Šta je trebalo učiniti 1918. godine i kako riješiti probleme Jugoslavije

Regent Aleksandar Karađorđević nije imao mnogo moći da odlučuje 1918. godine. Izgradnja njegovog autoriteta tek počinje krunisanjem za kralja (sve do vrhunca uvođenja šestojanuarske diktature).

On jeste svesrdno podržavao projekat Jugoslavije, ali nije bio autoritarni vladar, već parlamentarni i demokratski.

Jel vi's sta nam uradi prokleta demokratija? Pu.;)

Pa gledajuci to danas lako nam je da to komentarisemo. Ali po mom misljenju, tadasnjoj Srbiji pored vojvodine trebalo je dodati istocnu slavoniju, i izlaz na more preko bosne. I takodje predloziti Crnoj gori da udje u sastav Srbije (sto se verovatno ne bi desilo). I nakon toga stvoriti jak savez izmedju slovenskih drzava (a ne drzavu) izmedju kojih bi vladala slobodna tgovina, i obavezna vojna pomoc u slucaju oruzanih sukoba neke od clanice saveza.

Citaj knjigu od Mila Kordica - Djeneral. Tu ti je objasnjeno sve sto se desavalo za vreme Balkanskih ratova i videces kakvi su bili odnosi i raskoli izmedju Srbije i Crne gore i Srbijanaca i Crnogoraca. :kpozdrav:

Vojvodina u današnjoj teritoriji? Šta podrazumijevaš pod istočnom Slavonijom?

Sto se tice slavnije, prostor gde su srbi vecinsko stanovnstvo, a direktno se granici sa Srbijom uci u njen sastav. A za Vojvodinu ne razumem? rekao sam da je tada pored Vojvodine trebalo..... Znaci Vojvodina tada nije bila u sastavu Srbije (pre prvog rata)

Srbija sa izlazom na more u iznosu od nekoliko kilometara u Neumu? :mrgreen: To je još gore od ovog što Slovenci danas imaju.

E sad koliki bi izlaz bio to je pitanje ali kakav god da je bolje je nego da ga nema. Ali mislim da bi moglu da izdejstvuju 50-100 km obale.

Zašto vjerovatno ne bi Crna Gora ušla u sastav Srbije? Šta bi se desilo sa Slovenijom i Hrvatskom?

A zasto mislis da bi crnogorci usli u sastav Srbije? A sto se tice Hrvatske i Slovenije, po mom misljenju one bi dobile nezavisnost samo sto bi morali da daju neke treitorije Italijanima i mozda (samo mozda) austriji.

Što se same Srbije tiče, po ovom pitanju je ona trebalo, kao sila pobednica u prvom svetskom ratu, nakon proboja solunskog fronta, samo da odredi sebi granice: dokle je na teritoriji raspadnute Austro-ugarske zaista njeno, odnosno, da razgraniči i pripoji sebi samo teitorije gde su živeli srbi, a ostalo da prepusti svojim susedima: Italiji, Austriji, Mađarskoj, Rumuniji i naravno, Crnoj Gori. Jugoslavija onda ne bi ni postojala, a region bi bio mnogo mirniji i prosperitetniji nego što je bio nakon stvaranja Jugoslavije.

Velike su greške na svim strana pravljene te prekretničke 1918. godine.

Bolju kartu na internetu Kralj. Jugoslavije od ove nijesam našao, tako da ćete mi oprostiti očigledno:

map-Nazi-1940.jpg

Međutim, poenta je ista - ne ma SRPSKIH GRANICA. Sve je toliko izmiješano da bi izvođenje čisto srpskih teritorija sve do samih sela bilo ravno ludilu i krajnje neizvodivo. :dash:

Onda, šta je sa 'službenim' Srbima koji sebe nijesu Srbima smatrali? A tada je bilo čak i onih koji nijesu Srbi bili (čitaj: smatrani), a deklarisali su se Srbima. Ko su Srbi u Kraljevini Jugoslaviji (u kojoj ni nacionalnog deklarisanja nije bilo, a manjinske zajednice nijesu bile nacionalne, već 'lingvističke manjine')?

Ako govoriš o Bosancima misleći isklučivo na Muslimane, imaj na umu da su oni bili smatrani Srbo-Hrvatima, a ne (samo) Srbima...šta ćemo onda s njima?

