STA JE DUSHA?!

Moja dusha su :D Divlja Maza, :D :wink: Apotekarka, :wink: :D Chokolada, :wink: Eva, :wink: Makimaki, :D Littlefut, :wink: Zubarka :D i tako redom sve u cilju da shvatimo da dusha ima svoje materijalno i nematrerijalno prisustvo. Razmena misli nosi u sebi deo dushe, a samim tim i energije koja je mereno u materijalnom smislu odredjena fizichka velichina, pa samim tim ima svoj materijalni odnos iako se seli u etar kad telo pochne da truli. Na slican nachin je poimanje o 95 % mozga o kojem ne znamo ama bas nista. Tako i dusha ostaje na vrlo lichnom i zaista individualnom svesno-nesvesnom izboru onoga koji o njoj zbori.
Zato ja apotekarki na primer kazem de ce ti dusha chedo moje, ili Divljoj Mazi kazem Dusho moja - Andjele moj, ili npr. Chokoladi kazem Dusho moja slatkishu moj itako dalje :wink: :wink: :wink:
 
random_cloud_form:
to sto je neki poznati filozof rekao ne moze biti kriterijum za istinu. Dusa i duh nisu isto, razmisli malo nezavisno od filozofskih autoriteta.
A sta je to rekao anaksimen? sta sam to citirao, reci? bas me interesuje
pozdrav

U pravu si dusa i duh su dve razlicite kategorije...

8)
 
gost0707:
Moja dusha su :D Divlja Maza, :D :wink: Apotekarka, :wink: :D Chokolada, :wink: Eva, :wink: Makimaki, :D Littlefut, :wink: Zubarka :D i tako redom sve u cilju da shvatimo da dusha ima svoje materijalno i nematrerijalno prisustvo. Razmena misli nosi u sebi deo dushe, a samim tim i energije koja je mereno u materijalnom smislu odredjena fizichka velichina, pa samim tim ima svoj materijalni odnos iako se seli u etar kad telo pochne da truli. Na slican nachin je poimanje o 95 % mozga o kojem ne znamo ama bas nista. Tako i dusha ostaje na vrlo lichnom i zaista individualnom svesno-nesvesnom izboru onoga koji o njoj zbori.
Zato ja apotekarki na primer kazem de ce ti dusha chedo moje, ili Divljoj Mazi kazem Dusho moja - Andjele moj, ili npr. Chokoladi kazem Dusho moja slatkishu moj itako dalje :wink: :wink: :wink:

Duševnog li čoveka.... :D
 
Pre neki dan sam gledala neki film o kloniranju, postalo mi je jasno zašto duša ne može da se poistoveti sa mozgom. Mada sam i ja bila ubeđena da, ako tako nešto uopšte postoji, to mora biti NAŠ RAZUM.
Zapravo, radi se o tome da prilikom kloniranja :shock: kloniramo telo, dakle i ceo mozak, a ako se "original" nađe pored "klona" shvatamo da se ne radi o istoj osobi :!:
Mislim, naravno da dve osobe ne mogu biti jedna ali, ako im je isti mozak, a samim tim i duša :?: onda je to ista osoba. T.j. kada bi original umro ponovo bi se rodio u telu svog klona. A mi imamo slučaj da se oni u isto vreme nalaze jedan pored drugog. Dakle:
1. Kloniranje je nemoguće (a suprotno smo već dokazali);
2. Duša ili ne postoji ili je potpuno odvojena od našeg tela (u svojoj celosti) što je, takođe nelogično jer se kloniranjem i odgovarajućim vaspitavanjem treba dobiti po svemu IDENTIČNA osoba, tako da duša ne pravi razliku, a morala bi;
3. Klon nema dušu :?:
1, 2, ili 3?
Ako klon nema dušu ŠTA JE ONDA DUŠA? Imamo savršeno normalno ljudsko biće, šta ga razlikuje od nas u pogledu postojanja njegove ličnosti?
Ako je sve ovo sa kloniranjem naučna fantastika za vas posmatrajte situaciju JEDNOJAJČANIH BLIZANACA. Šta je sa njihovim dušAMA?
Ja dajem akcenat sledećim mogućnostima:
- Duša ne postoji,
- Duša je nešto što nema veze sa telom, pa čak ni sa nama samima (razumom), već određuje naš put, sudbinu, ako hoćete, usmerava nas u određenom pravcu, ONA, ČAK, NI NE GRADI NAŠU LIČNOST. T.j. nikako ne može biti naš razum!
Šta vi mislite?
 
Видим да модератори избрисаше Православни текст о души.

Укратко, душа је наше духовно тело, које обитава у нашем физичком телу. Веза која држи једно са другим је дах (дисање, пнеума) коју нам Бог удахњује. Биолошка смрт наступа када се та веза - дах, врати Богу, и дође до одвајања душе од тела.

Интересантно је да је и наука посредно признала постојање душе, иако још немају храбрости да то и јасно и гласно кажу. Наиме, дошли су до сазнања да човекова свест није сконцентрисана само у централном нервном систему (мозгу), него у свакој ћелији нашег тела. Вантлесна искуства људи на операционим столовима су ту одиграла велику улогу...

А што се тиче близанаца, који деле исти генетски састав материјалног тела, са становишта религије, они имају засебне душе, и ту нема никаквог "делења" душе по пола. Делење јајчане ћелије у материјалној сфери не узрокује делење духовног тела - душе. Јер, сваки близанац понаособ је карактер и личност за себе, са свим карактеристикама не-близанаца. :?
 
Tipkaros:
Margott:
valuta za placanje teshka 21 gram...

Bas sam se pitao ko li ce ovo da spomene... :wink:
Inace, dusa ne postoji, sve je to tvorevina naseg uma (citaj: mozak je glavni)...

hahahah... a ti si lik iz crtanog filma onda, pretpostavljam..?!
chuj tvorevina uma...pa da, sve shto je neshvatljivo i tera na mozganje odma' je nepostojece i "istripovano"... sedi malo i napregni se, nemoj to samo na sholji da radish...
 

Back
Top