STA JE DUSHA?!

Po nekom mom shvatanju prostor je sastavljen od gomile 3D frejmova kroz koje se krece nesto krajnje apstaktno, a to nesto bi mogla biti dusa. Smatram da bismo mogli da usporimo, zaustavimo, pa i da idemo u nazad kroz kroz vreme ako bismo uspeli da promenimo brzinu toga, ali pitanje je kolikom se brzinom to krece i odakle nam energija da izvrsimo takvu promenu impulsa.
Ovo je drugo shvatanje: Mi smo sastavljeni od sistema organa, sistemi organa od organa, organi od tkiva, tkiva od celija, celije od organela, organele od molekula, molekuli od atoma, atomi od protona, eletrona i neutrona, oni od kvarkova i tu smo. Kvarkovi se verovatno mogu dalje deliti, ali i oni su dovoljni, zato sto se tu vec mesamo sa energijom, pa mozemo reci da smo mi zapravo energija i da ne postoji granica izmedju coveka i njegove okoline. Kako mi mozemo tvrditi da vazduh nije deo nas, kada se vazduh nalazi u plucima, a to smo mi! Isti problem je sa kozom koja se stalno ljusti i otpada, pa ne mozemo reci gde je granica!
Kad sam vec krenuo razmislite i o ovome: Sta mislite, da li ja sve vidim kao sto vi vidite i da li vi vidite isto kao i mi ostali? Za mene je mozda linija ono sto je za vas krug, a za nekog mozda voz! Mi to ne mozemo znati zato sto npr. ja vas pitam kako izgleda zgrada i vi mi kazete da je oblika kvadra i da ima pravougonike kao prozore koji su prozirni, ali neko to mozda vidi kao sto vi vidite lokomotivu ili jos gore planinu!
To bi uglavnom bilo to, molim vas da ovo ne pokazujete svojoj deci jer je moguce da ovo ima stetna dejstva na mozak :D
 
BlackArtZoo:
prosto tako: sta je dusa... i interesuje me sta VI mislite da je dusa... a ne kant platon i ostala kompanija...
Jednom prilikom na ovoj temi sam rekao da su dusa i telo kao softver i hardver.Ima tu istine.Covek je dvojako bice: materijalno(telo) i nematerijalno(=nebesko=dusa).Govore da je covek cak i trojako bice: duh, dusa i telo.Treba reci da u sustini izmedju duha i duse nema razlike.Duh je centralni deo duse, njen najuzviseniji deo, tamo gde je licnost coveka,njegovo JA.Uz napomenu: ne postoji JA bez TI !!! Da rezimiram: Covek je nebozemno bice!
 
random_cloud_form:
kako izmedju duha i duse nema razlike??????????
ne mogu da verujem c c c c c


cekaj cekaj... onaj koji citira Anaksimena... treba da zna da je duh isto stoi dusa i da ako si citao malko Platona da i onda nema razlike... a i ako mene pitas nema razlike...

simpaticno: nebozemno bice...
danas sam cula nestojako zanimljivo... (sto se tice malo "nebozemnosti"... ja sam nasla neku vezu... nadjite i vi :))

kaze: srodna dusa je ona cije te prisustvo i uticaj najvise "teraju" da se menjas... ona koja te najvise nagoni na promenu i evoluciju... to je ono sto se moze nazvati bozanskim u nama... naravno uvek se pita: na koga ces imati najveci uticaj...

da se vratim... dusa i telo... lepo misljeno: softver i hardver... nice... samo malo jos mi ne odgovara to... razmislicu :wink:
 
to sto je neki poznati filozof rekao ne moze biti kriterijum za istinu. Dusa i duh nisu isto, razmisli malo nezavisno od filozofskih autoriteta.
A sta je to rekao anaksimen? sta sam to citirao, reci? bas me interesuje
pozdrav
 
