Šta je to 5G telefon

Baby Yoda

Contributor
Poruka
21.755
Ne razumem se u mobilne telefone, mreže i tako to. Interesuje me, šta mu to znači kad napišu da je fon 5G? Je li to prijemnik za 5G signal ili emiter? Ili oba?
Svašta nešto se pročita na netu, pa neki pričaju kako je to štetno / opasno itd. Sad ja ne znam u šta da verujem, pa rekoh sebi, ajd da pitam ovde, ima ljudi koji znaju materiju.
 
5G je vrhunska stvar - omogucice ne samo enormno brz prenos podataka, nego i minimalno kasnjenje u samom uredjaju koji prima/salje podatke, tako da ce instrukcija koja se posalje tom uredjaju moci da se izvrsi gotovo bez ikakvog kasnjenja.

Recimo, zamisli dodje do nesrece, neko treba da se hitno operise, operacija je komplikovana i samo jedan hirurg u bolnici ume da je izvede sa ogromnom verovatnocom uspeha. Ali zbog te nesrece, put je zatvoren i hirurg ne moze da stigne na vreme u bolnicu da izvrsi operaciju.
E, 5G ce omoguciti da hirurg moze od svoje kuce da izvrsi takozvanu onlajn operaciju.
Prve onlajn operacije su vec uradjene, i definitivno ce to biti buducnost jednog dana:

https://www.huawei.com/en/technolog...orlds-first-remote-operation-using-5g-surgery
 
Državi je nebitno dal taj hirurg može ili ne može, državu interesuje da kontroliše i pljačka narod, da zna gde si tačno potrošio koji dinar i nedaj bože kupio na pijaci krompir a da nisi platio pdv.

Prvo, drzava sve to moze i sa 1G tehnologijom, nista im ne treva 5G za to :)

A drugo, kakve veze ima drzava sa hirurzima, bolnicama i 5G?
U svetu gde ce ovo da zazivi, bolnice su privatne :)
 
Recimo, zamisli dodje do nesrece, neko treba da se hitno operise, operacija je komplikovana i samo jedan hirurg u bolnici ume da je izvede sa ogromnom verovatnocom uspeha. Ali zbog te nesrece, put je zatvoren i hirurg ne moze da stigne na vreme u bolnicu da izvrsi operaciju.
E, 5G ce omoguciti da hirurg moze od svoje kuce da izvrsi takozvanu onlajn operaciju.
Prve onlajn operacije su vec uradjene, i definitivno ce to biti buducnost jednog dana:
Svasta, hirirug kuci ima opticku i ostale kablovske mreze, nece valjda preko 5G telefona da operise :think:
 
Optika i 5G su razlicite stvari.
Optika je samo sredstvo prenosa.
5G je mnogo vise od toga, prvebstveno je 5G = latency od 1 milisekunde umesto dosadasnjih 50ms.
Latency je kasnjenje u obradi dolaznog/odlaznog signala, odnosno reakcija uredjaja kojim upravljas na daljinu.
5G je mnogo vise od same mreže, samog prenosa.
 
Телефон који подржава 5G мрежу као кад су се појавили 3G телефони који су имали камерицу напред за позив која се данас назива "селфи камера". 5G мрежа не постоји у Србији тако да је небитно да ли је телефон 5G или 4G.
 
5G je vrhunska stvar - omogucice ne samo enormno brz prenos podataka, nego i minimalno kasnjenje u samom uredjaju koji prima/salje podatke, tako da ce instrukcija koja se posalje tom uredjaju moci da se izvrsi gotovo bez ikakvog kasnjenja.

Recimo, zamisli dodje do nesrece, neko treba da se hitno operise, operacija je komplikovana i samo jedan hirurg u bolnici ume da je izvede sa ogromnom verovatnocom uspeha. Ali zbog te nesrece, put je zatvoren i hirurg ne moze da stigne na vreme u bolnicu da izvrsi operaciju.
E, 5G ce omoguciti da hirurg moze od svoje kuce da izvrsi takozvanu onlajn operaciju.
Prve onlajn operacije su vec uradjene, i definitivno ce to biti buducnost jednog dana:

https://www.huawei.com/en/technolog...orlds-first-remote-operation-using-5g-surgery
a zamisli treba da dodje do nesreće...

dobre strane 5G tehnologije možeš pročitati ovdje

https://www.samsung.com/rs/explore/brand/what-is-5g-and-how-will-it-affect-your-life/

za loše će se pobrinuti teoretičari zavjera :lol:
izraz Teorija Zavere je skovan u CIA

Ni zapad nije u potpunosti pokriven 5g mrežom, a dok Srbija bude pokrivena neće se više ni praviti 4g telefoni (u većini slučajeva) kao što se više ne prave (samo) 3g.
pre će se pokriti Srbija nego Amerika
tamo je 30% i dalje na fiksnom a 2G pusta želja
 
Ja koristim 5g vec par meseci. Ono, ima to brz protok na speedtestu, ali nikakve ja razlike ne vidim da mi sad nesto munjevito radi... dobra strana je sto jos (za sada) nisam primetio nikakve nus pojave (nissm poceo sijati fluroscentno zelenom bojom)😅😅😅
 
Ja koristim 5g vec par meseci. Ono, ima to brz protok na speedtestu, ali nikakve ja razlike ne vidim da mi sad nesto munjevito radi... dobra strana je sto jos (za sada) nisam primetio nikakve nus pojave (nissm poceo sijati fluroscentno zelenom bojom)😅😅😅

Isto, koristim je vec godinu i malo jace (okolina Dortmunda), i nisam još postao fluorescentan 😁

Primetio sam da se malo brze salje video preko vibera, ali nista drasticno. 🤷‍♂️
 
@bmaxa: u austriji, pokrajina vorarlberg. Nisam ni znao da postoji u mojoj zgradi 5g, uzeo u januaru novi broj, na novoj mrezi, dobio uz paket telefon sa 5g podrskom, cim sam upalio i aktivirao ksrticu registrovalo mi 5g u zgradi. Sve je to super, ali stvarno nikakve razlike. Razmisljao sam se jos da ukljucim hotspot i da probam skinuti neku vecu igricu za pc ili playstation, bas da vidim kako ce se brzo skidati preko 5g.
 

Back
Top