Šta je najbolje za čuvanje digitalnih podataka?

Ја предлажем флеш меморију.
Копирање фотки са мобилног телефона на флеш се може обавти преко USB To Type C Adapter
Xgt4EAk.png

Samo da nije neki klaud.Da li je to dvd koji ima rok trajanja ili fleš ili hard.
Šta najmanje podleže zubu vremena i ekstreno je pouzdano od tehnologije i da se teško kvari a a za čuvanje slika i drugih podataka
Vidi....Bilo sta elektronsko je VRLO RIZICNO za cuvanje podataka...Hard disk zavisi kako ubodes seriju ali uopsteno su na duze staze nepouzdani. SSD kazu da je nemoguce izvuci podatke ako crknu ali-od 2 SSDa jedan 8 ili 9 godina drugi 2+ NIJEDAN nije crkao....USB je super za prenose podataka ali za cuvanje-ja to ne bih radio. Jednostavno USB ce JEDNOM da rikne a uijedan tesko da ce duze od decenije da sastavi...Nekpo pomenu DVD? Ne, to ne...Prvo treba tii BRDO DVD-ova, drugo=i oni pitanje da li ce biti citljivi vremenom...A treba ti i funkcionalan citac...Slicno vazi i za Super Blu Ray disk ili tako je neka oznaka-kazu da bi TREBALO da mogu da "prezive" i do 50tak godina ali-opet treba ti CITAC koji je ispravan ace ce biti"imam konzervu ali nemam otvarac :))"
E sad moj recept je-backup na STO VISE MESTA-jedan na cloudu, jedan na eksternom SSDu, jedan na eksternom Hard disku, i mooozda jedan na taj Super BluRay...I to sve kad kacim-kopiram podatke gasim NET i ne radim NISTA DRUGO! I da taj uredjaj se kaci na komp ISKLJUCIVO tokom pravljenja backupa!!
a sad ono-jedan od ta 3-4 medijuma ce valjda da prezivi...

Samo da nije neki klaud.Da li je to dvd koji ima rok trajanja ili fleš ili hard.
Šta najmanje podleže zubu vremena i ekstreno je pouzdano od tehnologije i da se teško kvari a a za čuvanje slika i drugih podataka
Od svega navedenog, doduse ja nisam imao nekih problema sa diskovima, evo i dan danas mi rade posle nekih 20tak godina, ali ih nisam grebao i vukao svuda nego spakovani lepo.

Ja sam 19685 slika prebacio sa silnih cd-ova na google kloud, nek rade sa slikama od 20 godina sta hoce, samo neka ih mi ne izgube ;)

Manje vise sam to uradio da familija moze digitalno da lista uspomene, lakse je i pristupacnije

Копирање фотки са мобилног телефона на флеш се може обавти преко USB To Type C Adapter
Xgt4EAk.png
I da stavis i zakljucas flash memoriju u fioku i da je ne diras uopste pocece polako da gubi podatke sama od sebe nakon 7-10 godina. (neke cak i pre, neke kasnije, nikad se ne zna sa elektronikom )

U njima se nalaze mali tranzistori u kojima se podaci cuvaju (slike, dokumenti, snimci ...) u vidu elektricnog naboja. Taj elektricni naboj "curi" i gubi se vremenom jer tranzistori "popustaju" polako. Takodje to sve moze da ubrza promena temperature, oksidacija itd.

CD ili DVD upisuje podatke fizicki, znaci svaka slika, video, dokument je "fizicki" urezana kao da si ih nozem urezbario po povrsini diska, samim tim dok sam DISK traje (tacnije folija) trajace i podaci na njemu, kao kada urezes poruku o stablo drveta, sto znaci da ce i nakon 100 - 150 godina kada ga pronadje neko moci bez problema da vidi sta se nalazi na njemu.

I da stavis i zakljucas flash memoriju u fioku i da je ne diras uopste pocece polako da gubi podatke sama od sebe nakon 7-10 godina. (neke cak i pre, neke kasnije, nikad se ne zna sa elektronikom )

U njima se nalaze mali tranzistori u kojima se podaci cuvaju (slike, dokumenti, snimci ...) u vidu elektricnog naboja. Taj elektricni naboj "curi" i gubi se vremenom jer tranzistori "popustaju" polako. Takodje to sve moze da ubrza promena temperature, oksidacija itd.

