Šta bi dobro donelo Srbiji i Srbima da legnemo na leđa i priznamo sve što jesmo i nismo uradili kako nas mnogi forsiraju?

Kao prvo, niko nas ni u čemu ne forsira. Već decenijama teramo inat, pa eto, i dalje smo živi i zdravi, samo smo ekonomski i društveno propali u odnosu na svet koji je otišao napred.

A šta se dobija kad država prestane da glumi opsednutu tvrđavu i počne normalno da sarađuje sa drugima?

Dobija se otvorenost, poverenje, investicije, lakše poslovanje, uređene institucije i poštovanje u međunarodnim odnosima.

Zamisli radiš sa inostranstvom i ne moraš da popunjavaš kilo papirologije.
Zamisli vršiš plaćanja bez razmišljanja o kursu, provizijama i blokadama.
Zamisli izvoziš robu i kamion samo prođe granicu umesto da stoji 15 sati dok roba propada.
Zamisli da mladi ne gledaju kako da pobegnu iz zemlje nego kako da u njoj naprave nešto.

Mnogo toga se dobija kada se odreknemo besmislenog inata i večitog mentaliteta "ceo svet je protiv nas".

Problem je što nekima ne odgovara uređena država. Režim godinama živi od korupcije, kombinacija i netransparentnih poslova. To mnogo teže prolazi u sistemu gde postoje jaka pravila, kontrola institucija i ozbiljna saradnja sa razvijenim državama.

Zato se narod stalno drži u strahu i izolaciji pričama kako "svi hoće da nas porobe", "unište", "otmu nešto", "uslovljavaju". Cilj je da ljudi poveruju da ćemo propasti ako se otvorimo prema svetu.

A istina je skoro obrnuta, propadamo upravo zato što smo izolovani, zavađeni sa svima i zaglavljeni u politici inata iz devedesetih.
 
Dobija se otvorenost, poverenje, investicije, lakše poslovanje, uređene institucije i poštovanje u međunarodnim odnosima.
Добија се пљување по свим невиним српским жртвама о којима ти који желе да ми "све признамо" никада не говоре. Добија се темељ за даље уништење Србије. Па можда онда схватите да нас не мрзе због којекаквих злочина, већ зато што јесмо. Трећину побити, трећину покатоличити, трећину отјерати.
 
Добија се пљување по свим невиним српским жртвама о којима ти који желе да ми "све признамо" никада не говоре. Добија се темељ за даље уништење Србије. Па можда онда схватите да нас не мрзе због којекаквих злочина, већ зато што јесмо. Трећину побити, трећину покатоличити, трећину отјерати.

Da, evo vidimo kako nas "mrze zato što postojimo".

Sa jedne strane imaš Evropu koja je posle dva svetska rata shvatila da je pametnije sarađivati nego večno živeti u mržnji i rovovima. Danas imaju jake ekonomije, otvorene granice, standarde, institucije, plate, infrastrukturu i kvalitet života o kome pola Balkana mašta.

Sa druge strane imaš nas koji već 30 godina živimo u inatu, izolaciji, teorijama zavere i ubeđivanju samih sebe da smo centar svetske zavere. I rezultat? Mladi beže, industrija propada, plate kaskaju, korupcija cveta, a pola naroda sanja da se dočepa baš te "zle" Evrope koju navodno svi preziru.

Po toj vašoj logici, mi bismo danas trebali da budemo Švajcarska, jer smo toliko "ponosno odolevali". A u praksi smo zaglavljeni u tranziciji već tri decenije.

Niko ne traži da pljuješ sopstveni narod i žrtve. Ali normalan svet očekuje da prestaneš da živiš u stalnom ratnom stanju sa svima i da prestaneš svaku kritiku da tumačiš kao pokušaj uništenja naroda.

Jer ako nas stvarno "mrze zato što postojimo", onda je zanimljivo kako svi trče u Nemačku, Austriju, Švajcarsku i EU da žive, rade i školuju decu, a ne u Rusiju, Kinu, Iran, Severnu Koreju ili neku drugu "suverenističku" bajku.
 
Je super je.Ostanite i dalje na leđima.
Ma ja bih. Nego neće da daju dalja uputstva, ovo za dizanje nogu u vis.
Ako ne mora da se dižu noge, ko što kažeš, super.
Ako se dižu noge, malo je zamorno,
al dobro je to za cirkulaciju i vene.
Opet, tako mi bude otkrivena .... khm, khm,
a ovi zapadnjaci su čudan neki svet, oće to da ti ga...
a nisam baš rad da u matore godine isprobavam te novotarije.
 
