Quantcast

Šta je istina i kako se ona može doznati?

zofr

Domaćin
Poruka
4.644
Истина је оно што у вама не изазива никакву сумњу. Дакле, она је субјективна. Овако је накако истину дефинисао Декарт, и она ми је најприхватљивија.

Ово значи да постоји више истина, али постоји само једна апсолутна истина којоу може само по неко докучити, или нико.

zofr

Domaćin
Poruka
4.644
Da, istina je subjektivna i potice od Boga.
У Светом писму негде пише, парафразирам: Божије је да скрива, а царево да открива.

Дакле, Бог нам не саопштава апсолутну истину, већ нам дозвољава да дорасли њу откривају.

svesnaglista

Legenda
Moderator
Poruka
64.027
Ako u Japanu posetite neki budistički hram, verovatno ćete naići na dva ogromna,
zastrašujuća kipa, nalik demonima, kako stoje sa obe strane kapije. Oni se nazivaju
čuvarima istine i njihova imena su - paradoks i konfuzija. Dok se nisam sa njima sreo,
nikada mi nije padalo na pamet da su istini potrebni čuvari ili zapravo, da je njoj
otrebno čuvanje. A da mi je to i palo na pamet, pretpostavljam da bih zamišljao
nekakve lepe, anđeoske čuvare.

Zašto su onda ovi kipovi toliko zastrašujući i preteći? I zašto su predstavljeni čuvari
istine, a ne istina sama? Malo pomalo, počeo sam da shvatam implikacije svega
ovoga. Ne može postojati slika istine. Istinu ne možemo zarobiti u nekakvu sliku,
rečenicu ili reč. Ona ne može biti spakovana u teoriju, dijagram ili knjigu. Kakve
god da imamo pojmove o istini, oni nisu u stanju da nas do nje dovedu. Tako,
pokušavajući da uhvatimo istinu, prirodno je da se susrećemo sa paradoksom i
konfuzijom.

Cela stvar ide ovako: iako stvarnost doživljavamo neposredno, mi je ignorišemo.
Umesto toga, pokušavamo da je objasnimo ili zarobimo putem ideja, modela,
verovanja i priča. I upravo zato što naša objašnjenja drugima ili samima sebi nisu
stvarnost, ona se nikada ne poklapaju sa stvarnim iskustvom. U raskoraku između
stvarnosti i naših objašnjenja prirodno je da se jave paradoks i konfuzija...

I tako nam istina izmiče. A i kako bi drugačije moglo biti? A potrebno je jedino da
vidimo kako istina i stvarnost svetlucaju iza tog začaranog kruga paradoksa.
Jednostavno, ako ne bismo pokušavali da prikujemo stvarnost, konfuzija nas više
ne bi vrtela u krug. Ipak, ono što možemo da uradimo jeste da pažljivo motrimo na
ono što se zaista događa oko nas i uočavamo da naša formulisana uverenja, pojmovi
i priče nikada do kraja ne objašnjavaju ono što se odigrava. Naše oči moraju ostati
otvorene dovoljno dugo kako bismo iznenada bili preplavljeni novim iskustvom,
novom svesnošću, koja razbija u paramparčad naše stereotipne misli i dobro poznate
priče.

Sebe možemo osloboditi paradoksa i konfuzije samo kada sebe stavimo u jedan
otvoren i istraživački mentalni okvir, u isto vreme pazeći da ne insistiramo na nekom
pojedinačnom verovanju, bez obzira koliko ono izgledalo opravdano. Ako tragamo
za istinom, otkrićemo da ne možemo poći od bilo kakvih pretpostavki ili kocepata.
Umesto toga, moramo svetu prići sa golom, ogoljenom pažnjom, videći ga bez
ikakvih predubeđenja - bez koncepata, verovanja, pretpostavki, planova i očekivanja.

Steve Hagen

aeternum

Poznat
Poruka
8.476
У Светом писму негде пише, парафразирам: Божије је да скрива, а царево да открива.

Дакле, Бог нам не саопштава апсолутну истину, већ нам дозвољава да дорасли њу откривају.
Istina je od Boga i ona je apsolutna.
A koliko nam je Bog otkrio istine to je drugo.

zofr

Domaćin
Poruka
4.644
Istina je od Boga i ona je apsolutna.
A koliko nam je Bog otkrio istine to je drugo.
Бог нам шаље поруке о томе како исправно живети, дајући нам један морални оквир понашања. Он нам каже и обожите се и умножите се. И ми тек сада видимо колико смо одступили од његових порука не схватајући да је то узрок наших невоља.

