Шта је супротно од демократије (или алернатива демократији)?

Разне колеге често критикују демократију.

Нпр. причају ону причу где две будале надгласају једног Сократа (или Платона...или са ким се већ поистовећују).

Такође, како мене оптужују да сам другосрбијанац и сл. стално ми пишу "твоја демократија ово, твоја демократија оно...", иако ја не браним демократију као облик друштвеног уређења.

Сматрам да колеге не разумеју шта је супротно од демократије.

У току расправе, ако је буде, објаснићу шта је супротно од демократије, али бих волео да пружим прилику колегама да ме демантују, и објасне шта је то супротно од демократије (алтернатива демократији).
Demokratija je gde smes o svemu i svacemu da pricas,a da nemas nikakvih posledica,a autokratija je,kada ne smes da pisnes nista pogotovo o politicarima.Nego da cutis i aminujes.Ako je to uopste moguce u danasnje vreme.

А да одаберемо за шофера некога ко није слеп и глув?

Или, кад видимо да не зна да вози, да га натерамо да устане, па да за волан седне неко ко зна да вози?
Bolje da ga odabere neko kvalifikovan pa da i ne dođemo u situaciju da vozi neko ko je lep.

Демократија је аутобус у који не треба ни да се уђе него лепо возиш свој ауто.......зато је свака идеологија у којој неко мора да те вози осуђена на пропаст. Миленијумима уназад, а и данас нарочито се људима не да да возе своје породице, такав је систем у свету, мораш да прихватиш да те вози неки тамо и то тако да ти ни крајњу дестинацију не можеш да бирашп нити да изађеш кад ти хоћеш и где ти хоћеш....шофер одлучује....може да промаши станицу и да каже "е јбг заборавио сам ал брзо се враћамо стрпите се"...

Poslednja izmena:
Ево, ја да изнесем своје мишленије.

Дакле, демократија је владавина већине. Тј. диктатура већине. Диктатура већине над мањином.

Алтернатива демократији није диктатура (владавина) мањине над већином.

Дакле, имамо у демократији владавину већине над мањином, осносно од тројице, двојица доносе одлуку (она прича о Сократу, Платону или који је... и да ли се уопште веже за њих та прича, где два магарца надгласају паметног философа).

Ако двојица демократски одлуче да кућа трећег припада свима, онда имамо терор већине над мањином.

Систем који би био алтернатива демократији је систем у коме се изнад свега поштују права појединца. Индивидуе. Већина не може да одлучује у име свих, па и у име других појединаца. Сваки појединац је слободан да делује слободно, све дотле док не угрожава друге, па тако и она два појединца који се надмећу са паметним философом, они могу да доносе одлуке у своје име и за себе. Могу слободно да доносе колективне одлуке и да те одлуке важе за њих двојицу као колектив, али не могу да задиру у права оног трећег.

Е, сад, ово је, свакако, теоријска поставка. Није могуће у потпуности применити у пракси овакву теоријску поставку.

Уместо тога, појединци који чине државу, један мали део свог суверенитета пренеће на државу, где ће мањина, изабрана од већине (демократски) да води основне послове државе (одбрана, судство и тд..итд...).

Е, сад....у којој мери пренети суверенитет појединца на државу? Јасно је да је сваким даном држава све јача и јача и тај суверенитет појединца је све мањи у корист државе.

Зато имамо политички плурализам где се на слободном политичком тржишту борци за индивидуална права боре са борцима за колективна права. У таквом систему тас на ваги иде мало на једну, а мало на другу страну, а што више нагиње ка страни која се бори за индивидуална права појединаца, у тој мери је тај народ слободнији (народ као скуп појединаца).

Систем који би био алтернатива демократији је систем у коме се изнад свега поштују права појединца. Индивидуе. Већина не може да одлучује у име свих, па и у име других појединаца. Сваки појединац је слободан да делује слободно, све дотле док не угрожава друге, па тако и она два појединца који се надмећу са паметним философом, они могу да доносе одлуке у своје име и за себе. Могу слободно да доносе колективне одлуке и да те одлуке важе за њих двојицу као колектив, али не могу да задиру у права оног трећег.

Е, сад, ово је, свакако, теоријска поставка. Није могуће у потпуности применити у пракси овакву теоријску поставку.

Уместо тога, појединци који чине државу, један мали део свог суверенитета пренеће на државу, где ће мањина, изабрана од већине (демократски) да води основне послове државе (одбрана, судство и тд..итд...).