Koji se to sluzbeni Srbi nisu smatrali Srbima?
A ova karta otprilike moze da pokaze granice "neostvarene" Srbije(mada bi se mogla i drugacije zvati).Kako se radi o 1918.treba uzeti situaciju sa terena:
-imamo Srbe
-imamo "stare" Hrvate i one "nove" iskroatizovane Hrvate(to se pre svega odnosi na Hercegovinu,delove Dalmacije)
-i imamo ostale-manje-vise narodnosno-nacionalno ne odredjene.
Znaci konkretno:
-na severo-zapadu Vojvodina sa Baranjom(samo njom).

-cela Bosna
-Hercegovina sa granicom na Neretvi(otprilike ijekavsko-ikavska granica).To znaci da i dubrovacki kraj ulazi u takvu srpsku drzavu(mada ne mora da bude iskljucivo)
-bivsa Vojna Krajina najverovatnije ostaje izvan tj. ulazi u Hrvatsku ili sta bi vec bilo
-ostalo je jasno,stim sto bi verovatno bio nekakav dogovor sa Bugarima oko podele Vardarske Makedonije(kako bi se zavrsile medjusobne tenzije).

Da zakljucim:sta je trebalo uciniti 1918.
-ili gore opisana srpska drzava
-ili Jugoslavija sa jugoslovenskom nacijom(i nikakvom drugom)
Sve ostale opcije videli smo kako su prosle.

Poslednja izmena:
Sto se tice slavnije, prostor gde su srbi vecinsko stanovnstvo, a direktno se granici sa Srbijom uci u njen sastav. A za Vojvodinu ne razumem? rekao sam da je tada pored Vojvodine trebalo..... Znaci Vojvodina tada nije bila u sastavu Srbije (pre prvog rata)

Pitam jer su dijelovi Vojvodine pripali Rumuniji, Mađarskoj i Hrvatskoj, pa i centralnoj Srbiji.

Pa to je znači isključivo par sela oko Vukovara? :think:

E sad koliki bi izlaz bio to je pitanje ali kakav god da je bolje je nego da ga nema. Ali mislim da bi moglu da izdejstvuju 50-100 km obale.

Pa šta onda, ipak uzeti dio Dalmacije?

A zasto mislis da bi crnogorci usli u sastav Srbije?

Scenario ostaje isti. Crnogorski krnji parlament osuđuje i delegitimiše kralja Nikolu i podržava Srbiju; komitski ustanički pokret otpora proglašava pripajanje velikoj Srbiji, tj. oslobađanje Crne Gore kao dijela srpske države, a srpska vojska oslobađa Crnu Goru od snaga Centralnih sila. Kralj. Srbija radi sve vrijeme na pripremama i procesu anektiranja Crne Gore, Podgorička skupština se organizuje i Srbija pripaja CG. Jedini problem bi bio strano priznanje, koje je mnogo ležernije išlo u paketu jugoslovenskog ujedinjenja.

Crna Gora se nije priključila Jugoslaviji, ona se priključila Srbiji i u sklopu Srbije je uvedena u jugoslovensku državu. S toga je i sasvim logičan ishod raspada Jugoslavije 1992. godine, s jedinim izuzetkom što se Makedonija mirno i legalno odcijepila od SFRJ (SRJ predstavlja srpske teritorije 1918. godine, koje je Srbija unijela u jugoslovensku državu). Posebno je navođeno da u slučaju neostvarenja jugoslovenskog jedinstva Sr(ij)em pripada nezavisnoj Kraljevini Srbiji, a isto bi bilo i sa Kralj. Crnom Gorom.

A sto se tice Hrvatske i Slovenije, po mom misljenju one bi dobile nezavisnost samo sto bi morali da daju neke treitorije Italijanima i mozda (samo mozda) austriji.

Ja sam originalno bio stava da bi austro-ugarska opstala, kao što su se Zapadnjaci zalagali, u obliku federativne republike. Slovenija i Hrvatska bi bile republike u takvoj državi, članice zajedno sa Austrijom i Mađarskom, a možda čak i vjerovatnije autonomne republike te dvije članice. Češka bi isto bila ili federalna jedinica ili autonomna republika unutar Austrije, a okolo bi bila autonomna oblast za Njemce. Slovačka bi bila autonomna oblast Ugarske.

