Šta biste promenili u Nišu?

Ma citao sam to ja vec danima znas. Gledam te teme medjutim eto mene zanima sta ce biti sa izgradnjom grada npr. Sta se gde postaviti. Sta je problem u kom delu grada. Kako ga prevazici. Vise sam zbog toba otvorio ovo pitanje neg da bi raspravljali o rostilju. Evo npr. jedan prblem ovog grada je raskrsnica na kojoj ja zivim. To je raskrsnica sa kruznim tokom za skretanje ka kalci gde se uglavnom ne postuje pravo prvenstvo prolaza. Kako da se prevazidje tako nesto. Kome se obratiti. Ima li sansi da se nesto promeni u tom pogledu.
 
Epa to vec moras da vidis u direkciji za izgradnju grada
To je jako slozeno pitanje.
Postoji glavni arhitekta grada koji zajedno sa ostalim zaduzenim institucijama odredjuje sta ce i kako da se radi.
Postoji niz nepravilnosti u samom saobracaju kao i u nedostatku nekih objekata raznih namena.
Mene licno najvise iritira, a smatram da je najjeftinije od svega sto je potrebno ovom gradu, parking prostor u centru grada. Jos odavno sam cula price o nekim resenjima za taj po meni ogroman problem u nasem gradu ali nista od toga.
 
Da tacno je ot sto si rekla. Znaci preko radnih dana bukvalno u centru grada nema prostora za parkiranje. Sto manje ljudi uglavnom parkiraju automobile preko zelenih povrsina i mesta za prolaz invalida. Tako da bi bilo redno da se napravi jedan savremen parking kao svugde u svetu. Inace prostor ispred delta banke gde je sada parking moze da se prepravi u veliku parking garazu na vise spratova i na taj nacin da se resi dobar deo problema parkiranja u centru grada. Moram da kazem da takodje prelaz kod kalce ume ponekad da napravi veoma veliko zakrcenje u saobracaju i da u potpunosti zakrci ulicu Nikole Pasica i deo Sindjeliceve. Tako da nam jedino preostaje da kukako kako se ovo ne bi desavalo. Inace moram da priznam da za sada sve nekako funkcionise na jedvite jade. Kao sto svi znamo Bozidara Adzije je raskopana vec vise dana tako da je i ona obustavljenja. Takodje ulica koja vodi od dusanovog bazara do paliluske rampe je pod rekonstrukcijom vec duze vreme. Sto znaci da svi ljudi koji iz centra idu ka staroj zeleznickoj koloniji moraju da idu preko margera ili preko klinickog centra. Znas dosao sam do zakljucka da je dovoljno da se zatvore 5 ulica koje su glavnije u gradu i da se napravi nenormalno zakrcenje. Ta guzva se inace oseca u jutarnjim casovim i oko 13:30. Barem u ovom delu grada gde ja zivim. Za parking prostor je isuvise komentarisati zato sto se o tome preuzimaju koraci vec 2 godine i niko nikako da nesto promeni.
 
dusanmih:
Ma citao sam to ja vec danima znas. Gledam te teme medjutim eto mene zanima sta ce biti sa izgradnjom grada npr. Sta se gde postaviti. Sta je problem u kom delu grada. Kako ga prevazici. Vise sam zbog toba otvorio ovo pitanje neg da bi raspravljali o rostilju. Evo npr. jedan prblem ovog grada je raskrsnica na kojoj ja zivim. To je raskrsnica sa kruznim tokom za skretanje ka kalci gde se uglavnom ne postuje pravo prvenstvo prolaza. Kako da se prevazidje tako nesto. Kome se obratiti. Ima li sansi da se nesto promeni u tom pogledu.

