Sta dobijamo od ...nacije?

Sta je nacionalizam?

Pre svega oznacava PRIPADNOST GRUPI istog porekla, iste istorijske proslosti i istih stremljenja u buducnosti....

Nacionalista pomalo lici na fudbalskog navijaca: milo mu je da njegov tim pobedjuje, iako on licno od toga nema nikave koristi, vec samo ima stetu jer mora da ide na utakmice i placa prevoz i karte....

Iako nacionalizam nekada zahteva mnogo vise od placanja novcem - nekada zahteva i placanje zivotom...

Veliki i mocni narodi stite svoju naciju svuda u svetu....Imaju mnoge privilegije....Kada neko negde na kraju sveta neko dete istuce malog razmazenog Amera, sesta americka flota dobije uzbunu...

I ja verujem da je nacionalizam takve nacije opravdan....I koristan...

Ali, kada ja od moje nacije nikada nikakvu KORIST nisam video - sta ce mi onda takva nacija?

Pa nisam mogao da BIRAM NACIJU kada sam se rodio...!

Slucajno mi upade, ni krivom ni duznom.

Da ne predjem u velike filozofije, smatram da nacija svakom od nas nesto TREBA DA PRUZI....Materijalno, ovozemaljsko....

A ne samo da trazi od nas...

Niko ne voli da navija za tim koji STALNO GUBI.

Zar ne?

isto ko ti je rezonovala gomila ustashkih degenerika u boliviji pa je macheta morala da radi

Nema nista od odgovora postavljaca. Postavio temu i - pobeg'o!
Pa Blajbinger šta drugo reći? Elem, narod koji je uspeo da stvori svoju nacionalnu državu zove se nacija. Nacija je znači narod koji ima svoju državu koja nosi njegovo narodno ime i čijim ustavom je precizirano da je ta država matična država ili domovina određenog naroda. Naciju tvore ljudi pripadnici određenog naroda koji ima svoju nacionalnu državu i u tom slučaju se može povući paralela između nacije i države. Proizilazi da je nacija država ali da država nije u svakom slučaju i nacija. Shodno tome u svetu danas postoje nacionalne, višenacionalne i nenacionalne države. Primer za nacionalnu državu je recimo Nemačka, za višenacionalnu državu je Švajcarska a primer za nenacionalnu državu je Amerika.

Nacionalizam podrazumeva izrazitu ljubav prema svojoj naciji, mnogi ga indentifikuju sa šovinizmom što je besmisleno jer šovinizam je idolatrija sopstvene nacije i mržnja prema drugim nacijama - što nacionalizam svakako nije.

Pa Blajbinger šta drugo reći? Elem, narod koji je uspeo da stvori svoju nacionalnu državu zove se nacija. Nacija je znači narod koji ima svoju državu koja nosi njegovo narodno ime i čijim ustavom je precizirano da je ta država matična država ili domovina određenog naroda. Naciju tvore ljudi pripadnici određenog naroda koji ima svoju nacionalnu državu i u tom slučaju se može povući paralela između nacije i države. Proizilazi da je nacija država ali da država nije u svakom slučaju i nacija. Shodno tome u svetu danas postoje nacionalne, višenacionalne i nenacionalne države. Primer za nacionalnu državu je recimo Nemačka, za višenacionalnu državu je Švajcarska a primer za nenacionalnu državu je Amerika.

Nacionalizam podrazumeva izrazitu ljubav prema svojoj naciji, mnogi ga indentifikuju sa šovinizmom što je besmisleno jer šovinizam je idolatrija sopstvene nacije i mržnja prema drugim nacijama - što nacionalizam svakako nije.

Da, to znam,samo sam rekla da se lako "sklizne" u sovinizam ako se nema mere.

A naravno da nacija i drzava ne moraju biti jedno i najcesce nisu, ali ovaj post Blajbinger treba da procita, jer on izgleda da mesa ta dva...;)

Hocu da kazem da obican covek NEMA NIKAKVE KORISTI od toga ako kaze da je Makedonac, Crnogorac, Srbin ili Hrvat...

Nacija mu ne pruza APSOLUTNO NISTA u zivotu, iako je covek spreman za nju da izgubi mnogo, pa cak i zivot, ono sto je najsvetije...

I spreman je da vrsi najgnusnije zlocine u to ime...

To je jedna od NAJVECIH MANIPULACIJA LJUDSKIM OSECANJIMA KOJE UOPSTE POSTOJE!