Те поруке јесу у складу са човеком на Земљи, јер је човека створио по свом обличју.

Поруке не спадају у категорију истине или неистине које треба преиспитивати. Једноставно то су поруке од Бога, то су поуке на којима смо му захвални.

Истина је да Бог зна апсолутну истину, а како и не би када је он Творац универзума и свег живог. Али он нам не саопштава истине о универзуму и о животу, али нам јасно каже да не злоупотребљавамо своја знања за остваривање себичних циљева (на много места у Светом писму).

manem78

Zainteresovan član
Poruka
116
Objekti se stalno menjanju. Pisana rec opisuje istinu. Opis i opisano nisu isto. Razlika je blago receno poput sunce i njegova sjena.
Stoga Istina je nedokuciva intelektom. Ona se da samo spoznati.
Pitanje je koliko istine možemo spoznati? :think:Postoji domen poznatog, nepoznatog i nespoznajnog (nesaznajnog). Nepoznato možemo spoznati, ali nespoznajno ne. Prosto nemamo alat kojim možemo spoznati taj domen (domene). Čula, intelekt... Grubo rečeno za slepog čoveka plava boja spada u domen nespoznajnog.

Oshov Magarac

Zainteresovan član
Poruka
150
Pitanje je koliko istine možemo spoznati? :think:Postoji domen poznatog, nepoznatog i nespoznajnog (nesaznajnog). Nepoznato možemo spoznati, ali nespoznajno ne. Prosto nemamo alat kojim možemo spoznati taj domen (domene). Čula, intelekt... Grubo rečeno za slepog čoveka plava boja spada u domen nespoznajnog.
Kada se transcendira um, intelekat, tada svesnost se shiri. A koliko? To zavisi od toga u kolikoj meri trazimo istinu.
Ne pravo pitanje je; Sta je ISTINA? Mi smo culi rec ISTINA i da treba da se trazi i spozna, i pokusavamo, a ustavri nemamo pojma sta to trazimo!
Uglavnom trazimo nesto nama vec poznato, nesto u sta verujemo. a Istina je nepoznata, totalna NEPOZNANICA. Ne lici na nijedno nase iskustvo zivota.

louiskrstic

Ističe se
Poruka
2.690
Kroz veliki broj života (inkarnacija) mi kao večita Bića. Duše, prvo iskustveno otkrivamo pojedine duhovne zakone ili Zakone Boga kako bismo živeli u skladu sa njima. Na taj način ekspandira (izrasta, odnosno širi se) naša svest koja je duhovna kategorija a ne intelektualna.
Ono što kod sebe nazivamo svest nije ništa drugo do li naš dnevno funkcionalni program - naša humana svest. Dok pojedinac ne shvati da on nije fizičko telo i sve dok govori da 'ja imam Dušu' ili 'ti imaš Dušu', te 'moja Duša,' 'tvoja Duša' dotle je to najbolji znak da takva osoba (ili mi sami) nemamo nikakvu šansu da spoznamo išta više ili išta dublje o samom životu (Istinu).
Zašto tako?
Baš zato što ovaj svet i svi ostali svetovi nižeg pola kreacije postoje zbog nas, Duša, da bismo se u njima školovali - ekspandirali svest. Naša ego svest slično našim fizičkim telima ima jednokratnu upotrebu.
Ono po čemu se razlikuju dve osobe jeste ta duhovna svest koja iz života u život ekspandira. Zato, nije svako od nas kandidat da može krenuti u spoznaju najviše istine o samom Životu. Sa time mislim da svako od nas mora sam sebe podići do određenog nivoa pre nego zaradi pravo ili, pre nego što bude u mogućnosti da polako spoznaje najvišu istinu.
Kada pojedinac dosegne određeni stadijum duhovne zrelosti otkriva da ni jedna knjiga, ma kako sveta mislili da ona jeste, ne sadrži istinu. Takva osoba otkriva da Bog Govori sa Dušama preko svoje Reči a to je zapravo Duh Sveti. Tačnije, govori preko dvojnog aspekta Duha Svetog (koji je Reč Boga) a to su duhovna Svetlost i duhovni Zvuk.
Svako ko želi znati najvišu istinu može jedino preko ostvarivanja kontakta sa ova dva aspekta, Svetlosti i Zvuka, ostvariti ono što ili ono za čim ima potrebu. Ta unutarnja potreba je neophodna da bi pojedinac imao dovoljno jaku motivaciju da istraje do same Istine.
Nikakve priče, nikakve knjige i nikakvi pisci ili nazovi učitelji ne mogu dati istinu. Ona se može zaraditi i dobiti preko kontakta sa ovim aspektima.
Na tom putu pojedinac će dobijatu pouke preko snova ali i budnih snova a da bi imao prave pouke koje će ga voditi najkraćim putem neophodno je da potraži i nađe pravog i jedinog predstavnika Boga u ovom svetu.
Samo taj pojedinac ima moće da preuredi karmu pojedinca kako bi je ovaj odradio u ovom životu i dosegne željeni cilj.
Na tom putu će najpre putovati u svojim snovima a onda i potpunoi svesno svim višim svetovima dok ne dosegne stadijum da Zna Sebe - Dušu. Tek posle toga kreće dalje do realizacije najvišeg stadijuma svest i tek onda da zna Boga.
Svojom humanom svesti čovek ne može znati Boga ma koliko verovao ili mislio da može.
Mnoge, nazovi mudrosti ili nazovi znanja nisu ništa drugo do li gola mentalna mudrovanja u kojima i nema nikakve istine.
Istinu može čoveku dati samo onaj ko je već ima, tačnije on može odvesti pojedinca do najviše istine a to je onaj jedan, jedini predstavnik Boga, Kreatora u ovom svetu.
Istinu ili iskustveno znamo ili samo mentalizujemo o njoj a to mentalizovanje nije istina niti je to znanje.