Kao prvo, niko nas ni u čemu ne forsira. Već decenijama teramo inat, pa eto, i dalje smo živi i zdravi, samo smo ekonomski i društveno propali u odnosu na svet koji je otišao napred.

A šta se dobija kad država prestane da glumi opsednutu tvrđavu i počne normalno da sarađuje sa drugima?

Dobija se otvorenost, poverenje, investicije, lakše poslovanje, uređene institucije i poštovanje u međunarodnim odnosima.

Zamisli radiš sa inostranstvom i ne moraš da popunjavaš kilo papirologije.
Zamisli vršiš plaćanja bez razmišljanja o kursu, provizijama i blokadama.
Zamisli izvoziš robu i kamion samo prođe granicu umesto da stoji 15 sati dok roba propada.
Zamisli da mladi ne gledaju kako da pobegnu iz zemlje nego kako da u njoj naprave nešto.

Mnogo toga se dobija kada se odreknemo besmislenog inata i večitog mentaliteta "ceo svet je protiv nas".

Problem je što nekima ne odgovara uređena država. Režim godinama živi od korupcije, kombinacija i netransparentnih poslova. To mnogo teže prolazi u sistemu gde postoje jaka pravila, kontrola institucija i ozbiljna saradnja sa razvijenim državama.

Zato se narod stalno drži u strahu i izolaciji pričama kako "svi hoće da nas porobe", "unište", "otmu nešto", "uslovljavaju". Cilj je da ljudi poveruju da ćemo propasti ako se otvorimo prema svetu.

A istina je skoro obrnuta, propadamo upravo zato što smo izolovani, zavađeni sa svima i zaglavljeni u politici inata iz devedesetih.
realno, inatljiv narod neće da legne mrtav i da raspe svoje kosti po svetu....pa moraju demokratske civilizacije da nam objasne da to tako mora....a još napisano sasvim ozbiljno.... valjda je to dovoljno pristojno....
 
Da, evo vidimo kako nas "mrze zato što postojimo".
Да, мрзе нас што постојимо. И ту не причам о ЕУ и Америци, њих је брига за нас и за то хоћемо ли шта признати, говорим о нашим околним народима да их не набрајам знаш на које мислим. Не о свим припадницима истих наравно, већ о званичним политикама.

Niko ne traži da pljuješ sopstveni narod i žrtve. Ali normalan svet očekuje da prestaneš da živiš u stalnom ratnom stanju sa svima i da prestaneš svaku kritiku da tumačiš kao pokušaj uništenja naroda.
Да, траже. Траже ти и да негираш Јасеновац јер је према хрватским националистима то био само радни логор гдје се десила понека, махом случајна смрт. Траже ти и да негираш покоље Срба на Косову јер је то заправо био отпор потлачених Албанаца великосрпској завојевачкој сили. Траже ти да негираш да су Срби икада постојали преко Дрине прије 19. вијека јер су то заправо посрбљени Власи. Траже ти да негираш српске цркве и манастире на Косову јер су то древне илирске/албанске цркве. Траже ти да након Косова даш Прешевску долину јер забога и тамо је зла српска држава тлачила недужне Албанце, траже ти да након Прешевске долине даш и Ниш јер забога дамо су Албанци били већина док их краљ Милан није отјерао па треба исправити ту историјску неправу. Траже ти да признаш да Србија и не треба постојати јер су Срби само дошљаци са Карпата, а Албанци аутохтони Илири. Кад једном признаш једну лаж, одмах ће ти сервирати наредну да и њу признаш и тако унедоглед. Е па ја им то не признајем. Признајем да јесмо чинили злочине, као и сваки народ икад, али у далеко мањој мјери од њих. А то показују чињенице. Срби чине злочине, Срби етнички чисте, Срби чине геноцид, а само се Срби бришу са мапе. Обрисани смо из Крајине, обрисани смо из Федерације, обрисани смо са Косова.
 
Kao prvo, niko nas ni u čemu ne forsira. Već decenijama teramo inat, pa eto, i dalje smo živi i zdravi, samo smo ekonomski i društveno propali u odnosu na svet koji je otišao napred.

A šta se dobija kad država prestane da glumi opsednutu tvrđavu i počne normalno da sarađuje sa drugima?

Dobija se otvorenost, poverenje, investicije, lakše poslovanje, uređene institucije i poštovanje u međunarodnim odnosima.