Hocu da kazem da obican covek NEMA NIKAKVE KORISTI od toga ako kaze da je Makedonac, Crnogorac, Srbin ili Hrvat...

Nacija mu ne pruza APSOLUTNO NISTA u zivotu, iako je covek spreman za nju da izgubi mnogo, pa cak i zivot, ono sto je najsvetije...

Kao i ideja da su svi ljudi braca i da mozemo da zivimo u svetu bez granica punom ljubavi i razumevanja. Patriotske i nacionalne emocije su opstale jer nude najvise sansi za opstanak.

Blajbingeru, imas pitanja i to vrlo opravdana na temi, pokusaj i usredsredi se da odgovoris na njih kad si vec izvoleo da postavis temu.

Ok, opisi zivot u najcistijoj istini, gde ni jedan covek ne pripada ni jednoj naciji, niti grupi.

Ima takvih, veruj mi - koliko hoces po svetu!

Ovi, gde ja zivim, uopste NE SHVATAJU sta je to nacija!

I uopste ne pate zbog toga.

Ni vera ih ne zanima...

Ja njima jednom kazem, od zezanja, da ih provociram: "Vi ne znate koje ste nacije zato sto ste vi ...Indijanci!"

A jedan mi odgovori: "Ne, nismo mi Indijanci, VI STE INDIJANCI kada se ubijate zbog takvih GLUPOSTI!"

Ok, opisi zivot u najcistijoj istini, gde ni jedan covek ne pripada ni jednoj naciji, niti grupi.

Pa, ako bas insistiras, to drustvo bi bilo uredjeno po principu SFRJ... prosto receno, ne gledas ko je Srbin, Hrvat, Slovenac, Kinez iili sta vec... nego se, brate mili, trudis da negujes dobre odnose sa ljudima u svojoj okolini, a oni koji bi da prete drugima pod plastom nekakve pripadnosti grupi ce ici lepo na marginu... Mislim, taj tribalni nacionalizam, koja mu je svrha?? Dokle nas je doveo...

Ima takvih, veruj mi - koliko hoces po svetu!

Ovi, gde ja zivim, uopste NE SHVATAJU sta je to nacija!

I uopste ne pate zbog toga.

Ni vera ih ne zanima...

Ja njima jednom kazem, od zezanja, da ih provociram: "Vi ne znate koje ste nacije zato sto ste vi ...Indijanci!"

A jedan mi odgovori: "Ne, nismo mi Indijanci, VI STE INDIJANCI kada se ubijate zbog takvih GLUPOSTI!"

Ali shvataju sta je pleme ili su prevazisli i taj nivo?
I koja vera ih ne zanima, tvoja?

Pa, ako bas insistiras, to drustvo bi bilo uredjeno po principu SFRJ... prosto receno, ne gledas ko je Srbin, Hrvat, Slovenac, Kinez iili sta vec... nego se, brate mili, trudis da negujes dobre odnose sa ljudima u svojoj okolini, a oni koji bi da prete drugima pod plastom nekakve pripadnosti grupi ce ici lepo na marginu... Mislim, taj tribalni nacionalizam, koja mu je svrha?? Dokle nas je doveo...

U SFRJ nisi imao naglasene klasicne nacije, ali si imao naglaseno jugoslovenstvo, zatim pripadnost komunistickoj partiji i kao suprotnost "sumnjivi element" , to je samo novi nacin udruzivanja koji da je bio uspesan, dao bi ili komuniste ili jugoslovene, kao sto mesavina svih nacija u SAD daje amere, a i to ce puci jednog dana, bas po nacionalnim, rasnim i verskim savovima, kao sto je i SFRJ, iskljucujuci rasne u nasem slucaju.

U SFRJ nisi imao naglasene klasicne nacije, ali si imao naglaseno jugoslovenstvo, zatim pripadnost komunistickoj partiji i kao suprotnost "sumnjivi element" , to je samo novi nacin udruzivanja koji da je bio uspesan, dao bi ili komuniste ili jugoslovene, kao sto mesavina svih nacija u SAD daje amere, a i to ce puci jednog dana, bas po nacionalnim, rasnim i verskim savovima, kao sto je i SFRJ, iskljucujuci rasne u nasem slucaju.

Ok... Moram reci da se ne slazem... Sam po sebi, nacin udruzivanja u SFRJ bio je VRLO uspesan, ali je pukao zahvaljujuci pomenutim Amerima, zapadnim silama i izdajnika komunistickih ideja poput Milosevica, koji je sve vreme glumatao nekakvog "levicara", uz pomoc one koze julovske...

Back