Šta je to javno mnenje?

  • Začetnik teme Začetnik teme Ribar
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Mnogi još uvek veruju da je javno mnenje nešto spontano, spontano mišljenje «širokih narodnih masa» ili nešto slično.
Mislim da je to teška zabluda!
Javno mnenje se stvara – pre svega putem glasila.
Glasila su ta koja odlučuju da li će obratiti više pažnje golicavim detaljima iz života poznatih ili nečemu što stvarno nešto znači u životu i može biti primer.
Ovih dana smo preplavljeni svim mogućim detaljima o budućem kraljevskom venčanju. Isto tako opterećeni smo i nečijim razvodom. Rađanja, krštenja – čitav niz podataka koji mogu predstavljati samo rekla-kazala!
Ono što bi moglo zaista biti primer za ugled i što je vredno poštovanja, ili se spomene ili se ne spomene!
Ko danas zna ko je Luis Ursula? Niko! Čak i kada je vest bila sveža samo je spomenut i odmah zaboravljen.
Danas je veoma skromno pomenut dr. Takeši Kano. Ko je uopšte zapazio tu vest? Istini je najbliži odgovor: niko!
Luis Ursula je čovek koji je svojim organizatorskim i ljudskim sposobnostima uspeo da organizuje opstanak 33 rudara zatrpana na dubini od 625 metara.
Dr. Takeši Kano je čovek – lekar kome su, prilikom zamljotresa u Japanu, bili najpreči pacijenti!

Sva glasila, koja itekako imaju dovoljno prostora da pišu o svemu besmislenom, nisu imala ni najmanju nameru da više pišu o ovim, i njima sličnim ljudima!

Ako je to stvarno pravi i spontani odraz javnog mnenja, i ne zaslužujemo ništa bolje od besmislica i besmislenog života!
 
Mnogi još uvek veruju da je javno mnenje nešto spontano, spontano mišljenje «širokih narodnih masa» ili nešto slično.
Mislim da je to teška zabluda!
Javno mnenje se stvara – pre svega putem glasila.
Glasila su ta koja odlučuju da li će obratiti više pažnje golicavim detaljima iz života poznatih ili nečemu što stvarno nešto znači u životu i može biti primer.
Ovih dana smo preplavljeni svim mogućim detaljima o budućem kraljevskom venčanju. Isto tako opterećeni smo i nečijim razvodom. Rađanja, krštenja – čitav niz podataka koji mogu predstavljati samo rekla-kazala!
Ono što bi moglo zaista biti primer za ugled i što je vredno poštovanja, ili se spomene ili se ne spomene!
Ko danas zna ko je Luis Ursula? Niko! Čak i kada je vest bila sveža samo je spomenut i odmah zaboravljen.
Danas je veoma skromno pomenut dr. Takeši Kano. Ko je uopšte zapazio tu vest? Istini je najbliži odgovor: niko!
Luis Ursula je čovek koji je svojim organizatorskim i ljudskim sposobnostima uspeo da organizuje opstanak 33 rudara zatrpana na dubini od 625 metara.
Dr. Takeši Kano je čovek – lekar kome su, prilikom zamljotresa u Japanu, bili najpreči pacijenti!

Sva glasila, koja itekako imaju dovoljno prostora da pišu o svemu besmislenom, nisu imala ni najmanju nameru da više pišu o ovim, i njima sličnim ljudima!

Ako je to stvarno pravi i spontani odraz javnog mnenja, i ne zaslužujemo ništa bolje od besmislica i besmislenog života!

S obzirom da mediji imaju veliku ulogu u javnom mnenju, nekako je logicno da gledamo, citamo i slusamo o onome sto nam se plasira... Pogotoovu u tolikoj kolicini..
A, inace, svakog od nas interesuju razlicite stvari, pa se ne moze udovoljiti bas svima...
 
Јавно мњење се креира у складу са потребама политичке (не)елите.
А поштено говорећи, данашњи школски систем је доста девалвирана ставка, скоро па дебилизам.
 
Javno mnenje i "spontano mišljenje" širokih narodnih masa nemaju dodirnih tačaka najmanje 200 god. unazad !
Javno mnenje se formira po zahtevima različitih interesnih grupa i podrazumeva ulaganje abnormalnih količina novca. Cilj je uvek, agresivnim kampanjama pridobiti masu u što većem procentu od 50%...i time onaj ostatak postaje beznačajan i bezopasan za njihov cilj. Uostalom, svi smo imali priliku da se uverimo, na sopstvenoj koži, kako se to radi i koje rezultate donosi kupovina zapadnog javnog mnenja ! !
Još uvek se kidam od smeha kad zamislim ćaletovu facu i donju vilicu ispalu do grudi...kad ga je nazvao moj ortak iz San Dijega i pitao ga :...Čika D. ..Šta to rade ovi naši na Kosovu ? Jel stvarno slažu šiptarske odsečene glave na kamione i gaze tenkovima po šiptarima ??Pričaju ovde na TV-u.....A ja dole već 2 meseca...Haos !
 

Back
Top