Šta je objektivizacija i zašto je loša

Džudi S

Domaćin
Moderator
Poruka
3.015
TEMA.jpg
Objektivizacija je pravljenje nečega predmetom, objektom. Ovo je prvo značenje reči objektivizacija.

Objektivizacija se odnosi na žene i na muškarce. Sa jedne strane muškarci posmatraju ženu kao seksualni objekat, a to isto ( možda u manjoj meri) čine i žene.

I žene same posmatraju svoje telo, i ukoliko ono izgleda neprivlačno, počinju sa izgladnjivanjem što dovodi do anoreksije.

Zašto je objektivizacija loša?

Jako je loše što se u objektivizaciji posmatra samo telo žene, i možda u manjoj meri muškarca. Objektivizacija poništava ličnost osobe koja je objekat. Psiha te osobe nije važna. Razmišljanja i želje neke osobe nisu važne.

To u velikoj meri utiče na psihu. Osobe koje se posmatraju kao objekti, gube samopouzdanje. Osećaju krivicu. Pored anoreksije koja je poremećaj ishrane, dolazi i do depresije.

Šta mislite o objektivizaciji?

Da li postoje benefiti objektivizacije?

Zašto je, po vašem mišljenju, objektivizacija loša?

Napomena: Ovo je potforum Psihologija i molim vas da diskusija ostane u domenu psihologije.

Objektifikacija nije samo sa fizickim telom.

Kada zena dozivljava muskarca kao sredstvo za ostvarivanje svojih ciljeva, to je objektifikacija.

Znaci, odnos sponzor-sponzorusa je odnos gde obe strane vrse objektifikaciju, i to je dobrovoljni ugovor o objektifikaciji.

Moze da bude dobra ili losa samo u kontekstu, ne sama po sebi, to nije nikakvo nasilje, vec nacin percepcije.

Losa je ako postoji nerazumevanje o ugovoru/dogovoru/ljudskom odnosu koji se ima.

Opet sviram ali mislim da niste zreli za ovakvu temu nego ce biti ono sto primecujem da meni smeta, a da ostane ono sto mi prija...

Jer da se ne lazemo ljudi obozavaju objektivizaciju, obozavaju, narocito danasnji u trendu i uopste psihoprofili , znaci feministi feminacisti , modernisti ugladjeni , sve to obozava objektivizaciju...

Sta ce reci i uraditi osoba koja koristi asertivnost.....pa pronaci argumente i medju objektivizacijama koje moze da primeni kod sebe...

Stvarno , znam da ne moze da se ocekuje ni od onih koji su u psiholoskim vodama svest o tome, ali probajte malo prst na celo pa cete videti da je tema o objektivizaciji toliko deo savremene kulture da se ne moze ovako negativno ocenjivati.....to je odavno proslo nivoe vrednovanja sebe i o sebi da bi imalo smisla ili nekog nivoa..

Moja drugarica sa studija je to lepo rekla, niko nece da kupi macku u dzaku , a vaspitana pitoma do daske....ali pametnica....sve je ukapirala u pravoj meri...

Jer da se ne lazemo ljudi obozavaju objektivizaciju, obozavaju, narocito danasnji u trendu i uopste psihoprofili , znaci feministi feminacisti , modernisti ugladjeni , sve to obozava objektivizaciju...

Sam si dao odgovor ko obožava objektivizaciju. Samo, da li i drugi obožavaju objektivizaciju, bez obzira što ona poništava ličnost osobe koja je objekat?

Sebi sam SUBJEKAT među drugim SUBJEKTIMA.
Nemam šta da razmišljam o objektivizaciji jer objekat može da mi bude samo privremena ali podnošljiva fiksacija u nekome. Nisam rob ikome, pa ni sebi.
Gde ces ovima da tako pricas, ne razumeju to oni ali lepo naglasena razlika...
Wow prijatno iznenadjenje, bice jos vece ako ne bude izbrisano...

Zenska psihologija licemernog PR pristupa da se ne primeti da brisu, a da spinuju..
To je druga pojava, transsubjektivizacija...gde od konja prave magarca jer im tako odgovara.....mozda moze da se veze i za ovu temu , mada to su totalno drugi pristupo , nebo ako je ovo zemlja...ali iste osobe vredja konkurentnost subjektivne vrednosti , u odnosu na sopstvenu subjektivnu valorizaciju pa u smislu da su ostecene stranke iste , povezane su teme...

Osobu koja nije ugrozena transsubjektivizacijom, obicno ne tangira ni objektivizacija..

Cesto roditelji kad se osete ugrozenim ili slabije vrednim u odnosu na decu pribegavaju transsubjektivizaciji , tj posto ne razumeju ili im je tesko da prihvate da su im deca toliko napredna u odnosu na njihove moralne ili intelektualne nivoe, vrse neke vrste transsubjektivizacije, tj tumace naivnije, banalnije poteze i objasnjenja i nivoe i zahteve svoje dece....da ne bi bili inferiorni...

