Šta je psihološka 'normalnost'?

Ne postoji razlog za podsmeh kad su mentalni poremećaji u pitanju. Nijedan razlog i bilo koja psihička tegoba da je u pitanju.
Moras malo sire da sagledavas stvari i da ne favorizujes jednu grupu ljudi ( u ovom slucaju, ljude sa psihickim problemima. ) Ti sto se smeju ne pomazu vec odmazu. Ja sam to vec rekao, ja to ne negiram. Ali je cinjenica da se smeju s razlogom. Smeju se zato sto im je neverovatno da neko moze da padne u depresiju samo zato sto ga je devojka ostavila. A neverovatno im je zato sto se to pre nije desavalo. To je razlog zasto imaju tendenciju da omalovazavaju te probleme.

:lol:

Pitanje je:
Zasto se to nije desavalo pre a sada se desava?

Moras malo sire da sagledavas stvari i da ne favorizujes jednu grupu ljudi ( u ovom slucaju, ljude sa psihickim problemima. ) Ti sto se smeju ne pomazu vec odmazu. Ja sam to vec rekao, ja to ne negiram. Ali je cinjenica da se smeju s razlogom. Smeju se zato sto im je neverovatno da neko moze da padne u depresiju samo zato sto ga je devojka ostavila. A neverovatno im je zato sto se to pre nije desavalo. To je razlog zasto imaju tendenciju da omalovazavaju te probleme.

:lol:

Pitanje je:
Zasto se to nije desavalo pre a sada se desava?

To nije favorizacija nego elementarna empatija.

Ponavljam, razlog za podsmeh a posebno otvoreni podsmeh ljudima sa problemima jednostavno ne postoji. Da ne pričam da je to patologija sama po sebi, u najboljem slučaju manjak kulture ili socijalnih veština, ili sve zajedno.

Događaji tog tipa obično i nisu razlog zašto neko padne u depresiju, ali su okidači. Ništa novo.

Ko su ta druga "nefavorizovana grupa"?
Ko u nju spada i šta hoće?

U nju spadaju ovi sto se smeju. I oni su zrtve okolnosti. Potrebno je naci resenje za obe grupe. Ti sto se smeju trebaju da prestanu da se smeju. Ovi sto placu trebaju da prestanu da placu. A da bi se to dogodilo, potrebno je otkriti uzrok. Zasto su ljudi danas toliko osetljivi? U cemu je problem?

U nju spadaju ovi sto se smeju. I oni su zrtve okolnosti. Potrebno je naci resenje za obe grupe. Ti sto se smeju trebaju da prestanu da se smeju. Ovi sto placu trebaju da prestanu da placu. A da bi se to dogodilo, potrebno je otkriti uzrok. Zasto su ljudi danas toliko osetljivi? U cemu je problem?
Oni u ovom slučaju nisu žrtve nego nasilnici.

U nju spadaju ovi sto se smeju. I oni su zrtve okolnosti. Potrebno je naci resenje za obe grupe. Ti sto se smeju trebaju da prestanu da se smeju. Ovi sto placu trebaju da prestanu da placu.
To se neće skoro dogoditi.
A da bi se to dogodilo, potrebno je otkriti uzrok. Zasto su ljudi danas toliko osetljivi? U cemu je problem?

E to ne znam.
Ali znam da im se ne može pomoći rečima: "ne budi toliko osetljiv "!
"ne uzimaj sve srcu...!
To bi bilo kao kad bi nekom rekao ne budi toliko visok.

Ja ne bih ovako predstavljao stvarnost i realnost ljudima..
Ne volim brate da dajem garancije kad ima svakakvih budala, pa ce biti i onih koji se podsmevaju...ili koji diskriminisu...

Ali bitnije je osobi da stvara oko sebe krug ljudi sa kojima moze da saradjuje i krug ljudi sa kojima moze da zivi....
Dakle cije misljenje uzimati za merodavno?
Cije misljenje ignorisati?
Kod kojih razmisljanja uvoditi pomoc u razmisljanju?

