Šta je duša, duh, telo u religijama

A gde je bio tri dana pre nego sto je vaskrsao? Mrtav mozda?
Kada bi citao pismo znao bi.

Visoki jevreji traze od Isusa znak.
On im kaze dacu vam jedini znak.
Tri dana cu biti u utrobi zemlje.

Kao prorok Jona u trbuhu kita.
Kao sto je on samo tamo bio tako i ja necu nigde osim u grobu.

Da se Isus seckao, onda ne bi ispunio taj znak.

I nema takvo ucenje u bibliji da bi raspravljali o njemu.
 
Isus je bitan lik.
Moj je sakriven u njemu.
Ima mesta i za tebe...
Matej 12,38Tada odgovoriše neki od književnika i fariseja govoreći: učitelju! mi bi radi od tebe znak vidjeti.
Matej 12,39A on odgovarajući reče im: rod zli i preljubotvorni traži znak; i ne će mu se dati znak osim znaka Jone proroka.
Matej 12,40Jer kao što je Jona bio u trbuhu kitovom tri dana i tri noći: tako će biti i sin čovječij u utrobi zemlje tri dana i tri noći.
 
Jovan 3,16Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima život vječni.

1. Jovanova 4,16I mi poznasmo i vjerovasmo ljubav koju Bog ima k nama. Bog je ljubav, i koji stoji u ljubavi, u Bogu stoji i Bog u njemu stoji.
1. Jovanova 4,19Da imamo mi ljubav k njemu, jer on najprije pokaza ljubav k nama.
1. Jovanova 4,20Ako ko reče: ja ljubim Boga, a mrzi na brata svojega, laža je; jer koji ne ljubi brata svojega, koga vidi, kako može ljubiti Boga, koga ne vidi?

1. Jovanova 4,7Ljubazni! da ljubimo jedan drugoga; jer je ljubav od Boga, i svaki koji ima ljubav od Boga je rođen, i poznaje Boga.
 
Isus je bitan lik.
Moj je sakriven u njemu.
Ima mesta i za tebe...
Matej 12,38Tada odgovoriše neki od književnika i fariseja govoreći: učitelju! mi bi radi od tebe znak vidjeti.
Matej 12,39A on odgovarajući reče im: rod zli i preljubotvorni traži znak; i ne će mu se dati znak osim znaka Jone proroka.
Matej 12,40Jer kao što je Jona bio u trbuhu kitovom tri dana i tri noći: tako će biti i sin čovječij u utrobi zemlje tri dana i tri noći.
Mrtav i hladan? Ne bih rekao, nego je mislio na Ad, koji se tada verovalo da je u utrobi zemlje... kao sto se verovalo
da je Raj na nebu...
 
Mrtav i hladan? Ne bih rekao, nego je mislio na Ad, koji se tada verovalo da je u utrobi zemlje... kao sto se verovalo
da je Raj na nebu...
Cemu slavljenja vaskrsenja kada nikada nije umro.
Takvo ucenje idgovara sotoni.
Jer Hristos nije platio onda nasu krivicu.
I to bi dalo sva prava sotoni na nas i ovu zemlju.
Alal ti na veru.
Rimljanima 14,9Jer zato Hristos i umrije i vaskrse i oživlje da dobije pravo nad mrtvima i živima.

Po tvome bi trebalo da pise sledece:
Isus ne umre vec otide da se seta paklom kako bi posetio najgore gresnike svoje vrste i kazao im:
Halo drustvo.
Vec se pecete 3500 godina.
Hocete li da verujete sada u mene ili ne?
Hoooocemo.
Ok.
Cim vaskrsnem vadite ih iz vatre, neka ih jos 3 dana da zapamte sta znaci opirati mi se...
 
Htedoh reći, svakom svoje... Nisu oni ( jevreji)hrišćani, pa šta nas briga u šta veruju?
Evo potvrde sta rrkoh da vi nemate veze sa ucenjima crkve.

