Šta je to savršenstvo?

Iz glave sve nastaje svi svjetovi to je aktivni intelekt koji non stop emanira ideje.

Sto je to ili tko je to moze biti svasta nesto.
Moze biti i AI npr koji ima pohranjeno sve informacije od prijasnjih ciklusa.
 

Prilozi

  • cabbala-adam-kadmon-the-head-of-adam-kadmon-the-most-ancient-one-the-primordial-man-or-first-a...jpg
    cabbala-adam-kadmon-the-head-of-adam-kadmon-the-most-ancient-one-the-primordial-man-or-first-a...jpg
    138,8 KB · Pregleda: 3
U ovom univerzumu ne postoji. To je samo u glavama ljudi, kao sto si dobro primetila.
Platon je to samislio kao svet ideja koje su savrsene, a mi smo samo nesavrsene slike
tih savrsenih ideja. Recimo trougao. On je savrsen kao ideja, ali niko nikada nece
uspeti da nacrta savrsem trougao, niti tako nesto postoji u prirodi...
Samo ako si to pročitao kod Platona, ne znači da je on to smislio jer se u suprotnom ne bi Sokrat svako malo molio muzama i bogovima da ga inspirišu.
 
Hoće li više neko definisati šta znači "savršenstvo"?

Savršenstvo je odsustvo grijeha u čovjekovoj duši. U toj okolnosti Božiji Duh maksimalno ulazi u dušu i izlazi iz duše. Preciznije rečeno - DUŠA DIŠE "PUNIM PLUĆIMA".

Božiji Duh je strujeći Život a kako je to strujanje apsolutno u čistoj duši, duša doživljava maksimalne Božije darove mudrosti, znanja, radosti i ima velike moći.

Ne znam što su tvoji sugovornici pisali na ovu temu...ali ako su rekli nešto u ovom smislu onda su donekle mudri a ako nisu jasno je da nemaju pojma. Ja imam pojma o tome.
 
Savršenstvo je odsustvo grijeha u čovjekovoj duši. U toj okolnosti Božiji Duh maksimalno ulazi u dušu i izlazi iz duše. Preciznije rečeno - DUŠA DIŠE "PUNIM PLUĆIMA".

Božiji Duh je strujeći Život a kako je to strujanje apsolutno u čistoj duši, duša doživljava maksimalne Božije darove mudrosti, znanja, radosti i ima velike moći.

Ne znam što su tvoji sugovornici pisali na ovu temu...ali ako su rekli nešto u ovom smislu onda su donekle mudri a ako nisu jasno je da nemaju pojma. Ja imam pojma o tome.
Odsustvo greha je biti bezgrešan. Ja pitam za "savršen". Jasno mi je da si i ti mudar. Svi ovde na forumu smo premudri.
 
Odsustvo greha je biti bezgrešan. Ja pitam za "savršen".

A ja ti u odgovoru objašnjavam da je to isto, jedno sa drugim povezano, jer savršen j eonaj kroz koga savršeno, potpuno struju Duh Božji. Isus kaže "Privedite ka savršenstvu svoju svetost". A što kažu starozavjetni proroci za svece posljednjeg vremena koji su ušli u svetost? Pa kažu da je Bog od njih odklonio njihove grijehe, te su tako ušli u svetost. Savršen ili svet to ti je isto.


Jasno mi je da si i ti mudar.

Nije ti jasno.
 
A ja ti u odgovoru objašnjavam da je to isto, jedno sa drugim povezano, jer savršen j eonaj kroz koga savršeno, potpuno struju Duh Božji. Isus kaže "Privedite ka savršenstvu svoju svetost". A što kažu starozavjetni proroci za svece posljednjeg vremena koji su ušli u svetost? Pa kažu da je Bog od njih odklonio njihove grijehe, te su tako ušli u svetost. Savršen ili svet to ti je isto.
A ja ti kao nemudar kazem da nije isto.
Tebi nije jasno da mi je jasno sto implicira da nisi nesto mudar.
 
Tebi nije jasno da mi je jasno sto implicira da nisi nesto mudar.

