ŠTA JE HUMOR

Иван Чонкин

Zainteresovan član
Poruka
482
Humor je proizvod ljudskog duha, duše, mozga, svijesti ili kako vam drago, tek me zanima kako definišete, objašnjavate, tumačite.............. šta je po vama humor?
Posebno sam radoznao da li će se i kako ovi "teži " filosofi sa foruma odvažiti (ili udostojiti) da daju svoj odgovor ili će prići kao nečemu površnom, neozbiljnom i nedostojnom odgovora.
Kad postavljam ovo pitanje mislim na sve aspekte i vrste humora. Verbalnog,crtanog igranog komponovanog, novokomponovanog i svakog drugog.
:D
 
Ja sam laksi filozof,i imam malo neuobicajeno tumacenje humora i smeha...
Postavio sam tu temu odavno i stav mi se nije promenio...

Smeh je reakcija organizma i duha kao rezultat srece sto se neka situacija ne desava nama....

Malo produbljeni koncept je i rasterecenje iz situacije gde je moglo da se desava nesto ruzno ali nije...
Dete se cesto smeje kad pada, a ne dobija povrede, kad ga bacamo u vazduh...mesavina izazivanja adrenalina i rasterecenja...

Humor, je sigurno i izazivanje smeha....

Gradacija na osmeh je takodje samo umanjena reakcija koja bi bila smeh...ali se ljudima cini da je to onda odobravanje...sazivljavanje...podrska...
Tu je osmeh kroz projekciju preuzeo znacenje DOBRO JE, TAKO TREBA...
To je osmeh, ali taj osmeh mislim da nema veze sa humorom...

Sad videh da trazis literarnu nadgradnju....
Znaci ako znamo sustinu , da li ona vazi i za grane....
Za verbalnu vazi, za vizuelnu vazi....
Za crtanu, takodje mislim da vazi...

Komponovano ili novo komponovano , to je totalno nebitno , ako uzimas ovu moju sustinsku pretpostavku uzroka smeha...
Pojedinac je taj koji sudi , prema svojim percepcijama i iskustvu, znanju i karakteru i odnosu prema neprijatnim i spoznajnim situacijama...

Kroz vrstu humora ne mozes otkrivati ljude , tako prosto kako izgleda, da su onda oni koji razumeju "dublji humor" inteligentniji , zreliji , dublji...
Humor nije namenjen malom broju korisnika.
Dalje, humor ima znacaj kao socioloska veza medju ljudima i zato se unapred uci....da ne bi bili izolovani i ismejani zbog nerazumevanja...
Naravno svesno to niko ne radi....ali pokazuje nesvesno , jer cuveni zaostali osmeh, "nije puno smesno" itd proisticu iz neulazenja u odnose zbog neiskustva, neshvatanja situacije koja je izazivac smeha....

Mozda ima neke bolje kulturoloske slike, jer ja je nemam.Kroz moju percepciju na ovaj nacin, ukidam kulturolosku sliku , mada ovo poslednje znaci da se i humor uzima kao jedno polje elitizma i snobizma, tj zajednickog socijalnog...tako da gresim sto se tice kulturoloskog...
Interno , medjutim , ako gledam pojedinca, i razbijam njegove maske, situacija sa humorom je slicna kao i situacija sa emocijama i zabludama i namerama, tj pojedinac se krije iza svoje persona publica ili neke od drugih persona, i totalno ignorisanje socijalnih humor grupa ne nanosi stetu analizi i izucavanju...
 
Ja sam laksi filozof,i imam malo neuobicajeno tumacenje humora i smeha...
Postavio sam tu temu odavno i stav mi se nije promenio...

Smeh je reakcija organizma i duha kao rezultat srece sto se neka situacija ne desava nama....

Malo produbljeni koncept je i rasterecenje iz situacije gde je moglo da se desava nesto ruzno ali nije...
Dete se cesto smeje kad pada, a ne dobija povrede, kad ga bacamo u vazduh...mesavina izazivanja adrenalina i rasterecenja...

Humor, je sigurno i izazivanje smeha....

Gradacija na osmeh je takodje samo umanjena reakcija koja bi bila smeh...ali se ljudima cini da je to onda odobravanje...sazivljavanje...podrska...
Tu je osmeh kroz projekciju preuzeo znacenje DOBRO JE, TAKO TREBA...
To je osmeh, ali taj osmeh mislim da nema veze sa humorom...

