Šta je bitno da bi automobil lako upalio i zimi

Trust no one

U prolazu
Moderator
Poruka
20.635
Pa ako je tako kao sto pisete, isplati se praviti automobil samo za sibirsko trziste...
Ovo je totalno moguce odraditi i cak nije preterano ni komplikovano ali je orginalno i moze se patentirati...

Ovo za akumulator , cak i kad je solid state capacitor je tacno...
A inace je nekad pre 20 godina i vise i u Srbiji bivalo po mesec dana oko -18 ili -15 bez prestanka...
Sad nije odavno osim na planinama...

Jel moguce da niko u Ladi nije video taj problem kao problem ili imaju monopol pa ih zabole kita...?
Ovo drugo-boli ih uvo. Iskreno...
UAZ je kao auto za bespuca nezaustavljiv, ali iz fabrike ti dodje zardjao, nije podmazan... Dobijemo 6 komada vozom dovezeni, novi, i ni jedan nije isti- ili se bravice razlikuju, ili neki detalj....

Trust no one

U prolazu
Moderator
Poruka
20.635
Ovo je totalno moguce odraditi i cak nije preterano ni komplikovano ali je orginalno i moze se patentirati...
Najveci je problem gustina ulja u motoru na -50. Ja sam na nesto nizoj temperaturi probao da upalim benzin, upaljacem, i trebalo mi je da plamen dodje do tecnosti, nema dovoljno isparenja da se zapali. (-63). Zamisli kakvo je ulje... Zato se dodaju webasto ili slicni grejaci motora, za pola sata- sat ugreje antifriz na 50ak stepeni i upalis bez problema, a radi na naftu ili benzin (uglavnom na naftu ali dodas kerozin ili benzin da bi se uopste upalio).

DarkMoon

Poznat
Poruka
9.972
Nekad su dizeli imali priličnih problema da upale zimi, ali savremeni common rail motori pale bez greške čak i kad su prilično ostareli. Bolje je gorivo, ima i vodnih grejača, ali po meni je najvažnije što su pritisci daleko veći. Nekada je u motor Golfa 2 ubrizgavano gorivo pod pritiskom od 125 bara, a današnji guraju i 2000.
U danasnje dizel gorivo se gruvaju i aditivi protiv smrzavanja i to ne treba zaboraviti.

Trust no one

U prolazu
Moderator
Poruka
20.635
Poslednja izmena:

Trust no one

U prolazu
Moderator
Poruka
20.635
Naslov teme se ne odnosi striktno na Rusiju. Ja sam skužio da se misli na naše krajeve
Meni je Fiesta 1.6 tdci palila na onih -18 bez problema, nov akumulator i doduse navikao sam da kad ugasi grejace za naftu bratim kjuc pa ponovim, imam utisak da tako lakse pali. Ali se nije mucio ni jednom tih hladnih dana.

Poruka
7.510
Meni je Fiesta 1.6 tdci palila na onih -18 bez problema, nov akumulator i doduse navikao sam da kad ugasi grejace za naftu bratim kjuc pa ponovim, imam utisak da tako lakse pali. Ali se nije mucio ni jednom tih hladnih dana.
Pa i meni je Meriva prošle zime palila bez problema. Ali mislim da kod nas nije bilo tako hladno prošle godine. Bilo je -10, -12. Nov akumulator, ali auto je vani ispred zgrade, na parkingu, nemam garažu. Vidjeti ćemo što će biti ove zime. Akumulator ima garanciju 3 godine, pa mislim da ne bi trebalo biti problema.

Trust no one

U prolazu
Moderator
Poruka
20.635
Pa i meni je Meriva prošle zime palila bez problema. Ali mislim da kod nas nije bilo tako hladno prošle godine. Bilo je -10, -12. Nov akumulator, ali auto je vani ispred zgrade, na parkingu, nemam garažu. Vidjeti ćemo što će biti ove zime. Akumulator ima garanciju 3 godine, pa mislim da ne bi trebalo biti problema.
Nije prosle, mislim da je bilo pre 3 zime nekih par dana mraza, isto tako stoji na parkingu...
Otkud samo 3 god. na akumulator? Ja sam uzeo sa 5, i taman posle 5.5 ili 6 crkne :D

Poruka
7.510
Screenshot_2021-10-03-12-54-15-824.jpg

Takav ja imam. 570kn je 8835din.

sasasta

Buduća legenda
Poruka
27.422
auto u dobrom stanju , sa dobrim uljem, gorivom i akumulatorom nema problema sa startovanjem do negde -30 mozda i do -35, benzinci

dizeli do -25

posle se ledi gorivo , reakcije u akumulatoru se ne desavaju kako bi trebalo, pa nema dovoljno snage za pogon

ulje se stegne pa su otpori i habanje motora visestruko povecani

moze i na nize temperature da se vozi ali treba bas specijalizovana goriva ,ulja i akumulatori

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.