Sta je bila Dalmacija za Mletačku republiku?

Holy1

Ističe se
Poruka
2.622
Dobar dan. Autorska.

Da li su dalmatinci išli u vojsku, tj služili mletacku vojsku u 18. i 19. veku? Pošto nigde ne nadjoh taj podatak..Ja sam uvek mislio da je Mletačka republika gledala na Dalmaciju kao prostor za ekploataciju vojnika kao sto je to bio slucaj za Austrougarsku za prostor Slovenije, Korduna, Banije i Like..Da li je to bilo tako?
Ajde neko ko se razume bolje..
 
250px-Female_dalmatian.jpg
? :lol:
 
Dobar dan. Autorska.

Da li su dalmatinci išli u vojsku, tj služili mletacku vojsku u 18. i 19. veku? Pošto nigde ne nadjoh taj podatak..Ja sam uvek mislio da je Mletačka republika gledala na Dalmaciju kao prostor za ekploataciju vojnika kao sto je to bio slucaj za Austrougarsku za prostor Slovenije, Korduna, Banije i Like..Da li je to bilo tako?
Ajde neko ko se razume bolje..
Колико ме памћење служи, Млетачка Република је укинута од стране револуционарних франсцуских трупа 1797. тако да Далматинци све и да су хтјели служити млетачку војску у 19.в. то нису могли бити у стању.
 
Колико ме памћење служи, Млетачка Република је укинута од стране револуционарних франсцуских трупа 1797. тако да Далматинци све и да су хтјели служити млетачку војску у 19.в. то нису могли бити у стању.
Jeste u pravu si. Mislio sam na vreme Mletačke uprave kao i Trojedelne Kraljevine i Austrije. Za vreme mletacke bio je Morejeski i Kandijski rat u kom smo učestvovali, pored toga stalna komišanja sa Turcima. Za vreme Napoleona u Dalmaciji se služila vojska 8 godina, ne mogu da garantujem to ali su mnogi ljudi stari slusali od svojih dedova. Škole u Dalmaciji ne verujem da su postojale za vreme Mletačke uprave. Ali me zanima da li su i nas u Dalmaciji eksplatisali i koristili za ratove kao sto je bio slucaj u Vojnoj Krajini za vreme Austrije.
 
Dobar dan. Autorska.

Da li su dalmatinci išli u vojsku, tj služili mletacku vojsku u 18. i 19. veku? Pošto nigde ne nadjoh taj podatak..Ja sam uvek mislio da je Mletačka republika gledala na Dalmaciju kao prostor za ekploataciju vojnika kao sto je to bio slucaj za Austrougarsku za prostor Slovenije, Korduna, Banije i Like..Da li je to bilo tako?
Ajde neko ko se razume bolje..
Mleci su imali plaćeničku vojsku,to im je bila udarna snaga. Kao neku rezervnu vojsku su imali domaće seljake na tim novim i najnovijim stečevinama(kako li su to već zvali?). Princip je u biti bio sličan kao u vojnoj krajini, sva zemlja je bila vlasništvo Mletačke republike, a seljaci su dobivali zemlju u zanjenu za vojnu službu. Razlika prema Vojnoj krajini je da su Mlečani poštovali dogovoreno i običaje i pravice lokalnog stanovništva. Gradsko stanovništvo Zadra, Splita i sl nije podlijegalo vojnoj obvezi.
 
Najveća razlika proizlazi iz same naravi Mletačke Presvjetle republike i Hasburškog carstva. Mleci su bili prvenstveno trgovci, dok su SE Hasburgovci trsili da budu glavna kontinentalna sila. Zbog takve politike Hasburgovci su angažirali krajišnike u nizu ratova koji nisu imali veze s Turcima Osmanlijama. Rat za španjolsko nasljedje, rat za austrijsko nasljedje, sedmogodišnji rat i što li već? Dok s druge strane u Dalmatinskoj Zagori seljaci su stvarno ratovali samo u slučaju osmanske provale što znači da su 18-stoljeće uglavnom proveli u miru. Zapravo neki sukobi su i inicirani s dalmatinske strane hajdučkim provalama na osmanski teritorij.
 
