Nije princip "slověnstvo" něgo reciprocitet, tako da su, objektivno, Srbi Krajišnici (Dalmacija, Lika, Kordun, Banija) ipak trěbali da dobiju mnogo manje něgo što im je dato. Trěbalo je da dobiju teritorijalnu autonomiju - bolje u sastavu Bosne nego Hrvatske, a ne da im se da punopravnost, ustavotvornost u čitave tri republike - Hrvatskoj, Bosni i Srbiji.
Da te ispravim Mrkalj - u ukupno
pet entiteta, jer su taj status imali i u Vojvodini i na Kosovu. Jedino se Makedonije nešto ne sjećam,
danas Srbi imaju ustavnost tamo, ne znam jesu li u vrijeme 1944.-1992. god.
Bogus. Nema teritorijalne autonomije za Hrvate u Sloveniji, u Bačkoj, Muslimane u Sandžaku u Srbiji i CG, Srbe u Makedoniji itd.
Što se tiče sandžačkih muslimana, potpuno si u pravu, Sandžaku je obećan autonoman status još u vrijeme NOB-a - međutim, nekoliko činjenica se mora imati na umu:
1. Problem podijeljenosti na Srbiju i Crnu Goru, koji je presudno uticao na nestvaranje sandžačke federalne jedinice
2. Srpstvo (ili rjeđe, čak i crnogorstvo) većine partizanskih prvaka Muslimana iz Sandžaka
Dok u Bosni i Hercegovini imamo jedan dio koji se priključuje Srbima i manji Hrvatima, i gdje je njihovo rukovodilaštvo većinski priklonjeno ovim grupama, a većina naroda prelazi u bojkot, u Sandžaku poziv na bojkot gotovo da odaziva ni nema, a srpska, turska i crnogorska nacionalna svijest su kod stanovništva islamske vjeroispovijesti dominante.
Takođe, ovdje mislim da svi zaboravljaju jednu bitnu stvar. Mislim naravno na unikatan i maltene neviđen slučaj
Vojvodine, koji se upravo i zbog takvog položaja zaboravlja. Jeste, tu nema nacionalne monoetničke autonomije, međutim status Vojvodine, pogotovo imajući u obzir kasnija vremena nastupanja i razvitka tržišnog socijalizma, sa svojim dodirnim tačkama sa Bosnom i Hercegovinom, ipak daje određeni nivo autonomije manjinskim nacionalnim zajednicama, koji je daleko od beznačajnog (vidimo čak primjer Kosova u kojem pripadnici većinskih naroda republike postaju diskriminisana etnička grupa pod pritiskimo jedne manjinske nacionalne zajednice).
Najkraće rečeno, da, Hrvati imaju autonomiju u Srbiji od 1944. godine do današnjeg dana. Ovdje može biti rasprava na tu temu, ali osnova crta je činjenica koja se ne može poreći.
Poredimo npr. to sa hipotetičkom pokrajinom Istrom, koja bi bila nacionalni entitet Hrvata, Italijana, Srba, Istro-Romana i Slovenaca. U takvom sklopu, da, Srbi (i možda Slovenci) bi imali svoju autonomiju, slično kao što su je imali (i i dalje imaju) Hrvati u Srbiji.