Da, dobro, te teme jos nije bilo; na neki nacin sam hteo da ispitam na sta si mislio zapocevsi ovu temu. Prvo sto se namece jest ono sto radi ovaj gradski ahritekt i menadzer, sto su to dva lenjivca koji cine maskote (jako ruzne) grada, i uvek ponavljaju jednu smesnu stvar: saobracaj je u ovom gradu los, i mi cemo konsultovati Saobracajni fakultet u Beogradu (ili Novom Sadu), ulozicemo velika sredstva (tek za osmisljavanje tog projekta!), i ocekujemo da bi se sa planskom gradnjom i sredjivanjem saobracaja moglo poceti od sledece godine. (Do tada ce se zavrsiti, nadam se, njihov mandat.) Sve to deluje vise nego komicno, i u skladu je sa onim nishkim mentalitetom o kome je vise reci bilo na temi Nishlije. Tesko da ovakvi gradjani zasluzuju nesto bolje, ono sto biraju to im se i dogadja. No, ostavimo politiku za tren, i osvrnimo se na ono sto su cinjenice, barem u ovom momentu.

A one govore da je Nish arhitektonska nakaza (i ovo sam vec jednom spomenuo, a izvorno nisu moje reci, vec strucnog arhitekte iz Beograda). Razloge za to bi trebalo traziti u njegovoj ranijoj gradnji, kada je on imao stanovnike bez mnogo ambicija, a ipak svako je zeleo da napravi kucu/kucicu/brvnaru nasred puta. Tako imamo danas glavne ulice od jedva cetiri trake, i jedan jedini bulevar koji zadovoljava neki standard. To ce reci da je Nish i onda i danas ostao grad u kojem se po nekom nesrecnom slucaju nadje i zivi sa nadom da bi se iz njega otislo, a da je grad zatrpan bezbrojnim privatnim kucama u samom centru, za cije bi rusenje bilo potrebno opet dosta novca, e da bi se od toga kasnije napravio siri bulevar. To se, dakako, ne isplati gradskim celnicima, u ionako slaboj budzetskoj situaciji grada u poslednjih 15 godina.

Stvarno nema smisla komentarisati saobracaj u Nishu dok se ne stvore odnekud (s neba? zaista ovde tesko da ima pomoci) pare za rusenje (tj. nadoknadu ljudima za rushenje njihovih objekata), i dok na vlast ne dodje neko ko ce postaviti arhitektu da bi pravio projekte i plan izgradnje, a ne onog ko bi taj projekat samo prosledjivao do drugih arhitekata i centara u zemlji.
 
Maliciozno......

Nema goreg urbanizma od Beogradskog, ko ne veruje neka se ispenje na solitere u Zickoj i Vojislava ilica, gde se centar vidi na dlanu, pa nek onda prica o Nishu....

Saobracaj....Opet Beogradski....

Parkiranje, Parkirasmo u sred podneva u ulici gde je Sumadija bioskop (mislim da je Sumadija, ili radnik, prva paralelno trgu , u blizini Nacionalne stedionice....)
Pa i ispred SUPa isto je bilo parking mesta, doduse malo manje....

Jedino ako ocekujete da parkirate +/-2m od ulaza u zgradu gde ulazite...
 
LadyinRed:
Epa to vec moras da vidis u direkciji za izgradnju grada
To je jako slozeno pitanje.
Postoji glavni arhitekta grada koji zajedno sa ostalim zaduzenim institucijama odredjuje sta ce i kako da se radi.
Postoji niz nepravilnosti u samom saobracaju kao i u nedostatku nekih objekata raznih namena.
Mene licno najvise iritira, a smatram da je najjeftinije od svega sto je potrebno ovom gradu, parking prostor u centru grada. Jos odavno sam cula price o nekim resenjima za taj po meni ogroman problem u nasem gradu ali nista od toga.

"To je jako slozeno pitanje.
Postoji glavni arhitekta grada koji zajedno sa ostalim zaduzenim institucijama odredjuje sta ce i kako da se radi."

Posebno me je ovaj deo podsetio (reminded me) o situacijama kada na nekoj od televizijskih stanica srbijanskih gostuje neki "lokalni", odgovoran za vitalna pitanja po nekom pitanju, da bi odgovorio na pitanja. I naravno, uvek je odgovor ovakav, kao ovaj koji sam izdvojio pod znacima navoda.

To je tip odgovora u kome se kaze sve i nista. Neka vrsta verbalne zavrzlame gde je uvek neki tamo odgovoran, kao u Kafkinom "Procesu", a nikada se u stvari ne zna ko je to.
Jadna ova zemlja kada takvi odlucuju.
 