I ako sam balavce..procitala sam postove..so..moje misljenje..DUSA JE ENERGIJA CISTE SVESTI. Svesti kojom razmisljamo i osecamo..prema tome kada smo govorili o tome gde se dusa u telu nalazi..jeste da ona zauzima kompletno bice..but :roll: ..ona se nalazi i u nasem mozgu..odnosno(um)..konkretnije..ali isto tako srcu..
mozda sam nesto nasuketala..but peace..nemoj te me na lomacu(: :P
 
XeNiA_nS:
I ako sam balavce..procitala sam postove..so..moje misljenje..DUSA JE ENERGIJA CISTE SVESTI. Svesti kojom razmisljamo i osecamo..prema tome kada smo govorili o tome gde se dusa u telu nalazi..jeste da ona zauzima kompletno bice..but :roll: ..ona se nalazi i u nasem mozgu..odnosno(um)..konkretnije..ali isto tako srcu..
mozda sam nesto nasuketala..but peace..nemoj te me na lomacu(: :P
Draga Ksenija,ovde te nece niko na lomacu.Poistovetila si dusu sa svescu,pa onda reci sta je to svest?(Sto se tice energije,pa sve je energija i to je u redu).
 
Hektor:
XeNiA_nS:
I ako sam balavce..procitala sam postove..so..moje misljenje..DUSA JE ENERGIJA CISTE SVESTI. Svesti kojom razmisljamo i osecamo..prema tome kada smo govorili o tome gde se dusa u telu nalazi..jeste da ona zauzima kompletno bice..but :roll: ..ona se nalazi i u nasem mozgu..odnosno(um)..konkretnije..ali isto tako srcu..
mozda sam nesto nasuketala..but peace..nemoj te me na lomacu(: :P
Draga Ksenija,ovde te nece niko na lomacu.Poistovetila si dusu sa svescu,pa onda reci sta je to svest?(Sto se tice energije,pa sve je energija i to je u redu).

Ako si vec rekao da je sve energija..ako cemo tako da gledamo mogu slobodno citirati i reci: SVEST JE DUSEVNA ENERGIJA KOJOM RAZMISLJAMO I OSECAMO..sto je vec polovicno receno u predhodnom postu...
 
random_cloud_form:
to sto je neki poznati filozof rekao ne moze biti kriterijum za istinu. Dusa i duh nisu isto, razmisli malo nezavisno od filozofskih autoriteta.
A sta je to rekao anaksimen? sta sam to citirao, reci? bas me interesuje
pozdrav


ajde sad sve to lepo ponovi ali kao da se obracas sebi... ne KAO nego se obrati sebi.. :wink: 8)
 
Hektor:
apotekarka:
Hektor:
Da li je dusa materijalne prirode?

Izbegavam da razmišljam na ovu temu,ispadne kako god okreneš da mi se loše piše :roll:
Pa onda dok sam bar tu, da se lepo zabavljam :wink:
Ti se lepo zabavljas, a ja ovaj forum shvatam ozbiljno.


Mislila sam dok sam tu, na ovom svetu....
Nemam utisak da mi se posle dobro piše, ali sad je ionako dockan :roll:
 
thanks, thanks inspirion.. :wink: d'ne ureknemo

Nastavicu ovde..Dusa materijalne prirode..pa opet se razgranjujemo na dve suprotnosti..nauku i veronauku..
Sa naucne strane rekla bih da kao sto je i nase telo prolazno..jednom zivi-jednom umre pa sa njom i svest(odnosno dusa)..pa bi se po tom pitanju reklo da jeste materijalne prirode.Po tom pitanju bi se reklo da dusa i telo cine balans..jedno bez drugog ne ide..pa tako i zajedno 'nestaju'... sve sto postoji u ovom svetu jeste prolazno..pa cak i dusa(svest)kojom razmisljamo i osecamo....mada nam vera namece nesto drugo...sa verske strane smatra se da je vecna..i nastavjlja zivot u nekoj drugoj dimenziji..ili cak opet u ovoj nasoj..i dusa opet dobija svoju ulogu razmisljanja i osecanja u nekom drugom bicu..I sve je to relativno..i moze se gledati iz mnogo uglova..ali istina je jedna..
 

Back
Top