Шта је супротно од демократије (или алернатива демократији)?

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
74.954
Разне колеге често критикују демократију.

Нпр. причају ону причу где две будале надгласају једног Сократа (или Платона...или са ким се већ поистовећују).

Такође, како мене оптужују да сам другосрбијанац и сл. стално ми пишу "твоја демократија ово, твоја демократија оно...", иако ја не браним демократију као облик друштвеног уређења.

Сматрам да колеге не разумеју шта је супротно од демократије.

У току расправе, ако је буде, објаснићу шта је супротно од демократије, али бих волео да пружим прилику колегама да ме демантују, и објасне шта је то супротно од демократије (алтернатива демократији).

Poslednja izmena od moderatora:
Nemas tu nikakvu veliku filozofiju niti raspravu: imas demokratiju i autokratiju. I to je opsta podela.
Dalje se moze detaljnije analizirati kakve sve implementacije demokratije i autokratije postoje u praksi, ali jedno je zajednicko: u demokratiji narod i moze da se za nesto izbori, u autokratiji ne moze ni za sta.

Forumski paceri ništa ne čitaju !
Иди бегај, Мистић.

Сто пута сам ти тражио литературу, а ти си сто и један пут избегавао да даш литературу.

Касније смо сазнали да је то зато што си туђе текстове присвајао као своје.

Зато, боље ћути тј. да јавно не разобличим твоје крађе интелектуалне својине.

Poslednja izmena od moderatora:
Nema potrebe.
Ima u rečnicima i enciklopedijama.
Treba samo da pročitaš.

Линкуј.

Сликај страницу из енциклопедије.

Глупо је кад хоћемо да испаднемо паметни тако што саговорнику кажемо:"Иди тамо прочитај нешто".

Kada pobede negde proruske stranke onda se demokratija slavi a kada pobede oni drugi to je mrak, neka kradja i slično. Nema tu neke doslednosti rekao bih.
+ Kada su proruske stranke u opoziciji, traže demokratiju i slobodu govora. A kada su na vlasti, guše isto to što su tražili dok su bili u opoziciji.

+ Kada su proruske stranke u opoziciji, traže demokratiju i slobodu govora. A kada su na vlasti, guše isto to što su tražili dok su bili u opoziciji.
Jer zapad igra na podele u društvu i demokratiju a da bi se od toga odbranili moramo biti jedinstveni oko nacionalnih interesa (i ne samo oko toga). :deda2:

Разне колеге често критикују демократију.

Нпр. причају ону причу где две будале надгласају једног Сократа (или Платона...или са ким се већ поистовећују).

Такође, како мене оптужују да сам другосрбијанац и сл. стално ми пишу "твоја демократија ово, твоја демократија оно...", иако ја не браним демократију као облик друштвеног уређења.

Сматрам да колеге не разумеју шта је супротно од демократије.

У току расправе, ако је буде, објаснићу шта је супротно од демократије, али бих волео да пружим прилику колегама да ме демантују, и објасне шта је то супротно од демократије (алтернатива демократији).
Pa valjda je oligarhija suprotno

Pa valjda je oligarhija suprotno
Олигархија — владавина мањине (грчки oligos – „мало” и arkhê – „владање”),[1][2][3] је врста власти у којој је већина политичке моћи у рукама малог дела популације, али које је номинално најмоћније, било по свом богатству, војној сили, страховлади или политичком утицају.

Дакле, противници демократије се залажу за владавину мањине?

@Scott Isle

Да ли је боље да влада мањина или да влада већина?

Зар је тако једноставно?

Jer zapad igra na podele u društvu i demokratiju a da bi se od toga odbranili moramo biti jedinstveni oko nacionalnih interesa (i ne samo oko toga). :deda2:
Da, stabilnost je najvažnija. Demokratija znači nestabilnost i stalno smenjivanje vlasti. Bolje je ovako, da stalno bude jedna ista, stabilna vlast.

Proruska, naravno.

Da, stabilnost je najvažnija. Demokratija znači nestabilnost i stalno smenjivanje vlasti. Bolje je ovako, da stalno bude jedna ista, stabilna vlast.

Proruska, naravno.
Ili ako već mora postojati neka opozicija da ona pomogne vlasti da bude bolja. To sam čuo od jednog penzosa na ulici.

Тако је!

Хамзо @Scott Isle , јави се да нам објасниш.

Ne moze se koristiti oruzje za politicke ciljeve. To je osnovno, da nisi kriminalac i terorista. Dakle vojska i vrhovni sud ne mogu biti politicki. Dakle suprotno demokratskom terorizmu je Kraljevina, ili vladavina pravde.

Ne moze se koristiti oruzje za politicke ciljeve. To je osnovno, da nisi kriminalac i terorista. Dakle vojska i vrhovni sud ne mogu biti politicki. Dakle suprotno demokratskom terorizmu je Kraljevina, ili vladavina pravde.

А како можеш да стављаш знак једнакости између краљевине (краља) и правде?

Сасвим је могуће да у краљевини не влада правда (као што је могуће и супротно).

Dakle vojska i vrhovni sud ne mogu biti politicki.
А којим средствима ћеш да обезбедиш да војска и врховни суд (као државне институције) не буду политичке (а део су државе где се преко политике долази на власт)?

Mnogo toga što se zove demokratija jeste ustvari oligokratija ili autokratija i obrnuto.

Šta ćeš sa tiranijom demokratije - pita te Sokrat koji je morao popiti kukutu, još pre 2500

Sokrat i jeste bio za oligarhiju, odnosno vladavinu malog broja atinske više klase. Znači, vi koji kritikujete ''demokratiju'' danas ste ustvari boljševici koji žele otimačinu i vladavinu rulje, a Sokrata biste isto pogubili.

Back