sta je efikasnije u sagorevanju masti trcanje ili plivanje?

Tesko pitanje
Kao aktivna atleticarka mogu ti potvrditi da je lagano duze trcanje produktivnije u skidanju kilaze nego brze. Sto se tice plivanja mislim da ima istu ulogu. Neki kazu da plivanje i lepo oblikuje telo sto bih se ja donekle slozila. U sustini ljudi misle da znaju da trce i plivaju, mada iz mog iskustva ja ti garantujem da nemaju pojima. Mi na stadionu ucimo pravilno trcanje i tacno prepoznajemo kad neko lose trci. Isto ti je za plivanje
Podjednako je dobro i plivanje i trcanje samo da je duze i umeremo
Ako hoces pravi savet za skidanje kilaze izbaci meso, slatkise, brzu hranu i ne preteruj sa mlekom
Pozdrav iz Nisa
 
Hajde da pokusam da ti resim dilemu.
I mene je to oduvek strasno zanimalo, pa sam resio da izvedem mali eksperiment. Pre odlaska na bazen bih se izmerio (dorucak je uracunat u tezinu). Na bazenu plivam (tehnika kraul) 3.000 m srednjom brzinom (to znaci da odrzavam stalan tempo - ne lozim se ko klinac da stignem sto pre, jer mi to nije cilj). Tu rutu predjem za 90 min. Kada se vratim kuci opet se izmerim. Manjak od 1 do 1.5 kg. je ocigledan (sagorevanje masti i gubitak vode). Imaj na umu da se bar 500 gr. vrati kroz hranu i vodu (rucak, vecera), sto zavisi od vrste i kolicine hrane. Letos sam za 10 dana skinuo 5 kg. a kasnije i vise (pa posle neka mi neko prica o kojekakvim dijetama i suludim treninzima..). Rezultate (manji stomak i zategnutost trbusnih, ledjnih i misica na rukama se vrlo brzo primecuje). Naravno, veoma je vazno pravilno plivati (sinhronizacija disanja i rada ruku i nogu), jer u suprotnom se opterecuju srce i pluca.
Prilikom plivanja se vrsi ravnomerno opterecenje na svaki deo tela (plivanje u vodi je najslicnije bestezinskom stanju). Svi smo mi "plivali" 9 meseci. Plivanje je dobro jer oslobadja od napetosti. Samokontrola takodje: nikako ne pokusavaj da se povedes za nekim ko kao "slucajno" krene u isto vreme kao i ti i pokusava k'o ludak da te prestigne. Nije poenta u brzinskom plivanju, vec u kondiciji. Iz iskustva znam da takvi tipovi ne mogu da predju ni 300 m. A kada te vide kako prelazis 2.000, 2.500 i 3.000 m. pobegnu iz bazena.
I sada, najbitnija stvar: ako redovno ides na bazen uopste nemoj da se opterecujes koliko treba da jedes. Jedi sve koliko ti je volja, jer ces plivanjem "sprziti" sve sto si pojeo. Samo pazi da ne pretovaris stomak pre plivanja. :D
 
Ima i drugih resenja koja i nisu tako radikalna, neslabe srce, krvnu sliku...itd, Sagorevanje masti postiza se jednostavnim setnjama, jer samo dugotrajna fizicka aktivnost od naj manje 30min. Uspesno sagoreva masti. Manje su sanse za bumerang efekat kad posle zasicenja organizma dolazi do povracaja kilaze. Sagorevanje masti i nabijanje kondicije plivanjem, snage u teretani su razliciti pojmovi.
 
plivanje i trcanje su prirodni oblici kretanja gde prilikom upraznjavanja jedne aktivnosti nema transfera na drugu aktivnost .To znaci da su plivanje i trcanje dve specificne aktivnosti.Fizioloski mehanizmi u organizmu koji su odgovorni za sagorevanje masti nastupaju posle 30 ak minuta umerene fizicke aktivnosti.Da li je to trcanje ili plivanje svejedno efekat je potpuno isti.Glavni pokazatelj po kome se odredjuje intenzitet je puls koji ne prelazi 140 otkucaja u minuti.Najbolje je da kombinujes i jedno i drugo zbog mo0notonije ako nista drugo.
 
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAaaaaaaaa........

Jojjjjjjjjjjjj.........

Kakvih sve prica ovde ima :roll:

Stvari su relativno jednostavne (ili pak komplikovane do ludila zvisi od ukusa :wink: )

1g masti = 9 kcal
1kg masti = 9000 kcal

1 kcal = 1km po kilogramu telesne tezine hodanjem ili trcanjem

dakle da bi neko ko je tezak npr 100 kilograma ( :wink: :lol: ) sagoreo kilo sala trebalo bi da istrci dva maratona oni malo laksi jos vise
Dakle najefikasnije vezba za skidanje kilaze je:

DIJETA

Odnosno onaj ko je u stanju da izvodi fizicke vezbe koje mogu da dovedu do znacajnijeg gubitka masnih naslaga je u takvoj fizickoj kondiciji da mu nikakvo mrsavljenje nije potrebno (sem ako postoje tezinske kategorije u sportu u kom se takmici).

Naravno ako se vratimo na cifre sa pocetka ovog mog pisanija onda ce vam valjda svima biti jasno da su reklame tipa "4kg za nedelju dana" upravo i jedino to Reklame tj sarene laze.

A sto se tice jednog od prethodnika koji su davali odgovore pa od tih kilo-kilo ipo koje je on izgubio na plivanju 99% je voda ostatak je glikogen iz misica i tek na kraju nesto masti.


Konretan predlog za nekoga ko hoce da skida kilograme bi bio sledeci:

1. DIJETA - naravno nikako ne pitati za savete po raznim forumima na Netu vec lepo kod lekara-nutricioniste pa da vam on sacini dijetu samo za vas licno.

2. VEZBANJE - za one koji imaju preko 10 kilograma viska lagane setnje dog ne udju u grupu koja ima manje od 10 kilograma viska. za drugu grupu kombinacija aerobnog vezbanja i vezbanja u teretani. Pri tome aerobno vezbanej bi trebalo da bude relativno kratkotrajno (neki 20-tak minuta) i visokog intenziteta najbolje intervalnog tipa, ovakovo vezbanje ubrzava metabolizam i iako ne sagoreva istu kolicinu masti kao dugotrajno vezbanje niskog intenziteta dugorocni efekti su znatno bolji. Vezbanje u teretani; osnovne vezbe visokog intenziteta sa tegovima daju mnogo bolji efekat od svih ovih modernih kerefeka kojima se danas ljudima izbijaju pare iz dzepa. Znaci tri puta nedeljno teretana tri puta nedeljno aerobne vezbe (trcanje, plivanje, voznja bicikla ...... a ne neki "aerobici" i slicne budalastine) i jedno i drugo visokog intenziteta, najbolji nacin da olaksate svoju dijetu. Konkretnih programa za vezbanje ima mnogo i najbolje da vam ih neko napravi samo za vas mada ima dobrih stvari i na netu ali ponovo upozoravam zaboravite na sve novotarije i drzite se najjednostavnijih vezbi.
Toliko od mene ovog puta sad zurim na trening :wink:
 

Back
Top