podrivale temelje ustavnog ustrojstva SAD, a samim tim i politickih sloboda (jer revolucija kao metod njih negira) i na taj nacin McCarty i predsednici Truman i Ajzenhauer su spasli zemlju sloboda i slobodoljubivi svet. Koga ti smatras za progresivne pokrete? One koje silu tj. revoluciju zagovaraju kao metod svog delovanja, koji ugrozavaju temelje drustva, koji nikada ne mogu da prodju na izborima. One koje u to doba predstavljaju Mao Ce Tung, Staljin, Pol Pot. To u razvijenom politickom sistemu, koji pociva na demokratiji, kao vladavini birackog tela, ne sme da postoji i ne prolazi.

Kada si spomenula Vranic, cinjenice je da su postojala odmetnici od centralizovane komande, koji su cinili zlocin, koji ne sluzi na cast nikome. Kod zlocina i gonjenja njegovih ucinilaca nema ideoloskih predznaka. Svi snose svoju odgovornost, a sto se tice zlocina partizana, koji su bili velikog obima i za vreme i posle rata, oni moraju da budu konacno demistifikovani, a njihove zrtve rehabilitovane. Stoga, apelovacu na tebe da takav primer sela Vranic, posmatras kao odmetnicki akt, nepodrzan i izolovan od komande Jugoslovenske vojske u Otadzbini i principa Ravnogorskog pokreta.

Kada si spomenula da je sve politika, trazeci alibi za svoje neznanje, to nije istina. To je sada istorija odnosno nauka. Ne tumaci stoga, cinjenice floskulama, poput ove spomenute.

Sto se tice brojnih bitaka Cetnika sa nemackim trupama, ponovo cu da te uputim na detalje iz najpouzdanije studije, do sada, disertacije dr Bojana Dimitrijevica, jer je gubljenje vremena o tome raspravljati sa neupucenima.

Kada si pisala o Svetom Vladici Nikolaju, kada se sve to sabere, moglo bi da se podvede pod pojmove: neznanje, predrasude, demagogija, neupucenost, oksimoron... Prvo pojam Velikosrbin mi uopste nije jasan, a nije ni jasno definisan, dok ga ja posmatram kao produkt brozovsko udbasko milosevicevsko seseljoidne propagande i izgovor za razne vidove manipulacije i represije.

Sam Vladika, koji je bio iznad svega Hriscanin, (sto je univerzalna a ne lokalna kategorija) takodje ne bi znao sta to zapravo znaci i kakav kontekst ima. Pojam velika Srbija iz ugla, iz kog pretpostavljam da posmatras, nikada nije bila ozboljan projekat, vec pre sredstvo manipulisanja Srbima i obracunavanja sa Srbima na Balkanu, ili fikcija nekih zanesenjaka, sto je propaganda, kojoj jos uvek podlezes, dobro znala.

Srbiji naravno, nije odgovarala borba za Jugoslaviju, jer jos oseca na sebi lose posledice takvog eksperimenta. Sto se osamostaljivanja tice, Srbija je na zalost to sporo radila, tako sto je komunisticki establisment verbalno pokusavao da zadrzi druge narode, a fakticki davao povoda za postupke drugih republika. Celo to razdruzivanje je komunisticko maslo, od onih koji su povremeno koketirali sa nacionalizmom, bolje reci sovinizmom, zbog dnevnopolitickih ciljeva, do onih koji su videli sansu da osamostale svoje feude, posle hiljadu godina, i onih koji su stvorili feude gde ih nikada nije ni bilo. Ne sporim ja pravo naroda na samoopredeljenje, jer je ono temelj poretka Ujedinjenih Nacija, ali ne slazem se sa mnogo toga sto je evidentna posledica komunizma i sistema, koji je ovde postojao i koji se jos uvek odupire.

Kako su se postovale slobode u doba komunizma, najbolje govori na primer verbalni delikt, ili zabrana poitickog udruzivanja, ili nepostojanje slobodnih izbora, ili gomila politickih zatvorenika, ili krsenje licnih prava poput pracenja, pravljenja dosijea, potkazivanja, namestanja, konfiskacija, nacionalizacija, progona... Bilo je toga mnogo sto je ovu zemlju cinilo autoritarnom, komunistickom, socijalistickom, intervencionistickom, jednopartijskom, vestacki odrzavanom, punom zabluda. Kako se iskazivala sloboda misljenja i stvaranja, ima toliko svedocanstava u raznim sferama drustvenog zivota, kulturi, umetnosti... Gazila su se osnovna ljudska prava i slobode na najgori moguci nacin. Obracuni medju samim komunistima, pa represija nad neistomisljenicima. To su sve "neprikosnoveni pokazatelji slobode". Najbolji primer za to je Brozova teznja da se nominuje za Nobelovu nagradu za mir. Raspitaj se malo o reakcijama i ishodu te teznje, sto se sve odnosi i na sistem, koji je predstavljao.

Tvoje predrasude o tome ko su Amerikanci, na tom nivou, kao i to koga smatras neprijateljem, uopste ne zelim da komentarisem. UZAS! A stav o intervenciji u SRJ takodje.