Sad videh da trazis literarnu nadgradnju....
Znaci ako znamo sustinu , da li ona vazi i za grane....
Za verbalnu vazi, za vizuelnu vazi....
Za crtanu, takodje mislim da vazi...

Komponovano ili novo komponovano , to je totalno nebitno , ako uzimas ovu moju sustinsku pretpostavku uzroka smeha...
Pojedinac je taj koji sudi , prema svojim percepcijama i iskustvu, znanju i karakteru i odnosu prema neprijatnim i spoznajnim situacijama...

Kroz vrstu humora ne mozes otkrivati ljude , tako prosto kako izgleda, da su onda oni koji razumeju "dublji humor" inteligentniji , zreliji , dublji...
Humor nije namenjen malom broju korisnika.
Dalje, humor ima znacaj kao socioloska veza medju ljudima i zato se unapred uci....da ne bi bili izolovani i ismejani zbog nerazumevanja...
Naravno svesno to niko ne radi....ali pokazuje nesvesno , jer cuveni zaostali osmeh, "nije puno smesno" itd proisticu iz neulazenja u odnose zbog neiskustva, neshvatanja situacije koja je izazivac smeha....

Mozda ima neke bolje kulturoloske slike, jer ja je nemam.Kroz moju percepciju na ovaj nacin, ukidam kulturolosku sliku , mada ovo poslednje znaci da se i humor uzima kao jedno polje elitizma i snobizma, tj zajednickog socijalnog...tako da gresim sto se tice kulturoloskog...
Interno , medjutim , ako gledam pojedinca, i razbijam njegove maske, situacija sa humorom je slicna kao i situacija sa emocijama i zabludama i namerama, tj pojedinac se krije iza svoje persona publica ili neke od drugih persona, i totalno ignorisanje socijalnih humor grupa ne nanosi stetu analizi i izucavanju...

A sta je onda ono kada se smejesh svojim sopstvenim glupostima? :)
 
Ja sam laksi filozof,i imam malo neuobicajeno tumacenje humora i smeha...
Postavio sam tu temu odavno i stav mi se nije promenio...

Smeh je reakcija organizma i duha kao rezultat srece sto se neka situacija ne desava nama....

Malo produbljeni koncept je i rasterecenje iz situacije gde je moglo da se desava nesto ruzno ali nije...
Dete se cesto smeje kad pada, a ne dobija povrede, kad ga bacamo u vazduh...mesavina izazivanja adrenalina i rasterecenja...

Humor, je sigurno i izazivanje smeha....

Gradacija na osmeh je takodje samo umanjena reakcija koja bi bila smeh...ali se ljudima cini da je to onda odobravanje...sazivljavanje...podrska...
Tu je osmeh kroz projekciju preuzeo znacenje DOBRO JE, TAKO TREBA...
To je osmeh, ali taj osmeh mislim da nema veze sa humorom...

Sad videh da trazis literarnu nadgradnju....
Znaci ako znamo sustinu , da li ona vazi i za grane....
Za verbalnu vazi, za vizuelnu vazi....
Za crtanu, takodje mislim da vazi...

Komponovano ili novo komponovano , to je totalno nebitno , ako uzimas ovu moju sustinsku pretpostavku uzroka smeha...
Pojedinac je taj koji sudi , prema svojim percepcijama i iskustvu, znanju i karakteru i odnosu prema neprijatnim i spoznajnim situacijama...

Kroz vrstu humora ne mozes otkrivati ljude , tako prosto kako izgleda, da su onda oni koji razumeju "dublji humor" inteligentniji , zreliji , dublji...
Humor nije namenjen malom broju korisnika.
Dalje, humor ima znacaj kao socioloska veza medju ljudima i zato se unapred uci....da ne bi bili izolovani i ismejani zbog nerazumevanja...
Naravno svesno to niko ne radi....ali pokazuje nesvesno , jer cuveni zaostali osmeh, "nije puno smesno" itd proisticu iz neulazenja u odnose zbog neiskustva, neshvatanja situacije koja je izazivac smeha....