Koji se to sluzbeni Srbi nisu smatrali Srbima?
A ova karta otprilike moze da pokaze granice "neostvarene" Srbije(mada bi se mogla i drugacije zvati).Kako se radi o 1918.treba uzeti situaciju sa terena:
-imamo Srbe
-imamo "stare" Hrvate i one "nove" iskroatizovane Hrvate(to se pre svega odnosi na Hercegovinu,delove Dalmacije)
-i imamo ostale-manje-vise narodnosno-nacionalno ne odredjene.
Znaci konkretno:
-na severo-zapadu Vojvodina sa Baranjom(samo njom).

-cela Bosna
-Hercegovina sa granicom na Neretvi(otprilike ijekavsko-ikavska granica).To znaci da i dubrovacki kraj ulazi u takvu srpsku drzavu(mada ne mora da bude iskljucivo)
-bivsa Vojna Krajina najverovatnije ostaje izvan tj. ulazi u Hrvatsku ili sta bi vec bilo
-ostalo je jasno,stim sto bi verovatno bio nekakav dogovor sa Bugarima oko podele Vardarske Makedonije(kako bi se zavrsile medjusobne tenzije).

Da zakljucim:sta je trebalo uciniti 1918.
-ili gore opisana srpska drzava
-ili Jugoslavija sa jugoslovenskom nacijom(i nikakvom drugom)
Sve ostale opcije videli smo kako su prosle.

Teško je čitati ta slova... :dontunderstand:

Koji Srbi? Pa razmotri malo jugoistok, Makedoniju, npr.

Aleksandar Makedonski je pokusao upravo to sa Persijancima i Grcima i Egipcanima, pa vidis sta se desilo.
Svadba Evrope i Azije kao da nije ni bila..
А то је баш упоредиво. :roll:

Spajanje Hrvata i Srba niti je bilo moguce,niti ce ikad biti.Nismo se mirisali ni u 10-om veku, a kamoli sad
Било је итекако могуће, да су наше политичке елите биле зрелије и способније.
А то за 10. век, и слично су опет басне и легенде и накнаднопаметујући, дакле, погрешни закљичци.

Teško je čitati ta slova... :dontunderstand:

Koji Srbi? Pa razmotri malo jugoistok, Makedoniju, npr.

Pa ja sam to podveo pod "ne odrejdene".Jasno je da bi Vardarska Makedonija zavrsila kao granica izmadju Srbije i Bugarske.Jeste postojao neki vid nacionalne svesti u Makedoniji,ali konkretno 1918.on sigurno nije bio dovoljno jak i kvalitetan da bi dao neku drugaciju opciju.

Takođe, mišljenja sam da je trebalo podijeliti Vardarsku Makedoniju - po liniji onog starog srpsko-bugarskog sporazuma diobe interesnih sfera, prije balkanskih ratova. Ono što je podijeljeno bi zajedno sa nekim teritorijama današnje jugoistočne Srbije moglo postati autonomna oblast, ili otprilike Vardarska Makedonija bez skopske Crne Gore konkretno. U toj oblasti bi bugarski jezik bio zvanični.

Rezultat: Makedonsko nacionalno pitanje riješeno povoljno po Srbe/Jugoslovene, problemi na jugu eliminisani, a susjed na granici zadovoljan. Jedini nedostaci: šačica nezadovoljnih nacionalnih Slovenskih Makedonaca bez podrške na bilo kojoj strani po svojoj uticajnoj snazi značajno slabija i od zelenaškog pokreta u CG.

Regent Aleksandar Karađorđević nije imao mnogo moći da odlučuje 1918. godine. Izgradnja njegovog autoriteta tek počinje krunisanjem za kralja (sve do vrhunca uvođenja šestojanuarske diktature).

On jeste svesrdno podržavao projekat Jugoslavije, ali nije bio autoritarni vladar, već parlamentarni i demokratski.
Nakon što su radikali ubili Stjepana Radića, kralj Aleksandar 1929. ukida Vidovdanski ustav, raspušta Narodnu skupštinu,mijenja ime države u Kraljevina Jugoslavija, umjesto 33 oblasti uvodi 9 banovina. Slijedi i Oktroisani ustav :
"Godine 1931 kralj Aleksandar donosi novi ustav, poznat kao Oktroisani ustav, s kojim se izvršna vlast prenosi na kralja. Izbori su bili univerzalni za muške glasače. Uvođenje tajnog glasanja je odbačeno, i pritisci na zaposlene u javnim službama da glasaju za vladajuću partiju su bili osobina svih izbora održanih pod Aleksandrovim ustavom. Pored ovoga, kralj je mogao direktno da proglasi polovinu gornjeg doma, a zakon se mogao potvrditi s odlukom jednog doma ako ga potvrdi i kralj."
http://bs.wikipedia.org/wiki/Aleksandar_I_Karađorđević