Zakljucujem, da smo veoma razliciti, pocev od same ozbiljnosti pristupu razmatranju odredjenih pitanja, do naucne, eticke i saznajne utemeljenosti nasih zakljucaka. Tako da sa tobom vise nije celishodno razmenjivati stavove i argumente, bas zbog pomenutog pristupa problemu.


Druze Marko,

Za tebe vazi isti princip kao i za tvoju prethodnicu, odnosno u najvecem, istomisljenicu.

Tvoja zamerka o potpisivanju clanaka iz magazina Tajm je toliko smesna, da je detaljno komentarisanje tvojih konstrukcija bespredmetno. Samo cu da kazem da u istoriji magazina Tajm nikada nisu radili "novinarcici" vec sve sama prva pera novinarstva, sto vazi i danas. Koliko je dobitnika Pulicerovih nagrada za novinarstvo pisalo u njemu, i kakav je ugled i reputaciju ovaj magazin posedovao i poseduje, ne zelim da posebno naglasavam. Ja sam ga upotrebio kao neprikosnoven izvor u pravljenju istorijske gradje o dozivljaju licnosti Generala Mihajlovica, u javnosti. Tako se rekonstruise proslost i analiticki doprinosi nauci, odnosno istoriji. Ako ne verujes u navedeno, tebi ime novinara i nece biti od posebne vaznosti, kao sto i nije, jer ne odajes utisak poznavaoca onoga o cemu pises (pominjes Times, a ja govorim i citiram Time). Ako ti je toliko stalo da toga, pronadji primerak magazina (sto uopste nije tesko) bice ti dovoljan datum i godina izlaska, kao i strana, koje sam ti ostavio kao smernicu. Ne brini vodim ja racuna o pouzdanosti izvora koje navodim, za razliku od tebe i tebi slicnih.

Kada pominjes Teheransku konferenciju i njene zakljucke, koji su nesporni, nemoj da unapred prejudiciras zakljucak, koji objektivno ne stoji. Konferencija u Teheranu je prekretnica promene stava, medju saveznicima, sto je dovelo do onakve sudbine Cetnika, kakva ih je i zadesila. Procitaj malo memoare Vinstona Cercila ili knjigu Dejvida Martina: "Ally betrayed" ili knjigu Majkla Lisa: "The Rape of Serbia - The British Role in Tito's Grab for Power 1943-1944" i bice ti jasnije sta je doprinelo toj promeni stava, koji ti tako nespretno i neupuceno tumacis. Spomenucu ti samo gorko kajanje premijera Cercila, zbog promene stava Velike Britanije prema cetnicima Dragoljuba Mihajlovica, i pogresnih informacija britanske obavestajne sluzbe, koje su taj stav potkrepile, uprkos svedocenja i izvestaja iz prve ruke britanskih oficira smestenih u stab Generala Mihajlovica i spasenih saveznickih pilota. Cercil veliki postovalac tradicije Krune Britanske Monarhije, nije mogao da se nacudi odnosu Broza prema zakljucenim sporazumima i obavezama iz njih, prema slobodnim izborima, prema legalnom sefu drzave, sto sve mozes da pronadjes i u objavljenim diplomatskim notama sa protestima forin ofisa, a i u delima najznacajnijih istoricara koji su se bavili ovim pitanjem, mnogo studioznije, i od kojih sam neke vec pomenuo. Da si se ozbiljnije bavio ovim pitanjem, znao bi da je britanska obavestajna sluzba u to vreme bila pod velikim uticajem dvosmernih obavestajaca, koji su operisali i po nalogu KGB-a, a sto je sve bilo otkriveno, u velikoj aferi, tek pedesetih godina. To je fakt. Istina nije jednodimenzionalna i nije jednostrana slika tvojih kvazi tumacenja istorijskih cinjenica, vec nesto kompleksnije i slozenije.

Tvoja teza o saveznistvu Cetnika i Nemaca je toliko neutemeljena i smesna da dovoljno govori o tvom poznavanju problematike. Nikada, ni u jednoj vojnoj operaciji nemackih jedinica, nije ucestvovao ni jedan borac a kamoli oficir Jugoslovenske vojske u otadzbini (koja je vrlo jasna kategorija). Ako mesas Generala Milana Nedica ili mozda ZBOR Dimitrija Ljotica ili Kostu Pecanca, sa pokretom Draze Mihajlovica, stvarno gubis svaki kredibilitet za kompetentnu raspravu. Nemoj samo da ti nabrojane licnosti daju novi povod za neke buduce lose zakljucke, poput prethodnih. Prvo procitaj nesto relevantno o svima njima, i njihovim vrlo specificnim ulogama, ubedjenjima, u veoma kompleksnom okruzenju, pa onda diskutuj. Nije sve onako kao sto je tvoja moc zapazanja registrovala u verovatno vrlo manjkavom procesu sticanja znanja iz ove oblasti.