Mozda ima neke bolje kulturoloske slike, jer ja je nemam.Kroz moju percepciju na ovaj nacin, ukidam kulturolosku sliku , mada ovo poslednje znaci da se i humor uzima kao jedno polje elitizma i snobizma, tj zajednickog socijalnog...tako da gresim sto se tice kulturoloskog...
Interno , medjutim , ako gledam pojedinca, i razbijam njegove maske, situacija sa humorom je slicna kao i situacija sa emocijama i zabludama i namerama, tj pojedinac se krije iza svoje persona publica ili neke od drugih persona, i totalno ignorisanje socijalnih humor grupa ne nanosi stetu analizi i izucavanju...


aaaaaaaaaaaaaa..............koliko pises..........:dash:
:cmok2:


:rotf:........kad padnes na pod i boli te stomak od smejanja,to je humor :P
 
Smeh je veoma vazno pitanje u filozofiji i mnogi su se bavili njime . Takodje je davno nadjen i odgovor sta je smeh i na cemu se on zasniva.
Ono sto sudeluje u smehu jeste UM nesto sto samo covek poseduje ..znaci sposobnost stvaranja pojmova i koriscenja njihovih reprezenata - reci ili uopste mogucnost govora i jezika.

Resenje problema smeha glasi.

Smeh uvek nastaje isljucivo iz iznenadno opazene nepodudarnosti izmedju nekog pojma i stvarnog objekta koji je tim pojmom misljen u ma kakvom odnosu i on je upravo samo izraz te nepodudarnosti.
Sopenhaeuer

Mozda ovo suvoparno zvuci ali je veoma jednostavno.
A to se moze videti na primeru ove najprostije moguce sale:

Covek hodajuci po jakoj kisi kaze: "Danas je bas lepo vreme ".

Ovde je nesaglasnost izmedju vidjenog i misljenog velika i to dovodi do smeha. Ali na ovo se mogu nasmejati samo deca i ljudi ogranicenog uma. Sto je um razvijeniji to i sale moraju biti suptilnije. Ali sema ove najprostije sale moze se preneti na bilo koji humor ili vic i videcemo da je nepodudarnost izmedju vidjenog i misljenog, izmedju razuma i uma ,izmedju opazaja i pojma ono sto dovodi do smeha.

A zasto ta nepodudarnost dovodi do radosti ?

Zato sto je UM nas mucitelj na ovom svetu. Nas "obad" koji nas bode kao u onom Grckom mitu o Iji. Zivotinja nema um i zato ona zivi samo u sadasnjosti a muke sadasnjosti su neznatne.
Covek sa svojim umom pati i zbog necega u davnoj proslosti i zbog necega sto ce se desiti u buducnosti. Misao radja predstavu predstava izaziva afekciju, afekcija se dozivljava kao patnja. Eto to je nusproduk covekovog uma... a zivotinjama mozemo samo na neki nacin da zavidimo na njihovom zivotu u sadnjosti.
Kada se u situacijama nepodudarnosti izmedju vidjenog i misljenog, izmedju razuma i uma .. um izvuce kao gubitnik to dovodi do radosti jer kao sto kaze Sopenhauer :

Zato nam je drago kada vidimo kako je ta stroga guvernanta , taj nas um,uhvacen u gresci. Otud je isto tako , izraz lica pri smehu vrlo slican izrazu radosti.
 