Zamisli radiš sa inostranstvom i ne moraš da popunjavaš kilo papirologije.
Zamisli vršiš plaćanja bez razmišljanja o kursu, provizijama i blokadama.
Zamisli izvoziš robu i kamion samo prođe granicu umesto da stoji 15 sati dok roba propada.
Zamisli da mladi ne gledaju kako da pobegnu iz zemlje nego kako da u njoj naprave nešto.

Mnogo toga se dobija kada se odreknemo besmislenog inata i večitog mentaliteta "ceo svet je protiv nas".

Problem je što nekima ne odgovara uređena država. Režim godinama živi od korupcije, kombinacija i netransparentnih poslova. To mnogo teže prolazi u sistemu gde postoje jaka pravila, kontrola institucija i ozbiljna saradnja sa razvijenim državama.

Zato se narod stalno drži u strahu i izolaciji pričama kako "svi hoće da nas porobe", "unište", "otmu nešto", "uslovljavaju". Cilj je da ljudi poveruju da ćemo propasti ako se otvorimo prema svetu.

A istina je skoro obrnuta, propadamo upravo zato što smo izolovani, zavađeni sa svima i zaglavljeni u politici inata iz devedesetih.
Sve je to lepo, nego po kojoj ceni?
 
Kao prvo, niko nas ni u čemu ne forsira. Već decenijama teramo inat, pa eto, i dalje smo živi i zdravi, samo smo ekonomski i društveno propali u odnosu na svet koji je otišao napred.

A šta se dobija kad država prestane da glumi opsednutu tvrđavu i počne normalno da sarađuje sa drugima?

Dobija se otvorenost, poverenje, investicije, lakše poslovanje, uređene institucije i poštovanje u međunarodnim odnosima.

Zamisli radiš sa inostranstvom i ne moraš da popunjavaš kilo papirologije.
Zamisli vršiš plaćanja bez razmišljanja o kursu, provizijama i blokadama.
Zamisli izvoziš robu i kamion samo prođe granicu umesto da stoji 15 sati dok roba propada.
Zamisli da mladi ne gledaju kako da pobegnu iz zemlje nego kako da u njoj naprave nešto.

Mnogo toga se dobija kada se odreknemo besmislenog inata i večitog mentaliteta "ceo svet je protiv nas".

Problem je što nekima ne odgovara uređena država. Režim godinama živi od korupcije, kombinacija i netransparentnih poslova. To mnogo teže prolazi u sistemu gde postoje jaka pravila, kontrola institucija i ozbiljna saradnja sa razvijenim državama.

Zato se narod stalno drži u strahu i izolaciji pričama kako "svi hoće da nas porobe", "unište", "otmu nešto", "uslovljavaju". Cilj je da ljudi poveruju da ćemo propasti ako se otvorimo prema svetu.

A istina je skoro obrnuta, propadamo upravo zato što smo izolovani, zavađeni sa svima i zaglavljeni u politici inata iz devedesetih.
samo si delom u pravu...istina je malo kompleksnija...
nas je Zapad procenio davno kao male Ruse i opasne mitomane i ne da ne žele da nas prime u EU nego nas aktivno sprečavaju da se razvijamo i nameću nam kolonijalnu upravu aleksandra vučića....Đinđić je po.pizdeo kad je pročitao njihov plan izložen u pismu Vilija Vimera kancelaru Šrederu...probao je da se tome suprotstavi pa je zato ubijen...to što je ubijen lider neke države koji nije hteo da se proda svetskim gazdama nije samo slučaj kod nas...imaš knjigu Confessions of economic hitman autora Džona Perkinsa pa se obrazuj kako globalna elita prvo pokušava da korumpira vlast da radi protiv interesa zemlje i da je zadužuje do besvesti za neke kao infrastrukturne projekte pa ako to ne uspe onda jackals ucmekaju nepotkupljive...Đinđić nije pristao na tu igru, Vučić je to jedva dočekao...jedan je mrtav, drugi vlada i krade do besvesti...
 
Zar prošli put nije bio samo Sloba, pa nam ostaviše najgoru svoju gamad...

Da, bilo je "samo Sloba", sad je "samo Vučić" itd... verovatno će ih biti još.

Srbi su generalno malouman narod. Mi smo jedini u Evropi koji smo sa diktature prešli u demokraiju pa se vratili nazad u diktaturu.

To je dokaz ekstremne retardiranosti. Zato se i ređaju političari koji jašu narod. Jer je njihova logika prosta: "što da radimo naporno i teško kad možemo da se bavio korupcijom i manipulacijom".
 

Back
Top