STA JE DUSHA?!

Dusha je aetar... peti element...dusha je sve ono sto nas chini...ljubicasta je....jel' neko ikada uspeo da vidi auru...mislim prvi nivo naravno...ona je ljubicaste boje...odsjaj dushe...shta god da je..prelepa je...ako se ja ne varam da sam je videla....
 
Kalence:
Dusha je aetar... peti element...dusha je sve ono sto nas chini...ljubicasta je....jel' neko ikada uspeo da vidi auru...mislim prvi nivo naravno...ona je ljubicaste boje...odsjaj dushe...shta god da je..prelepa je...ako se ja ne varam da sam je videla....
Ne, samo haluciniraš. Ništa opasno. :wink: 8)
 
Kalence:
Dusha je aetar... peti element...dusha je sve ono sto nas chini...ljubicasta je....jel' neko ikada uspeo da vidi auru...mislim prvi nivo naravno...ona je ljubicaste boje...odsjaj dushe...shta god da je..prelepa je...ako se ja ne varam da sam je videla....

Ne, nije tačno!
Ponavljam, duša je voćni jogurt od maline! Za ovu tvrdnju imam podjednako puno argumenata kao i ti za tvoju (nijedan).
 
Kalence:
Dusha je aetar... peti element...dusha je sve ono sto nas chini...ljubicasta je....jel' neko ikada uspeo da vidi auru...mislim prvi nivo naravno...ona je ljubicaste boje...odsjaj dushe...shta god da je..prelepa je...ako se ja ne varam da sam je videla....
Интересантна колекција глупости. :roll:
 
MaranAta:
Kalence:
Dusha je aetar... peti element...dusha je sve ono sto nas chini...ljubicasta je....jel' neko ikada uspeo da vidi auru...mislim prvi nivo naravno...ona je ljubicaste boje...odsjaj dushe...shta god da je..prelepa je...ako se ja ne varam da sam je videla....
Интересантна колекција глупости. :roll:

Interesantnija od tvoje?
 
jagodica:
ma sizif je 100% racionalan... on je tu da ukazhe na tu stranu.. shta god da pitas takav je odgovor
cisto da ne odletish previse zato on sluzhi
LJUDI , ZAR IKO OD VAS KO IMA RAZUMA NE SHVATA DA NJEGOV RAZUM NE MOZE NIKAKO DA PRIHVATI SAZNANJE DA JE SVE SLUCAJNO, DA NEPOSTOJI DUSA , DA DANAS ZIVIMO SUTRA NAS VISE NEMA, VJERUJTE JA KAD BIH TAKO RAZMISLJALA JA NEBIH MOGLA DA BUDEM NORMALNA, CITAV SVIJET KED BI TAKO RAZMISLJAO NEBI BILO NORMALNIH LJUDI. LICNO SMATRAM DA I NAJVECE ATEISTE AKO OMAJU IMALO RAZIMA NEVJERUJU U NEBULOZE O SLUCAJNOSTI, DARVINIZMU , BEZDUSNOSTI, MATERIJALIZMU.
 
makana:
...NJEGOV RAZUM NE MOZE NIKAKO DA PRIHVATI SAZNANJE DA JE SVE SLUCAJNO, DA NEPOSTOJI DUSA , DA DANAS ZIVIMO SUTRA NAS VISE NEMA, VJERUJTE JA KAD BIH TAKO RAZMISLJALA JA NEBIH MOGLA DA BUDEM NORMALNA, CITAV SVIJET KED BI TAKO RAZMISLJAO NEBI BILO NORMALNIH LJUDI.
Video sam kako normalni ljudi rade (za moje pojmove) poprilično čudne stvari. Jedu pse, pacove i žive gusenice, kamenuju čoveka do smrti na gradskom trgu za nedokazan zločin, rasteruju strah tečnim olovom, leče neizlečive bolesti za dobru novčanu nadoknadu, smatraju za normalno da prve bračne noći kum spava sa mladom umesto muža... i još koješta drugo.