Mislite da ja uzimam ozbiljno misljenje pijanca koji baulja, nekad kaze i nesto pametno , ali i corava koka ubode..
Sasvim sigurno sa njim se ne moze ziveti niti saradjivati u tom trenutku.
Ljudi su danas mnogo otudjeniji nego ikad sto su bili , i izuzetno su nestabilni, tako da je sve prepuno nepromisljenih reakcija....ali to se ne sankcionise....
Jos manje postoji nesto sto je uzor.
Tako da ne postoji idealan covek, ne postoji idealno uzorno bice za bilo koga ko trazi uzor....
A kako onda da se usmeri, posto ne oseca sam kako treba i kud treba?
Pa za neke stvari ce izabrati ono sto mu vise odgovara kao potreba, npr spava duze, da ima tikove podizanja glave ili tremor, tresenje ruku...
A neke ce izabrati kao kompromis izmedju svojih vidjenja i vidjenja strucnih lica ili retko i porodice...

Ne pricam o empatiji i sazaljenju , ja toga nemam u pristupu ljudima...a niko od ljudi i ne voli da ga bas sazaljevas, vole brate da im kazes konkretno , jel ne mozes da dohvatis ono sa police, dohvaticu ja, jel ne mozes da pohvatas znacenje recenice ako pricam brzo , usporicu , kazi mi ....komuniciramo , ne sazaljevamo se..

I to se pokazalo kao najbolji sistem i kod fizickih invalida a i kod dushevnih bolesnika na duze...Svi mi imamo zutu minutu, zubobolju , kad te udari ukocen misic ili ne znam sta da kazem i priblizim vanrednu situaciju u nasem ponasanju i telu..
Vrlo je vazno da se zna da postoje ljudi koji nikog ne sazaljevaju, a hoce da pomognu , sto ne bi....Nisu bas trcljivi, ne trce ali su tu...hodaju...
Postoje posveceni ljudi , to je drugo...oni pomazu i bas ciljano pomazu , ali kazem da i drugi ljudi zive i moguc je suzivot sa njima bez da vas gledaju kao ostecene vrednosno...
Imas sposobnost u nekom trenutku ili nemas, nema potrebe za dubljim analizama..
Teze za poverovati jer su ljudi zli i hoce da iskoriste, ali je tako...i cak ste rastereceni toga da ih opterecujete, jer cak ni to ne cinite...ako nisu slobodni , nece vam tog trenutka biti na raspolaganju i to je to...
Tako se stvara jedna stabilna ravnoteza izmedju onih koji pomazu u zakazanim periodicnim periodima, i onih koji pomazu kad su slobodni i ne vide to kao pomoc...
I sve su to interakcije u kojima ima i reciprociteta i celog seta medjuljudskih odnosa..
Naravno svako ce izabrati svoj set....neko ce se osamiti , jer mu je zbog nekih iskustava neprijatno da se otvara prema drugima...obicno tu postoji neka penalizacija u porodici, neko ce forsirati zanimaciju, hobi koji ima, ali to su sve odnosi sa ljudima, to mora da se uci a i da se izbegava , kako prema kome..

Ali pravno i zakonski i institucionalno , to je vec druga prica...Nikako ne mesati ta dva...
Pa ljudi ne zele da pomognu potpuno izuzetno sposobnim , narocito sposobnim ljudima se ne pomaze, jer su opasni , brzo pokazu sposobnost...

Tako da....F je oznaka za lekare i F je oznaka za institucije koje pruzaju neke pravne usluge F se mozda na selu , ne znam selo , ali ni u malim gradovima vise ne uzima kao diskriminacija....
Mnogo je i Fova, i onih koji su gori od F u smislu pretnje po miran zivot...
A to je ljudima najbitnije...a na zalost nekad F dijagnoza preterano pazi na uznemiravanje drugih, ne u fizickom nego u tom psihickom smislu , a treba obrnuto...

FB_IMG_1697992752122.jpg

POTPUNO JE ISTO I SA EMPATIJOM !!

