Neznanko
Iskusan
- Poruka
- 5.497
Novi Sad -- Natalitet u Srbiji na evropskom začelju. Država nedovoljno pomaže programe podrške porodiljama, koji opstaju zahvaljujući entuzijazmu lekara koji ih sprovode.
Danas se u Srbiji po jednoj ženi rađa samo 0,88% dece, kaže statistika, pa je Srbija po broju živorođene dece poslednja u Evropi.
Uprkos alarmantnim podacima iz naše demografske politike, programi podrške ženama u trudnoći i oni kojima je cilj da se podigne nivo zdravstvene kulture trudnica i porodilja i dalje ne nailaze na potrebnu podršku države.
Program "Beba dolazi", predstavlja ideju da se putem poruka preko mobilnog telefona svakoj trudnici u Srbiji, koja to želi, upute najpotrebnije informacije, saveti i upozorenja, zavisno od nedelje trudnoće u kojoj se nalazi, prateći trudnoću sve do porođaja.
Idejni tvorac projekta je dr Vojislav Stojšin iz Novog Sada, koji kaže da je program osmišljen kao sistem obaveštavanja trudnica o procesima koji se dešavaju u njima tokom trudnoće.
Moj komentar:
Gotovo pola Srbije, a isto tako i pola već rodjene dece u toj istoj Srbiji nema šta da jede u bukvalnom smislu te reči.
I sad nad takvim činjenicama i istinom, neko nam ovde priča o našem slabom natalitetu, lamentira nam nad tim. Strašno.
Da ja pitam sve nas ovde, šta će Srbiji veći natalitet ?
Kome, čemu treba više dece u Srbiji ?
Dobro znam, treba učiteljima i nastavnicma da bi nekom predavali i učili ih znanju, da ne bi i oni postali socijalni slučajevi kod nas.
Treba fakultetima, da ne bi i tamo profesori otišli pod stečaj.
Očito treba i zavodu za zapošljavanje, jer i tamo rade puno službenika koji bi mogli da ostanu bez posla.
Naravno trebaju nam deca za babe i dede, jer niko nije deda i baba, ako njihova deca nemaju decu.
Eto, kao što vidite zašto nam trebaju deca, i zašto se ovaj profesor zabrinuo za naš natalitet.
Za one neupućene, znate li koliko je planeta zemlja imala stanovnika pre 120 godina ? Ne znate, pa jedva 1, 3 milijardi ljudi, a znate li koliko danas zemaljska kugla ima stanovnika ? Tačno 7 milijardi.
Da nije Kina uvela zakon o kontroli radjanja, samo bi KINA danas imala oko 5 milijardi stanovnika.
Kome u svetu trebaju toliki ljudi ? Nikome, a nama samima baš ne trabaju nikako, jer u zemlju gde ima najmanje ljudi, a puno stanovniuka kakva je naša, svaka prinova je opasna po nas same.
Danas se u Srbiji po jednoj ženi rađa samo 0,88% dece, kaže statistika, pa je Srbija po broju živorođene dece poslednja u Evropi.
Uprkos alarmantnim podacima iz naše demografske politike, programi podrške ženama u trudnoći i oni kojima je cilj da se podigne nivo zdravstvene kulture trudnica i porodilja i dalje ne nailaze na potrebnu podršku države.
Program "Beba dolazi", predstavlja ideju da se putem poruka preko mobilnog telefona svakoj trudnici u Srbiji, koja to želi, upute najpotrebnije informacije, saveti i upozorenja, zavisno od nedelje trudnoće u kojoj se nalazi, prateći trudnoću sve do porođaja.
Idejni tvorac projekta je dr Vojislav Stojšin iz Novog Sada, koji kaže da je program osmišljen kao sistem obaveštavanja trudnica o procesima koji se dešavaju u njima tokom trudnoće.
Moj komentar:
Gotovo pola Srbije, a isto tako i pola već rodjene dece u toj istoj Srbiji nema šta da jede u bukvalnom smislu te reči.
I sad nad takvim činjenicama i istinom, neko nam ovde priča o našem slabom natalitetu, lamentira nam nad tim. Strašno.
Da ja pitam sve nas ovde, šta će Srbiji veći natalitet ?
Kome, čemu treba više dece u Srbiji ?
Dobro znam, treba učiteljima i nastavnicma da bi nekom predavali i učili ih znanju, da ne bi i oni postali socijalni slučajevi kod nas.
Treba fakultetima, da ne bi i tamo profesori otišli pod stečaj.
Očito treba i zavodu za zapošljavanje, jer i tamo rade puno službenika koji bi mogli da ostanu bez posla.
Naravno trebaju nam deca za babe i dede, jer niko nije deda i baba, ako njihova deca nemaju decu.
Eto, kao što vidite zašto nam trebaju deca, i zašto se ovaj profesor zabrinuo za naš natalitet.
Za one neupućene, znate li koliko je planeta zemlja imala stanovnika pre 120 godina ? Ne znate, pa jedva 1, 3 milijardi ljudi, a znate li koliko danas zemaljska kugla ima stanovnika ? Tačno 7 milijardi.
Da nije Kina uvela zakon o kontroli radjanja, samo bi KINA danas imala oko 5 milijardi stanovnika.
Kome u svetu trebaju toliki ljudi ? Nikome, a nama samima baš ne trabaju nikako, jer u zemlju gde ima najmanje ljudi, a puno stanovniuka kakva je naša, svaka prinova je opasna po nas same.
Kako će to pomoći natalitetu? Pa svaka žena može da nađe na netu svaku informaciju koja joj treba. Ko smišlja ove nebuloze?
