St. Protić: Srbija da postigne dogovor s EU o punopravnom članstvu – zauzvrat da pristane na Kosovo u UN
Istoričar Milan St. Protić smatra da bi Srbija sa Evropskom unijom (EU), kao glavnim pregovaračem o pitanju Kosova, trebalo da postigne dogovor o punopravnom članstvu, a da zauzvrat pristane na stolicu za Kosovo u Ujedinjenim nacijama (UN) .
On je u FoNetovom serijalu razgovora Kosinus, ocenio da članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama nije suštinsko pitanje za Srbiju, dok članstvo u Evropskoj uniji jeste.
„Da li će neko biti član UN ili neće biti nije nikakva politika, nije nikakav ni interes. Ali, očigledno, vlastima u Prištini to veoma imponuje. Kao što je svojevremeno imponovalo i nama“, objasnio je
St. Protić.
Kako je podsetio, Švajcarska, na primer, do 2004. nije bila članica Ujedinjenih nacija, pa je opet bila stotinama godina najcenjenija država na svetu.
„To je forma, a ja se trudim da razlikujem formu od suštine“, naglasio je Protić.
Prema njegovom mišljenju, dogovorom koji podrazumeva članstvo Srbije u Evropskoj uniji i pristanak na članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama, Srbija bi dobila nešto što je suštinsko za nešto što je formalno.
Protić ne vidi dilemu Kosovo ili Evropska unija, zato što se, kako je rekao, odavno uverio da je, „nažalost, Kosovo izgubljeno katastrofalnom politikom još iz Brozovog vremena, a onda pogotovo u Miloševićevom režimu“.
Svi pokušaji da se ta realnost, tako teška i bolna za nas, negira, potire, i nekim diplomatski neefikasnim sredstvima ospori, bili su neplodonosni i štetni po interese Srbije, zato što je to pitanje drži kao taoca u ostvarenju svih njenih drugih vitalnih interesa, ukazao je Protić.
Kada se stvar ogoli do kraja, članstvo Srbije u Evropskoj uniji zavisi od rešenja statusa Kosova, precizirao je on, zalažući se za postizanje sporazuma u vitalnom interesu Srbije, prema kojem bi Unija bila i garant zaštite i kolektivnih i individualnih prava Srba na Kosovu.
„Postignuto u Briselu i na Ohridu nije u interesu Srbije“
„Mislim da ono što je postignuto u Briselu i na Ohridu nije u ineresu Srbije. A da li je u interesu Kosova? Verovatno jeste“, rekao je Protić i dodao da kontakti i pokušaji dogovora Beograda i Prištine do sada nisu dali nikakve rezultate.
„Glavni sagovornik Srbije u ovom scenariju koji sam ja predložio jeste Evropska unija. A Kosovo je samo predmet sporazuma. Kako će se ubuduće posle toga razvijati odnosi Beograda i Prištine je odvojeno pitanje“, obrazložio je Protić.
Ideju zamrznutog konflikta smatra gubljenjem vremena u kojem Srbi na Kosovu trpe.
Upravo zbog tog zamrznutog konflikta i nepromišljenih odluka u prošlosti, izlaska iz kosovskih institucija i bojkota izbora, srpska zajednica na Kosovu dovedena je praktično u bezizlazan položaj. Otud se narod masovno iseljava, rekao je Protić.
Zajednicu srpskih opština (ZSO) ne vidi kao epohalno rešenje, jer su joj nadležnosti ograničene.
On skreće pažnju i na mogućnost da bi, u slučaju formiranja ZSO na Kosovu, i Albanci sa juga Srbije zatražili isto na toj teritoriji.
„Kako bi onda Srbija na to reagovala? I da li bi ponovo upala u tu zamku da jedna pravila važe za naše, a druga za tuđe? Ili bismo dobili zajednicu albanskih opština na jugu Srbije i kako bismo onda na to gledali i koliko bi to ugrozilo funkcionisanje Srbije?“, upitao je Protić.
Podseća i na to da iskustva Srbije sa referendumima po pitanju Kosova nisu dobra još od vremena Slobodana Miloševića.
„Naravno, na kraju moraju građani da odluče o tome šta hoće, ali bismo pre toga morali da pripremimo teren za njihov istinski izbor, a ne da se referendum pretvori u demagoško sredstvo od kojeg niko nikakve koristi neće imati“, predočio je Protić.
Trenutno nema rizika od sukoba
On trenutno ne vidi rizik od sukoba na Kosovu, pre svega zato što se tamo nalaze trupe NATO.
„Silom se ne može ništa. Albanci su odlučili da idu svojim putem odavde. Kao što su to odlučili i Hrvati i Slovenci i svi drugi jugoslovenski narodi. Da li je to dobro ili nije dobro, to je stvar procene svakog od tih naroda pojedinačno. Mi sa tom realnošću moramo da se pomirimo, ma koliko nam teško padalo“, poručio je Protić.
Nada se da su izvučene pouke iz vremena Slobodana Miloševića, tadašnjeg stradanja, izgubljenih ratova i negativne slike o Srbiji u svetu.
„Nadam se da niko od ozbiljnih ljudi u ovoj zemlji više ne neguje takve snove i ne pravi takve planove“, zaključio je Protić.
https://n1info.rs/vesti/st-protic-s...clanstvu-zauzvrat-da-pristane-na-kosovo-u-un/
Sasvim solidan zahtev.