Sta je to sto nas čini ljudima?

pa nije empatija samo karakteristična za ljude,imaju je i druge životinje,naročito one koje žive u grupama...Ni svesnost sebe ni sposobnost da zamišljamo i razumemo apstraktne pojmove nije,dobro ne baš na ovom nivou kao mi,ali slonovi,delfini i kitovi to isto mogu,a i neke druge vrste homonina su verovatno(po nekim pećinskim crtežima i ostatcima koji su u međuvremenu utvrđeni da nisu pripadali našim predcima nego nekim drugim srodnim vrstama) isto to mogli,možda čak isto tako dobro kao mi..Što se tiče verbalne komunikacije i to isto nije jedinstveno samo za nas...ne samo što se predpostavlja da su druge neke,bilske nama vrste homonina mogle nego to mogu,do duše na mnogo primitivnijem nivou i životinje kao što su delfini i kitovi koji imaju individualne zovove na koje se samo odrenjeni pojedinac odaziva koji im bukvalno dođu kao imena,i neke određene zovove koje asociraju sa nekim pojmovima...a i slonovi isto imaju nešto slično.
Ono što nas deli od ostalih životinja je kombinacija svega toga razrađenog na malo viši nivo + arogancija zbog koje smo ubeđeni da smo najposebnija i najbitnija bića na planeti
 
Uh uh uh...khm...
Ono što nas čini ljudima je pripadnost odredjenoj vrsti živih bića.
Ono što nas čini čovekom a po čemu se razlikujemo od ostalog živog sveta je sposobnost da inteligenciju, kolika god da je, praktično pretočimo u delo...

To je to..:)
 
Mnogi ne veruju u evoluciju čoveka od majmuna, ali meni zaista od majmuna do čoveka nije velika razdaljina, ako gledam biologiju i ponašanje. Pa ni između slona i čoveka, slonovi takođe imaju divnu socijalnu organizaciju i privreženost jedni drugima

Čovek ima prefrontalni korteks i stoga sposobnost šematizovanja budućnosti i planiranja svoje akcije, kao i apstraktnog mišljenja, pa otuda koncepti poput bogova, Boga, pravde, sposobnost pričanja priča, itd

Ali osim toga, zaista ne vidim veliku razliku. Svako biće potencijalno može razviti prefrontalni korteks, ne mislim da je to eksluziva namenjena čoveku
 
Све горе наведено + шала, шега, комика...

Sve manje ima taj osecaj ljudskosti.Ili ga ja sve manje srecem.Samo to sto nas cini ljudima je sto smo se uspravili i idemo na dve noge

penguin_gifs_05.gif


Uh uh uh...khm...
Ono što nas čini ljudima je pripadnost odredjenoj vrsti živih bića.
Ono što nas čini čovekom a po čemu se razlikujemo od ostalog živog sveta je sposobnost da inteligenciju, kolika god da je, praktično pretočimo u delo...

To je to..:)

dabar-640x381.jpg
 
Telo i energija nas čine ljudima, tj. učešće u ovoj areni zla, borbe, povreda, užasa, patnje... sa stvarno lepim momentima u kojima nema mnogo uživanja (sem kad si klinac), a koji su jedino vredno jer sve ionako prolazi. Da ne govorim da postoje poremećaji tela i energije, tj. psiho-fizičke bolesti, pa kad si takav dodatno je sve otežano i ne možeš ni ono lepo da iskusiš kako valja.

Čovek ma šta radio, ako dodje do krajnje starosti, osvrne se i shvati da ide u nepoznato, da je sve ono pre nevezano za njega samog jer i da je Napoleon nakon smrti od toga neće ništa imati. Tu su stoici poput Epikteta dobro procenjivali - bavi se samo onim što te se tiče i gledaj da postaneš otporan na sve drugo. I zaista ja više cenim čoveka koji gleda svoja posla i radi za sebe u relativnoj anonimnosti, nego kraljeve i mega-uspešne ličnosti.
 

Back
Top