Nakon što su radikali ubili Stjepana Radića, kralj Aleksandar 1929. ukida Vidovdanski ustav, raspušta Narodnu skupštinu,mijenja ime države u Kraljevina Jugoslavija, umjesto 33 oblasti uvodi 9 banovina. Slijedi i Oktroisani ustav :
"Godine 1931 kralj Aleksandar donosi novi ustav, poznat kao Oktroisani ustav, s kojim se izvršna vlast prenosi na kralja. Izbori su bili univerzalni za muške glasače. Uvođenje tajnog glasanja je odbačeno, i pritisci na zaposlene u javnim službama da glasaju za vladajuću partiju su bili osobina svih izbora održanih pod Aleksandrovim ustavom. Pored ovoga, kralj je mogao direktno da proglasi polovinu gornjeg doma, a zakon se mogao potvrditi s odlukom jednog doma ako ga potvrdi i kralj."
http://bs.wikipedia.org/wiki/Aleksandar_I_Karađorđević

Mislim da je očigledno da sam govorio o 1918. godini i srpskoj politici (Kraljevine Srbine), a ne jugoslovenskoj, i srpskom ustavu iz 1903. godine (jednom o najnaprednijih u čitavom monarhijskom svijetu).

Mislim da je očigledno da sam govorio o 1918. godini i srpskoj politici (Kraljevine Srbine), a ne jugoslovenskoj, i srpskom ustavu iz 1903. godine (jednom o najnaprednijih u čitavom monarhijskom svijetu).

Ovo je u potpunosti tacno

Daklem , misljenja sam , da je trebalo napraviti prosirenu Srbiju posle WW1 , jer je to bilo i realno i moguce , sa sve danasnjom Vojvodinom , Makednonijom , Crnom Gorom , Bosnom , Baranjom i Slavonijom i jednim delom Dalmacije .

U stvari , samo sa onim delovima , gde bi se stanovniostvo plebiscitom izjasnilo za pripajanje Srbiji .

A onda napraviti snazne granice , dovesti Licane , a prebaciti preko granice jedan deo Hercegovafca, i tto bi bilo to .

@ Slaven
Da se ne vracam sad pa da citiram, bas ste se raspisali...
Pitas me sta ja imam protiv toga sto je deo Banata pripao Rumuniji? Pa ja koliko znam nasa vojska je bila u Temisvaru. Ziveo sam na granici sa Rumunijom dugo, bas u tom reonu, jako puno srba zivi i dan-danas tamo, starih lala. To je mogla biti ladno Srbija i imali bi jos jedan veliki grad i niko ne bi polagao pravo na njega, kao ni na ostatak Vojvodine

e *** pa kako to sad?

Država 1918-1941 ili 1945,pravni je sledbenik Kraljevine Srbije.U svim međunarodnim organizacijama u kojima je K.Srbija bila član,nasledila je KSHS bez posebnog prijema.Teritorijalno važenje unutrašnjih propisa Srbije, izuzev građanskog prava protegnuto je na nove teritorije.
Izvan čisto pravne sfere,prema uticaju u toj zemlji ,Srbija je bila ne najuticajnija nego se jednostavno nikakvo poređenje sa drugim pokrajinama ne može praviti sve do formiranja Banovine Hrvatske 1939,pa i posle toge zadržan je srpski uticaj na nivou cele zemlje.
Iako je KSHS po ustavu bila država tri naroda ili tri plemena istog naroda usled njenog čisto građanskog i unitarnog karaktera to nabrajanje naroda u ustavu nije imalo veći praktični značaj.Srbi kao daleko najbrojnija grupa uz pomoć nekih manjinskih ili poluverskih grupa,sami su formirali i vodili vlade a vlada ,kao i svugde bila je najvažnija institucija vlasti, uz kralja,čiji je uticaj bio više neformalne prirode

Poslednja izmena:

"U svibnju 1903. u Srbiji kapetan Dragutin Dimitrijević Apis je izveo puč protiv kralja Aleksandra Obrenovića. Kralj i njegova supruga Draga ubijeni su i bačeni kroz prozor svoje sobe u dvorište. Puč je objavila skupina časnika srbijanske armije udružena u tajnu organizaciju "Ujedinjenje ili smrt", poznatiju kao Crna ruka. Pripadnici te velikosrpske terorističke organizacije kasnije su sudjelovali u pripremama atentata na austrougarskog prijestolonasljednika Franju Ferdinanda u Sarajevu."
http://hr.wikipedia.org/wiki/Aleksandar_Obrenović

"Vrativši se u Srbiju na poziv Narodne skupštine, Petar polaže vladarsku prisegu 15. lipnja 1903. Vraćen je na snagu liberalno-demokratski Ustav iz 1888., pisan po uzoru na belgijski, po kojem je Srbija postala ustavna monarhija (kralj Aleksandar bio ga je suspendirao 1894.).

Petar je štovatelj ustavnosti, liberalnih i demokratskih načela. Preveo je na srpski spis J. S. Milla O slobodi, i isticao parolu da se »jedino u slobodi narod uzgaja za slobodu«. Njegova vladavina obilježena je prijelazom sa apsolutizma na ustavnost i parlamentarizam, te poštovanjem slobode tiska i drugih građanskih sloboda, ali također i snažnim utjecajem vojske, osobito časničkih krugova oko organizacije Crna ruka, partitokratskom vlašću stranačkih vodstava, te rastom društvenih nejednakosti."
http://hr.wikipedia.org/wiki/Petar_I._Karađorđević

Zaključak : U tom perodu se uopšte ne može zanemariti uticaj "Crne ruke" (ili "Ujedinjenje ili smrt"), koja prvo dovodi na vlast Petra I Karađorđevića, a zatim nastavlja rad na stvaranju Velike Srbije.

@ Slaven
Da se ne vracam sad pa da citiram, bas ste se raspisali...
Pitas me sta ja imam protiv toga sto je deo Banata pripao Rumuniji? Pa ja koliko znam nasa vojska je bila u Temisvaru. Ziveo sam na granici sa Rumunijom dugo, bas u tom reonu, jako puno srba zivi i dan-danas tamo, starih lala. To je mogla biti ladno Srbija i imali bi jos jedan veliki grad i niko ne bi polagao pravo na njega, kao ni na ostatak Vojvodine

Većinsko stanovništvo Banata je bilo vlaško.

Samozvanu 'Banatsku republiku' su srpske naoružane snage okupirale i ukinule je. Potom su bili narodni izbori Slovena, na kojem je glasano za njihovu veliku narodnu skupštinu. Nakon toga su bili izbori za narodnu skupštinu Rumuna. koja je proglasila odcjepljenje Banata i pripajanje Kralj. Rumuniji, a srpska vojska se povukla do određene linije.

Potom je granica utvrđena međunarodnim ugovorom Beograda i Bukurešta o razgraničenju. Rumuni su bili prilično zahtjevni tražeći čitav Banat, ali je konačna granica povučena po etničkom principu - Rumuniji vlaško, a Jugoslaviji slovensko; s napomenom da vrlo male manjine oba naroda trebaju ostati na drugoj strani. I tako je i granica i bila povučena, a mi smo se odrekli nekih teritorija i prepustili ih Rumuniji.

"U svibnju 1903. u Srbiji kapetan Dragutin Dimitrijević Apis je izveo puč protiv kralja Aleksandra Obrenovića. Kralj i njegova supruga Draga ubijeni su i bačeni kroz prozor svoje sobe u dvorište. Puč je objavila skupina časnika srbijanske armije udružena u tajnu organizaciju "Ujedinjenje ili smrt", poznatiju kao Crna ruka. Pripadnici te velikosrpske terorističke organizacije kasnije su sudjelovali u pripremama atentata na austrougarskog prijestolonasljednika Franju Ferdinanda u Sarajevu."
http://hr.wikipedia.org/wiki/Aleksandar_Obrenović

"Vrativši se u Srbiju na poziv Narodne skupštine, Petar polaže vladarsku prisegu 15. lipnja 1903. Vraćen je na snagu liberalno-demokratski Ustav iz 1888., pisan po uzoru na belgijski, po kojem je Srbija postala ustavna monarhija (kralj Aleksandar bio ga je suspendirao 1894.).