Gore ti dole:

Crkva.
Božansko Otkrivenje je jedini i jedinstveni izvor dogmata. Sebe i svoje istine Trojično Božanstvo je otkrilo ljudima, da bi oni mogli imati pravilno saznanje o Njemu, pravilnu veru u Njega, i živeći Njime i njegovim božanskim istinama nalazili sebi spasenje od zla i greha i život večni. Ovo Otkrivenje Bog je vršio dostupno kroz svete starozavetne Patrijarhe i Proroke, ( JEVREJE) da ga najzad u potpunosti objavi i završi Sinom svojim Jedinorodnim,

https://svetosavlje.org/dogmatika-pravoslavne-crkve-tom1/6/?pismo=lat
 
Ma jeste, samo tvoje uvrnuto tumacenje odgovara :P
Znas sta ti kazes, da je Isus bio mrtav tri dana, nasuprot Bibliji :P
Nego reci mi sta je bilo sa njegovim telom kad se uzneo, gde je?
Koliko znamo telu treba hrana voda i vazduh, na kojoj je planeti sad?
Zanimljivo mi je da se deklarises pripadnikom crkve a ne verujes apostolima?
Rimljanima 14,9Jer zato Hristos i umrije i vaskrse i oživlje da dobije pravo nad mrtvima i živima.
Kako ziv moze da ozivi?
1. Solunjanima 4,14Jer ako vjerujemo da Isus umrije i vaskrse, tako će Bog i one koji su umrli u Isusu dovesti s njim.
TI ne verujes da umre?

Da pauoravo tako i o ove se i radi. Imali su nepotpuni objavu koje se i dan danas drze, pošto Hristosa nisu poznali. Njihov problem...
Imali su potpunu objavu ali su odbacili.
I tu objavu ti odbacujes dok ju tvoja crkva prizna?
Nema duha jedonstva.
A to je znak.
 
Zanimljivo mi je da se deklarises pripadnikom crkve a ne verujes apostolima?
Rimljanima 14,9Jer zato Hristos i umrije i vaskrse i oživlje da dobije pravo nad mrtvima i živima.
Kako ziv moze da ozivi?
1. Solunjanima 4,14Jer ako vjerujemo da Isus umrije i vaskrse, tako će Bog i one koji su umrli u Isusu dovesti s njim.
TI ne verujes da umre?


Imali su potpunu objavu ali su odbacili.
I tu objavu ti odbacujes dok ju tvoja crkva prizna?
Nema duha jedonstva.
A to je znak.
Opet, šta ti je merilo? Tvoj izraženi sadukejski duh i ono što kaže sarlatanska sekta? Prosto ga nemaš i nikad iga i nije bilo...
 
Opet, šta ti je merilo? Tvoj izraženi sadukejski duh i ono što kaže sarlatanska sekta? Prosto ga nemaš i nikad iga i nije bilo...
A sto se ne fokusiras na ono sto ti govori Glasnik ( ili bilo ko drugi) umesto da napadas denominaciju ?
Ovako se zdobija utisask da ti to zapravo radis u deficitu dokaza a hteo bih da verujem da to nije slucaj nego da imas zaista "kredibilnih argumenata" kako bi odbranio te tvoje...stavove ?!
 
Dusa sama za sebe, nije zivot, to smo apsolvirali. No dusa boravi na nekom drugom svetu.
No telesno vaskrsenje Isusa je veliko pitanje, tim pre sto je prica oko uznesenja malo nejasna.
Nije sigurno mogao da se uznese u materijalnom telu...
Sve si pobrkao.
Predugacke ti vedje pa ti onetaju citanje. 🙃
Ti govoris iz astralne perspektive, ja iz biblijske.
To je velika razlika.
 