Е, сад....у којој мери пренети суверенитет појединца на државу? Јасно је да је сваким даном држава све јача и јача и тај суверенитет појединца је све мањи у корист државе.

Зато имамо политички плурализам где се на слободном политичком тржишту борци за индивидуална права боре са борцима за колективна права. У таквом систему тас на ваги иде мало на једну, а мало на другу страну, а што више нагиње ка страни која се бори за индивидуална права појединаца, у тој мери је тај народ слободнији (народ као скуп појединаца).
Укратко, некадашња Америка.

Demokratija je sistem u kom te zabole rasplodni organ ko je na vlasti, odnosno kad ti ista k.i.t.a ako je stranka Crvenih (ili neki drugi sufiks) ili stranka Plavih (nije vazno koji sufiks) na vlasti. Znas da se sistem nece promeniti, zarade promeniti, promeniti uredjivacka politika medija, sluzbenici u opstini ili katastru ako neko drugi (jer ti neces izaci na izbore jer ti je vaznije da odes na skijanje, rafting ili jedrenje nego na izbore) izglasa nekog razlicitog od trenutno vladajucih.
Kratko i jasno, demokratija je ako i ne znas ko je na vlasti u tvom selu/gradu/drzavi.

Demokratija je sistem u kom te zabole rasplodni organ ko je na vlasti, odnosno kad ti ista k.i.t.a ako je stranka Crvenih (ili neki drugi sufiks) ili stranka Plavih (nije vazno koji sufiks) na vlasti. Znas da se sistem nece promeniti, zarade promeniti, promeniti uredjivacka politika medija, sluzbenici u opstini ili katastru ako neko drugi (jer ti neces izaci na izbore jer ti je vaznije da odes na skijanje, rafting ili jedrenje nego na izbore) izglasa nekog razlicitog od trenutno vladajucih.
Kratko i jasno, demokratija je ako i ne znas ko je na vlasti u tvom selu/gradu/drzavi.
Opis za idiota u izvornom značenju iz stare Grčke.

Pravo značenje termina "idiot" zapravo i te kako ima smisla i može se reći da je u uzajamnoj vezi sa današnjom definicijom. U staroj Grčkoj, u Atinskom polisu, bilo je normalno i veoma poželjno da se građani bave društvom i politikom. Svi su stremili ka tome da budu aktivni, a oni sebični i apolitični bili su izrugivani.

Oni koji se nisu bavili političkim i društvenim temama nazivani su idiotima (ΙΔΙΩΤΕΣ). Taj termin potiče od reči "idios" (ΙΔΙΟΣ), što znači "sam" odnosno - "gleda samo sebe". Ukoliko ne pokazujete nikakvu društvenu odgovornost i političku svest vi ste smatrani ravnodušnim, neukim i neobrazovanim čovekom.

Na latinskom jeziku ta reč transkribovana je u "idiota" i koristi se za imenovanje neobrazovane, neupućene osobe koja nema ni truni iskustva. Uzevši u obzir ove originalne definicije, nije teško doći do zaključka da moderno značenje termina "idiot" nije mnogo daleko od njih.

Opis za idiota u izvornom značenju iz stare Grčke.
Buudalo sine, sem u Srbalja omiljenog sporta ("bavljenja" politikom) ljudi mogu da se bave i drugim "sportovima". Recimo, pametnije je uloziti vreme u porodicu, biznis, licno zadovoljstvo nego u trosenje vremena na to sta je ko od politicara rekao, uradio ili nije uradio. Pa tako ako ti u nekom drustvenom sistemu politicki izbor pri glasanju zavisi od toga da li ce u zavisnosti od izbora politicara emisija CO/CO2 u atmosferu biti 15 ili 20% manja nego prosle godine, da li ce biti produzena metro linija na suprotnoj strani grada (a ti pri tome uopste ne koristis metro) ili ce tvoja drzava podrzati Ukrajinu sa 5 milijardi $ vise od sadasnjih vlasti... nekako te zabole za to ko ce biti na valsti pa je logicno da svoje slobodno vreme upotrebis na sebe a ne za to da odes do glasackog mesta ili udjes u aplikaciju i glasas.