Svidja mi se to patak, i sam sam dijelom i sam tako mislim ali nije puno objašnjenje koje možda i ne može da se iskaže zbog širine samog humora. I sarkazam je humor, " Akoj' um'o kamen gristi mora da se ugojio" zatim ironija, cinizam, komika, agresivni humor, da se nadigra protivnik.......................
I ovo Ozimanovo je ok, no takođe nepotpuno zbog maloprije pomenutog. Ja sam ozbiljniju analizu humora svojevremeno našao u jednom poglavlju knjige jednog od poznatijih i priznatijih psihologa, sad ne mogu da se sjetim ni imena autora ni knjige. Obadvojica ste dali bolje (po meni) tumačenje nego to što sam tu pročitao. Drugo je Frojdova knjiga Dosjetka i psihoanaliza gdje je Frojd zaista studiozno obradio humor i to ilustrovao mnogobrojnim primjerima dosjetki. I on je na fonu Šopenhauerovog rasterećenja samo na svoj način. Nažalost nemam te knjige koje sam svojevremano uzimao iz biblioteke a sad su zaturena (nevraćene:)
Prepričaću vam jednu anegdotu koju sam odranije znao no nijesam znao stvarne aktere. U zadnjem broji Nina Kapor govori o Klubu književnika i bilježi sledeće.
Svojevremeno u klubu sjedi Dušan Baranin i večera. Pri kraju večere na tanjiru mu je ostala još jedna maslina koju pokušava da nabode viljuškom. Međutim, maslina sklizne ispod viljuške i kotrlja se tanjirom. Nekoliko puta Dušan pokušava da je nabode no bez rezultata da bi na kraju tako pritisnuo maslinu da je ona iskočila iz tanjira i počela da se kotrlja stolom udarajući u vaznu, slanike i druge predmete dokotrlja se do mjesta gdje je sjedio Danilo Kiš. Danilo gledajući to hitro uzme čačkalicu i iz prve nabode maslinu.
Ovako se to radi Dušane!
- Lako ti je sad Danilo kad sam je ja prvo izmorio.
Ovo sam odabrao kao neku neutralnu pričicu koja nije obuhvaćena patkovim tumačenjem a samo okrznuta prvim citatom Šopenhauera koje je napisao Oziman.
 
Ja probao da nadjem koje oblasti nisu obuhvacene i svuda video da jeste obuhvaceno , cak i ono sto di naveo....kad je u pitanju smeh...niko nije naveo , smeh=kez...kez je izraz pobede nad protivnikom...
Mala deformacija nastupa sugerisanjem bebi sa smehom...kao dozvoljeno.

Malo su diskutabilne one oblasti kojima se definise humor...jer humor cesto postaje oznaka i za dovitljivost....analogija za humor, ali ga drugi tumace kao humor....vickasto , sto jeste humor i izaziva smeh , se analogno shvata kao opis i za kreativne i lukave zaplete tamo gde nije u pitanju humor i smeh...

Medjutim , ako pogledas kako reaguje citalac, onda ces videti da reaguje upravo na nacin "drago mi je sto se ovo ne desava meni, ili sto sam u trecem licu u odnosu na situaciju...."
Sam cilj onoga koji pise , je sasvim drugo , kao i sto vickast humor ima cilj padanja gacica, a ne smejanja, bar cesto ga ja tako koristim....i kao provokativno navodjenje...
 
Ova tema je bila pre 4 ili vise godina. Koliko se secam, Patak je tada svoj stav
o poreklu humora povukao iz nekog britanskog dokumentarca
Ima nesto zajednicko u onome sto kazu Oziman i Patak iako na prvi pogled to
nije ocigledno.

To zajednicko je prisustvo (stvarne ili zamisljene) opasnodti. Ovu temu sam
vec bio otvorio pod naslovom odnos humor-strava ali ona nije zazivela

Mi 99.99% zivota provodimo u navikama. Pritom ne mislim na ono sto se obicno
pripisuje mediokritetima, nego na nacin na koji je struktuiran nas mozak.
U nas mozak ne ulazi sve kao ista kolicina informacije. Kada cijemo da je pas
ujeo coveka to je mala kolicina informacija a kada cujemo da je covek ujeo psa-obratno
Kada imamo posla sa informacijama niske kolicine informacija sasvim dobro radi
mali mozak ali postoje i inputi sa prevelikom kolicinom informacije koje ne moze da
obradi ni veliki. Tada se mozak brani endorfinom pa umesto da smo
prestravljeni- nama jos i lepo.
 
Drago mi je sto si preveo, jer ja njega nista ne razumem, jer ako kazem da ovo o smehu razumem kao iznenadjenje u odnosu na ocekivano , onda se ne slazem uopste sa njegovim dragim...
Covek se ne smeje kad je iznenadjen..vec tek kad se rasterecuje od iznenadjenja i soka, a onda je u pitanju upravo ono "sad mi je lakse i drago mi je sto je ovako"....

A ako i ti to tvrdis, kroz naviku (uveo sam pojam rutine kao vezu subvokalnog i uradjenog, ako subvokalno pratite aktivnost, onda to nije rutina, a ako ne, onda to jeste....npr sipacu sebi casu vode, cine aktivnosti rutine uzimam casu, prinosim casu, otvaram cesmu, namestam casu, zatvaram cesmu...) onda se ni sa tobom ne slazem...