Poslednja izmena od moderatora:
Sta se sve ustvari koristi za objektivizaciju...i koji su motivi , kad bi to krenuli , tek bi se sve okrenulo , a to nece proci na forumu , cim vidis da je krenulo sa negativnom valorizacijom to je agenda, a cim ima tu agendu , kako ce opstati ta agenda ako je spremno oruzje koje ce pokazati da sve osobe sa takvom agendom imaju problem i sa svojim prihvatanjem i koriscenjem objektivizacije zbog motiva a ne konkretne jedne upotrebe....
kako razdvojiti pravu stranu uzjahivanja od pogresne strane,

Zato i vazi pravilo da u pocetku dok ne nauce kvalitetni muskarci nemaju uspeha kod osvajanja zena, jer zena bezi od onog koga ne moze da shvati , da kontrolise ili da ga tretira kao normalnog , muskarca koji je muzjak i ima tri osobine, da je za sve sto ga ne interesuje povrsan, da je gladan pitchke, i da se trudi da ispadne dzek i skida zvezde da bi impresionirao devojku dok je osvaja....ili kad je doosvaja....

Toliko je povezano u psihologiji i narocito ako su defektne psiholoske licnosti seksualnost sa objektivizacijom i narocito mediokritetizacijom da ova tema nema sanse da se ne zloupotrebi kad je vec agenda, a ne samo tema....

Ti niosta ne citas, samo svoji autoimuni baloni...

Pa objektivizacija je toliko prisutna da ti je pitanje besmisleno...
To je deo mz odnosa....

Bila je tema sta raditi kad ste sa devojkom a izadje vam rasna plavusa iz zbunja spusta minic i otresa se od tek dozivljenog seksa...

Nije bas bukvalno takva tema, ali je bila takva situacija na kalemegdanu, meni licno se desila a ova iz videa je otprilike kako je izgledala ta koja je bum tras naletela na mene...
Nisam bio sa devojkom nego sa nekim, ali je bilo i drustvo i niko ne komentarise kad se dese intezivne stvari koje su ocigledne, samo na forumu imas posla sa osobama kojima je sve nekako uz dokaz priloziti...kao da realnih intezivnih dozivljaja i nema...

Nalazenje ljubavi uz konkursnu dokumentaciju...

A nije bas da imaju malo raubovanja....

Znaci drustvo od 20tak mesovitih osoba, vece 22h , kalemegdan, mozda je bila i gitara , ne secam se, i izlazi ovakva i niko rec nije pisnuo jer su videli razvoj i razmenu pogleda izmedju nas dvoje....
Objektivizacijom do zvezda......

Ono sto vi ne shvatate je da komunikacija ide u polovinama sekunde ili krace i to nije nesto sto je slanje pa tumacenje, to je komunikacija....ocima, i nije uopste dvosmisleno , osim laicima....
ili wannabeima..

Kad imas normalne osobe sa normalnim iskustvima, onda se ne mogu sakriti igre u ocima, iskre, zelje, zudnje, niti zelis da ih sakrivas, pa cekas ili ceka 6 meseci godinu , dve tri cetiri 10 godina ceka na taj trenutak.....i na to trajanje u tim pogledima i iskazima a ne pregovorima....tu nema pregovora....

kako objasnjavati sta nije objektivizacija...

Da li je nepozeljno to sto obozavam kad vidim kako ume da odgovarajuce prelomi u struku ili u kuku jer mi to kazuje da ume da se krece i prati ritam, muzicki ili seksualni ,Da li je nepozeljno da volim sto ima ivice oko obraza od smejanja stvori linije sto mi kazuje da se cesto smeje, jos ako joj i porasle jagodice od takvog stava tih 60 misica lica koji rade u toj pozi lica..

Da li je nepozeljno sto citam iz ociju sta joj se svidja na meni i sto joj odajem sta mi se svidja na njoj i ne smatramo to bezobrazlukom nego davanjem komplimenata...
Da li je nepozeljno to sto znam da ne pusi iz boje njene koze i ona to zna o meni u mikrosekundi ...
Da li je nepozeljno sto vidi da imam snazne ruke i ramena, nebitno zbog cega i da zeli da zagrize u te misice ramena, ne razmislja uopste o drugom bar 3 sekunde nakon sto ih je videla, cak ni o meni ...kasnije ce..

Da li je nepozeljno to sto istovremeno osecamo ubrzano kucanje srca i neki pritisak ispod pupka...ali kao osvezenje , ne kao vrelinu...