I ne zaboravi. Umro je drug Tito, a propaganda i neistina njegovog sistema, se na zalost jos uvek koprcaju.

To da je partizane podrzao Staljin znamo, pod kakvim okolnostima ih je podrzao Cercil, dajem ti podsticaj da saznas, a o Ruzveltu ne zelim da trosim reci. Raspitaj se malo i o sporazumima partizana i ustasa, kao i partizana i Nemaca, u Zagrebu 1941. i 1942. O ulozi Bakarica, Vladimira Velebita i Koce Popovica i uopste detaljnije o Brozovoj komunistickoj revoluciji, ali takodje iz respektabilnih izvora, pre nego sto pristupis mozdanom poduhvatu zakljucivanja. Zna se u istoriji, istorijografiji i medjunarodnim odnosima sta su respektabilni izvori. Ako ne znas sta su, konsultuj nekog kompetentnijeg.

Svi ostali, koji mislite da zamagljujete realnost, prizemnim izgovorima tipa "dobro se zivelo" (a nije ni to) i razmislite dublje o ulozi Broza, njegovoj licnosti, navikama, stavovima, odnosima sa drugim drzavama pre i posle "istorijskog ne", zaduzivanju kod MMF-a, finansiranju obnove zemlje, finansiranju JNA, unutarpartijskim relacijama i sl.

Cica Draza je bio preteca i bice, uz Bozju pomoc, simbol integrisanja nase nacije u moderne evropske i atlantske pravce i tokove, jer to je sustina njegovog autenticnog slobodarskog nacionalnog poduhvata, jos u ono vreme. Njegovo delo zivi, a njegovih postovalaca je bilo i uvek ce biti.

Sloboda ili smrt!
S verom u Boga za Kralja
 
Svi ucutali posle maratonskog objasnjenja cinjenica Billupsa. Valja procitati i knjigu Noc Djenerala, Vuk Draskovic. Treba napomenuti da su to njegova vidjenja dogadaja, ali ipak je istoricar!

Za razmisljanje svima ovde sta su komunisti cinili nasem narodu. Moja Baba(slovenka) isla slobodno u crkvu, a Moja Baba(srpkinja) nije smela. Znaci nas drug delio demokratiju od repubike do republike, moze se reci i od Severa prema Jugu :).Mnogo nam je nas drug tito(namerno malim slovima) dao, a to sto je intelektualno crvenim misljenjem iscrpeo narod nikome nista.

Ako hoce neko mogu da mu pokazem rupe u mom rodnom gradu(Tolmin, Slovenija) gde je baceno mnogo Italijana(civila i vojnika) i mnogo antikomunistickih slovenaca ! Ako ne veruje mogu da mu preporucim knjigu mog komsije dr. istorije koji je doktorski rad radio bas iz te tematike.

21. vek
Opet na zapadu cene jednog naseg coveka, Kostunicu, ne zaboravimo da u tom trenutko kad je bio predsednik, bio jedini od predsednika bivsih republika SFRJ koji nije bio komunista.
 
[="billups"]i Otadzbinu![/quote]
Tuzno je sto jedan tako nacitan covek posle toliko vremena od zavrsenog II svetskog rata ne moze da shvati jednostavne cinjenice.Na nasu veliku nesrecu,tih godina na prostorima naseljenim Srbima vodio se gradzanski rat.Dve suprostavljene strane,ideoloski razlicite,zapocele su zajednicku borbu protiv okupatora ali...Ali odjednom cetnici napustaju narod i prilaze Nemcima koje,kao sto neko rece,ne smedose da pogledaju u oci.Volela bih dragi moj da mi objasnis sta je to sto ih je nateralo da pusku ili kamu okrenu ka sopstvenom narodu?
E vidis dzavolski komunisti su ostali da ih brane.I jos nesto,ne masite papirima i ne velicaj istoriju koji pisu Ameri.Saslusaj zivu rec ljudi koji su preziveli cetnicku torturu.Evo samo jednog primera.
Na obroncima Kopaonika postoji selo cije je ime Kriva Reka.Tipicno planinsko selo sa skolom,krcmom i crkvom.Lep letnji dan 1942.god.Ulazi ceta cetnika kupe muskarce bez obzira na godiste,smestaju ih i bozji hram i isti pale.A znas zasto ih pale?E to ces morati njih da pitas?
Sramota je sto Draza nije umeo da zadrzi hrabrost i cast cetnika iz I svetskog rata pa oni blate duse pravih vojnika srpskih.Prljavi,razuzdani,pijani,bez ikakve oficirske kontrole postali su orudze Nemaca za obavljanje najprljavijih poslova.pa su cak i bili predhodnica njihovih jedinica u! skoro svim ofanzivama!I ko je od njih stradao?To nisu bili ni Nemci ni Bugari vec jedino sopstveni narod!
Istorija,cinjenice i ljudi kazu-partizani su kako tako branili slobodu a kralj i njegove pristalice zna se.I nije tacno da je pravoslavlje guseno.Moji su oduvek slavili slave-javno.Deca su krstena u crkvi a vencanja obavljena u crkvi.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top