Taj efekat je vise projekcija rasterecenja...

Ne bih da mesamo te reakcije sa sustinskim reakcijama....
Jeste da je histericno smejanje smeh, ali ja to vidim kao totalno nekontrolisanu reakciju, forsiranje coveka na nesto sto predstavlja za njega neki simbol....Covek se cese od nervoze, pa mu ne trazimo vaske kad je nervozan....

Ovo ostalo sa endorfinom, tj zasto se dete smeje kad ga bacamo uvis...
Ja bih to razdvojio na dve stvari, jedno je osecaj zadovoljstva, i ta prica sa endorfinom, a drugi je sugestija roditelja da se zadovoljstvo signalizira smeskom....
Dete je maher za kupljenje signalizacije , jer mu od toga zavisi opstanak...
 
I za poreklo mog zakljucka, tacno , nastao je posle gledanja neke emisije o smehu, koja je imala kao vodilju razvoj smeha od istorije do danas....i to su oni kroz misice i onako naivno , kroz paralelu majmuna i smeha i nas....
Ali u snimcima majmuna je bilo tacno razdvojeno , ali ne i primeceno zlurado,pobedonosno i smeh komunikacija srece....i to iskljucivo unutar copora.

Kad saberem sa kojim misicima se odradjuje smeh, to tacno lici na rezanje, pretnju protivniku, a zatim kroz razresenje i kez , urlik , pobede nad neprijateljem...
Kraj borbe....
Moze tako da se gleda....pa se onda lako kod coveka poistoveti iznenadjenje kao borba-modus i onda osmeh , kao signal kraja borbe i prestanak borba modusa....ali nisam siguran da li svaki osmeh treba racunati u humor...u osmeh treba.....osim histericnog....mada je i on oznaka kraja borbe...

Sad kad stavim dve definicije, smeh kao znak zavrsetka borbe i smeh kao zadovoljstvo sto se to ne desava nama....jasno je zasto kao osnovu uzimam zadovoljstvo sto se ne desava nama, pa onda sirite na ekstremne slucajeve, nego da uzmem kao znak zavrsetka borbe, pa da se kroz opste i nejasno umoci milion gluposti unutra....a mnogo mi je lakse da znak zavrsetka borbe povezem sa pogledom na pobedjenog (da li postoji ili je to nase vidjenje na nas da se nesto lose i desilo nebitno) i zadovoljstvo sto to nismo mi....

Zato ne volim te APS tendencije....
 
Humor je najbolji lek za zdravlje(psihu)z:dm3:! Ko ga nema, laku noc:pop:! Ko pocne da ga gubi, na najboljem je putu da se sam izgubi, jer zivot bez humora je bez smisla:(!
"Humor" se nemora filozofski/psiholoski, strucno analizirati :roll:... ova tema bi mogla i u 'svastarici' da stoji i sigurna sam, da bi i tamo bilo dosta pametnih odgovora(mozda logicnijih nego ovde:mrgreen:)!

:tease::vatromet:
 
Pa ne mora ni ljubav da se analizira, pa onda smekeri nek imaju zvaku za svaku zensku, a ona nek se cudi , kako je to ona pomislila da je on mislio ozbiljno ....kako je naivna bila....
A nije bila naivna....znala je sta hoce, i to je bilo zajednicko za oboje, ali nije znala da ono vise sto hoce , nece dobiti....

Sve je to slicajnost, kako bi ti rekla...tako ti dodje...
 
Ivan Conkin
I sarkazam je humor, " Akoj' um'o kamen gristi mora da se ugojio"

Nepodudarnost misljenog i vidjenog. Stavljanje pod pojam neke osobine ili dogadjaja koji nije u saglasnosti sa bilo cime sto je tim pojmom vec misljeno. To je princip humora i on nema izuzetaka.

U gore navedenom primeru ono sto se misli pod pojmom "ugojen covek" jeste neko ko je jeo mnogo hrane a ono sto se vidi jeste covek koji jede kamen.
Nepodudarnost misljenog pojma i vidjenog opazaja dovodi do smeha.

Uzecu nasumicno bilo koji vic sa www.vicevi.rs

Jedu Mujo i Fata škampe, Fata se isprska po haljini i kaže:
• Juuu, izgledam k'o svinja!
Mujo je pogleda i kaže:
• A još si se i isflekala!