Da li je nepozeljno sve ono somatsko sto cu zaboraviti da napisem a desava se u tih minut ili dva, jer kad su osobe hrabre, zovi to bezobrazne, ili slobodne, one ne prekidaju tu pricu kad krene, ja je ovde samo vizuelno instrumentalizujem, ali se isto a potpuno razlicito desava i kad je prvi put vidjenje u nekoj tamnoh haljini gde nema oblina, i ona je deverusa na svadbi.......i isto traje..... ako to zelite da traje...

Jok zbog neke zezancije cete da prekidate to uzivanje u pracenju svake linije tela koja nije iskazanost samo tela nego i mnogih drugih stvari , kod onog ko ume da gleda.....a kod onog ko ne ume da gleda prestane posle 10 sekundi i vidi se nema vise, gleda ko blesa sa nebesa, tj ne ume vise da cita nista novo...

Ne ume da prati linije , da cita , da uziva, da objektivizuje ...

Ups, jesam li ja to oborio tezu i temu.....

Da li ja govorim o tome da neko uspesno objektivizuje osobu cak i kad mu osoba prica o svojim hobijima, aa pa znam i jelena to voli kao hobu , to vole sve koje prate modu , ili sve koje se loze na ove nove nokte....ili to rade sve koje rade to i to...
Sta sam ja uradio time.....tipizirao sam osobu i svaku njenu izuzetno individualnu ispoljenost....sveo sam sve na ti si tako kreativna , kreativno biras kako trosis svoja interesovanja i vreme , kao ta i ta , ta i ta, ta i ta....

Ili ona mene ako kaze jaoj ramena kao alen delon, kosu kao kalember, lice kao taj i taj glumac, ups interesovanja, cudak, ups interesovanja cudak, ups interesovanja cudak.....tj ne zna nikog ko ima takva interesovanja takve stavove, takvu zabavu...

Dakle....objektivizacija ili subjektivizacija preko standarda i tipova.....
Objektivizacija gde vidi da svaku liniju tela neko vidi totalno drugacije, pa se i ne pita, jel se ja tebi svidjam zbog tela ili zbog sebe....pa telo ti je procitao , nije ga citao kao glupak, nego strucno sa naglaskom na rucno...
Naravno da se sad postavlja pitanje, kad su obicne osobe, onda je zahtevanje subjektivnog tretmana jedini nacin da nismo svesni koliko smo na konkursu i komparativnim procenama svoga partnera.....tj da se svi medjusibno tipiziraju i mediokritetiziraju i da je to naravno ocekivan i zeljeni put....

Strah od sopstvene plagiranosti....
Ono sto najcesce vidim a kao svi se trude da ne vide kod sebe je upravo to , zelja da sakriju od sebe da ih interesuje koliko love ima, koliko mu je imucna familija, koliko veza imaju , koliko je spreman da se zrtvuje i da li ima skrivene mane, i koliko ugodnosti ce da ponudi , a ne da li ja njega nesto zadovoljavam sto zeli , ako to ne zahteva.....Ako ne zahteva, odlicno , to cemo eliminisati , ne zahteva....ubaci da ga zadovoljava ono sto najradije nudis...
trampa koja je odlicna u najavi..

Poslednja izmena:
Hajde da zadovoljim agendu teme, postoji objektivizacija.....
To je kad naleti Jelena Bacic ovako drusna, a nije ta sa Kalemegdana i ja se nalozim na Jelenu Bacic i svasta se desi , a u sustini izvor strasti i pozude je ona sa Kalemegdana....

Tu ide i problem.....svi to rade koliko sam primeti , a ja izbegavam...ima prednosti i nije bas lako , ali ima prednosti zasto to radim....ima benefita za mene ....
Dakle svi vole kad ih napali neka erotska situacija i osoba pa posle imaju fetish situaciju , odlicno za drkicu, ali i za razvijanje fetish situacije...

Ili razvoj igrica seksualne i erotske prirode..

Culi ste verovatno pricu da skoro svaka veza ima situaciju gde partneri pomazu uzbudjenju tako sto zamisljaju nekog drugog da trenutno sa njim vode ljubav umesto onog partnera koji radi fizicke radnje..

To je objektivizacija, a ne ono kad gledas obline koje te privlace....
Ovde vestacki dizes sebi erotiku a 20 godina si sa pogresnom osobom u vezi....
Ali sad ja trebam da se fajtam sa svim psiholozima sveta, pa jos sa praktikantima psihoterapeutima, ma hajde....
Pa dzepna izdanja kako doci do srece....pa magazini in pa casopisi...

Pustis ceo svet da ode u 3pm i da svi budu nesretni i radis ono sto znas da nece dovesti do nesretnosti bar tebe, mozda ces biti gladan, bez partnerke, ali kad je tu , onda si sretan, ne ubacujes Salmu Hayek u krevet u zadnja 2 minuta pred svrsku...
Ili moniku Belucci...

Back