Pa postoji glavni arhitekta grada odnoso lice koje je konkretno zaduzeno za tu oblast ali ja mu ne znam ime pa ga nisam ni navela.
A ti ocigledno nemas pojma kako funkcionise organizacija samog grada.
Za to su zaduzene skupstina grada zajedno sa ostalim drzavnim institucijama za tvoju informaciju i van njih ne mozes sam nista da uradis tako da jadna jeste ova zemlja ali DA bas TI neki ljudi odlucuju sta ce biti odnosno kako ce se organizovati i saobracaj i .....
 
Tuzni_patak:
Maliciozno......

Otvori nekad Vujakliju :)

Tuzni_patak:
Nema goreg urbanizma od Beogradskog, ko ne veruje neka se ispenje na solitere u Zickoj i Vojislava ilica, gde se centar vidi na dlanu, pa nek onda prica o Nishu....

Dobro je da do sada nisi posetio Nis ili samo prolazio kroz njega. Beograd je, u centralnim svojim opstinama, zlatan za Nish. Nish postaje selo na 100 metara od centralnog platoa (ispred Ambasadora) ako krenes i prodjes pored Saborne crkve (jug), ili prema MIN-u (zapad). Na severu je Tvrdjava, a kad se iz nje izadje dobijamo "gradsko polje" - i sam pojam dovoljno govori - tj. jos jedan izlaz iz grada. Dakle, urbanizovano je samo istocno od centra, i bas sam o kvalitetu tog urbanistickog podrucja govorio kad sam rekao da je u velikim problemima.
 
Mizantrope, moram da primetim da ti pristup uopste ne odgovara znanju, koje ocigledno posedujes. Ponekad mi izgleda kao da nemas nikakvog drugog posla osim da upadas na razne teme na forumima i miniras ih, iz ciste zlobe... onda iz tvojih tekstova procitam dosta toga dobrog i nije mi jasno cemu onoliko vredjanje. Onda pomislim da si verovatno student na prvoj (drugoj) godini filozofije koji je odjedared prepun znanja, zelje... ali prosto nezna kako da to prenese na druge. Vidljiv je entuzijazam da se sredina u kojoj zivis promeni na bolje, ali takvim pristupom (u skladu sa nadimkom) samo mozes da izazoves, nazalost, otpor... Zato je Patak u pravu kad kaze da su tvoji komentari "maliciozni"... u prevodu pakosni, zlobni (izgledaju tako na prvi pogled), lukavi, nevaljali... mada si cesto u pravu...

p.s. najlakse je otvoriti "vujakliju", ali reci su reci a treba i razumeti...
 
Ovde postade problem beogradskog urbanizna i srpske vujaklije. Ajoj malo skrenusmo sa teme ali nema veze. Nisam bio par dana na forumu ali ne sekirajte se pratim temu. Inace jeste BGD veliki ali je uredjen pogotovo sto se tice problema parkiranja. Inace ovde je uvek grkljanjac sto se toga tice. Sta mislite gde bi mogla u nisu da stoji nadzemno-podzemna garaza. Da li se napokon rodila potreba za takvim necim.
 
Ja u Nišu bio bar stotinak puta....

Tačno za livade, ali to je bila kao industrijska zona...
Evo prema Niškoj banji, pozorište, imaš u paralelnim ulicama , dva minuta od bulevara. Jedino kod čaira to ne pali nigde....ili se nama nije posrećilo ...

U strogom centru , kalča i imaš na 5 min hoda gde god hoćeš parking mesto....Ali znam da je 10 min hoda za Niš, Aleksinac, Kruševac , "pa što sam onda kolima i pošao kad peške idem".
Tačno , kad treba nešto teško da se iznese, da je onda problem, ali se to rešava istim sistemom kao i u Beogradu, ali onda ima narod da zakuka, 40(70) din za sat ili min, a plate nisu beogradske....
 