Oshov Magarac

Zainteresovan član
Poruka
150
Na tom putu pojedinac će dobijatu pouke preko snova ali i budnih snova a da bi imao prave pouke koje će ga voditi najkraćim putem neophodno je da potraži i nađe pravog i jedinog predstavnika Boga u ovom svetu.

Znamo da su snovi kreacija podsvesti i bas tamo cemo dobijati poruke!
I taj jedini prestavnik Boga je bas taj na koji ti mislis, Samo taj i niko drugi.
Daj bre burazeru. Da si ti iskusan ko sto mislis ne bi se zamarao pisanjem na forumima.

Tom Jones 1

Primećen član
Poruka
691
Ako u Japanu posetite neki budistički hram, verovatno ćete naići na dva ogromna,
zastrašujuća kipa, nalik demonima, kako stoje sa obe strane kapije. Oni se nazivaju
čuvarima istine i njihova imena su - paradoks i konfuzija. Dok se nisam sa njima sreo,
nikada mi nije padalo na pamet da su istini potrebni čuvari ili zapravo, da je njoj

Zašto su onda ovi kipovi toliko zastrašujući i preteći? I zašto su predstavljeni čuvari
ovoga. Ne može postojati slika istine. Istinu ne možemo zarobiti u nekakvu sliku,
rečenicu ili reč. Ona ne može biti spakovana u teoriju, dijagram ili knjigu.
Sebe možemo osloboditi paradoksa i konfuzije samo kada sebe stavimo u jedan
otvoren i istraživački mentalni okvir, u isto vreme pazeći da ne insistiramo na nekom
pojedinačnom verovanju, bez obzira koliko ono izgledalo opravdano. Ako tragamo
za istinom, otkrićemo da ne možemo poći od bilo kakvih pretpostavki ili kocepata.
Umesto toga, moramo svetu prići sa golom, ogoljenom pažnjom, videći ga bez
ikakvih predubeđenja - bez koncepata, verovanja, pretpostavki, planova i očekivanja.

Steve Hagen
Da li je mogao jednostavno da kaže, zaustavite misli?

Oshov Magarac

Zainteresovan član
Poruka
150

rečenicu ili reč. Ona ne može biti spakovana u teoriju, dijagram ili knjigu. Kakve
god da imamo pojmove o istini, oni nisu u stanju da nas do nje dovedu. Tako,
pokušavajući da uhvatimo istinu, prirodno je da se susrećemo sa paradoksom i
konfuzijom.

Cela stvar ide ovako: iako stvarnost doživljavamo neposredno, mi je ignorišemo.
Umesto toga, pokušavamo da je objasnimo ili zarobimo putem ideja, modela,
verovanja i priča. I upravo zato što naša objašnjenja drugima ili samima sebi nisu
stvarnost, ona se nikada ne poklapaju sa stvarnim iskustvom. U raskoraku između
stvarnosti i naših objašnjenja prirodno je da se jave paradoks i konfuzija...