Jeste u pravu si. Mislio sam na vreme Mletačke uprave kao i Trojedelne Kraljevine i Austrije. Za vreme mletacke bio je Morejeski i Kandijski rat u kom smo učestvovali, pored toga stalna komišanja sa Turcima. Za vreme Napoleona u Dalmaciji se služila vojska 8 godina, ne mogu da garantujem to ali su mnogi ljudi stari slusali od svojih dedova. Škole u Dalmaciji ne verujem da su postojale za vreme Mletačke uprave. Ali me zanima da li su i nas u Dalmaciji eksplatisali i koristili za ratove kao sto je bio slucaj u Vojnoj Krajini za vreme Austrije.
Naravno da su postojale škole, postojale su i gimnazije..
 
Dalmacija je bila izvor robova za Mlecane. Buljuk su ih prevezli prema Arapima.
Jako si glup, nevjerovatno koliko ima glupih ljudi koji pišu gluposti u današnjem dobu kd je sve dostupno jednim klikom na internetu. Crkva je još u ranom srednjem vijeku zabranila ropstvo, barem za kršćane. Nereteljani, su se dugo odbijali pokrstiti pa su zato i hvatani u roblje i medju ostalim prodavani Arapima. Na to nešto misli ovaj glupan, samo što je pomiješa razdoblja za skoro tisuću godina.
 
gimnazije i skole? Daj konkretno nesto...
Evo prva splitska gimnazija na kraju 17-og stoljeća.

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Stjepan_I._Cosmi To je sjemenište ali s pravom javnosti, znači mogli su i neklerici pohadjati pa to je zaista prava gimnazija u današnjem smislu. U splitskom statutu iz 14-og stoljeća postoji stavka o obveznom školovanju prvorodjenog sina u familiji.

Možda ti misliš na neke druge prostore kao Bukovica ili Ravni Kotari?
 
Slavery in late medieval Dalmatia/Croatia : labour, legal status, integration
[article]

sem-linkNeven Budak

mefr_1123-9883_2000_num_112_2_T14_0746_0000_710.jpg
aha, a kakve veze ima Mletačka republika s Zadrom iz 918-e godine? Nikakve jer je Zadar te 918-e Bizantski(/romejski grad. Autori teme je očigledno mislio na mnogo kasnije razdoblje, 17-19-eto stoljeće. Venecija se utvrdila u Dalmaciji tek u 15-om stoljeću zastalno. Trgovine robljem je nešto bilo u srednjem vijeku ali to se odnosilo na nekršćane, u rjeđim slučajevimaa kršćane, mada je to zapravo bilo nelegalno više manje.Robljem se uglavnom trgovalo na Baltiku na način da su tamošnji Slaveni sami prodavali svoje ljude. Neke velike trgovine ljudima na Jadranu nije bilo, ovo što se navodi su smiješne brojke, a moguće je da to i nisu bili kršćani? Uostalom di bi to pusto roblje radilo? Roblja je moglo biti na brodovima kao veslača ali ni to nije bio vele broj
 
Evo prva splitska gimnazija na kraju 17-og stoljeća.

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Stjepan_I._Cosmi To je sjemenište ali s pravom javnosti, znači mogli su i neklerici pohadjati pa to je zaista prava gimnazija u današnjem smislu. U splitskom statutu iz 14-og stoljeća postoji stavka o obveznom školovanju prvorodjenog sina u familiji.

Možda ti misliš na neke druge prostore kao Bukovica ili Ravni Kotari?
Upravo tako na Ravne Kotare, Bukovicu a i ostali deo Dalmacije
 
The pirate-like people of Pagania/Narenta (named after river Narenta) expressed their buccaneering capabilities by pirateering the Venetian-controlled Adriatic between 827 and 828, while the Venetian fleet was further afield, in the Sicilian waters. As soon as the fleet of the Venetian Republic returned, the Neretvians fell back; when the Venetians left, the Neretvians would immediately embark on new raids. In 834 and 835, they caught and killed several Venetian traders returning from Benevent. To punish the Neretvians, the Venetian Doge launched a military expedition against them in 839. The war continued with the inclusion of the Dalmatian Croats
 
Upravo tako na Ravne Kotare, Bukovicu a i ostali deo Dalmacije
Ako mislimo na taj dio Dalmacije tu nekog školstva baš i nije bilo. Tu opet do izričaja dolazi razlika izmedju hasburškog carstva i Mletačke republike. Dok su Hasburgovci mislili u Vojnoj krajini stvarati elitnu vojsku, Mlečani su na stanovništvo Zagore gledali kao na drugorazrednu vojsku koja bi se sukobila is istom takvom osmanskom. Elitna vojska treba biti pismena, ako ništa drugo barem oficirski kadar. Toga u Dalmaciji nije bilo, nije se iz domaćeg kadra stvara oficirski kadar i sl.
 

Back
Top