A sto se ne fokusiras na ono sto ti govori Glasnik ( ili bilo ko drugi) umesto da napadas denominaciju ?
Ovako se zdobija utisask da ti to zapravo radis u deficitu dokaza a hteo bih da verujem da to nije slucaj nego da imas zaista "kredibilnih argumenata" kako bi odbranio te tvoje...stavove ?!
Nema na šta da se odgovori, kad čovek misli da je sve kako on kaže. Pa me onda interesuje, po čemu je ta njegova denominacija specificna kad polaže isključivu tapiju na istinu? Gde ti vidiš sad neki napad? To je tendenciozno...jer ako govori o nevaljanosti tuđeg merila i dugim veđama, zgodno bi bilo znati kakvo je to njegovo merilo?
 
Nema na šta da se odgovori, kad čovek misli da je sve kako on kaže. Pa me onda interesuje, po čemu je ta njegova denominacija specificna kad polaže isključivu tapiju na istinu? To je tendenciozno...jer ako govori o nevaljanosti tuđeg merila i dugim veđama, zgodno bi bilo znati kakvo je to njegovo merilo?
Koliko ja pratim ove diskusije,cini mi se da on navodi tvrdnje a zatim navodi citate koje doslovno dokazuju ( ili impliciraju zakljucak) to sto je rekao...
Ne bih da zauzimam strane a nit mi je avansno platio da mu budem advokat ali moram primetiti da je tebi a i nekim drugima neprijatno kad covek citira Sveto Pismo jer ga suvise nervozno nakon toga optuzujete za "monopol nad istinom"(doduse nije to slucaj samo s njim jer sam i ja to "osetio na svoju kozu").
Dakle kad neko iznese teolosku tvrdnju za hriscanstvo onda je duzan navesti Bibliski dokaze u prilog a ne da se poziva na neko predanje ili dokaza tipa " reko neko nesto nekome jer mu je ujak mu je bio prvi komsija popu " i t.d.

Gde ti vidiš sad neki napad?
Izvini ali to si mu rekao tako mi je zalicilo,evo ti deo tog citata jos jednom:

Tvoj izraženi sadukejski duh i ono što kaže sarlatanska sekta?
...meni ovo lici na klasican napad denominacije pa sad ti kako hoces...
 
Nema na šta da se odgovori, kad čovek misli da je sve kako on kaže. Pa me onda interesuje, po čemu je ta njegova denominacija specificna kad polaže isključivu tapiju na istinu? Gde ti vidiš sad neki napad? To je tendenciozno...jer ako govori o nevaljanosti tuđeg merila i dugim veđama, zgodno bi bilo znati kakvo je to njegovo merilo?
Ne polaze.
Istina je u Svetom pismu a ja ga nisam pisao niti je moje.
Samo pokazujem sta pismo kaze dok vi to ne mozete jer nemate na zalost istinu.
To je tako jednostavno.
I pismo vas muci.
Dva svedoka.
Stari i novi zavet.
Razotkriva sve sto nije pravo jevandjelje...
 
Ne polaze.
Istina je u Svetom pismu a ja ga nisam pisao niti je moje.
Samo pokazujem sta pismo kaze dok vi to ne mozete jer nemate na zalost istinu.
To je tako jednostavno.
I pismo vas muci.
Dva svedoka.
Stari i novi zavet.
Razotkriva sve sto nije pravo jevandjelje...
Šta ne prolazi? Pitao sam šta je merilo a ne kako ti tumačiš Ja samo vidim tvoju tapiju na istinu jer si otkrio sopstvenu nepogresivost? Tako isto i sadukeji, niko nije bolje razumeo istinu u Bibliju od njih. Ni Sin Božji. A tek kolike su im veđe izrasle od znanja...:per:
 
Šta ne prolazi? Pitao sam šta je merilo a ne kako ti tumačiš Ja samo vidim tvoju tapiju na istinu jer si otkrio sopstvenu nepogresivost? Tako isto i sadukeji, niko nije bolje razumeo istinu u Bibliju od njih. Ni Sin Božji. A tek kolike su im veđe izrasle od znanja...:per:
Nema moje tapije.
Pokazi mi nesto sto sam kazao a da nisam potvrdio biblijom?