Buudalo sine, sem u Srbalja omiljenog sporta ("bavljenja" politikom) ljudi mogu da se bave i drugim "sportovima". Recimo, pametnije je uloziti vreme u porodicu, biznis, licno zadovoljstvo nego u trosenje vremena na to sta je ko od politicara rekao, uradio ili nije uradio. Pa tako ako ti u nekom drustvenom sistemu politicki izbor pri glasanju zavisi od toga da li ce u zavisnosti od izbora politicara emisija CO/CO2 u atmosferu biti 15 ili 20% manja nego prosle godine, da li ce biti produzena metro linija na suprotnoj strani grada (a ti pri tome uopste ne koristis metro) ili ce tvoja drzava podrzati Ukrajinu sa 5 milijardi $ vise od sadasnjih vlasti... nekako te zabole za to ko ce biti na valsti pa je logicno da svoje slobodno vreme upotrebis na sebe a ne za to da odes do glasackog mesta ili udjes u aplikaciju i glasas.
Sin ti nisam i ne mogu biti, ali ono što si opisao je opis izvornog značenja grčkog izraza idiot.
Pogledati dopunjen post.

Sokrat i jeste bio za oligarhiju, odnosno vladavinu malog broja atinske više klase. Znači, vi koji kritikujete ''demokratiju'' danas ste ustvari boljševici koji žele otimačinu i vladavinu rulje, a Sokrata biste isto pogubili.

Не бре. Ништа не капираш, па пришиваш.

Ми који критикујемо демократију, хоћемо аристократију, у Србији се каже племство, које је скривено у народу ( у демосу)

Демократија даје илузију народу да кобајаги одлучује о нечему што смањује шансу да се народ побуни или смањује ефекат самих побуна и то је суштина приче о демократији. Слично као комунизан само увијено у много лепшу фолију са укуснијом чоколадом унутра али произвођач је исти.

Олигархија — владавина мањине (грчки oligos – „мало” и arkhê – „владање”),[1][2][3] је врста власти у којој је већина политичке моћи у рукама малог дела популације, али које је номинално најмоћније, било по свом богатству, војној сили, страховлади или политичком утицају.

Дакле, противници демократије се залажу за владавину мањине?

@Scott Isle

Да ли је боље да влада мањина или да влада већина?

Зар је тако једноставно?
Ja sam protiv centralizovane i apsolutne vlasti od strane samo jedne grupe ljudi kao danas (oligarhija de facto) nebitno na koji način je izabrana.

Разне колеге често критикују демократију.

Нпр. причају ону причу где две будале надгласају једног Сократа (или Платона...или са ким се већ поистовећују).

Такође, како мене оптужују да сам другосрбијанац и сл. стално ми пишу "твоја демократија ово, твоја демократија оно...", иако ја не браним демократију као облик друштвеног уређења.

Сматрам да колеге не разумеју шта је супротно од демократије.

У току расправе, ако је буде, објаснићу шта је супротно од демократије, али бих волео да пружим прилику колегама да ме демантују, и објасне шта је то супротно од демократије (алтернатива демократији).

Супротно ...у организацији заеднице не постоји

НПР

Супродно од Алтер Ега нису ни ИД не ЕГО...

Супротно жени није мужкарац ..Супротно подразумеца сукоб ..

Апсурдно је да неке/и 'нагађају' твој 'ток свести'... и да 'порефе ' шта еј демократија

Бај тхе веј

Што ти ограничаваш слободу женама да у тржишној економисји са својим телом као власништвом раде шта хоће

под два

и да није тржишна еконмија ...жене имају право да раде са својим телом шта хоће

Супротно отвореној теми међутим јесте затворена тема

Олигархија — владавина мањине (грчки oligos – „мало” и arkhê – „владање”),[1][2][3] је врста власти у којој је већина политичке моћи у рукама малог дела популације, али које је номинално најмоћније, било по свом богатству, војној сили, страховлади или политичком утицају.

Дакле, противници демократије се залажу за владавину мањине?

@Scott Isle

Да ли је боље да влада мањина или да влада већина?

Зар је тако једноставно?

Нетачно

Демократија је само шири скуп олигрхије

Рецимо иаже на избор мање од 50% ... у Многим земљама подпуно законски

У некима ни минимум не постоји

У некима чак ни већина изашлих 50% не мора бити ...

Значи де факто влада мањина

Демократија даје илузију народу да кобајаги одлучује о нечему што смањује шансу да се народ побуни или смањује ефекат самих побуна и то је суштина приче о демократији. Слично као комунизан само увијено у много лепшу фолију са укуснијом чоколадом унутра али произвођач је исти.