CD ili DVD upisuje podatke fizicki, znaci svaka slika, video, dokument je "fizicki" urezana kao da si ih nozem urezbario po povrsini diska, samim tim dok sam DISK traje (tacnije folija) trajace i podaci na njemu, kao kada urezes poruku o stablo drveta, sto znaci da ce i nakon 100 - 150 godina kada ga pronadje neko moci bez problema da vidi sta se nalazi na njemu.
Boldovano je tacno ali samo delimicno i uslovno receno. Elem-sam disk se vremenom lako izgrebe, osteti a i desi se da sam od sebe jednostavno nece da bude "procitan". Takodje vezano s cuitanjem-da li ces za 50/100/150 pa i 20godina imati funkcionalan ispravan CD/DVD citac? Sad vec se mnogo manje koriste, manje su dostupni a i ogromno je pitanje hoce li biti delova, servisa i slicno za njih za tih narednih decenija/vekova...? Tzv Super DVD il Super Blue ray ima neki zivotni vek od 50 ili 100 godina ali- citac za njih...?Mhm...?

Boldovano je tacno ali samo delimicno i uslovno receno. Elem-sam disk se vremenom lako izgrebe, osteti a i desi se da sam od sebe jednostavno nece da bude "procitan". Takodje vezano s cuitanjem-da li ces za 50/100/150 pa i 20godina imati funkcionalan ispravan CD/DVD citac? Sad vec se mnogo manje koriste, manje su dostupni a i ogromno je pitanje hoce li biti delova, servisa i slicno za njih za tih narednih decenija/vekova...? Tzv Super DVD il Super Blue ray ima neki zivotni vek od 50 ili 100 godina ali- citac za njih...?Mhm...?
Kako uslovno i delimicno" tacno ? Elektricni naboj je suva definicija samog principa upisa podataka na NAND flash cipove.

Elem-sam disk se vremenom lako izgrebe, osteti a i desi se da sam od sebe jednostavno nece da bude "procitan".

To je upravo prednost diskova kao sto sam gore i rekao, jedini nacin da se izgube podaci jeste fizicko ostecenje diska. Dok za ostale medije to nije slucaj. Inace podaci sa CD/DVD-a ne mogu da nestanu sami od sebe, to je nemoguce, podaci sa CD/DVD iskljucivo mogu da nestanu samo ako je disk izlozen fizickom ostecenju.

Sto se tice toga da li ce u buducnosti postojati citaci za DVD/CD, definitivno ce nadziveti sve ostale medije koje imamo danas iz prostog razloga jer ce uvek postojati kolekcionari koji sakupljaju stare filmove i muziku na CD/DV/BlueRay i samim tim ce jos dugo postojati potreba za takvim citacima. Nesto slicno kao sto je slucaj i sa gramofonima.

Sto se tice back-up-a na hard /SSD diskovima, najbolja alternativa je RAID10 konfiguracija +Cloud, ali je za takav backup potreban bukvalno namenjen "server" koji ce raditi 24/7 365 sa konstantnim odrzavanjem.

@BLANKED da ne citiram ceo tekst-izvini ali nisi u pravu. Moze da se desi da nece da proocita CD vrlo lako. I laser i mehanika na citacu isto tako lagano rikne. I sta god ti mislio preko ljudi masovno NE KORISTE CD/DVD pa ni Blu Ray. Racunaj jedan DVD od 4,7 Gb koliko ti treba DVD-ova za 1 Tb? Samo jedan Tb? oko 200 DVDova!!! razumes li ti koliko je to fizicki prostora>? Koliko treba da se najde odredjeni podatak? P.C. Sta mislis ZASTO danasnja kucoitsa nemaju predvidjen deo za DVD rom? HM/?

@BLANKED da ne citiram ceo tekst-izvini ali nisi u pravu. Moze da se desi da nece da proocita CD vrlo lako. I laser i mehanika na citacu isto tako lagano rikne. I sta god ti mislio preko ljudi masovno NE KORISTE CD/DVD pa ni Blu Ray. Racunaj jedan DVD od 4,7 Gb koliko ti treba DVD-ova za 1 Tb? Samo jedan Tb? oko 200 DVDova!!! razumes li ti koliko je to fizicki prostora>? Koliko treba da se najde odredjeni podatak? P.C. Sta mislis ZASTO danasnja kucoitsa nemaju predvidjen deo za DVD rom? HM/?
Ima i medju najnovijim kucistima mesto ostavljeno za optiku.Optiku samo treba odrzavati i procitace CD i preko 20 godina star.Provereno.

Tacno, moze da se desi da se pokvari citac ali ne i disk. Ne razumem?

Pitanje teme je bilo sta najmanje podleze zubu vremena i koji vid medija je najdugovecniji.

Cinjenica je da je opticki disk definitivno najdugovecniji, sve senzitivne privatne uspomene narezes i zaboravis na njih najmanje 200 godina. Ti si rekao da disk moze da izgubi podatke sam od sebe sto stvarno nije tacno, ne razumem zasto ubacujes takvu zabunu? Normalno da ce da izgubi podatke ako se osteti.