I tako nam istina izmiče. A i kako bi drugačije moglo biti? A potrebno je jedino da
vidimo kako istina i stvarnost svetlucaju iza tog začaranog kruga paradoksa.
Jednostavno, ako ne bismo pokušavali da prikujemo stvarnost, konfuzija nas više
ne bi vrtela u krug. Ipak, ono što možemo da uradimo jeste da pažljivo motrimo na
ono što se zaista događa oko nas i uočavamo da naša formulisana uverenja, pojmovi
i priče nikada do kraja ne objašnjavaju ono što se odigrava. Naše oči moraju ostati
otvorene dovoljno dugo kako bismo iznenada bili preplavljeni novim iskustvom,
novom svesnošću, koja razbija u paramparčad naše stereotipne misli i dobro poznate
priče.
Simbolika je u tome da u potrazi za istinom se susrecemo sa nebrojenim preprekama koje poticu od vlastitog uma.
i bozanska snaga Maya koja nas odvracava od Istinu. Paradoks i konfuzija postoje samo kad istinu filtriramo krom um, logiku.
Tako ja ukratko svatam ta dva cuvara.

svesnaglista

Legenda
Moderator
Poruka
64.027
Da li je mogao jednostavno da kaže, zaustavite misli?
Nije. Zato što ne možeš da zausaviš misli.
Pre neki dan je Sadhguru rekao da mi u glavi imamo tri papučice
i sve tri su gas. Šta god da pritisneš, dodao si gas. Nema kočnice.
Odnosno, na šta god obratiš pažnju to se uvećava. Pa se tako
isto dešava i sa mislima.

coco bill

Poznat
Poruka
8.808
Simbolika je u tome da u potrazi za istinom se susrecemo sa nebrojenim preprekama koje poticu od vlastitog uma.
i bozanska snaga Maya koja nas odvracava od Istinu. Paradoks i konfuzija postoje samo kad istinu filtriramo krom um, logiku.
Tako ja ukratko svatam ta dva cuvara.
I paradoks i konfuzija su nastali u umu, oni služe da se spreči dolazak do istine. Istina se nalazi iza uma.

Tom Jones 1

Primećen član
Poruka
691
Nije. Zato što ne možeš da zausaviš misli.
Pre neki dan je Sadhguru rekao da mi u glavi imamo tri papučice
i sve tri su gas. Šta god da pritisneš, dodao si gas. Nema kočnice.
Odnosno, na šta god obratiš pažnju to se uvećava. Pa se tako
isto dešava i sa mislima.
Ok, ali ovde kaže "ogoljenom pažnjom". Na sta li je mislio? I kako se to radi, naravno.

coco bill

Poznat
Poruka
8.808
Ok, ali ovde kaže "ogoljenom pažnjom". Na sta li je mislio? I kako se to radi, naravno.
To je svesnost, odnosno budna prisutnost u sadašnjem trenutku. Naš svesni alat je pažnja i ta pažnja ne sme da bude uznemirena bilo kojom spoljnom ili unutrašnjom pojavom. Ta "ogoljena pažnja2 nas čini budnim u našoj svesnosti.

hm337

Domaćin
Poruka
3.424

Istina je nešto u šta veruje većina ili retko pametna manjina? Sadržana je
u novim otkrićima ili u prastarim zapisima?

Na koji način vi procenjujete šta je istina? Gde je i kako tražite?
istina se može saznati tek kad se oslobodimo potpuno sujete i pristrasnosti. Ako nam je cilj istina onda ćemo je naći. Ako nam je cilj viša vrednost onda je nećemo naći.
Brus Li je koliko se sećam rekao "ako želiš da saznaš istinu nemoj da budeš ni za ni protiv".

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
33.686

Istina je nešto u šta veruje većina ili retko pametna manjina? Sadržana je
u novim otkrićima ili u prastarim zapisima?

Na koji način vi procenjujete šta je istina? Gde je i kako tražite?
Recimo jedna od aksioma istine je da ljudi u vecini osudjuju svaki odnos drugih osoba koji njihovu sadasnjost cini neuskladjenom, neuspesnom, manje sretnom ili manje vrednom...

Dva para, jedan sa problemima i drugi koji zivi uskladjeno su primer.
Prvi sa problemima ima mediokritetnu vecinu , vecina gleda sebe i ne uskladjuje se sa partnerom nego prave sto mocniji tandem, po cenu raznih kompromisa i neugodnosti....ce sasvim sigurno ocrnjavati , unositi sumnje, neverovati u istinu , samim tim istina nije istina, u vezi drugog nestandardnog para.

Zasto ovo kao pocetna aksioma....pa zbog okruzenja u kojem ste , tj ovog negradjanskog okruzenja.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.