Quantcast

Sta da radim?

cyber girl

Obećava
Poruka
95
E, ovako...
Imam jedan problem, verovatno ne vazan za opstanak planete, ali meni veoma bitan i od presudnog znacaja za moju buducnost.
Ove godine bi trebalo da upisem fakultet, odlican sam djak, nikada nisam imala problema u skoli, sa gradivom, uvek je sve islo kako sam zelela.
I sada bi trebalo da odlucim sta zelim da upisem. Da li da poslusam ono sto mi srce govori i upisem fakultet koji volim ili da ipak malo vise gledam na profit i zaradu i opredelim se za nesto sto malo manje volim...
Trazim odgovor ovde jer su ljudi iz moje okoline suvise pristrasni.
Hvala na pomoci...:D

[Ne_Vazim_Se]

Iskusan
Poruka
5.461
Pa najbolje je ako mozesh da nabodesh kombinaciju ta dva nekako ono... a ako ne, onda kapiram da to zavisi od toga da li mozesh da priushtish sebi da uchish ono shto volish ako se ne isplati. Ako ne mozesh, onda cesh kao ja mesto pisca biti programer. :mrgreen:

Ili mesto slikarke doktor... :mrgreen: ... ili... ok, shvatila si poentu.

Moonster

Ističe se
Banovan
Poruka
2.895
E, ovako...
Imam jedan problem, verovatno ne vazan za opstanak planete, ali meni veoma bitan i od presudnog znacaja za moju buducnost.
Ove godine bi trebalo da upisem fakultet, odlican sam djak, nikada nisam imala problema u skoli, sa gradivom, uvek je sve islo kako sam zelela.
I sada bi trebalo da odlucim sta zelim da upisem. Da li da poslusam ono sto mi srce govori i upisem fakultet koji volim ili da ipak malo vise gledam na profit i zaradu i opredelim se za nesto sto malo manje volim...
Ako možeš ikako, uklopi profit i da radiš ono što voliš. Ako nije takav slučaj, onda biraj profit, tj. zaradu, jer od toga se živi i to je realnost. Kada imaš novac uvek možeš da se baviš sa onim što voliš jer možeš to da finansiraš, imaš sredstva, kada nemaš novac, možeš da radiš ono što voliš, ali nećeš baš biti zadovoljna jer nećeš moći od toga da živiš niti bilo šta sebi da ostvariš.

Lamb

Primećen član
Poruka
868
Ono od cega ces da zivis..nesto u vezi sa IT tehnologijom OBAVEZNO...softw.eng. ili operacioni mendzment...
Srbija nije raspodelila kako treba radna mesta i dozvolila da se studiraju samo oni fakulteti posle kojih ce narod dobiti sigurna radna mesta..nego vecina pohita na iste fakultete a posle se zale kako nema posla.
neces se pokajati ako upises i ruski jezik i knjizevnost na filoloskom u BG:)
sa ruskim ima uvek posla i dobro placenog....

KOMPJUTERI ILI JEZICI: ENGL ILI RUSKI

baš_čelik

Primećen član
Poruka
658
E, ovako...
Ovako, pametno je sto si to sto si odlucila dobro razmisliti pre takve odluke.

Vidi, mnogo je lakse i lepse uciti ono sto volis.. tako da ces verovatno na fakultetu koji volis mnogo lakse da izboris i budzet, i menzu, i dom i kretaces se medju ljudima koji razmisljaju slicno tebi... uglavnom bice to relativno lepih par godina tvog zivota koje ces pamtiti po pozitivnom.. a onda nakon toga, bice ti verovatno malo nezgodno pronaci posao tako dobro placen, ali ces ostatak zivota raditi ono sto volis i uzivati u tome i imaces mogucnost biti u strucnjak u poslu koji volis(ovo je jako tesko biti u necemu sto ti nije drago)..... a pare, cim posedujes dovoljan minimum one su obicni papirici, bar u mojim ocima.:cool:

Ako vise gledas na profit i zaradu i izaberes fakultet za koji nisi sigurna kakav je poput IT nauka, postoje velike sanse da ces shvatiti tokom studiranja da to ne volis da radis, u tom slucaju bice ti odbojno i unistavaces samu sebe da se izboris za kakav takav prolaz, neces biti zadovoljna tokom studiranja... a onda nakon sto zavrsis fakultet, mit je da te posao samo ceka tek tako, danas u doba kapitalizma tvog gazdu ne interesuje previse tvoja diploma vec primenjivo znanje koje posedujes (sto uzgred, tesko mozes pronaci na nasim fakultetima).... i opet budi spremna da na primer, ako je to programiranje, sedis do kraja zivota za racunarom i kuckas for/while petlje 8 sati dnevno.

Dakle sta bih ti preporucio.... ukoliko ti je novac veoma, veoma, VEOOOOOOMA bitan faktor u zivotu gledaj profit, ali opet ne idi na nesto sto ti zvuci odbojno... dok u suprtonom, ako imas neke druge vrednosti u zivotu koje bi stavila ispred novca, poslusaj ono sto ti srce govori i to upisi, bez i najmanjeg razmisljanja o profitu.:ok:

baš_čelik

Primećen član
Poruka
658
Ono od cega ces da zivis..nesto u vezi sa IT tehnologijom OBAVEZNO...softw.eng. ili operacioni mendzment...
Srbija nije raspodelila kako treba radna mesta i dozvolila da se studiraju samo oni fakulteti posle kojih ce narod dobiti sigurna radna mesta..nego vecina pohita na iste fakultete a posle se zale kako nema posla.
neces se pokajati ako upises i ruski jezik i knjizevnost na filoloskom u BG:)
sa ruskim ima uvek posla i dobro placenog....

KOMPJUTERI ILI JEZICI: ENGL ILI RUSKI
Hehe, kakva preporuka. Ako smem da vas pitam kada vec dajete ovakve izjave, sta ste vi zavrsili/studirate od fakulteteta?:D

Poruka
17.145
E, ovako...
Ja sam bio u istoj dilemi i opredelicu se za ono sto istinski volim . Eto toliko mogu da ti kazem .

Bratislav_90

Iskusan
Poruka
5.523
Nemoj da zaboravis da je i najvaznije da zavrsis faks... Ne samo da upises. Retko ko zavrsi u roku, a vecina ljudi koji upisuju su bili vukovci odlicni djaci itd... Najcesca je greska da ljudi cesto misle da su svemocni pa i totalno zaborave na tu trecu komponentu odluke
pozz

direktor111

Zainteresovan član
Poruka
101
ko zna sta ce sutradan da bude profitabilno.. mozda kompjuteri, mozda jezici, ali evo cena hrane raste na svetskom trzistu pa ce to mozda biti i poljoprivreda :D
tesko je da se uci nesto sto se ne voli i sto te ne interesuje...
ti najbolje poznajes sebe... :ok:

ColdPrayer

Primećen član
Poruka
829
Slazem se, to sto danas donosi profit ne mora i za 4 godine. Najlakse se zavrsava onaj fakultet koji volish. A i valjda ce biti nesto bolja situacija u zemlji za 5-6 god., ako ne, uvek je tu inostrarstvo.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.