Petar je štovatelj ustavnosti, liberalnih i demokratskih načela. Preveo je na srpski spis J. S. Milla O slobodi, i isticao parolu da se »jedino u slobodi narod uzgaja za slobodu«. Njegova vladavina obilježena je prijelazom sa apsolutizma na ustavnost i parlamentarizam, te poštovanjem slobode tiska i drugih građanskih sloboda, ali također i snažnim utjecajem vojske, osobito časničkih krugova oko organizacije Crna ruka, partitokratskom vlašću stranačkih vodstava, te rastom društvenih nejednakosti."
http://hr.wikipedia.org/wiki/Petar_I._Karađorđević

Zaključak : U tom perodu se uopšte ne može zanemariti uticaj "Crne ruke" (ili "Ujedinjenje ili smrt"), koja prvo dovodi na vlast Petra I Karađorđevića, a zatim nastavlja rad na stvaranju Velike Srbije.

bh citadela, prvo što ti savjetujem da se distanciraš od wikipedije u potpunosti i ne uzimaš ono što piše na njoj zdravo za gotovo; štoviše predlažem ti da odbaciš sve što piše na njoj ako ima veze sa našim 'nacionalnim' pitanjima, a pogotovo na hrvatskoj.

Međutim, ključno je da ovdje ne vidim šta uopšte ti hoćeš da kažeš. :think:

Poslednja izmena:
Godine 1918-te Srbija se proširila na zapad ,sever i jug i nastavila da postoji po novim imenom -Kraljevstvo ,kasnije Kraljevina Srba,Hrvata i Slovenaca.To kraljevstvo nije bila nikakva nova država.

Nikada nije bilo prostora za stvaranje samostalne Velike Srbije.
Čak ni onda kada je Vuk Stefanović Karadžić , guran od Slovenca Jerneja Kopitara, glavnog habsburškog cenzora za slavenske knjige, radio na reformi jezika , standardizaciji kako bi se ovaj jezik govorio na širem području . Tada bi bi svi štokavci , po Vuku "Srbi svi i svuda", svi Srbi i "Srbi" (i pravoslavni , i katolički,i muslimanski) bili okrenuti ka Austro-Ugarskoj monarhiji.
Međutim , kako ovo nije bio slučaj, u igri su bile i Rusija i Francuska - ništa od tog projekta.

Rekoše mnogi, al' opet ama baš niko ne reče šta su te SRPSKE granice.

Svi prećutaše tu... :rtfm:

Veoma jednostavno.
Upravo ono sto je drzala srpska strana pocetkom ratova na ovim prostorima,zapadno od Drine i Dunava,to nisu "srpske granice",ali bi POSTALE da se to htelo.Istina je da bi se tu naslo dosta pripadnika drugih nacionalnosti, ali bi to bilo reseno priznavanjem SPC da Srbi nisu ekspilicitno samo pravoslavci.Tada bi se jedan deo katolika i muslimana u takvoj Srbiji izjasnjavao kao Srbi sa razlogom.Dobio bi drzavu sa verskim slobodama koju cini jedan vecinski narod, sa manjinama.Pa se samim tim nebi dogodilili verski ratovi kakvi su usledili kasnije.
Usledila bi asimilacija,Italija bi uzela njeno, a Hrvati izvan takve Srbije nebi predstavljali nikakav ozbiljan problem.Nebi doslo ni do toga da Srbija bude komunisticka

bh citadela, prvo što ti savjetujem da se distanciraš od wikipedije u potpunosti i ne uzimaš ono što piše na njoj zdravo za gotovo; štoviše predlažem ti da odbaciš sve što piše na njoj ako ima veze sa našim 'nacionalnim' pitanjima, a pogotovo na hrvatskoj.

Međutim, ključno je da ovdje ne vidim šta uopšte ti hoćeš da kažeš. :think:

Citati uopšte nisu bitni, kao ni izvor, mogla sam slično naći i na drugom mjestu, na to sam prvo naišla, a bilo je koncizno, i sadržavalo potrebno za zaključak.

Zaključak je da su,uprkos naprednom Ustavu, na sceni , naročito iza scene, bile snage kojima cilj nije liberalizam iz Ustava,nego stvaranje Velike Srbije. Te snage su bitno oblikovale politiku Kraljevine Srbije.

Back