Ono sto svi mislimo kada vidimo taj dogadjaj jeste da izgleda kao svinja zbog fleke, a ono sto Mujo misli jeste da ona stvarno izgleda kao svinja a fleka je samo dodata tome.
Nepodudarnost naseg vidjenog i njegovog misljenog dovodi do smeha.
 
Ma nisi. Lep i pametan odgovor si dala :).

Greska je sto ljudi misle da time sto ce da ustanove "univerzalnu definiciju necega" imace i to u nekakvoj kontroli.

Hvala!:D

Nije bilo ozbiljno, to je bila samo malecna, *nezlonamerna, provokacija upucena pernatom drugaru, iznad moje glave:). Mislim da je to prihvatio kao humor ... :lol:???

Ipak, koliko danas vidim a vidim jasnije, posto je "dan pametniji od noci", :roll: bas toliko nisam ni pogresila, tvrdeci, da sam promasila temu. Onako, pola-pola(da bas ne preteram u negativnoj samokritici:mrgreen:). Obecavam gazdi ove teme da cu pokusati dublje o svemu da razmislim;), samo da me pri tome humor ne napusti, da ne otkrijem tim putem slucajno nesto, sto nebi htela da znam(mozda da mi klikeri fale za teske teme ili da mi humor *nedostaje ...) ... :confused:;)

* Sorry, nikad neznam 100% sta se pise skupa a sta odvojeno! Pala sa druge planete ... razumes!

:):bye:
 
Pa ne mora ni ljubav da se analizira, pa onda smekeri nek imaju zvaku za svaku zensku, a ona nek se cudi , kako je to ona pomislila da je on mislio ozbiljno ....kako je naivna bila....
A nije bila naivna....znala je sta hoce, i to je bilo zajednicko za oboje, ali nije znala da ono vise sto hoce , nece dobiti....

Sve je to slicajnost, kako bi ti rekla...tako ti dodje...


Pa i ovo je interesantno sta patka kvace ... hmm... sorry ... mislim naravno ... sta Patak kaze! :)
Pa ko kaze da mora ljubav da se analizira:roll:! Neka smekeri dele zvaku svakoj zenskoj! Ja sam Ana-Liza:manikir:, ja cu zvaku zalepiti pod stolicu a on neka veruje da ga zvacem ... mislim, da je zvacem :mrgreen:... na kraju ce biti iznenadjenja, da, to je HUMOR, to je tema! Popadat ce mo sa stolice od smejanja:rotf:, zatim ce mo se rukovati, popiti casicu vina skupa i razici kao najbolji prijatelji:zag: ... smeker ce postati pametniji, gurnuti ce sve preostale zvake(koje je zaboravio drugim zenama da podeli) u svoja usta i razmisljati o ljubavi:heart: ... do kraja zivota:sad2:! Dobra lekcija sa mnogo humora! Zar ne?:andjeo:

Uff ... pa danas je prvi april!:whistling:

:):bye:
 
Ko ima vise prakse pobedjuje....


Vidim da prepoznajes to kao igru, kada spominjes pobednika:roll:. Mozda, cak, posedujes ti tu praksu, hm ...;)? Prihvati to sa HUMOROM(da ostanemo pri temi):)! Ja neverujem puno u praksu nego vise u mudrost:think:. Mudrost je vaznija Patak! Mudrost je instalirana samoodbrana sa alarmnim lampicama i "ejection seat" to je nesto sto nam je priroda podarila, nekom manje nekom vise a meni, cini mi se, isuvise, tih crvenih lampica i zvoncica, samo pritisnem dugme i katapultiram se - nema me vise :metla: ... hm ... barem do sada je bilo sve pod kontrolom i ja sam "pobedjivala", mada sam igrala otvorenih karata(ako sam uopste igrala?)! Sve prihvacam sa HUMOROM pa i te "smekere" mada, moram da ti priznam, neznam sta ta rec tacno znaci:roll:(verovatno nesto ko dripac)!

:):bye:
 
Nisi razumela da sugestija "vise prakse" znaci da postoji zakon, pravilo , znanje, mudrost koja se nalazi unutar te oblasti, ljubavi ili humora...smeha....

Dakle , mudrost je lepa rec, ali na tvom mestu bih bio oprezan sa upotrebom....
 

Back
Top