Šta je psihološka 'normalnost'?

Cvetoje

Primećen član
Poruka
685
Možda je malo kliše tema, ali razmišljam da, neko, da kažem, prelivanje duha, sjaj lucidnosti, tako neke osobine, po sumnjivim psihološkim aršinima, vrlo lako mogu da se okvalifikuju kao nešto loše, narcizam, vrsta ludila, ili tako nešto negativno. Ne znam, meni lično se ne dopada mnogo toga u toj priči, ali ono, deluje mi da se teži osrednjosti u čemu god, i psihologija to zove normalnost. Šta je psihološka 'normalnost', osim činjenice da se nikad nisi obratio psihologu, ili psihijatru?

Nemaš dijagnozu, nisi zaveden u 'knjigu nenormalnih'. Jednom kad dobiješ F u zdravstveni karton, to te svuda prati. Obeležen si, i moraš to da kriješ k'o zmija noge, posebno od poslodavaca. Tako se to obično gleda - bio psihologu, psihijatru? Nije normalan.
Ti pričaš o "dijagnozama" koje postavlja mahala a ne o kriterijumima struke.

To je ono kako i ja vidim, merilo većine. Izuzetnost nije stvar većine. Mnoge umetnike je verovatno bolje ne poznavati kao privatne ličnosti. Vrlo je moguće da bi te oštetili, u nekom međuljudskom odnosu. Uglavnom su to neki čudni tipovi, koji vole samoću, svoju osobenost, autentičnost, individualnost. Psihologija bi mnoge od njih verovatno okarakterisala kao narcisoidno poremećene tipove, ali nije li onda tzv. psihologija glasnogovornik rulje, i osrednjosti...

Nemaš dijagnozu, nisi zaveden u 'knjigu nenormalnih'. Jednom kad dobiješ F u zdravstveni karton, to te svuda prati. Obeležen si, i moraš to da kriješ k'o zmija noge, posebno od poslodavaca. Tako se to obično gleda - bio psihologu, psihijatru? Nije normalan.
Au, pa zar zdravstvo tako to posmatra? A i društvo...

Onda nije ni čudo da se ljudi nikad ne izliječe od dijagnoze, kad vjeruju sistemu koji to ne posmatra kao trenutno stanje!

Mislim da mešaš nenormalnost sa poremećajem ličnosti tipa narcizam. Narcis, ili psihopata ne mora psihijatrijski da bude nenormalan, on je što bi se narodski reklo -. loš čovek. Upadaju i oni u depresiju, bolesti zavisnosti što već jeste psihijatrijska dijagnoza ali i dalje nije nenormalnost. "Nenormalnost" bi laički bila odvojenost od realnosti, npr deluzije, halucinacije, teški paranoidni tripovi...

Circulus vitiosus у смислу менталних обољења. Ко одређује шта је "здраво" у менталних стања? Код физичких је углавном мерљиво.
Merljivo je i ovde samo na drugi način.

Kako ko određuje šta je zdravo? Random ljudi s ulice sigurno ne, kao što se ovde sugeriše.

To što taj isti narod ne veruje struci i njenim kriterijumima je neka druga priča ali to ne znači da oni ne postoje.

Merljivo je i ovde samo na drugi način.

Kako ko određuje šta je zdravo? Random ljudi s ulice sigurno ne, kao što se ovde sugeriše.

To što taj isti narod ne veruje struci i njenim kriterijumima je neka druga priča ali to ne znači da oni ne postoje.
Пре него што паднеш у ватру у одбрани психијатрије и психологије прво прихвати да их је не нападам. Напротив, ценим њихову стручност и велики допринос друштву када успеју да залече своје пацијенте, промене им начин и квалитет живота и врате их у некакво функционално стање за њихове породице, посао и њих лично, наравно, када је то могуће.
Ја само релативизујем појам "нормалности".

Пре него што паднеш у ватру у одбрани психијатрије и психологије прво прихвати да их је не нападам. Напротив, ценим њихову стручност и велики допринос друштву када успеју да залече своје пацијенте, промене им начин и квалитет живота и врате их у некакво функционално стање за њихове породице, посао и њих лично, наравно, када је то могуће.
Ја само релативизујем појам "нормалности".
Samo odgovaram na tvoje pitanje i usput komentarišem ostalo što se na temi provlačilo, ne znam odakle ti da padam u vatru.

Normalnost i jeste relativna ali ne toliko da svako može da je procenjuje iima sopstvene kriterijume, eto to je suština.

Back