Ako cemo iskreno, u BGD-u je parkiranje sredjeno koliko-toliko samo na Novom BGD-u, dok su u starijem delu grada (od Kalemegdana do Slavije) morali da uvedu "zone" i "nalepnice"... muka ziva, narocito za nekog ko treba iz unutrasnjosti da ide u n.pr. "Transped" ili "SBB"... jedino resenje je ostaviti negde automobil i "hvatati" taxi! Sad su poceli i to da upropascavaju...: u bloku 21 (Bul.AVNOJ-a) su na mestu parkiralista podigli "red" zgradica sa "prodavnicicama", tako da nemaju gde da parkiraju ni "starosedeoci", ni "novi"...

Slicno je na "Bulevaru" preko puta "Boska Buhe" ( nislije znaju o cemu pricam ), gde ni stanari, ni kupci na pijaci, ni gosti kafica nemaju gde... Jedva su jednu(?) stranu ulice oslobodili za parkiranje iako je u njoj promet "jedan auto na sat"...

O "gradskom arhiTetki" (namerna greska) ne vredi govoriti... Ono sto je za "Miletovog vakta" zamuceno, to se tesko... ...pocev od "Miletovog naselja" pod Vinikom (gde su ljudima otimali vinograde da bi to izparcelisali i rasprodali...), preko "podzemnog", raznih "zona"...hiljade poslovnih objekata od po desetak "kvadrata" bez jednog novog parking-mesta?!? E, sad, centar je tesko izmenjiv zbog starih zgrada... na zapad i severozapad se ne moze zbog industrijske zone, na jugu je brdovito...

Bilo bi lepo da na ovu temu dodju i studenti arhitekture, odsek ambijentalnog planiranja ili... ako se to uopste tako zove ( lupam! ), sigurno da ima komentara... Uostalom, oni ce jednog dana, ako ne postanu kao ovi trenutni, da na grad ucine uredjenijim i lepsim...
 
Postojala je zamisao da se centar grada izmesti da bude na bulevaru Nemanjica a da se sadasnji centar zatvori tj pretvori u pesacku zonu gde ce biti iskljucivo poslovni prostori. Zasto nije to sprovedeno u delo ja ne znam jer da je to uradjeno bili bi reseni neki problemi tipa krkljanca kroz Vozdovu u delu od gim. S.S pa celom duzinom do Ureda jer je Bulevar siri za celu traku a to je u tom delu Vozdove nemoguce uraditi jer postoje vec zgrade i objekti koji se ne mogu rusiti tek tako.
Meni se dopala ta ideja o izmestanju centra ali ne znam zasto nije nista uradjeno povodom toga.
 
Tuzni_patak:
U strogom centru , kalča i imaš na 5 min hoda gde god hoćeš parking mesto......
Taj deo je posebno kritican (mozda i najgori), i zahteva hitno resenje sto se parkinga tice. Nigde tamo nemas parking mesto, mada je i na drugim mestima stanje uzasno. Cuo si za te objekte i mesta u Nishu, ali jos mi ne izgleda kao da si prosetao tuda.

Tuzni_patak:
Ali znam da je 10 min hoda za Niš, Aleksinac, Kruševac , "pa što sam onda kolima i pošao kad peške idem".
Mozda cu da izgledam k'o banchi kad budem presao na argumente ad hominem, ali ti stvarno lupetas kao neki klinac koji se doselio u bgd pa odande komentarise jad odakle je pobegao; poredis Nis i Aleksinac koji bi mogao da bude jedna od nishkih opstina za par godina, a koji je negde velicine i broja stanovnika koliko ima Brzi Brod (MZ u okviru opstine Mediana). Krusevac je opet manji od bilo koje od nishkih opstina; ne znam otkud to poredjenje, tj. analogija.

Tuzni_patak:
...a plate nisu beogradske....
Tacnije, plate su beogradske (drzavne), samo oduzmes dve trecine od ukupnog iznosa. Ali to je druga tema.


Nego, kad si vec tu, objasni gde si video malicioznost, ako si uopste pogodio sta znaci rec, i ako si mislio na moj post. Iskreno me zanima sta je posredi, a vidim da jos neke zanima.
 