Pa jesam li ja možda lud kada ne razmem ta normalna ponašanja?

Prosvetli nas molim te objašnjenjem ko su to "normalni ljudi". Ja očigledno ne znam.
 
Samo bih rekao Sizifu da u Crnoj Gori nie obicaj da kum spava sa mladom prve bracne noci,onako kako je Sizif to shvatio.Svadba traje nekoliko dana.Prve noci mlada spava izmedju kuma i devera,ali je NIKO NE PIPNE,a kamoli nesto drugo.Samo toliko.
 
Hektor:
Prve noci mlada spava izmedju kuma i devera,ali je NIKO NE PIPNE,a kamoli nesto drugo.
Svejedno. Iz moje (nenormalne) perspektive, mladenci treba da spavaju (zajedno, sami....) prve bračne noći. Ne kum, dever, komšija, poštar, ili neko treći. Ali kao što rekoh, teško je povući granicu između normalnosti i nenormalnosti.

Lično bih to definisao kao uklapanje u ponašanje većine u datom vremenu i prostoru. Sve je (uglavnom) normalno i prihvatljivo dok god to radi velika većina.
 
random_cloud_form:
to sto je neki poznati filozof rekao ne moze biti kriterijum za istinu. Dusa i duh nisu isto, razmisli malo nezavisno od filozofskih autoriteta.

pozdrav

U pravu si dusa i duh su dve razlicite kategorije...

8)

Platon je taj koji je postavio doktrinu o besmrtnosti duse, tako da je to ljudska nauka.......U stvari i Sokrat i Platon su zastupali ideju da je dusa besmrtna .Oni su iskristalisali taj koncept i pretvorili ga u filozofsko ucenje.
Grci su i pre Sokrata i Platona verovali da dusa zivi posle smrti....
Takodje , verovanje u zivot posle smrti bilo je osnova egipatske religije.
Ali ta doktrina u stvari potice iz drevnog Vavilona...
Ta ideja da covek ima besmrtnu dusu ulazi u istocnjacke religije i u suprotnosti je sa biblijskimm konceptom po kojoj je dusa covek, a ne u coveku...
Medjutim iako prema izvornom hriscanstvu temelj verovanja je vasksenje koje je u suprotnosti sa doktrinom o besmrtnosti duse; od sredine 2 veka ova filozofska paganska dogma o besmrtnosti duse se uvukla u hriscanstvo, posto su hriscani koji su bili pouceni grckoj filozofiji poceli da osecaju potrebu da pomocu nje izraze svoju veru, radi vlastitog intelektualnog zadovoljstva.
Prema biblijskom konceptu DUSHA je covek, celokupno bice, i kad covek umre i dusa umire...
hebrejska rec za dusu je nefes i pojavljuje se 754 puta u hebrejskim spisima.
Nefes se obicno odnosi na celo zivo bice, na celu osobu. Grcka rec je psihe i takodje se odnosi na celu osobu.
Rec dusa se u bibliji odnosi ne samo na ljude vec i na zivotinje.
Takodje dusa se odnosi na ZIVOT koji ima neka osoba ili zivotinja.Jer ziva osoba je dusa. Dok je ziva, o dusi se moze govoriti kao da je ta osoba ima.
Dok je duh ( hebrejski ruah; grcki pneuma ) zivotna energija koja potice od Boga i podrzava zivot; kad osoba umre njen duh prestaje da ozivljava telesne celije, duh se se simbolicno vraca Bogu u smislu da buduci zivot zavisi od njega iskljucivo.

Zanimljivo je da je Aristotel naucavao da je dusa nerazdvojno vezana s telom, da ne zivi nezavisno nakon smrti i da ako u coveku postoji ista vecno, onda je to apstraktni, bezlicni intelekt.


Tanja 8)
 

Back
Top