А боље да питамо шта ли би на то рекла -
права Милунка, која је три рата водила ?

Но, да, како је већ и речено, уклонити проблеме Југославије се најбоље могло тако што је није требало ни правити. Него ујединити све Србе, до оних граница где су већина, а остало не би била директно наша ствар. За ону мањину Срба која остане изван тих граница борити се свим дозвољеним, познатим средствима.
Али, у ствари то је све лепа теорија, и лако је говорити с временске дистанце, и из академске сигурности. а у пракси је тешко и замислити како је било регенту Александру, и другим политичарима. Ситуација на терену кј била прилично сложена. Треба се сетити, на пример, само чињенице да је још у мају 1918. Немачка пред Паризом. Значи, ствари се развијају од дана до дана.
Онда, имали смо пре тога бољшевичку револуцију, испадање Русије из рата. И све више ми се чини да је и стварање Југославије једно од тих решења "на брзину".
Ствари би се у многоме другачије одвијале да је остала царска Русија. Не само по питању стварања Југославије, него и по многим другим, далеко важнијим.
Дакле, бољшевичка револуција је заправо најзначајнији догађај 20. века, важнији и од светских ратова, но, то је већ ипак друга тема.
Е, сад, каде је већ створена Југославија, вероватно ју је требало другачије устројити. Али,
у пракси , опет ни то није лако рећи на који начин. Народи који су ушли у Кр СХС носили су тешко историјско наслеђе. А геополитичко-геостратешки положај условио је и наставак деловања те "историје", у свој њеној сложености.
Све време је ту дејство
центрипеталних и
центрифугалних сила, које увек и свуда постоје, питање је само које ће да превагну, а и то зависи од много фактора, и објективних, али ида ли се делује намерно у неком правцу.
Не знам, можда би права, "југославизација" била најбоље решење. Она није темељно изведена ни у Краљевини ни у Титовој Југославији.
Стога је питање да ли је и могла бити изведена, због тих поменутих историјских фактора, а и због "субјективних слабости" политичких елита.
Е, сад и око распада Југославије, 2 пута...
Најлакше је накнадно паметовати у стилу "да је ваљала, не би се распала".
Ипак, треба имати у виду да се то оба пута десило
уз помоћ - ратова.
(Намерно кажем баш тако,
уз помоћ, јер, да их није било, не би се ни распала.
У многоме, створене везе су биле јаче него што се на први поглед чинило, посебно деведесетих година 20. века, зато се и морао
исфабриковати рат, да би се јавност, и домаћа и страна
убедила како се више не може у истој држави.