Koga zanima moja tapija?
Cak ni mene.

Ti gledas kroz tapije jer si tako ucen i ne mozes da shvatis iako gledas da drugi tako ne gledaju niti nastupaju.
Oci imaju a ne vide usi imaju a ne cuju kaze Isus.

Zasto uvek okreces na prepucavanje i napadanje sagovirnika?
Zato sto ne mozes istinom jer tvoje verovanje nema potporu u Bozjoj reci.
Nemas istinu i moras tako.
Meni je to zao.
To je strasno stanje.
 
Nema moje tapije.
Pokazi mi nesto sto sam kazao a da nisam potvrdio biblijom?

Koga zanima moja tapija?
Cak ni mene.

Ti gledas kroz tapije jer si tako ucen i ne mozes da shvatis iako gledas da drugi tako ne gledaju niti nastupaju.
Oci imaju a ne vide usi imaju a ne cuju kaze Isus.

Zasto uvek okreces na prepucavanje i napadanje sagovirnika?
Zato sto ne mozes istinom jer tvoje verovanje nema potporu u Bozjoj reci.
Nemas istinu i moras tako.
Meni je to zao.
To je strasno stanje.
Bilo je... "mama zna najbolje" koliko puta. Postujem ti šta piše a ti ako ti se citat ne sviđa okreceš na svoje tumačenje i ne zanima te šta je doslovno napisano. I na ovoj temi, verovatno.

Znači shvataš kao napad ad hominem ako ti samo pomenem denominaciju? Jel ste to vi i nedodirljivi a ne samo savršeni čuvari prave istine, pa se ne sme? Zato ti nikad ne smeta kad sisas naše duge veđe...
 
Bilo je... "mama zna najbolje" koliko puta. Postujem ti šta piše a ti ako ti se citat ne sviđa okreceš na svoje tumačenje i ne zanima te šta piše.

Znači shvataš kao napad ad hominem ako ti samo pomenem denominaciju? Jel ste to vi i nedodirljivi a ne samo savršeni čuvari prave istine, pa se ne sme?
Tvoje poznavanje pisma je na zalost lose da bi ti razumio da li okrecem ili ne.
A i treba bizi posten i priznati vinjenice koje bi te opovrgle.

Ucenje denominaija ne zastupam jer me ne zanima niti druge to zanima.
Samo sta kaze pismo.
 
jevrejski koncept duse:

The Jewish concept of soul


Judaism teaches that man has a soul – a consciousness that exists independently of the physical body and brain. This belief has broad implications. For one it means that there is an afterlife and there are future lives – reincarnation. More than that, the human soul distinguishes man from the souls of the animal worlds and from inanimate objects. We are not biochemical robots; bodies filled with water, proteins, and nucleic acids. We are not merely a superficial shell. We possess a divine spark, which God has breathed into us. This is our true essence.

The soul is the secret to living a joyous life. Our soul constantly craves a return to its Divine roots, so that prayer, mitzvot, and Torah study nurtures souls longing for return to its source. Therefore, when we study a few verses of Torah we are directing our attention to our souls rather than to our daily lives. Our everyday Jewish practices determine whether we live in a state of happiness or of misery, depending on the condition of the soul.

According to Jewish thought, the soul consists of three levels: Nefesh, Ruach, and Neshamah. The Nefesh refers to the person, to our physical existence. The words Ruach and Neshamah both mean "breath” in the sense of the soul being an ethereal, spiritual essence, and they are the aspects that continue living even after death, they are our immortality. The outcome of our mundane happiness depends upon the balance between Nefesh and our spiritual essence; our traditional Jewish practices attempt to orchestrate that state of equilibrium.

Although Judaism concentrates its efforts on this temporal world (Olam Ha'zeh — "this world"), classical Judaism speculates an afterlife. Jewish tradition affirms that the human soul is immortal and thus survives the physical death of the body into the Hereafter, known as Olam Haba (the "world to come").
 

Back
Top