STA JE DUSHA?!

limunada:
E ja dusu nikako ne zamisljam kao mozak...nekako uvijek mislim da se nalazi tu negdje oko srca...kao neki vazduh tako nekako... :roll:

Pa znas kako, prvo treba da podjemo od toga sta je dusa. Naime, da li se slazete da smo to ustvari mi, nase bice? Ako da, onda moramo da zavrsimo u mozgu, jer je tu zapravo centar svega, pa i nase svesti.
 
Pa znas kako, prvo treba da podjemo od toga sta je dusa. Naime, da li se slazete da smo to ustvari mi, nase bice? Ako da, onda moramo da zavrsimo u mozgu, jer je tu zapravo centar svega, pa i nase svesti.[/quote]

Ma,mozda je to stvarno tako,ali ja ti kazem kako ja zamisljam... a mozak mi zvuci isuvise razumno za jednu dusu... :wink:
 
Earthworm:
limunada:
E ja dusu nikako ne zamisljam kao mozak...nekako uvijek mislim da se nalazi tu negdje oko srca...kao neki vazduh tako nekako... :roll:

Pa znas kako, prvo treba da podjemo od toga sta je dusa. Naime, da li se slazete da smo to ustvari mi, nase bice? Ako da, onda moramo da zavrsimo u mozgu, jer je tu zapravo centar svega, pa i nase svesti.

slazem se da dusa - to smo mi, nase bice... :D

Tanja
 
limunada:
Pa znas kako, prvo treba da podjemo od toga sta je dusa. Naime, da li se slazete da smo to ustvari mi, nase bice? Ako da, onda moramo da zavrsimo u mozgu, jer je tu zapravo centar svega, pa i nase svesti.

Ma,mozda je to stvarno tako,ali ja ti kazem kako ja zamisljam... a mozak mi zvuci isuvise razumno za jednu dusu... :wink:[/quote]

Da, definitivno je vise naucno nego filozofski. :(
 
Ne zatvarajte dusu u mozak jer nema argumenata za to.
Zenski deo u muskarcu zovem dusom tj animom, kao i muski deo u zeni (animus). Dusa muskarca predstavljena je psihickom slikom zene. Dusa zene predstavljena je slikom grupe muskaraca. Sta stoji iza tih slika je polje noumenalnog i tesko saznatljivog.
Takodje, prilikom smrti, dusa je ta koja prva izdaje, prva nas napusta. Materija je vernija, ona duze zadrzava oblik onog sto smo nekad bili mi.
 
random_cloud_form:
Ne zatvarajte dusu u mozak jer nema argumenata za to.
Zenski deo u muskarcu zovem dusom tj animom, kao i muski deo u zeni (animus). Dusa muskarca predstavljena je psihickom slikom zene. Dusa zene predstavljena je slikom grupe muskaraca.

A koliko muškaraca ima u toj grupi?
:wink:
 
random_cloud_form:
Ne zatvarajte dusu u mozak jer nema argumenata za to.
Zenski deo u muskarcu zovem dusom tj animom, kao i muski deo u zeni (animus). Dusa muskarca predstavljena je psihickom slikom zene. Dusa zene predstavljena je slikom grupe muskaraca. Sta stoji iza tih slika je polje noumenalnog i tesko saznatljivog.
Takodje, prilikom smrti, dusa je ta koja prva izdaje, prva nas napusta. Materija je vernija, ona duze zadrzava oblik onog sto smo nekad bili mi.

A ko je sliko te slike? :roll:
 
apo,i ja sam protivnik generalizacija, ali jednostavno iskustov me uci da izvesne pravilnosti zaista postoje

ko je sliko slike?
eh upravo sam popio limunadu za ovu moju prehladu.
odgovoricu sutra, imam temperaturu, moram se udaljiti od pc
 
random_cloud_form:
Ne zatvarajte dusu u mozak jer nema argumenata za to.
Zenski deo u muskarcu zovem dusom tj animom, kao i muski deo u zeni (animus). Dusa muskarca predstavljena je psihickom slikom zene. Dusa zene predstavljena je slikom grupe muskaraca. Sta stoji iza tih slika je polje noumenalnog i tesko saznatljivog.
Takodje, prilikom smrti, dusa je ta koja prva izdaje, prva nas napusta. Materija je vernija, ona duze zadrzava oblik onog sto smo nekad bili mi.

E, ovo mi je vec super! Daj, bre, jos malo to prosiri da naucimo nesto! :D
 
BlackArtZoo:
prosto tako: sta je dusa... i interesuje me sta VI mislite da je dusa... a ne kant platon i ostala kompanija...

ono sto ostaje za nama kada telo ode na "drugi svet".
kada nas pominju po dobru ili po losim postupcima iz zivota ovde i sad.
dusa je ENERGIJA KOJA ME CINI OVIM STO SAM I VODI U BOLJE SUTRA
 
random_cloud_form:
Ne zatvarajte dusu u mozak jer nema argumenata za to.
Zenski deo u muskarcu zovem dusom tj animom, kao i muski deo u zeni (animus). Dusa muskarca predstavljena je psihickom slikom zene. Dusa zene predstavljena je slikom grupe muskaraca. Sta stoji iza tih slika je polje noumenalnog i tesko saznatljivog.
Takodje, prilikom smrti, dusa je ta koja prva izdaje, prva nas napusta. Materija je vernija, ona duze zadrzava oblik onog sto smo nekad bili mi.



malo Freuda, malo Anaksimena... sta nam jos fali... nesto iz klasicne nemacke...

da dusa je ono sto nas poslednje napusta kada odlazimo na onaj svet... dusa nije nesto sto pridolazi telu niti telo pridolazi dusi... telo se ne moze odvojiti od duse i obrnuto... da li imate logiku na fakultetu... moj prof. logike, prof. Mirko Acimovic, je to jako lepo objasnio samo ne mogu da se setim, nemam toliki intelekt...
ja ne bih sada da ga citiram mozda procita pa me uzme na zub ili sta vec... ali sustina je ona da jedno bez drugog ne moze... dusa jeste telo i telo jeste dusa... ni jedno od dva nije pridolazece drugome... e sada je samo problem reci sta je to ono sto nije pridolazece a jeste... to je verovatno stvar po sebi i za sebe... to je esencija coveka... to je bit coveka, a poznato je da filozofija trazi bitnost bita ili bit bitnosti... um je dusa, ali ne mozak... jer je mozak organ... kaze Platon, da bi onda dusa morala da ima organ ako bi upravljala telom... uh sada sam se zapetljala... dajte mi malo vremena da promislim... :wink:
 

Back
Top