Podeli na dva...
Prvi slucaj, ja tebi kazem da mogu da namirisem sta je sve u jelu....
60% ce se rugati...
Ako kazem da mogu da namirisem kisu do 6h unapred, rugace se 90%, ali cu dobiti opkladu...
Dakle ja cenzurisem sta cu da uzmem kao neznanje a sta kao napad na mene...

Druga stvar je kako cu nesto da shvatam kao da me se ne tice a kad da je napad, ako nemam samopouzdanja u to...ja imam u svoj nos samopouzdanja , mozda prvih 2 puta nisam imao , a posle bajo , iskustvo ....
Dakle samopouzdanje u odnosu sa ljudima....

Nisam mogao krace...
a da to je i odgovor zasto danas ljudi imaju vise problema, pa ne veruju ljudima....

Poslednja izmena od moderatora:
Broj jedan problem danasnjice je taj sto se putem vestacke selekcije favorizuju nesposobni ljudi. To je verovatno i razlog zasto su danas ljudi mnogo osetljiviji nego sto su nekad bili.
Ako sam dobro shvatila, a biće da jesam nazivaš ljude sa mentalnim poremećajima /psihološkim problemima nesposobnim i favorizovanim ?

Broj jedan problem danasnjice je taj sto se putem vestacke selekcije favorizuju nesposobni ljudi. To je verovatno i razlog zasto su danas ljudi mnogo osetljiviji nego sto su nekad bili.
jeste, jer negativna selekcija donosi sve suprotno razumu, znaci nepoverenje, jasno shvatanje da si u nemilosti , korupciju, mrznju prema drugim ljudima, lopovluk, nepostenje...

Ja sam imao nekoliko puta situaciju da ne smem da kazem nesto da ne ispadnem pametniji od sefa...I onda si u vrlo teskoj psiholoskoj situaciji , jer ako ces da ladis jaja, moze onako namazano, ako ces da odradis posao , onda ce nastupiti sukob ili nepostovanje, a ako kazes onda ces da letis sa posla ili da budes kaznjen..

A najgore je sto iako vrdas u takvom okruzenju , da si psihicki opterecen..
Inace ja sam to okruzenje shvatao kao zivot posle okupacije kad su negde u nekim sredinama dosli Pepo Bandici iz osme ofanzive a da sam ja kao rade markovic pa ako ispadnes pametan, ode glava od strane planinca, a moras da razumes da ce kasnije to proci, ali prvih par godina moras da se utajis, da se bandici raspojasaju i zavrse neke skole..

Primetio sam da psihologiju često upisuju neke otkačene, i ne baš tako normalne osobe. Psihijatri su posebna priča, taj ima moć da ti pomogne, ali i da te uništi, kako mu se ćefne. Ponekad mi smeta vaša mlaka ispraznost, mrtvo more tzv. normalnog života. Vaša 'normalnost', koja podozrivo gleda, i seče duhovno-misaonu natprosečnost, izuzetnost. Sasekli ste mnogo genija, jer ih niste razumeli. Ali opet, rečeno je 'blago niščima duhom'. Tako da, i nisam mnogo ljut. Valjda.

There is no great genius without some touch of madness.
Aristotel

To je tacno, ali samo u segmentu odnosa sa drugim ljudima.
Da li je neko u psiholoskoj normalnosti ako ima empatiju, ali nema sopstveni unutrasnji mir?

Po nekim pravcima, školama
-NORMALNI su oni koji mogu DA RADE i DA VOLE.
Jednostavna a opet dosta primenljiva def.
Jer, Depresivni ne mogu da rade.
Poremećaji ličnosti, opet, teško da mogu da vole...
itd

itd
Pa da, ali opet imaš depresivne npr. pisce, koji vole da pišu, i to je neki rad.
Te neke sfere se danas manje cene, pisana reč je izgubila od vrednosti.

Pa nije bas da ne mogu, mnogi ljudi koji imaju dijagnozu klinicke depresije idu na posao, rade, privredjuju. Licno poznajem par njih.
Sigurna u ovo? Ne bih rekao, ima toliki spektar poremecaja licnosti.
Na primer, da li si sigurna da zavisni poremecaju licnosti (pasivno zavisni i aktivno zavisni) ne mogu da vole?

Back