Sta dobijamo od ...nacije?

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Sta je nacionalizam?

Pre svega oznacava PRIPADNOST GRUPI istog porekla, iste istorijske proslosti i istih stremljenja u buducnosti....

Nacionalista pomalo lici na fudbalskog navijaca: milo mu je da njegov tim pobedjuje, iako on licno od toga nema nikave koristi, vec samo ima stetu jer mora da ide na utakmice i placa prevoz i karte....

Iako nacionalizam nekada zahteva mnogo vise od placanja novcem - nekada zahteva i placanje zivotom...

Veliki i mocni narodi stite svoju naciju svuda u svetu....Imaju mnoge privilegije....Kada neko negde na kraju sveta neko dete istuce malog razmazenog Amera, sesta americka flota dobije uzbunu...

I ja verujem da je nacionalizam takve nacije opravdan....I koristan...

Ali, kada ja od moje nacije nikada nikakvu KORIST nisam video - sta ce mi onda takva nacija?

Pa nisam mogao da BIRAM NACIJU kada sam se rodio...!

Slucajno mi upade, ni krivom ni duznom.


Da ne predjem u velike filozofije, smatram da nacija svakom od nas nesto TREBA DA PRUZI....Materijalno, ovozemaljsko....

A ne samo da trazi od nas...

Niko ne voli da navija za tim koji STALNO GUBI.

Zar ne?
 
Nacija je jos jedna izmisljena kategorija koja sluzi da podeli ljude. Lakse je upravljati sa podeljenom rajom, te po nacionaslnosti te po onom te po onom. Nacionalizam je stanje svesti koje se manifestuje kao cudan osecaj ponosa, i ako je glupo biti ponosan na nesto za cega nemas zasluge. Tako si rodjen, bio Srbin, Madjar ili Turcin.
Jednostavno, nacionalizam je mocno oruzije manipulacije i dobro dodje kad treba oci da se zamazu.
 
Poslednja izmena:
A malo se frljaš sa pojmovi, nije nacionalizam pripadnost grupi, kaoo što si naveo u uvofnoj poruci, nacionalizam je vezanost i predanost sopstvenoj naciji, to je način mišljenja

Zasto bi bio nacin misljenja? (Evo ko ode u inostranstvo na dugo, cesto se "zaboravi"...kao da nije Srbin, kao da nije mucio iste muke kao njegovi rodjaci, prijatelji,komsije)

Pre je zajednickja istorija, i to je ono sto mogu da shvatim kao zajednicki imenitelj.
 
Zasto bi bio nacin misljenja? (Evo ko ode u inostranstvo na dugo, cesto se "zaboravi"...kao da nije Srbin, kao da nije mucio iste muke kao njegovi rodjaci, prijatelji,komsije)

Pre je zajednickja istorija, i to je ono sto mogu da shvatim kao zajednicki imenitelj.

NACIONALIZAM je način mišljenja i odnosa prema nekoj naciji! O tome govorim! Nacionalizam i nacionalna pripadnost nisu isto
 
Od nacije dobijaš identitet, džavu koja ti omogućava da živiš ljudski i normalno u društvu, a ne kao zver u prirodi bez pravila i divlje

Ne bih se slozio da od nacije dobijas identitet.

Identitet dobijas od SAMOG SEBE.

To sto je neko Svajcarac ili Madjar, ne mora jos nista da znaci....

Identitet (imidz) coveka cini njegovo ponasnje u ophodjenju sa okolinom....

Sa tim nacija nema nikakve veze.

Takodje, ima ljudi koji su totalno anacionalni, deca iz razlicitih brakova i cak rasa, ali nikako nisu divlji i ne lice na zveri...
 
Ne bih se slozio da od nacije dobijas identitet.

Identitet dobijas od SAMOG SEBE.

To sto je neko Svajcarac ili Madjar, ne mora jos nista da znaci....

Identitet (imidz) coveka cini njegovo ponasnje u ophodjenju sa okolinom....

Sa tim nacija nema nikakve veze.

Takodje, ima ljudi koji su totalno anacionalni, deca iz razlicitih brakova i cak rasa, ali nikako nisu divlji i ne lice na zveri...


ne govorim o ličnom, već o kolektivnom, grupnom identitetu, koji i te kako utiče na lični

nije anacionalan čovek "divlji" nego čovek koji živi izvan društva, tj države, a takvih danas na svetu nema. Ako neke zajednice nemaju državu, one imaju makar neki vid plemenske, porodične, zadrugarske i seoske organizacije, dakle neki vid društvenog organizovanja
 
Ne bih se slozio da od nacije dobijas identitet.