Cinjenica je da je prosecan zivotni vek podataka na flash memoriji / hdd (ssd je najgori po tom pitanju) oko 10 godina a vrv. je i manje, i cuvanje arhive na flesci je neozbiljno i nepouzdano uvek ces morati da proveravas i da se mlatis bukvalno sa tim periodicno.

E sad ja tebe ne razumem sta zelis da kazes?

Све иначе има рок трајања.
Ако има много података, онда је на три одвојена хард диска (али не екстерни хард дискови већ интерни који се прикључују на екстерно кућиште). Никако SSD, само механички дискови.
Што се DVD дискова тиче, то је одлична опција.
Потребно је само купити квалитетне медије и резати на мањим брзинама.
Имам дискове који су стари више од 10 година, и даље раде.
Имам два резача, ако неки стари нарезани аудио диск не ради добро, ако га један уређај не може очитати, други сигурно хоће.
Што се дата дискова тиче, они се нарезују једном и ко зна кад пусте тако да је то безбездно. Само немојте користити најјефтиније дискове за резање и нарезивати како било. Само квалитетни медијуми и на најмањим брзинама.
Xgt4EAk.png
То ти је најсигурнији начин а и најбржи да изгубиш све.

Cd i dvd nemaju rok trajanja imam ih iz 90ih
Koliko si puta iscitao te diskove? 2, 3 , 5 puta...? Na temu nemam nameru da se natezem interese namam nikakav ali-da su diskovi toliko pouzdani koristili bi se masovno a upravo je suprotno-koriste se sve manje i MANJE!! pod diskovi mislim na CD/DVD. Drugo-sa xzy diskova sam imao slucaj-ubacim ga u citac, krene da ga vrti, pa buferuje pa to TRAAAAJEEEEE...I sve gledam ":hoce li nece li" Trece-vec sam rekao DVD ROM kao opticki uredjajo opusteno rikne SAM OD SEBE! I za 30/50/100 godina-dzaba ti i da imas funkcionalan CD/DVD-kad citac vrlo verovatno nece biti...I bice siituacija iz crtanog filma"imam otvarac ali nemam konzervu" i obrnuto...

1.na CD koji je 700Mb treba 100 diskova za 70 Gb!!! 1400+ za 1 Tb....!!!! Znate li koliko vremena treba samo da se fizicki ubaci a da ne pricamo fizicki iscita tioliko diskova...?
2. Vezano za prvo jeste l;i svesni koliko je to FIZICKOG PROSTORA pa i 100-200a ne par hiljada diskova...?
3. Na cega ces da prikacis DVD citac iz tog vremena pobogu najobicniji ATA citac sam bacio jer nemam NA CEGA da ga prikacim...? > Jednog dana isto ce biti i sa SATA citacima...
Da nabrajam dalje...? Sve i da jeste u pravu za dugovecnost CD/DVD diskova kad uzmete u obzir sve gore da li vredi...?
P.C. 5. pogledajte na bilo kom ozbiljnijem hardver Forumu sta koriste-fotografi, videografi ili BILO KO kome je bitno da ima sacuvan podatak(puno podataka). Garantujem da NIKO ne koristi opticke diskove. Pametnom dosta.

1.na CD koji je 700Mb treba 100 diskova za 70 Gb!!! 1400+ za 1 Tb....!!!! Znate li koliko vremena treba samo da se fizicki ubaci a da ne pricamo fizicki iscita tioliko diskova...?
2. Vezano za prvo jeste l;i svesni koliko je to FIZICKOG PROSTORA pa i 100-200a ne par hiljada diskova...?
3. Na cega ces da prikacis DVD citac iz tog vremena pobogu najobicniji ATA citac sam bacio jer nemam NA CEGA da ga prikacim...? > Jednog dana isto ce biti i sa SATA citacima...
Da nabrajam dalje...? Sve i da jeste u pravu za dugovecnost CD/DVD diskova kad uzmete u obzir sve gore da li vredi...?
P.C. 5. pogledajte na bilo kom ozbiljnijem hardver Forumu sta koriste-fotografi, videografi ili BILO KO kome je bitno da ima sacuvan podatak(puno podataka). Garantujem da NIKO ne koristi opticke diskove. Pametnom dosta.
Sada brate ima i SATA optike,aDVD-a od 8 i 16 GB-a.Inace imam dosta CD-a i DVD-a sa slikama i muzikom,filmovima.Kada se napakuju u visinu jedan na drugi i ne zauzima toliko mesta.Necemo ih redjati jedan pored drugog.

Sto mora 700Mb kad ima i veci?

Back