LadyinRed:
Postojala je zamisao da se centar grada izmesti da bude na bulevaru Nemanjica a da se sadasnji centar zatvori tj pretvori u pesacku zonu gde ce biti iskljucivo poslovni prostori. Zasto nije to sprovedeno u delo ja ne znam jer da je to uradjeno bili bi reseni neki problemi tipa krkljanca kroz Vozdovu u delu od gim. S.S pa celom duzinom do Ureda jer je Bulevar siri za celu traku a to je u tom delu Vozdove nemoguce uraditi jer postoje vec zgrade i objekti koji se ne mogu rusiti tek tako.
Meni se dopala ta ideja o izmestanju centra ali ne znam zasto nije nista uradjeno povodom toga.
Cuo sam za tu ideju, ali kao i one slicne (poput vestackog jezera na Cairu, izgradnje savremenog stadiona sa minimum 25000 sedista, univerzitetskog komplexa na Gradskom polju, itd) shvatio sam kao cisto zezanje onih koji su u tom trenutku na vlasti, sa zeljom da unesu euforiju u gradu.

Sve to na stranu, ideja je dobra. No, kao sto se radi u Novom Sadu, a odavno postoji u Beogradu, grad od preko 300 000 ljudi morao bi da planira vise centralnih platoa, tj. veci broj podrucja koji bi se mogli zvati centrom, odnosno koji bi imali sadrzaj onakav kakav ima ono sto sada zovemo centrom grada.

Izmestanje centra na bulevar bilo bi dobro, i ne bi se tu potrosilo mnogo novca, cak bi bilo interesantno i investitorima da podignu mali menhetn, kako je to isplanirano za Novi Beograd, posto bulevar za to ima mesta. No, bolja ideja bi bila (bas zbog vise mesta) da se jos neki deo, trenutno nenaseljen i neurbanizovan, odredi kao takvo mesto, jer bi to dalo novi tonus periferiji, udahnuo bi se gradski duh u te mracne predele koji zasad nista ne vrede, cime bi se i ona ideja o gradu sa vise centralnih trgova pocela sprovoditi u delo.
 
Padaju mi na pamet u ovom trenutku dve lokacije:

Jedna je bas to gradsko polje, sa centralnim delom izmedju Tvrdjave i komplexa onih fakulteta i srednjih skola, a taj trg bi mogao da se nastavi i prema raskrsnici za Durlan, a i na drugu stranu onog bulevara. Taj deo je planiran kao buduci komplex fakulteta koji ce se izmestiti iz centralnog dela. No, ako bi to i tako bilo odredjeno, mada mislim da i za to ima mesta, centralni trg bi mogao da zadrzi to mesto ispred Tvrdjave, s tim sto bi se ovi fakulteti nasli preko puta, jer i za njih ima dovoljno mesta. Trebalo bi tu iskoristiti i onaj prostor onih kasarni, jedne iza fakulteta, a druge preko puta onog bulevara Nikole Tesle.

Druga lokacija mi je samo usput pala na pamet, mada je jako tesko ostvariva... jer je to podrucje izuzetno ruralno... sa mnogo privatnih kucica u blizini. Mislio sam na ogromno prostranstvo izmedju naselja Nikola Tesla i Brzi Brod, s tim sto bi se kej Nishave u tom delu morao dovesti u red, i sprovesti kakav put tim delom od grada do Banje. To kazem jer bi u slucaju urbanizovanja tog dela i izgradnje nekog komplexa poslovnih centara u tom delu (trenutno bas neisplativo i ne verujem da bi iko bio zainteresovan) trebalo dovesti u red i onaj Mediana kamp, povezati ga sa nalazistem Mediane, i taj deo nekako napraviti atraktivnim, za sta nije potreban gotovo nikakav novac. Sve to bi jos moglo da se nadoveze sa projektom (koji sam zaboravio da navedem gore kao jedan od predizbornih obecanja, mada se culo i proteklih meseci, i nalazilo po Narodnim novinama) Zeneva: komplex sportsko-rekreativnih objekata i hotela na podrucju naselja Nikola Tesla, na mestu starog toka Nishave (obuhvata jedno ostrvce i dve obale, koliko se secam), sto bi se isto tako nalazilo u blizini one oblasti moguceg centralnog platoa izmedju dva naselja, u ovom momentu ruralnih poput dragovljanskih sela.
 

Back
Top