Identitet dobijas od SAMOG SEBE.

To sto je neko Svajcarac ili Madjar, ne mora jos nista da znaci....

Identitet (imidz) coveka cini njegovo ponasnje u ophodjenju sa okolinom....

Sa tim nacija nema nikakve veze.

Takodje, ima ljudi koji su totalno anacionalni, deca iz razlicitih brakova i cak rasa, ali nikako nisu divlji i ne lice na zveri...

Ovde si uglavnom u pravu. Nacija je napravila drzavu, jer da nije bilo nacionalne svesti u 19 i 20 veku...mi bi bili u ko zna kojoj drzavi, od ko zna koga okupirani direktno...danas nacionalna svest vise nije toliko vazna, vaznije je drzavljanstvo koje neko ima...
 
Sta je nacionalizam?

Pre svega oznacava PRIPADNOST GRUPI istog porekla, iste istorijske proslosti i istih stremljenja u buducnosti....

Nacionalista pomalo lici na fudbalskog navijaca: milo mu je da njegov tim pobedjuje, iako on licno od toga nema nikave koristi, vec samo ima stetu jer mora da ide na utakmice i placa prevoz i karte....

Iako nacionalizam nekada zahteva mnogo vise od placanja novcem - nekada zahteva i placanje zivotom...

Veliki i mocni narodi stite svoju naciju svuda u svetu....Imaju mnoge privilegije....Kada neko negde na kraju sveta neko dete istuce malog razmazenog Amera, sesta americka flota dobije uzbunu...

I ja verujem da je nacionalizam takve nacije opravdan....I koristan...

Ali, kada ja od moje nacije nikada nikakvu KORIST nisam video - sta ce mi onda takva nacija?

Pa nisam mogao da BIRAM NACIJU kada sam se rodio...!

Slucajno mi upade, ni krivom ni duznom.


Da ne predjem u velike filozofije, smatram da nacija svakom od nas nesto TREBA DA PRUZI....Materijalno, ovozemaljsko....

A ne samo da trazi od nas...

Niko ne voli da navija za tim koji STALNO GUBI.

Zar ne?
Kako si sročio ovo, izmešao, naciju, nacionalizam, državu pa udario po filozofiji. Nego reci ti meni jel znaš ti uopšte šta je nacija?
 
Veliki i mocni narodi stite svoju naciju svuda u svetu....Imaju mnoge privilegije....Kada neko negde na kraju sveta neko dete istuce malog razmazenog Amera, sesta americka flota dobije uzbunu...

Blajbi, jesi li ti svestan da procentualno vise Srba ima pasos nego Amerikanaca. I da vecina pripadnika americke nacije nikad nije bila u L.A.-u ili N.Y., a o inostranstvu mogu samo da sanjaju. Te privilegije koje imaju u inostranstvu im trebaju i znace u zivotu kao patki gojzerice. To sto si ti otisao iz Srbije pa bi sad hteo neke privilegije to je tvoj problem.
 
Nije li to isto sto i rodoljublje (ili bi trebalo bar da bude), tj. ljubav prema svom narodu, poreklu?

Ali, avaj, kod nas je pojam "nacionalizam" potpuno izraubovan i ostace jos dugo vremena.

Nije isto, zna se šta je nacija, šta nacionalizam a šta država. Čekam postavljača da odgovori a očekujem da će da lupi, odgovoriću ti na post kasnije kad se ekspert izjasni.
 
Ne bih se slozio da od nacije dobijas identitet.

Identitet dobijas od SAMOG SEBE.

To sto je neko Svajcarac ili Madjar, ne mora jos nista da znaci....

Identitet (imidz) coveka cini njegovo ponasnje u ophodjenju sa okolinom....

Sa tim nacija nema nikakve veze.

Takodje, ima ljudi koji su totalno anacionalni, deca iz razlicitih brakova i cak rasa, ali nikatIko nisu divlji i ne lice na zveri...

koje li koještarije!

i provokacije, uz to vrlo neuspele, stvarno.

Samo totalan nesrećnik nema osećaj pripadnosti svojoj naciji. Pripadnost naciji je temelj na kome gradiš sebe, svoj život, svoja uverenja.
Inače si sasvim prolupao i prepisuješ 'debilastoće' novog svetskog poretka, kome je u cilju da stvori papagaja koji propoveda tv-epp-kzv istine. koka-kola i osmeh, sve mehur i pena, bez suštine. glupo i prazno, da boli. ne ume čak ni da tresne i uz prasak razbije.
 
Poslednja izmena:

Back
Top