Sta je covek?

hm337

Poznat
Poruka
9.444
Mozemo li doci do nekog preciznijeg odgovora sta je covek? Isto je kada bi vas pitali "Ko si ti?"

Recimo, covek se razvije, zivi, napuni 40 godina zivota, stekne mnoga iskustva, znanja i odredi svoj karakter, postane moralan ili nemoralan. I sad, uzmimo za primer da mu se sva moguca secanja obrisu, nepovratno, ko je on?

Da li je covek nista vise od kolekcije secanja? Sta je sa moralom? Ako je mnogo rdjav covek, a obrisemo mu secanja, on to vise nije (bar ne dok ne sazri opet). Da li skup secanja definise nas karakter i nas kao ljude?
čoveka definišu uverenja više nego sećanja...one njegove svesne i nesvesne lične istine i zaključci o sebi, drugima i o tome kako život funkcioniše...uverenja nastaju na osnovu iskustva kao i sećanja, ali sećanja nisu neophodna da bi čovek imao uverenja.....uverenja obuhvataju i sistem vrednosti i stavove o važnim pitanjima u nečijem životu...uverenja prouzrokuju osećanja...

PS prekini više da kačiš sliku tog lika..trenira mi nerve to hmm u potpisu ispod slike neke rugobe....naročito kad izvesna persona sa kojom više nisam u prijateljskim odnosima počne svaki put kad okačiš sliku da se nadovezuje postom u kome dodaje 337 iza toga...

Poslednja izmena:

Gost 439930

Ističe se
Banovan
Poruka
2.269
čoveka definišu uverenja više nego sećanja...one njegove svesne i nesvesne lične istine i zaključci o sebi, drugima i o tome kako život funkcioniše...uverenja nastaju na osnovu iskustva kao i sećanja, ali sećanja nisu neophodna da bi čovek imao uverenja.....uverenja obuhvataju i sistem vrednosti i stavove o važnim pitanjima u nečijem životu...

PS prekini više da kačiš sliku tog lika..trenira mi nerve to hmm u potpisu ispod slike neke rugobe....naročito kad izvesna persona sa kojom više nisam u prijateljskim odnosima počne svaki put kad okačiš sliku da se nadovezuje postom u kome dodaje 337 iza toga...
Meni je smesan meme, veoma. Ne zelim prestati sa koriscenjem istog samo zato sto tebi nesto smeta. Plus imas konflikt sa nekom tamo osobom i jos malo pa cu ja postati odgovoran i za to.
I to nije potpis. U seriji witcher on cesto kazem hmmm i otuda taj meme.

Harsaphes

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
140
То су Стари грци знали... па је васпитање било врло једноставно, а исправно
Ti stari Grci su bili plagijatori, tako da njima ne treba mnogo verovati.
Oni su tvorci drzava kakve danas vladaju. Platon je to sve lepo smislio, ali je zaboravio i izostavio jedan kljucni elemenat-genezu coveka.
Grcka je bila sramno robovlasnicko drustvo, a ceo svet je prihvatio njihov primer idealne drzave.
U takvom drustvu vredeli su samo pojedini filozofi, ali ne vecina i ne najpoznatiji.

louiskrstic

Domaćin
Poruka
3.107
Mozemo li doci do nekog preciznijeg odgovora sta je covek? Isto je kada bi vas pitali "Ko si ti?"
Odgovoriti tek tako šta je čovek i nije baš tako lako i jednostavno. Potrebno je nešto malo proučiti, otkriti, razumeti pa tek onda izaći. Možemo prvo videti od kojih komponenti se čovek sastoji, kako te komponente funkcionišu posebno a kako u sklopu sve zajedno. Zatim, možemo videti šta je osnovni cilj, svrha i smisao postojanja čoveka. I naravno, u svemu tome možemo videti šta je u tom sklopu zvanom Čovek suštinski najvažnije i da li to nešto ostaje da postoji i posle mnestajanja čoveka kao kompleksnog bića.

Na ono kratko pitanje "Ko si ti?" Ja bih odgovorio da sam ja Duša (Biće, Bitak, Više JA, Super Ego ili ma kako neko to zvao) a kao Duša, večito i besmrtno biće imamsvest koja je u procesu stalne ekspanzije. Naravno, kao Duša imam i omote ili tela. Prvo do mene Dušu je moje Podsvesno telo, onda dolazi Um pa Kauzalno telo a oko njega je Astralno i tek onda dolazi Fizičko telo sa kojim se poistovećuje najveći broj ljudi na ovoj planeti.
Naravno, najveći broj ljudi sebe prepoznaje kao ličnost bez da sagledavaju da mi, Dupša u svakom novom životu gradimo novu ličnost. Uz to, svakih nekoliko života menjamo pol fizičkog tela i zato posle nekoliko života u muškom telu dolazi nekoliko života u ženskom telu.
Itd. itd.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.