Комунизам никада није постојао

Da, stabilnost je najvažnija. Demokratija znači nestabilnost i stalno smenjivanje vlasti. Bolje je ovako, da stalno bude jedna ista, stabilna vlast.

Proruska, naravno.
Нетачно

Демократија као и сви социо организми сулабилности ..органитовани хаоси са привидом реда

Докел код постоји сила ..било реална било убежења ..постоји кохезивности кохерентнос

Sin ti nisam i ne mogu biti, ali ono što si opisao je opis izvornog značenja grčkog izraza idiot.
Pogledati dopunjen post.
Nisi mi sin ali si buudala, bar se tako sam predstavljas. Bio bi idiot ako bi tvrdio da pogled iz starogrckog vremena odgovara danasnjem polozaju coveka u drustvu. Jer, u staroj Grckoj je gradjanin (ili covek koji je bo slobodan i imao je prava da se bavi politikom) mogao da se bavi umetnoscu, sportom, filozofijom pa i politikom iz prostog razloga jer je kuci imao robove koji su za njega orali zemlju, ubirali letinu, spremali obroke i odrzavali kucu. Znaci, gradjanin stare Grcke je obilovao slobodnim vremenom koje je koristio za zabavu i hobije. A pri tome od nekih 400-500 hiljada gradjana stare Atine u narodnoj skupstini je ucestvovalo samo par hiljada gradjana i oni su "demokratskim" putem donosili odluke za tih pola miliona saplemenika.

Nisi mi sin ali si buudala, bar se tako sam predstavljas. Bio bi idiot ako bi tvrdio da pogled iz starogrckog vremena odgovara danasnjem polozaju coveka u drustvu. Jer, u staroj Grckoj je gradjanin (ili covek koji je bo slobodan i imao je prava da se bavi politikom) mogao da se bavi umetnoscu, sportom, filozofijom pa i politikom iz prostog razloga jer je kuci imao robove koji su za njega orali zemlju, ubirali letinu, spremali obroke i odrzavali kucu. Znaci, gradjanin stare Grcke je obilovao slobodnim vremenom koje je koristio za zabavu i hobije. A pri tome od nekih 400-500 hiljada gradjana stare Atine u nardodnoj skupstini je ucestvovalo samo par hiljada gradjana i oni su "demokratskim" putem donosili odluke za tih pola miliona saplemenika.
Jesam buudala, ti si prvepruge, kao što je očigledno svima.

Baš kao što je očigledno da je opis koji si dao opis izvornog značenja grčkog izraza idiot.
Drago mi je da smo se razumeli... :kpozdrav:

Jesam buudala, ti si prvepruge, kao što je očigledno svima.

Baš kao što je očigledno da je opis koji si dao opis izvornog značenja grčkog izraza idiot.
Drago mi je da smo se razumeli... :kpozdrav:
Nismo se razumeli buudalo. Ti i dalje mislis da se idioti ne bave ucescem u politici odnosno glasanjem, ja tvrdim da se samo idioti loze na politiku ako zive u sredjenom drustvu. Doduse, drugi par opanaka je lozana na poltiku u Srbalja, u Srbiji je cesto (isuvise) egzistencija povezana sa politikom, pa ako tvoji nisu na vlasti neces imati posla ili ugovora za jabne nabavke za drzavna preduzeca ili obrnuto. Dakle treba malo da probas zivis u sredjenom drustvu i da upadnes u totalnu nirvanu sto se tice politike, drugim ocima ces gledati na tvoje mesto u svetu politike.

Nismo se razumeli buudalo. Ti i dalje mislis da se idioti ne bave ucescem u politici odnosno glasanjem, ja tvrdim da se samo idioti loze na politiku ako zive u sredjenom drustvu. Doduse, drugi par opanaka je lozana na poltiku u Srbalja, u Srbiji je cesto (isuvise) egzistencija povezana sa politikom, pa ako tvoji nisu na vlasti neces imati posla ili ugovora za jabne nabavke za drzavna preduzeca ili obrnuto. Dakle treba malo da probas zivis u sredjenom drustvu i da upadnes u totalnu nirvanu sto se tice politike, drugim ocima ces gledati na tvoje mesto u svetu politike.
Nisi razumeo ?
Šteta.
Obično samo jednom pojašnjavam.
Kad vidim da ne vredi, bataljujem.
Ono, dokon pop .... :ok:

Back