Možeš ti reći bilo što...moj um je sredstvo dokazivnaja a ne tvoj. Daleko si od toga da bi svojim umom mjerio moju mudrost. Opće je prvilo da nemudar čovjek ne vidi mudraca kao mudrog. "Mudrost ovog svijeta je ludost pred Bogom"...to je apostol pavao odavno vidio...a i ja to tako vidim.
 
Možeš ti reći bilo što...moj um je sredstvo dokazivnaja a ne tvoj. Daleko si od toga da bi svojim umom mjerio moju mudrost. Opće je prvilo da nemudar čovjek ne vidi mudraca kao mudrog. "Mudrost ovog svijeta je ludost pred Bogom"...to je apostol pavao odavno vidio...a i ja to tako vidim.
Suvise ti mudrujes za jednog mudraca. Opste je poznato da mudraci dolaze na Krstu da mudruju. Legenda kaze da se sam Buda i Isus povremeno pojave ovde da prosvetljuju.
 
Legenda kaze da se sam Buda i Isus povremeno pojave ovde da prosvetljuju.

Dok ti neupućeno nudiš legende ja mogu citirati Budu u Bhagavad giti kad kaže "Kad god i gdje god prevlada nereligioznost ja lično silazim"

Ili kad biblijski prorok Mihej (5:2) za mnogobrojne silaske Sina Čovječjeg (Isusa) kaže "Njegovi su silasci od vječnih vremena" (Daničić-Karadžić). Prema tome ja sam ovdje i učitelj i izvjestitelj a ne ti.
 
Savršenstvo je odsustvo grijeha u čovjekovoj duši. U toj okolnosti Božiji Duh maksimalno ulazi u dušu i izlazi iz duše. Preciznije rečeno - DUŠA DIŠE "PUNIM PLUĆIMA".
Šta znači to ''odsustvo greha u čovekovoj duši''?
Ima izbor da postupi pravilno ili pogrešno ili uopšte nema izbor?

Zašto savršenstvo ne bi bila mogućnost da se iz grešaka uči?
 
Савршенство је Бог и живот у Богу. Господ и Спаситељ наш Исус Христос нас позива:
"Будите ви дакле савршени, као што је савршен Отац ваш небески." (Матеј 5:48).

"Шта значи хришћанско савршенство? To je осетно и очигледно обнављање хришћанина Духом Светим, које може да се саврши само на ономе ко је умро за грех и свет на Крсту Христовом. Човек који је обновљен Духом постаје богоносац, постаје храм Божији и свештеник који свештенодејствује у том храму, клањајући се Богу у Духу и Истини. Таквог савршенства удостојили су се у различитом степену апостоли и сви други свети Божији (Кол. 1,28; Фил. 3,15)."
- св. Игњатије Брјанчанинов

"Звезде су лепота небеског свода, а украс бестрашћа – врлине. Бестрашће, мислим, није ништа друго до небо ума у његовом срцу, под којим сва лукавства демонска изгледају као шала. Бестрасним се, дакле, у правом смислу речи назива, и јесте, човек који је тело начинио непропадљивим, који је ум уздигао изнад свега створеног, који је сва чула покорио уму а душу своју представио Господу, пружајући се вечито к Њему, и преко својих моћи.
Неки, опет, одређују бестрашће као васкрсење душе пре васкрсења тела, а други, као савршено богопознање, које по својој вредности заостаје само за богопознањем које имају анђели. То савршено савршенство савршених, чијем усавршавању нема краја (како ми рече један човек који га је доживео), тако освећује ум и отрже га из вештаственог света, да га често, разуме се – после стизања у ово небеско пристаниште – одваја од живота у телу и подиже на небеске висине, до сагледавања. О томе на једном месту и говори псалмопевац, који је, можда, то и сам искусио: Божији моћници са земље се узнесоше веома (Пс.46,10). Такав је био и онај Египћанин, који у молитви није могао дуго пружати руке к небу, докле год би се молио у присуству других
"
- св. Јован Лествичник
 

Back
Top